"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Dalia (Dahlia)

weboo - 02-05-2005, 11:22
Temat postu: Dalia (Dahlia)
Dalia należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest okazałą, niekoronowaną królową lata.

Tak sądzę :D , bo to jedna z moich ulubionych roślin. Część nadziemna rośliny dorasta do 1,5 w zależności od odmiany. Część podziemna to dosyć duża bulwiasta karpa.
Dalia kwitnie od lipca do późnej jesieni. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Gleba powinna być starannie uprawiona. Karpy wysadzamy na początku maja.

W zależności od odmiany w odległościach co 25 cm dla odmian karłowatych i 50-60 cm dla odmian wysokich. Dalia wymaga sporej ilości wody więc w okresach suchych należy ja obficie i systematycznie podlewać, a odwdzięczy nam sie przepięknymi kwiatami.

Jedyny kłopot z daliami to ten, że nie zimują w naszy klimacie i trzeba je po pierwszych przymrozkach wykopać i po podsuszeniu (oczyszczeniu) przechowywać w temperaturze 5-10 stopni C.

Najlepiej na okres zimowy oznaczyć karpy etykietami z nazwami bądź kolorowymi wstążkami. Doswiadczony hodowca tych pieknych kwiatów rozpozna poszczególne odmiany po kształcie karpy, ale na wszelki wypadek lepiej je oznaczyć przed zimią.

Moje dalie w dniu 1 maja 'poszły' do ziemi.
(Dobrze jest przed wysadzeniem namoczyć karpy przez 12-24 godzin w wodzie)

weboo - 02-05-2005, 11:25

Co wyrośnie z takich karp?
Zobaczcie zdjęcia moich dalii z poprzedniego sezonu.

weboo - 02-05-2005, 11:27

I jeszcze jedna porcja zdjęć

Andre - 02-05-2005, 19:54

Kwiaty są naprawdę piękne. Niestety ja ich nie mam. Brak miejsca na działce. :wink:
amadyn - 02-05-2005, 20:16
Temat postu: Re: Dalia (Dahlia)
Piękne dalie i zdjęcia. Weboo , jakim aparatem robisz zdjęcia ?
amadyn

Lunka - 02-05-2005, 20:22

Sliczne masz dalie weboo :D i taką róznorodność odmian i kolorow :!:
Ja swoich jeszcze nie wsadziłam, ale moczą się i zrobie to jutro, :?: dwie mam nawet podkiełkowane.
Jakim nawozem je dokarmiasz? Świetne zdjęcia...super :D

Grzesiek - 28-08-2005, 15:40

Coś do kolekcji

Zosieńk@ - 28-08-2005, 17:13

Moje dalie też są piękne, może za gęsto je posadziłam, ale cieszą oko, i ten pomysł Weboo z tymi wstążkami jest niezły, wykopywałam je w zeszłym roku a wiosną się pogubiłam które były jakie i efekt jest taki, że mieszanka totalna kolorystycznie, co ma też swój urok, ale też , te mniejsze znalazły się wśród większych i duże je przygłuszyły, cały czas sie uczę...
weboo - 28-08-2005, 17:45

Wstążeczki z karteczkami to niestety konieczność jeżeli posiada się różnorodność gatunkową. Jedynie tak można nad tym zapanować - polecam gorąco.
Grzesiek - 28-08-2005, 20:50

Barbara1 - 07-03-2006, 22:37

Webku czy dalie też sadzisz wcześniej do doniczek tak jak paciorecznik. Kupiłam dwie odmiany dalii ale ich kłącza sa mizerne i pomyślałam, aby je posadzić do doniczek, żeby miały więcej czasu na przyrost korzeni. Jak myślisz dobry to pomysł czy nie?
weboo - 07-03-2006, 22:44

Dalie sadzę bezpośrednio do gruntu. Jak jest w miarę ciepło, to nawet po 15 kwietnia, najpóźniej do 3 maja. Jeszcze sie nie zdarzyło by podmarzły. Sadzenie do doniczek, to chyba nie jest najlepszy pomysł, ale zawsze możesz spróbować :D
elmarek - 08-03-2006, 07:19

Basiu pytanie było co prawda do webo i nie chciał bym podważać autorytetu,ale z mojego zawodowego doświadczenia wiem że, można sadzic dalie do doniczek i je podpędzić. Tak robia ogrodnicy Terenów Zielonych by móc nasadzać kwietniki wiosną już dorosłą rośliną :D
Ire_ko - 08-03-2006, 07:48

Dalie, kanny i mieczyki. Zamówiłam na Allegro. Oglądam zdjęcia i czekam na przesyłkę i wiosnę. I rysuję na kartce plan, gdzie co posadzę.
weboo - 08-03-2006, 09:01

elmarek napisał/a:
Basiu pytanie było co prawda do webo i nie chciał bym podważać autorytetu...

