"Forum działkowców"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
(3kB) (3kB) (3kB) (3kB)     (3kB) (3kB)

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Grzesiek
21-04-2008, 21:46
Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?
Autor Wiadomość
Aśka 
stary wyjadacz

Wysłany: 20-05-2007, 18:31   Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?

Pokusą do zmiany działki były czarne porzeczki, jest ich bardzo dużo ale okazały się chore. Jesienią większość starych pędów wycięłam, w kwietniu pozrywałam wszystkie zgrubiałe pączki, które nie rozwijały się, opryskałam Decisem, ale listki i tak zwijają się i na paru znalazłam ciemne, bordowe kropki. Owoców jest dużo i ładnie wyglądają. Posadziłam porzeczkę białą i czerwoną. W czerwonej zaczyna się pojawiać choroba i biała jest zupełnie zmieniona. Na liściach ma bordowe "wybrzuszenia" a pod spodem białe robaczki-meszki. Też je opryskałam, ale dopiero wczoraj bo ostatnio ciągle padało. Drzewa też chorują a szczególnie grusza, na listkach ma rdzawe kropki. Gałęzie poobcinałam jesienią, ale już parę listków zerwałam kropkowanych. Jabłonie też nie ciekawe. Agrest za to jest okazały, były dwa, stare, gęste, kolczaste. Jeden wykopałam, zrobiłam sadzonki, dwie najładniej owocujące zostawiłam a resztę pooddawałam. Drugi powycinałam troszkę, bo nie wiem jak to się robi i zostawiłam aż nowe troszkę urosną. Jak to wszystko było zarośnięte nie zwracałam uwagi, nawet nie wiedziałam, że trzeba oglądać drzewa i krzewy, cieszyłam się, że będzie dużo owoców na przetwory. Teraz zastanawiam się,czy nie wymienić wszystkich drzew i krzewów. Wymienić wszystko na raz nie dam rady, a stopniowo czy ma sens, czy nowe nie zarażą się?
Proszę o radę,jakie wyjście będzie najlepsze?
Mam jeszcze młode śliwki i nie wiem jakie bo nie owocowały jeszcze, kwitną już 3 sezon, z jednego drzewka wycieka coś jak żywica, wycięłam gałąź ale już z drugiej cieknie.

Choćbyś naturę wypędzał widłami, ona zawsze powróci.— Horacy

dachasia 
lider forum

Wysłany: 20-05-2007, 21:54   Re: Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?

Ja mam krzewy porzeczek już kilkanaście lat.Ze dwa lata temu je definitywnie odmłodziłam. Na wiosnę obsypałam dość wysoko podłożem z pieczarkarni(można dobrym kompostem, lub ziemią. To spowodowało,że wypuściły wiele nowych pędów. Starsze niż dwu letnie(poznać po tym,że mają ciemną korę, zdrewniałą i popękaną)wyciełam wszystkie.Nowe pędy poprzycinałam na następną wiosnę na 3-4 oczka. Miałam rok, czy dwa lata zastój porzeczkowy, ale w tej chwili mam krzaki jak nowe. Te poobcinane końcówki pędów można powsadzać do ziemi i za 3 lata będą z nich też ładne krzaczki, którymi mozna podmienić, te najbardziej zniszczone.Zarówno czarne jak i kolorowe porzeczki w tej chwili są atakowane przez mszyce. Należy dokonać bezwzględnie oprysku. Na kolorowych porzeczkach mszyce objawiają się właśnie czerwienieniem liści, a na czarnych zwijaniem się najmłodszych na czubku pędu.

Barbara1
[Usunięty]

Wysłany: 20-05-2007, 23:07   Re: Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?

Aśka jeżeli nie ma za dużo mszycy na liściach porzeczki to je pozrywaj.
Na chemię zawsze będzie czas. :D
Ostatnio zmieniony przez Barbara1 21-05-2007, 23:40, w całości zmieniany 1 raz  

Aśka 
stary wyjadacz

Wysłany: 20-05-2007, 23:40   Re: Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?

