"Forum działkowców"


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
(3kB) (3kB) (3kB) (3kB)     (3kB) (3kB)

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Grzesiek
21-04-2008, 21:56
Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa
Autor Wiadomość
lukasz do kąta 
nowy na forum

Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 1
Wysłany: 16-08-2007, 12:35   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

Witam, nie będę zakładał nowego tematu, ponieważ interesują mnie zagadnienia podobne do tych, które przedstawił już Julian. Jestem również w trakcie prac mających na celu adaptację zaniedbanego od kilku(nastu) lat kawałka ziemi na ogród - docelowo dekoracyjny z elementami krzewów o jadalnych owocach. Zaznaczam że jestem laikiem.
Ogólna charakterystyka: teren o powierzchni ok. 7x20m, na nim 2x jabłoń ponad 6m wysokości, 2x brzoskwinia ok 3m wysokości, grusza 4m, wiśnia 5m, 2x śliwka 5m. Jak widać po powyższym opisie kawałek ziemi miał charakter mini sadu. Na ziemi chwasty z elementami trawiastymi. Ziemia - sporo odpadków, kamieni, szkła.
Na forum natrafiłem dopiero dzisiaj i do tej pory działałem intuicyjnie, skosiłem chwasty, kupiłem roundup koncentrat, rozpyliłem dawką ok 50% większą niż zalecana dla tej powierzchni, odczekałem 2 tygodnie, a następnie wypożyczyłem spalinową glebogryzarkę i przekopałem cały teren. Okazało się że chwasty były dobrze ukorzenione a sama ziemia obfituje we wszelkie rodzale odpadków typu kamienie, odłamki cegieł, gwoździe itp. Oczywistą sprawą jest dla mnie, że przed przystąpieniem do dalszych działań adaptacyjnych muszę pozbyć się odpadów z ziemi, a przede wszystkim odselekcjonować pozostałości po korzeniach chwastów, Zabrałem się do tego klasycznie - za pomocą ogrodowych grabi. Efekty satysfakcjonują mnie jedynie połowicznie, ponieważ w głębszych warstwach zostaje wciąż masa korzeni. W chwili obecnej zgarniam ok. 10 cm warstwę wierzchnią ziemi, którą przesiewam przez plastykową siatkę budowlaną, którą akurat miałem pod ręką, dzięki czemu selekcjonje kamienie, korzenie i odpady. Żmudne to i męczące, szczególnie w kontekście świadomości, że wciąż spoto tego chwastu zostało w głębszych warstwach. Stąd moje pytania:
1. Czy istnieje chemia, która zadziała najlepiej na korzenie w takiej już przekopanej i spulchnionej ziemi, powodując ich obumarcie tak, zebym nie musiał się martwić że po zasianiu trawy zaczną się przebijać na wierzch nieusunięte chwasty?
2. W jakim okresie najlepiej usunąć wspomniane wyżej drzewa owocowe, czym potraktować korzenie drzew żeby mieć z nimi raz na zawsze spokój?
3. Jaka będzie najlepsza pora wysiewu trawy na przygotowany wcześniej teren (z uwzględnieniem potraktowania do wcześniej chemią destruktywną)? Plan minimum na ten rok to właśnie przygotowanie podłoża, wycinka drzew i ich wykorzenienie oraz wysiew trawy w takiej właśnie kolejności - czy jest prawidłowa? Następnie projekt ogrodu i już konkretna aranżacja. Nie chciałbym się z niczym spoźnić przed zimą. Kiedy wykiełkuje trawa zasiana w granicach nadchodzącego miesiąca? Czy zasiana trawa powinna zostać naowżona?
4. Czy warto mieszać ziemię rodzimą z ziemią kupną już na etapie wysiewu trawy? Słyszałem o takim zabiegu w przypadku przygotowania gruntu pod sadzenie krzewów - co do trawy nie mam pewności.

Pozdrawiam, będę wdzięczny za sugestie - następny etap prac w sobotę.