- po pierwsze primo, to ja tu nie jestem żadnym autorytetem :D :D :D
- po drugie primo, co do reszty masz rację :D

Barbara1 - 08-03-2006, 10:45

Dzięki Marku.
Barbara1 - 21-03-2006, 21:36

Renatko ja swoje dalie posadziłam do dużych donic i trzymam w domu w niezbyt ciepłym pomieszczeniu. Jedna już wypuszcza kiełki.
Renata K. - 22-03-2006, 10:49

Basiu dziekuje za odpowiedz, ja swoje dalie przechowuje w piwnicy i w kazdym roku do ziemi wsadzam bezposrednio w IV bądż V, natomiast kupilam teraz wyjątkowo/ przez nieuwagę tak byly zapakowane/ bardzo wysuszone bulwy. Zrobię tak jak poradzilas mi może cos z nich bedzie.Lubię Dalie chociaż nie mają zapachu, szkoda ze nie istnieje kolor niebieski. :D
Barbara1 - 22-03-2006, 11:16

Renatko jeżeli są bardzo zasuszone to przed wsadzeniem do ziemi zamocz je na parę minut we wodzie.
maja - 22-03-2006, 16:40

Dalie które pokazujecie są tekie ładne , a ja nie mam ani jednej .Chyba się skuszę i kupię jeszcze na wiosnę .Może mi się też będą udawały :D :D :D
Barbara1 - 25-03-2006, 23:51

Takiego koloru dalii chyba nikt z Was nie ma :lol:
dalia

Zosieńk@ - 26-03-2006, 06:49

Basiu! Po kliknięciu na link otwiera się strona iglaka. Dalie , owszem sama wyszukałam przez wyszukiwarkę na tej stronie, ale chciałabym wiedzieć o której z nich piszesz?
Barbara1 - 26-03-2006, 09:10

Zosieńko sorry nie sprawdziłam linku. :oops: Nie można pokazać bezpośredniego linku. Jest to dalia Czarny Kot. Chodzi mi o kolor jest prawie brązowa.

----------------------------------------------------------
Basiu, nigdy nie mów nigdy i nidy nie mów, że czegoś nie można :D :D :D - link działa :D

Hania - 26-03-2006, 11:01

Basiu takiej dali jeszcze nie widziałam
Jest.......oryginalna bardzo :shock:

Barbara1 - 26-03-2006, 11:44

Cytat:
Basiu, nigdy nie mów nigdy i nidy nie mów, że czegoś nie można Very Happy Very Happy Very Happy - link działa Very Happy

Czary mary i jeszcze na czerwono :D :D :D
Webku jak to zrobiłes ???

Barbara1 - 30-03-2006, 21:34

Obie dalie zakupione w MARKIECIE pięknie wypuściły liście. Latem się okaże czy to takie jak na obrazku :lol:
magdachyla - 07-03-2008, 20:22
Temat postu: Dalia
Witam jestem nowym członkiem tego forum. Potrzebuje rady doświadczonych działkowców. Mam bulwy/korzenie Dalii - ozdobne, kaktusowate,karłowate.Kiedy najwcześniej mogę je wysadzi do ogrodu. Mają już małe wypustki nowych pędów, ale na dworze chyba jest jeszcze za zimno.
weboo - 07-03-2008, 20:26

Magda, witaj na forum. Korzystaj też z wyszukiwarki. Coś tam już działa po przenosinach.
Na temat dalii znajdziesz tu: Dalia (Dahlia)

Barbara1 - 07-03-2008, 20:43

Magdo nie wcześniej jak w trzecim trymeście kwietnia. :D
magdachyla - 07-03-2008, 21:10
Temat postu: dalia
Dziękuję za cenne wskazówki
robert - 07-03-2008, 21:30

Kiedyś posadziłem w I-ej połowie kwietnia i nie wzeszły. :-(
qrystyna216 - 07-03-2008, 21:35

Kupiłam w tym roku dalie jednoroczne - Collarette Dandy.
Ciekawe jakie wyrosną, a może ktoś z Was już miał do czynienia z takimi.

