"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Mech w trawie

Maria - 13-04-2005, 20:27
Temat postu: Mech w trawie
Czy możecie mnie oświecić jaką rolę spełnia mech w trawie oprócz zakwaszania ziemi ? Bo przecież mech zatrzymuje wilgoć, a więc tam gdzie jest mech nie ma niedostatku wody, poza tym mech występuje najczęściej w miejscach zacienionych - przy iglakach, które lubią kwaśną ziemię - to dobrze, czy źle. Przecież mech nigdy nie będzie wyższy od trawy, a czy jeśli jest mech w trawie - to trawa zostanie przez ten mech wyparta z powodu kwasowości mchu ? Używając wertykulator zostają przecięte korzenie traw, jest większe dotlenienie i jednocześnie oczyszczenie trawy z zeschnętych źbeł. Trawa rośnie doskonale - czy używać jeszcze antymech, czy też nie. Mam trochę tych wątpliwości, ale znając Waszą (forumową) wiedzę myślę, że je rozwiejecie :D :D
Andre - 13-04-2005, 20:33

Możesz wygrabić mech, albo zastosować preparat do jego zwalczania. Tam gdzie można posypać wapnem. Oczywiście nie przy iglakach. Nie pomoże to jednak na długo. Tylko na kilka miesiecy. Ja mam ten sam problem. Mech rozkrzewia się tam gdzie jest cień. Tnij trawę wyżej to jedyne wyjście. Może mech nie zniszczy trawy? :wink:
Maria - 13-04-2005, 20:50

Andrzej tylko pierwsze koszenie na wiosnę robię niziuteńko, cały sezon tnę na "środku". Ale mnie chodzi o informacje na pozostałe moje wątpliwości.
Barbara1 - 13-04-2005, 20:59

Marysiu ja miałam też ten problem. Mech porastał trawnik w miejscu bardzo zacienionym i wilgotnym. Do pewnego momentu stosowałam saletrę amonową do nawożenia trawnika. Wiadomo rósł jak na drożdżach i kosiłam bardzo często. Bardzo się zadarnił. Ale zaczął rosnąć mech w miejscach zacienionych. Sąsiad poradził mi aby na wiosnę wapnować trawnik i stosować inny nawóz. Od tego czasu nie mam mchu na trawniku.
Andre - 13-04-2005, 21:09

Troche na ten temat jest: http://www.wogrodzie.pl/trawniki.htm
Andre - 13-04-2005, 21:18

Tutaj też: http://ogrody.agrosan.pl/poradnik.html w temacie :"Chwasty, choroby i szkodniki" coś na ten temat pisze. :wink:
weboo - 13-04-2005, 22:21
Temat postu: Re: Mech w trawie
Maria napisał/a:
Czy możecie mnie oświecić jaką rolę spełnia mech w trawie oprócz zakwaszania ziemi ?

Nooo Marysiu, to nie mech zakwasza ziemię. Mech tylko lubi rosnąć na zakwaszonej ziemi. Wapnowanie, tak jak poradziła Basia rozwiąże problem.
Ina sprawa to ta, że mchy są bardzo ciekawe i warto je podglądać. Trzeba tylko uzbroić oko w odpowiednie szkło powiększające :D . Godne polecenia są szczególnie mchy występujące w lasach. w sieci można w tym temacie znaleźć kilka ciekawych strony i fotek.

Maria - 14-04-2005, 04:31

Dzięki za informacje i linki. Jednego czego nie zrobiłam teraz po wertykulacji - to nie wzięłam piachu - zapomniałam kupić. Ale zobaczę jak będzie dalej z tym mchem - nie mam go za wiele, ale jest. Mam te buty z kolcami, to za jakiś czas gdy je założę, wezmę też trochę piachu. A poza tym o czym też zapomniałam nie rozsypałam na trawę popiołu z palenia - przecież to też jest doskonały preparat działający jak wapno, ale można go stosować bez obawy przez cały sezon - nie tak jak wapno tylko na jesieni. Chyba zacznę pisać sobie kartki - co w jakiej kolejności robić :D
Andre - 14-04-2005, 17:35