Łukasz
 
 
dachasia 
lider forum

Dołączyła: 30 Cze 2006
Posty: 2377
Wysłany: 16-08-2007, 23:02   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

Ja na Twoim miejscu to najpierw bym odczekała po randapie jakiś m-c i gdy nowe chwasty, lub te które nie zostały zniszczone dogłębnie za pierwszym razem wzejdą, znów potraktowałabym randapem. Innego lepszego środka nie ma. Randap działa na korzenie, ale poprzez części zielone. Potem, tam gdzie ma być trawnik skopałabym widłami amerykańskimi na głębokość wideł, wybierając równocześnie wszelkie badziewie, kamienie, szkła i co tam jeszcze. Wreszcie to wszystko zagrabić. Dobrze by było móc uwałować, Posiać trawę, podlewać i czekać aż urośnie. Co do samego siania trawy i przygotowania podłoża, to poszukaj specjalistycznych tematów w internecie. Trawę można siać jeszcze w pażdzierniku.
_________________
Pozdrowienia Nina
 
 
skarabeusz
nowy na forum

Dołączył: 19 Sie 2007
Posty: 2
Wysłany: 19-08-2007, 12:26   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

Witam,jestem nowym działkowiczem i dopiero przede mna odchwaszczanie.. :cry:
a mam tego sporo..z 1000 m2
bedę kosić, grabić, pryskać, przekopywać ,nawozić ziemię i znowu przekopywać i znowu pryskać..żeby w przyszłym roku być trochę do przodu.
Boję się ..serio!
_________________
skarabeusz
 
 
kulfon 
nowy na forum


Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 8
Wysłany: 02-09-2007, 21:05   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drz

Witajcie , i ja jestem świerzo upieczonym działkowcem . Moja działka , to jest dwie razem jakieś 1000 m2 ,zamiejskie oczywiście ,no cobyscie je zobaczyli zanim weszłem z kosą , chwast ze dwa metry ,dziczki śliw , stare krzewy porzeczek i agrestu normalnie szok , obecnie po trzech tygodniach , po dwie trzy godziny dziennie , przejżały na oczy troszke . Działka była 10 lat nie uprawiana , na razie wywiozłem z niej ze 15 przyczepek samochodowych chwastów , gałęzi z drzew i krzewów . Bać się nie ma czego, chwasty nie mają szans ze mną . Altana, i tak do rozbiurki strasznie zawilgocona a i za mała dla mojej rodziny (2+5) :D . Pracy do zimy mam mnustwo coby do porządku doprowadzić i wiosną z nasadzeniami ruszyć a i altane postawić nową , tak że nie ma co się łamać ino rękawy zakasać i do roboty bo zima zapasem . pozdrawiam Teodor
 
 
 
Nalewka 
stary wyjadacz


Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 361
Wysłany: 03-09-2007, 09:29   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

lukasz do kąta napisał/a:

1. Czy istnieje chemia, która zadziała najlepiej na korzenie w takiej już przekopanej i spulchnionej ziemi, powodując ich obumarcie tak, zebym nie musiał się martwić że po zasianiu trawy zaczną się przebijać na wierzch nieusunięte chwasty?

Dobrze, że skosiłeś nieco chaszcze :) Ale potem jest kilka metod "walki". Ja robiłam tak: jak napisała Dachasia należy popryskać Roundapem zielone rośliny, odczekać 2-4 tygodnie, żeby chemia przedostała się z liści do korzeni, a nasiona chwaastów, które już są w glebie, wykiełkowały. Niestety, nasionka zachowują zdolność kiełkowania 10 i więcej lat!!! M.inn. dlatego nazywa się je chwastami :D Na to nie masz wpływu i nie możesz z tym nic zrobić, poza odchwaszczaniem. Po 2-4 tyg. znowu pryskasz randapem te nowo podrośnięte chwaściory. Czekasz kolejne 2-3 tyg. i obserwujesz, jak perz i inne koszmary usychają w oczach. Trochę to trwa, ale jest skuteczne.

Potem przekopujesz widłami amerykańskimi, wywalając co większe kłęby korzeni, szkło i inne drobiazgi musisz niestety przesiać, albo po odperzeniu nawieźć nowej ziemi, ale tej musiałoby być kilkadziesiąt cm, a i tak nie wiadomo, czy kiedyś takie śmieci nie wylazłyby wypchnięte na wierzch. Ciężka to praca, ale raz i tyle. Drobne korzenie potraktowane (poprzez liście) Randapem same się rozłożą w ziemi, nie trzeba ich wywalać.

Jeśli po założeniu trawnika (poczytaj wątki o zakładaniu trawnika po wyszukaniu na forum - w searchu - hasła "trawnik") będą wyłaziły chwasty, a na pewno będą :(, wystarczy systematycznie je kosić razem z trawą, jeśli nie dojrzeją nasiona i nie będą się wysiewać od nowa, w końcu zanikną. Zawsze też pozostaje Starane, czy inny Mniszek, ale to raczej ostateczność i niegdy na młodziutką trawę.