Bogda - 08-03-2008, 19:48

Z dalią to podobnie jak z ziemniakami, gdy mają ciepłą przechowalnię, puszczają kiełki. Możesz je wsadzić do dużych donic albo pojemników a potem z całą bryłą wysadzić pod koniec kwietnia, na początku maja do gruntu. Będą szybciej kwitły. Ale uważaj na zimnych ogrodników bo może trzeba będzie okryć je? To zależy od regionu Polski. U mnie bywają przymrozki.
izaa - 12-09-2008, 15:25

Kochani kiedy wykopujecie swoje dalie pytam ponieważ u nas zapowiadają z soboty na niedziele przymrozki przygruntowe i nie wiem co robić tak ładnie kwitną :roll:
dachasia - 12-09-2008, 15:41

Jeśli będą przymrozki, a liście i łodygi całkowicie zmarzną, to niestety będziesz musiała wykopywać. Może nie natychmiast, ale w miarę szybko, aby przy wilgotnej jesiennej pogodzie karpy bez łodyg i liści nie zaczęły gnić. Chyba,że tylko trochę obmarzną i zostanie część liści i pędów zielona, to możesz pozwolić im jeszcze trochę porosnąć. A może je okryj jakąś agrowłókniną, lub workami foliowymi na śmieci, jeśli nie masz ich za dużo do zabezpieczania.
Wiesław - 12-09-2008, 15:41

Ja bym nie wykopywał. Zawsze wykopywałem dalie po pierwszych przymrozkach ścinających liście. Ale nigdy mi to się nie zdarzyło w połowie września. A jeżeli nie będzie przymrozków? Gdzie je przechowasz ? Może być jeszcze ciepło.

Już w międzyczasie Nina wyjasniła.

Bogda - 12-09-2008, 16:57

Ja wykopuję dopiero w październiku, mimo że pod koniec września nieraz ścina je częściowo przymrozek. Przymrozki mrożą liście ale korzeń jest jeszcze w rozmarzniętej glebie. Jeśli chociaż trochę zostaje niezmrożonej łodygi to pozwalam jeszcze rosnąć.
izaa - 12-09-2008, 18:03

Dziękuje za odpowiedz też mi się wydawało za szybko ale w tamtym roku zmarnowałam i mąż mi już marudzi
poczekam jeszcze :-)

fragola - 13-09-2008, 15:19

Krystyno:w ubiegłym roku kupiłam na targu malutkie dalie jednoroczne.Pięknie kwitły, były zdrowe ale...jak przekopywałam ziemię, znalazłam bulwy tych roślin i zdębiałam.Nie przypuszczałam,że dalia jednoroczna może mieć bulwy.W tym roku posadziłam je, kwitną ;-)
dachasia - 13-09-2008, 16:15

Dalia jednoroczna zasadniczo nie różni się niczym od dalii wieloletniej. Też ma karpy, które można przetrzymywać przez zimę. Tylko na ogół nie robi się tego, bo mniej jest np kłopotu z posianiem nowych roślin, aniżeli trzymaniem ich przez zimą.
qrystyna216 - 14-09-2008, 10:18

To prawda co pisze Nina, więcej kłopotu z przechowywaniem dalii niż z posianiem wiosną
nowych roślinek. Chyba, że ktoś ma warunki i wtedy może sobie wybrać kolorystycznie
i przechować.

robert - 15-09-2008, 12:42

Ja ubiegłą zimę przechowywałem dalie w piwnicy. Skorzystałem z wcześniejszych, opisywanych tu porad i -całkiem nie powiem -przechowały się dobrze. Miałem obawy, że ciepła piwnica i takie tam......
Joanna i Andrze - 10-10-2008, 01:07

Witamy wszystkich!
Powiem szczerze,że My ze swoja dalią mamy maleńki problem.Jedni sąsiedzi twierdzą,że te dalia jest jednoroczna i trzeba wykopać cebulę,inni twierdzą,że jest to dalia wieloletnia i nie ma potrzeby jej wykopywać.Dalia cały czas nam kwitnie i nagradza nas przepięknymi ogromnymi kwiatami.
Nam się wydaje,że powinniśmy poczekać z wykopywaniem cebuli do końca października,ale jesteśmy od dwóch lat nabywcami działki i dopiero wszystkiego się uczymy.
Pozdrawiamy Wszystkich!