Marysiu!
Jak masz "mało" mchu to go wygrab. To najlepszy sposób. Ja tak z nim walczę. Najlepsze są grabie druciane. :lol:

Hania - 14-04-2005, 19:02

Basiu a jaki stosujesz teraz nawóz na trawnik :?:
Ja stosuję saletrę amonową bo trawa pieknie rośnie i jest soczyście zielona

Barbara1 - 14-04-2005, 20:14

Hania napisał/a:
Basiu a jaki stosujesz teraz nawóz na trawnik :?:
Ja stosuję saletrę amonową bo trawa pieknie rośnie i jest soczyście zielona

Tak Haniu zgadza się po saletrze szybko trawa rośnie i trzeba kosić przynajmniej co cztery dni. Już mnie nie bawi tak częste koszenie. Teraz stosuję na jesień Florovit jesienny do trawy a w sezonie dwa razy zasilam AZOFOSKĄ.

Barbara1 - 14-04-2005, 20:16

Maria napisał/a:
nie tak jak wapno tylko na jesieni

Marysiu a kto Ci powiedział, że wapna nie można sypać na trawnik wiosną. Zrób to a nic się nie stanie.

Maria - 14-04-2005, 21:00

Basiu ja nie mam aż tyle mchu, żebym musiała sypać wapno, a poza tym cały czas słyszałam, że wapno można stosować tylko na jesieni. Jeśli zaś chodzi o nawóz, to na jesieni zastosowałam ten jesienny nawóz, a teraz kupiłam opakowanie 8 kg jakiegoś nawozu do trawy, więc go podzielę na dwa razy, bo trawę mam ładną. Azofoski nie stosuję.
Andre - 15-04-2005, 18:46

Dziś sprawdzałem trawnik. Mam mech przy tujach i żywopłocie z ligustra. Trzeba zacząć go tępić. Najwyższy czas!.
Maria - 15-04-2005, 19:24

Andrzej ja w ub. roku zastosowałam antymech jakiejś niemieckiej firmy. Jest drogi to prawda, ale i bardzo skuteczny. W tym roku mam mniszka - w centrum ogrodniczym powiedzieli mi, że on niszczy nie tylko mniszka, ale i mech. Spróbuję i dam znać.
Andre - 15-04-2005, 19:31

Ja też mam chyba ten preparat?. Czekam na informację od Ciebie o jego skutecznosci.
Wolę jednak druciane (z regulacją rozstawu) grabie.

Barbara1 - 15-04-2005, 22:40

Maria napisał/a:
W tym roku mam mniszka - w centrum ogrodniczym powiedzieli mi, że on niszczy nie tylko mniszka, ale i mech. Spróbuję i dam znać.

Jestem ciekawa Marysiu czy MNISZEK Ci zniszczy mech. Daj znać.

Andre - 15-04-2005, 22:44

Czyli Basiu czekamy na wyniki we dwoje?
Barbara1 - 15-04-2005, 23:03

Andre napisał/a:
Czyli Basiu czekamy na wyniki we dwoje?
Oczywiście bo jestem ciekawa jak zadziała bo MNISZEK jest na dwuliścienne rośliny.
Maria - 03-05-2005, 18:39

Zgodnie z obietnicą uprzejmie donoszę, że preparat "Mniszek" niszczy też mech (ale dosyć słabo). Jeśli zaś zastosuje się go bez rozcieńczenia - to skutecznie niszczy wszystko - jak randap.
Andre - 05-05-2005, 21:12

Ja na razie Marysiu po wygrabieniu trawy i przycięciu jej wysoko nie mam mchu, ale po tych deszczach ..... :cry:
A jak u innych....?

Barbara1 - 05-05-2005, 22:32

Ja po wiosennej wertykulacji i mocnym wygrabieniu trawnika nie mam mchu. Za to trawka po deszczach rośnie jak przysłowiowe grzyby. Tylko kosić i kosić.