"Forum działkowców"

Zagospodarowanie działki - Czy można mieć szambo w miejskich ogródkach rod ?

turmarek - 03-10-2010, 18:51
Temat postu: Czy można mieć szambo w miejskich ogródkach rod ?
Witam
Niedawno zakupiłem swój ogródek działkowy w mieście, mam nadzieję że znajdę odpowiedzi na moje pytania na tym forum.

1. Czy na działkach rod w mieście można mieć szambo, nie będę budował sam ale chcę kupić szambo z atestem od firmy produkującej.

2. Wiem że domki muszą spełniać konkretne wymiary 25m2 w mieście i 35 poza miastem.
Jak wybuduję domek 5x5 m czyli wyjdzie 25m2 i go ocieplę styropianem o grubości 10cm to będzie to już domek ponadwymiarowy ?

weboo - 03-10-2010, 19:48

Jasną i pełną odpowiedź na swoje pytania znajdziesz w regulaminie ROD §106 i §107.
Tu nic innego się nie dowiesz. Proszę, postaraj się przeczytać najpierw regulamin ROD.

RyCho - 04-10-2010, 09:43

Domek ma mieć 25m. po obwodzie w mieście i max. 5m. wysokości. Na drugie pytanie nie potrafię odpowiedzieć na razie. W naszym ogrodzie są szalety ogólnodostępne.
jorguś - 27-04-2011, 21:06

W ogrodach miejskich nie można mieć indywiduaknych szamb - zgodnie z Regulaminem ROD :nono:
laura027902 - 18-04-2012, 12:49

Witam
Przeczytałam cały regulamin ROD i nie widze zakazu wyposazenia działki w szambo.

§ 106
1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w Prawie budowlanym, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo).
2. Zasady dotyczące usytuowania, budowy i eksploatacji szamba na terenie działki określi Prezydium Krajowej Rady w drodze uchwały.
3. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi członek PZD.
4. Eksploatacja szamba i wywóz nieczystości musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących

Bardzo prosze o pomoc w zrozumieniu punktu 2
gdzie znalesc uchwale Prezydium Krajowej Rady dotyczaca usytuowania, i budowy szamba.

weboo - 18-04-2012, 16:02

Tak się zastanawiam, który regulamin cytujesz? Obecnie obowiązujący, jak też znowelizowany, który będzie obowiązywał od 1 maja 2012, ma trochę inną treść pkt. 1 i 2.

Brzmi tak:
"1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w Prawie budowlanym, w ogrodzie poza granicami miast działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo).
2. Instrukcję w sprawie szamb wydaje Prezydium Krajowej Rady."

Punkt 2 należy rozumieć w ten sposób, że PZD wydało stosowną instrukcję w sprawie zasad budowy i lokalizacji szamb.
Instrukcja Krajowej Rady, została wprowadzona uchwałą nr 17/96 Prezydium KR PZD (Biuletyn nr 5 z 1996).

Gdzie znaleźć? Musisz zerknąć lub pobrać Zbiór przepisów obowiązujących w PZD - stan na 01.01.2011 i tam na stronie 101 znajdziesz poszukiwaną uchwałę.

exotech - 01-05-2012, 18:21
Temat postu: Szambo
Wychodzi na to że można mieć szambo jeżeli nie ma żadnych sanitariatów w pobliżu.
Switala18 - 25-10-2012, 18:58

Witam
Chciał bym się dowiedzieć jak rozwiązać sprawę szamba na działce ROD.
Nie będę tam mieszkał cały czas. Zastanawiam się jak rozwiązać sprawę nieczystości w głównej mierze wody.
Mam sporo gruzu i chciałem go zakopać i do tego gruzu pod ziemią doprowadzić rurę. Była by to jako taka oczyszczalnia ale tylko na samą wodę i siki. Czy jest możliwe takie wykonanie czy trzeba stawiać normalne szambo z kręgami itd.

Z innej beczki jakie macie pomysły na wykonanie toalety tzn rozwiązanie ze ściekami.

wa234 - 26-10-2012, 15:15

Regulamin ROD

§ 106
1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w Prawie budowlanym, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo).
2. Zasady dotyczące usytuowania, budowy i eksploatacji szamba na terenie działki określi Prezydium Krajowej Rady w drodze uchwały.
3. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi członek PZD.
4. Eksploatacja szamba i wywóz nieczystości musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

staraj - 27-10-2012, 10:52

Moim zdaniem § 106 Regulaminu ma się nijak do rzeczywistości na rynku jest już tyle zbiorników ekologicznych na ścieki sanitarne,można z powodzeniem zastsować na działce.Ale póki co obowiązuje regulamin.Czas na zmiany.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group