qrystyna216 - 10-10-2008, 07:25

Dalii, w naszym klimacie, nigdy nie zostawiamy na zimę w ziemi.
Są roślinami weloletnimi /te posiane z nasion też/.
Mają bulwy a nie cebule
http://www.swiatkwiatow.p...hlia-id386.html

krysp50 - 10-10-2008, 10:24

Joanna i Andrze napisał/a:
dalia wieloletnia

Pod warunkiem,że przezimuje w piwnicy.
Moje dalie od wielu lat wykopuję dopiero po przymrozkach. Po obcięciu górnej części i lekkim podsuszeniu, wkładam do wiaderka i zasypuję trocinami. Kiedyś - jak zimy były ostrzejsze, zasypywałam piaskiem, teraz wystarczą trociny - zimuje na działce w piwniczce. Jeżeli będzie przechowywana w bloku w ciepłej piwnicy, to chyba lepiej zasypać piaskiem,żeby za bardzo nie wyschła.

robert - 10-10-2008, 10:41

Ja również wykopuję po przymrozkach. Przez jakiś czas trzymam w altanie we wiaderku z ziemią. A na zimę przenoszę do piwnicy. Ostatnio przechowywałem w trocinach. Tym razem będą w piasku. Trociny szybciej wysychają i musiałem je zwilżać wodą. Już mam zapewnienie , że dostanę fajne odmiany /wymiana/ więc arsenał kolorów zwiększy się?
Kurczę.... w sklepach jedna bulwka kosztuje 4-6 zyli, a przecież z takiej bulwy mamy później całe wiadro. Nie wiem czemu tak drą..... ;-)

dachasia - 10-10-2008, 14:43

Ja trzymam dalie w torfie wysokim. Po prostu układamw pudle dużym tekturowym warstwe torfu, na nią kładę kłaca i przesypuję torfem.Pudło zamykam i stawiam w piwnicy. Między odnogi kłącza wkładam woreczki z kartką nazwy, lub koloru i ew. jaka wysokość. Wtedy wiem na wiosnę gdzie posadzić.Tak samo przechowuję mieczyki .W ubiegłym roku tak przechowywałam i nie miałam żadnych strat, a w ziemi czy piasku zawsze musiałam część wyrzucić na wiosnę.
Ire_ko - 04-11-2008, 22:57

Moje dalie jeszcze kwitną, po raz pierwszy tak długo. Co radzicie - czekać na przymrozek, czy wykopywać?
dachasia - 04-11-2008, 23:36

Jak kwitną to nie ma sensu wykopywać. Natomiast jak tylko je zważy przymrozek to natychmiast wykop, aby nie zaczęły gnić.
izaa - 05-11-2008, 11:29

ja wykopałam bo raz już zmarnowałam i jestem teraz ostrożna :-)
mirka - 05-11-2008, 13:47

ja też już wykopałam,ale u mnie był juz przymrozek,który zważył nie tylko dalie.
Al_Inka - 05-11-2008, 15:39

Ja też zostawiłabym je jeszcze, ale należy je wykopać natychmiast po pierwszym przymrozku.
dachasia - 05-11-2008, 21:41

Ja swoje też niestety musiałam wykopać już ponad tydzień temu, podobnie jak kanny. Po prostu była taka jedna noc.... i klops, pomimo,że tak ładnie kwitły.W tej chwili wszystko już umyte, popakowane w pudła, przesypane torfem spoczywa w piwnicy.Acha, datura także w piwnicy. Na działce zostały mi tylko w altanie fuksje, kloniki, a na tarasie osłonięta kobeą od południa stoi cibora. Jak zapowiedzą nadejście przymrozków to ją zabiorę, niestety do domu, a jest ogroooomna.Wysoka na 1,5 m albo więcej.
Jan z wyspy - 04-12-2008, 21:25
Z działki dalię o bardzo bardzo ładnym kwicie igiełkowym koloru jasnego wrzosu, wykopałem wcześniej , przesuszyłem w foli, w altanie w piwnicy wieżowca i dzisiaj włożyłem do foliowej dużej torby reklamowej, zawiązałem górę torby, porobiłem otwory wentylacyjne i zawiesiłem do wiosny w ciepłej piwnicy wieżowca. Tak przetrzymają kolejną zimę.Wiosną jak sie ociepli wysadze.Pozdrawiam
Kania - 16-03-2009, 13:21