Cytat:
2. W jakim okresie najlepiej usunąć wspomniane wyżej drzewa owocowe, czym potraktować korzenie drzew żeby mieć z nimi raz na zawsze spokój?

Wyciąć drzewa możesz zawsze. Ale możesz je też odmłodzić i mieć owoce :) Jeśli jednak zdecydowałeś się je wywalić definitywnie, tnij, a pieńki możesz wyciągnąć traktorem (musisz zostawić odpowiedni kawał pnia, żeby było za co zaczepić łańcuchy). Jeśli nie masz tam dojazdu, to możesz nawiercić pionowe dziury w nisko przyciętym pniaku i nalać tam skondensowanego Roundapu. Powtarzać i czekać. Cierpliwość mile widziana. Możesz też zrobić z tych pniaków "półki" na donice, albo wręcz donice na kwiaty.

Cytat:
3. Jaka będzie najlepsza pora wysiewu trawy na przygotowany wcześniej teren (z uwzględnieniem potraktowania do wcześniej chemią destruktywną)? Plan minimum na ten rok to właśnie przygotowanie podłoża, wycinka drzew i ich wykorzenienie oraz wysiew trawy w takiej właśnie kolejności - czy jest prawidłowa? Następnie projekt ogrodu i już konkretna aranżacja. Nie chciałbym się z niczym spoźnić przed zimą. Kiedy wykiełkuje trawa zasiana w granicach nadchodzącego miesiąca? Czy zasiana trawa powinna zostać naowżona?

Trawę można siać niemal cały rok, ale ja bym to odłożyła do wiosny. Teraz przygotuj glebę, bo długo leżała odłogiem i trzeba ją spulchnić, nawieźć itd. Po oczyszczeniu ziemi z kamieni, szkła itd. możesz zasiać rośliny na nawóz zielony. Po podrośnięciu przekopuje się wszystko do góry nogami, zielonym do dołu :D a seradela, peluszka czy inny łubin rozkładając się przez zimę dodaje żyzności glebie.

Projekt ogródka jest najważniejszy, na co Ci przenoszenie potem darni w inne miejsca? Przy takim rozplanowaniu prac, masz całą zimę na "zrobienie doktoratu" ze swoich upodobań, stref klimatycznych, rodzajów gleby, specyficznych warunków Twojego miejsca i odpowiednich dla niego roślin, potem rysujesz sobie schematyczny plan i robisz listę roślin. Być może okaże się wtedy, że powinieneś dodać torfu, albo piasku, a może wymarzona roślinka akurat u Ciebie nie będzie rosła, bo lubi mokro, a Ty masz piachy. A od wiosny kupujesz i sadzisz, wszystkie doniczkowane rośliny doskonale się przyjmują, a sadzone wiosną nie muszą przeżyć być może ciężkiej zimy, zanim się przystosują do nowego dla siebie miejsca.

A ziemia wręcz powinna zostać w ostrej skibie na zimę, a dopiero po rozmarznięciu należy ją zagrabić. Po wszystkich pracach jesiennych powinna się też uleżeć, osiąść, bo potem będziesz miał fale na trawniku. Po zagrabieniu wiosną wałujesz, siejesz, wałujesz, podlewasz, wałujesz, jak trawa ma 8-10 cm - kosisz :) Nawozisz chemią najwcześniej za rok :D

Cytat:
4. Czy warto mieszać ziemię rodzimą z ziemią kupną już na etapie wysiewu trawy? Słyszałem o takim zabiegu w przypadku przygotowania gruntu pod sadzenie krzewów - co do trawy nie mam pewności.

Jak wyżej :) A jaką masz ziemię? Co o niej wiesz? Jaki masz poziom wód gruntowych, jaką wystawę, cień, czy patelnia, jaki odczyn gleby. Czy masz tam wodę do podlewania? Na Twoje pytanie nie ma krótkiej odpowiedzi. Jeśli masz dobrą ziemię ("dobra" to znaczy dobra dla konkretnych roślin, a piszesz, że chcesz założyć ogród i mieć też inne nasadzenia, a nie tylko trawnik) to nawiezienie innej "dobrej" z worków nie ma sensu. Jeśli masz słabą, to jak najbardziej jest to zalecane, ale nie do mieszania, a do posypania warstwą 10-20 cm. Ale to droga i nieopłacalna zabawa. Lepiej posiać nawóz zielony jesienią (już teraz, zaraz po oczyszczeniu ziemi) i poprawić w ten sposób strukturę gleby i zawartość składników odżywczych.