Liście zrywałam jak kwitły.. Niewiele to dało. Teraz są już owoce i opryskałam je wczoraj, jutro pozrywam chore, mam nadzieję, że coś to da. :cry:

Choćbyś naturę wypędzał widłami, ona zawsze powróci.— Horacy

kwb3rdu 
nowy na forum

Wysłany: 24-05-2007, 00:31   Agrest !!

Witam wszystkich na tym szanownym forum .
Mam pytanie . :roll:
Czy w tym stadium owocowania (23 Maj) mozna jezscze pryskac krzaki owocowe ???
Wolalbym w tym roku zebrac to co jest i popryskac dopiero po zbiorze owocow . :)
Jezeli tak to czym ??

Agrest w moim ogrodzie jest ok , ale porzeczka ma czerono-bruntne plamy typowe dla wyzej wymieninej choroby - czyli macznika amerykanskiego , wiec zbory beda kiepskie :lol:

Krzaki wysokopienne agrestu jak i przeczke (4 +2 ) posadzilem trzy lata temu a w zeszlym roku mialem pierwsze zbiory ktore byly ok jak na pierwszy rok . :lol:

W tym roku jest owocow znacznie wiecej szczegolnie na agrescie ale dwa agresty sa jak gdyby mniej rozwiniete :oops: . Co moze byc tego powodem ?? :?:

Sa to wprawdzie rozne odmiany agrestu ale zeby byla tak duza roznica w rozwoju .......
Podloze jet to samo nasloneczneinie podobne wilgotnosc prawie ta sama kwasowosc gleby taka sama .... .no nie wiem co to moze byc ??? :(

Czym jesienia nalezy nawozic agrest by lepiej sie rozwinely pedy ?? :?:
tu musze dodac ze nie jestem zwolennikiem chemi . Wole miec mniej ale bez dodatkow bo tamy na codzein w marketach.
Natomiast wisienka ktora po roku super zaowocowala zastala zaatakowana przez mszyce . Owocow jest masa ale zybt pozno to zaowazlem . Nie poszsotalo mi nic innego tylko zatakowane liscie oberwac .
Zwrocilem uwage ze na drzewie jest masa mrowek ktore te mszyce sobie "" tiscza ""
Coe zrobic ? mrowki wytepic czy zrezygnowac z owocow i poprykac to drzewko ? .

Pozdrawiam wszystkich i zycze udanych plonow . Andrzej

Gabi 
super lider

Wysłany: 25-05-2007, 02:09   Re: Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?

O mszycach można przeczytać

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2114

Tylko na działkach nie jest az tak konieczne zwalczanie mszycy na porzeczkach chemią

Dobry jest naturalny środek z chryzantem Spruzit firmy Neudorff zwalcza oprócz mszyc takze inne szkodniki.jeśli będziesz w księgarni poszukaj ksiażki,, Ochrona roślin bez chemii,,prof.Kazimierza Wiecha a wydane przez wydawnictwo działkowiec

l

Grzesiek 

Wysłany: 26-05-2007, 22:12   Re: Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?

kwb3rdu napisał/a:
ale porzeczka ma czerono-bruntne plamy typowe dla wyzej wymieninej choroby - czyli macznika amerykanskiego ,

Oj chyba tu chodzi o objawy żerowania mszyc - właśnie czerwono-brunatne , wybrzuszone plamy. Mączniak amerykański to choroba grzybowa i objawia się białym, mączystym nalotem na liściach, młodych pędach i owocach.

Małgorzata 
wyjadacz

Wysłany: 26-05-2007, 22:32   Re: Co zrobić z drzewami i krzewami owocowymi?

Mam pytanie z innej beczki :lol: niedawno zauważyłam (wcześniej się nie przyglądałam), że z jabłokni odpada kora czy to normalne czy może jakieś choróbstwo. Jabłonka jest stara ma ok. 20- stu lat.

Odpowiedz do tematu