Chciałabym posadzic dalie przy wschodniej i północnej ścianie. Jakie mam szansę, że będą dobrze kwitły?
mirka - 16-03-2009, 17:23

no może jeszcze wschodnia ściana mogła by być ale co do północnej to raczej chyba nie.mogą być wiotkie i słabo kwitnąć,
margaretka - 16-03-2009, 23:59

Mirka ma racje -nie polecam północy-dalia to kwiat lata i lubi dużo słońca-wtedy pieknie kwitnie
Kania - 18-03-2009, 10:58

Dziękuję za rady. Spróbuję w takim razie w tym roku poeksperymentowac ze wschodnią ścianą.
Kania - 18-03-2009, 11:37

Aha! Jeszcze jedna ważna rzecz - czy dalie są chętnie zjadane przez sarny? Te miłe zwierzaczki lubią się częstowac moimi różami :roll: Czy na deser będą skubały dalie?
Ire_ko - 19-05-2009, 11:38

Moja dalia została brutalnie potraktowana: urwano jej dwa młode kilkucentymetrowe pędy. Jak sądzicie czy ma szanse jeszcze w tym roku na odrośnięcie?

janiczek - 19-05-2009, 13:02

Szanse ma, tylko będzie bardziej rozkrzewiona, ja nie raz specjalnie obrywam czubki aby się rozkrzewiła, lekko ją zasil i będzie rosła i kwitła, nieco tylko później.
Ire_ko - 19-05-2009, 14:31

Dzięki.
Ire_ko - 20-05-2009, 20:55

Janiczku masz rację. Po wczorajszym deszczu coś nowego zaczyna wyrastać.
farfalla - 26-05-2009, 07:30

witam,
czy teraz jeszcze można posadzić karpy (cebule) dalii, czy jest już za późno?

miltonia5 - 26-05-2009, 11:24

Ja dopiero posadziłam karpy dalii, tylko przez dobę moczyłam w wodzie, szybciej wyjdzie i zakwitnie trochę później. U mnie zdarzają się przymrozki jeszcze po 15 maja więc czekają na termin późniejszy.
farfalla - 26-05-2009, 12:17

miltonia5
bardzo mnie ucieszyła Twoja odpowiedź, bo dalie są przepiękne!:)
w takim razie, ja jak najszybciej też sadze
wymoczę oczywiście uprzednio, chociaż nie miałam pojęcia, że trzeba...

pozdrawiam

psotka26 - 26-05-2009, 17:42

to jest dalia i aksamitka czy mogą rosnąc w donicy
ogroodnik - 26-05-2009, 18:48

farfalla napisał/a:
miltonia5
bardzo mnie ucieszyła Twoja odpowiedź, bo dalie są przepiękne!:)
...

Z tym nie da się nie zgodzić :P a wg mnie najładniejsze są te miniaturowe i średnie. Od kilku lat rok w rok wysiewam dalie i czekam z niecierpliwością jakie to kolorki pojawią się w kolejnym sezonie :lol: . Jednak w tym roku po posianiu dużej reklamówki nasion czekała mnie niemiła niespodzianka kret :/ , została jedynie niewielka część.

wd - 26-05-2009, 20:25

Moje chyba zawczwśnie posadziłem, bo? :D

Jan z wyspy - 11-06-2009, 11:48
Nic jej nie bedzie, pozostałe pędy rozrosną się , tylko trzeba było dać przed wsadzeniem trochę obornika , lub teraz posypać garscią lekko nawozu, a posilona rozrośnie się i zakwitnie. Pozdrawiam.
robert - 20-07-2009, 09:21

Mam malutki "kłeścik"-

Moje dalie wyłamały się przy samej ziemi, wichura je obaliła. I co teraz z bulwami? Czy wykopaćje, czy można zostawić ? :-(