Oj, to długi temat... :)

Pytaj, jeśli będę umiała, odpowiem, sama jestem świeżo po podobnej robocie przystosowania ugoru do mojej (dalekiej jeszcze od pełnej realizacji) wizji. Powodzenia!
_________________
... to takie nieważne...
 
 
corsa11 
stały bywalec

Dołączyła: 05 Sie 2007
Posty: 56
Wysłany: 12-09-2007, 09:01   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

Jakbym czytała o naszej działce, też 10 arów totalnego buszu. Pierwsze roundapowanie nie powiodło się , spadł deszcz. Kolejna próba przed nami. Nalewka super to wszystko opisała, tak to wszystko powinno wyglądać. U nas jest problem z wywożeniem śmieci, alejka ma ok. 2m i bardzo trudno w nią wjechać. Utrudnia nam to niestety prace a o przyszłej budowie domku juz nie wspomnę. Nie zawsze chwaściory i ugory są najgorsze :D
_________________
Pozdrawiam Monika
 
 
beti 
nowy na forum

Dołączyła: 16 Wrz 2007
Posty: 2
Wysłany: 16-09-2007, 12:41   kupiłam ogródek od czego zacząć

niedawno kupiłam ogródek w strasznym stanie był strasznie zachwaszczony a na całej powierzchni ziemi rosły jerzyny.Wiekszosc z nich juz usunęłam z korzeniami a ziemie przekopałam teraz nie wiem co powinnam zrobic czy popryskac ziemie srodkiem chwastobujczym czy mogę juz zasiac trawę.A może z trawą lepiej poczekać do wiosny.
Dodam ze nigdy wczesniej nie miałam ogródka i za wszystkie porady będę bardzo wdzieczna.
 
 
Barbara1
[Usunięty]

Wysłany: 16-09-2007, 14:21   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

Beti gratulacje.
Napisz nam jak duży jest Twój ogródek.
Na jakiej powierzchni chcesz zasiać trawę?
 
 
mirka 
super lider


Dołączyła: 11 Mar 2007
Posty: 4544
Wysłany: 16-09-2007, 14:30   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

jezeli udało Ci się przekopać u usunąć w tym miejscu wszystkie chwasty i rośliny ,które Cie nie interesują musisz się zastanowić na co ten kawałek przeznaczyć,ja akórat jestem przeciwnikiem wszelkiej chemii na działce ,poprostu zwapnuj ten kawałek,


--------------------
Połączyłem te tematy.
Paweł
 
 
 
beti 
nowy na forum

Dołączyła: 16 Wrz 2007
Posty: 2
Wysłany: 16-09-2007, 19:43   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

witam ponownie
Moja działka ma około 450 m/kw .
Szczerze mówiąc to nie planuję sadzenia na niej żadnych warzyw,chciałam zasiac tylko trawnik i dużo kwiatów.Jak myślicie czy jak teraz zasieje trawą to cos z niej jeszcze wyrośnie? :cry:
 
 
Wladek50 
super lider


Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 4126
Wysłany: 16-09-2007, 20:18   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

Praktycznie trawę możesz siać o każdej porze. Musisz tylko zadbać by gleba stale była wilgotna, a na przyszły rok będzie piękny trawnik. Po posianiu ziemię dobrze ugnieść, najlepiej uwałować, wtedy trawnik jest równy.
 
 
Bogda 
super lider


Dołączyła: 04 Lip 2007
Posty: 3855
Wysłany: 18-09-2007, 12:13   Re: Porządek robię-chwasty, dzikie trawy, krzewy, uschłe drzewa

Oczywiście że urośnie, bierz przykład z natury, tam sie trawa wysiewa przez cały rok. A na wiosnę zawsze możesz dosiać tam gdzie wyrośnie słabiej. Jesień to sporo wilgoci , więc powinna ładnie wschodzić, gdyby jednak pogoda się odmieniła i zrobiło się ciepło i sucho to trzeba podlewać.
_________________
Jak umiesz liczyć to licz na siebie!

pozdrawiam Bogda
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group