A takie były piękne, "amerykanckie...." ;-)

fragola - 20-07-2009, 09:26

Chyba zostawić,na wykopanie jest za wcześnie.
eucharis - 20-07-2009, 09:28

Robercie Twoje dalie jeszcze odbiją na pewno. W ubiegłym roku mniej więcej o tej porze roku moje dalie też zostały brutalnie wyłamane.... pięknie odbiły i jeszcze nawet zakwitły jesienią.
fragola - 20-07-2009, 09:31

No właśnie!
Tym bardziej,że nie będziesz miał możliwości przechowania ich aż do wiosny.

robert - 20-07-2009, 09:36

Oj, dzięki Wam WIELKIE.
Szczególnie na tej odmianie mi zależało, bo w trakcie wegetacji kolory zmienia trzykrotnie. No,no,no, super,super... cieszę się jak nie wiem co. :D

Jan z wyspy - 24-07-2009, 16:37
Temat postu: Uprawa roślin ozdobnych » Dalia (Dahlia)
Po co wykopywać, jest szansa,że odrośną łodygi.Wykopać zawsze zdążysz.A moze będzie dobrze i jeszcze uratuje sie Twoja ulubiona odmiana.
robert - 25-07-2009, 16:28

Dalia odrasta.
Dzięki za porady, bo już miałem szpadel w rękach.....

ogroodnik - 17-08-2009, 19:47

Mam pytanko do hodowców dalii(również innych forumowiczów). Czy dalii zamieszczonej na poniższym zdjęciu może coś dolegać tzn. jakaś choroba wirusowa,brak składników pokarmowych w glebie, czy też udało mi się wyhodować takiego "pstrokatolistnego dziwoląga" :?:
Edited 18.08.2009r.
Dziś przy słonecznej pogodzie przyjrzałem się temu okazowi i mogę stwierdzić brak szkodników na liściach. Fotki lepszej jakości.

Trishya - 18-08-2009, 10:17

Wiosną kupiłam przepiękną kwitnącą dalię miniaturową o ciekawie wybarwionych kwiatach białych z różowymi ciapkami, miała to być dalia wieloletnia, wysadziłam na rabatkę a potem się zaczęło, deszcze, zimno... sami wiecie jaka była tegoroczna wiosna... dalia zaczęła się niszczyć, potem schnąć, kilka tygodni temu wypuściła kilka nowych liści ale te znów szybko się zniszczyły. Powiedzcie mi proszę czy jest szansa na uratowanie tej dalii?? Czy powinnam ja już teraz wykopać czy trzymać w gruncie z nadzieją że do jesieni jeszcze wypuści jakieś liście i karpa będzie miała szanse na przetrwanie. Dodam jeszcze że zakupiłam 4 podobne dalie w tym czasie, pozostałym pogoda nie zaszkodziła. A może pomogłaby zmiana miejsca, w tej chwili inne roślinki w pobliżu rozrosły się i dalia ma mało słońca.

I jeszcze jedno pytanie. Czy karpy dalii jednorocznych nadają się do przechowania przez zimę jak te wieloletnie?? Mam kilka w pięknym kolorze i zastanawiam się czy zbierać nasiona czy uda się z karpami.

Wiesław - 18-08-2009, 10:50

Odnośnie pierwszego pytania to ja bym tę dalię zostawił aż do jesieni ale trzeba by umożliwić dostęp światła albo przez usunięcie kilku pędów zacieniających lub ich przywiązanie do patyka /palika/ zależy co zacienia. Po prostu zadbać bardziej o nią.

Dalie normalnie uprawiane przez jeden sezon (ja też mam takie z wysiewu) tworzą bulwy i można je przechować. Oczywiście bulwy te są mniejsze niż u wieloletnich. A nasiona niezależnie można też zebrać na wszelki wypadek.

Trishya - 18-08-2009, 11:08

Dziekuje Wisławiem, wiem że te dalie też maja karpy ale w zeszłym roku zauważyłam że są one jakby mniej zdrewniałe stąd moje pytanie :) postaram się też zebrać nasionka, tylko muszę pamiętać by porozdzielać je kolorami, w tamtym roku wysiałam mix i były białe i żółte za to w tym roku cała paleta barw :) A co do tej zniszczonej dalii to rośnie w pobliżu innych dalii karłowych i lilii i niestety nie mam możliwości dostarczyć jej wiecej światła nie przesadzając jej, dalie już są podwiazane. Ale dzięki za wskazówki, mam nadzieję że jak o nią troszkę zadbam to uda mi się ja uratować.