"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Nasiona

Jan z wyspy - 11-04-2005, 05:00
Temat postu: Nasiona
Kupiłem w Sklepie Ogrodniczym nasiona nasturcji. Wiecie ile było nasion kuleczek - 4 szt. W zeszłym roku było z 10,15szt.
I co interes sie kręci, działkowicz się wkurza. TRZEBA ROBIĆ SWOJE NASIONA. Oto dowód na to.A mogą być przeterminowane i też nici z tego. Pozdrawiam

Andre - 11-04-2005, 07:24

Janie!
Dziwisz się temu?. Żona kupiła wysokie kwiatki "Nina" w piątek i było w nich aż 6 szt. nasion. :wink:

Jan z wyspy - 13-04-2005, 04:50
Nie dziwię się, to mnie oburza,jak mozna oszukiwac ludzi.Dlatego co będe mógł zrobię swoje nasiona ,zbiorę od siebie ,od sąsiadów pozbieram kwiaty ,owoce. Wracamy do epoki średniowiecza!
Nie będę kupował Bobu było 12 szt sąsiad dał mi trzy garście, i to jest to.
Jasia mam dużo, resztę czekam na wschody i siewy tych ciepłolubnych.Pozdrawiam i szykuję sie do pracy. :lol:

Maria - 13-04-2005, 05:25

Na przyszłość kupując nasiona zwróćcie uwagę jaka firma je sprzedaje i wybierajcie inną. Ja ostatnio kupowałam w tej chwili nie pamiętam jakiej firmy, ale wezmę torebkę z działki i podam i było naprawdę dużo nasion.
Grzesiek - 13-04-2005, 07:52

Nawet ta sama firma sprzedaje nasiona jednej odmiany w torebkach o różnej gramaturze (3g, 5g i 10g). Tak jest chociażby z rzodkiewką – w hipermarketach można kupić paczuszkę 3g za 0,79zł a w sklepie ogrodniczym paczka 10g tej samej odmiany (ta sama firma) kosztuje 1,20zł. I gdzie jest taniej???
Podobna sytuacja jest w przypadku innych warzyw i kwiatów.
Wniosek jeden – zwracajmy uwagę na gramaturę

Niestety samodzielna produkcja niektórych nasion jest nie opłacalna. Szczególnie dotyczy to odmian oznaczonych symbolem F1 (odmiany heterozyjne, mieszańcowe pierwszego pokolenia). Rośliny uzyskane z nasion własnej produkcji w tym przypadku często nie powtarzają cech rodzicielskich.

Andre - 13-04-2005, 07:59

Masz racje Grzesiu! Ja staram się, a właściwie żona "wyprodukować" wszystkie nasiona zwłaszcza kwiatów samemu. :wink:
Andre - 13-04-2005, 08:03

Kazimierz napisał "...Nie będę kupował Bobu było 12 szt ..." - To fakt ja też zrobiłem się w "konia" z bobem i groszkiem. :D
Barbara1 - 13-04-2005, 08:04

Grzesiu miał na myśli fakt, że nie wszystkie nasiona da się samemu zebrać, ponieważ te z grupy F1 nie powtarzają cech matecznych.
Andre - 13-04-2005, 08:18

Takie niestety Basiu 1 trzeba kupować. Ale inne żona zbiera sama. :D
Maria - 13-04-2005, 13:11

Sprawdziłam - nasiona, które ja ostatnio kupowałam w jakimś oszołomie są firmy CNOS-VILMORIN Sp. z o.o. z Poznania. Dziś posiałam od nich żagwin - nawet sporo było tych nasionek.
Barbara1 - 13-04-2005, 14:35

Andre napisał/a:
Kazimierz napisał "...Nie będę kupował Bobu było 12 szt ..." - To fakt ja też zrobiłem się w "konia" z bobem i groszkiem. :D

A ja ze szpinakiem. W paczce było tyle nasion, że ledwie starczyło na obsianie dwu metrowego rządka. Musiałm lecieć do sklepu i kupić jeszcze trzy paczki. Nie wiem jakiej firmy były nasiona, wyrzuciłam paczkę bo byłam bardzo zła.

Andre - 13-04-2005, 16:59

To dlatego, że kupujemy nasiona w markietach, a nie w sklepach ogrodniczych. Tam są droższe, ale w torebkach jest więcej nasion. :D
Barbara1 - 13-04-2005, 17:02

Andre to nie prawda. Ja kupuję tylko w Centrum Ogrodniczym i też mają małe opakowania.
Andre - 13-04-2005, 17:25

Biorąc do ręki torebkę trzeba patrzyć ile na gram zawartości :wink:
Maria - 13-04-2005, 17:28

Słuchajcie - teraz się dopiero doczytałam, że te nasiona zostały wyprodukowane w Niemczech - z tego wniosek, że spółka, o której wcześniej pisałam jest tylko dystrybutorem - dobra fucha. Może dlatego są zmniejszone ilości nasion ?
Barbara1 - 13-04-2005, 17:32

CNOS - teraz to już chyba naprawdę trzeba ze świeczką szukać rodzimych firm nie tylko ogrodnich.
Andre - 13-04-2005, 17:37

Nareszcie! Kupuj polskiego producenta! :wink: :idea:
Jan z wyspy - 14-04-2005, 04:09
Temat postu: nasiona
Andre ja kupiłem te 4 kuleczki nasturcji WŁAŚNIE W SKLEPIE OGRODNICZYM!!! Tak że trzeba patrzec na gramy i przydatnosć.
Pomidory zrobiłem ze swoich aansiao na pewno nie będą atkie jak kupne ale sa ładne duże hartuje od dzisiaj an balkonie i później w folii zapylam i mam dobre zbiory.Pozdrowionka :wink:

Andre - 14-04-2005, 16:36

Janie!
Z tego wniosek, że kupując trzeba patrzeć na gramy. :wink:

Maria - 15-04-2005, 13:41

Dziś będąc na działce dokładnie przeczytałam co jest napisane na tych torebkach, o których wspomnałam wcześniej - otóż jest wyraźnie napisane ile orientacyjnie roślin można uzyskać z tych nasion.
Andre - 15-04-2005, 17:10

Tak. Piszą jaką powierzchnię można obsiać zawartością torebki.
Maria - 15-04-2005, 17:14

Czy Andrzej mówisz o tej samej firmie dystrybucyjnej, o której ja pisałam ? Bo dziś czytałam i tam jest wyraźnie napisane ile roślin można uzyskać z zawartości torebki. Może Ty kupiłeś inne nasiona tej albo innej firmy i tam jest co innego napisane.
Andre - 15-04-2005, 17:38

Być może innej firmy. Nie sprawdzałem!
Barbara1 - 15-04-2005, 21:45

Na każdym opakowaniu nasion jest napisane ile jest sztuk. Moi mili cena opakowania i zawartość zależna jest w głównej mierze od tego w jaki sposób są pozyskiwane dane nasiona.
Jan z wyspy - 17-04-2005, 15:00
Basiu w tym roku przypilnuje i pozyskam swoje nasiona od siebie i sąsiadów, co nie uzyskam kupię.W zeszlym roku dostałem słoiczek astrów od sąsiadki i maiłem dużo i piękne.Niektóe nasiona mozna zebrac jak nasi dziadkowie samemu.pozdrawiam z zimnego Świnoujscia :wink:
Zosieńk@ - 08-01-2006, 13:25

W sklepach pojawiły się nasiona. Powoli by trzeba pewnie zacząć kupować. Na początek kupiłam bazylię. Chcę spróbować wysiać w domu w doniczce. Zobaczymy co z tego wyjdzie
Zosieńk@ - 08-01-2006, 13:36

Nasionka które kupiłam są firmy CNOS-Vilmorin z Poznania, i taniutkie, bo 0,59 za paczkę. Bazyli jest 7 g w torebce. Były tej firmy różne nasionka ale nie wiedziałam co one warte, bo tak dziwnie mi sie tanio wydawały. Co myślicie, kupować ?
Maria - 08-01-2006, 14:18

Zosieńko sprawdź dokładnie producenta, bo ja swego czasu doczytałam się, że ta firma jest tylko dystrybutorem a nasiona są z Niemiec (wg informacji najwyższej jakości), a w rzeczywistości badziewie. Jedynie żagwin mi się przyjął i to też tyle o ile. W tym roku jeśli będę kupowała nasiona, cebulki, czy kłącza - to przede wszystkim z Ożarowa.
Barbara1 - 08-01-2006, 14:29

Ja powiem tak wg mojego uznania nie ma lepszych czy gorszych firm nasienniczych. Wszystkie produkują mniej więcej tej samej jakości nasiona. Problem polega chyba na składowaniu towaru przez dystrybutorów ( sklepy ). Ja kupuję wszystkie nasiona w Auchan bo mi tam po drodze przy okazji robienia zakupów. Są tanie a cebulki to naprawdę warto kupować bo prawie za darmo. I kupuję różnych firm. Co roku znajdzie sie jakaś " zakała" co nie wzejdzie. To jest moje zdanie i wydaje mnie się jak byśmy zrobili rankig firm to by było tyle firm wiodących ile głosów.
Wladek50 - 09-01-2006, 09:51

Od wielu lat kupuje nasiona ogórków "Oktopus". Praktycznie są to ogórki uniwersalne (sałatki, kiszenie, konserwowanie). Rosną nawet do 15 cm, ale w takie do 9 cm. jeszcze nasiona są mało widoczne, a nasiona pietruszki "Berlińskiej"- zawsze się udaje. U nas są ciężkie ziemie, czarne i gliniaste. Może podzielicie się swoimi doświadczeniami w uprawie warzyw i jarzyn w swoich ogrodach. Interesuje mnie szczególnie uprawa papryki, bo :essen: , tu jakiś ciężko mi jest przygotować podłoże. Raz się udaje innym razem klapa.
Barbara1 - 09-01-2006, 17:02

Władku poszperaj jest chyba coś na temat uprawy papryki w innym temacie.
felo - 10-01-2006, 10:05

W minionym roku chciałem kupić nasiona jarmużu.Zauważyłem że sa przeterminowane [ 3 lata!! ] Zgłosiłem to sprzedawcy a on powiedział że przeterminowane lepiej schodzą !!Do czego to dochodzi :heul:
Barbara1 - 10-01-2006, 10:07

To naprawdę nie fer ze strony sprzedawcy.
felo - 10-01-2006, 13:58

Mam nadzieje że jeszcze nie ma u nas w sprzedaż nasion warzyw zmodyfikowanych genetycznie ? Jak sądzicie ? :roll:
Roman49 - 10-01-2006, 14:15

chyba są, bo niektórzy politycy tak gadają, jakby byli już zmodyfikowani. :twisted: :evil_2:
felo - 10-01-2006, 14:34

Roman tylko nie o polityce !! :laughing23bt:
Roman49 - 10-01-2006, 14:51

Felo, zadałeś pytanie, to odpowiedziałem na nie. :mrgreen:
ale więcej nie będę.

Jan z wyspy - 18-01-2006, 17:07
W Netto pojawiły sie nasiona kupiłem po 67 gr paczka z terminem wazności .groszowa sprawa spróbuję. pozdrawaim Janek
staraj - 28-01-2006, 19:40

Dzisiaj odwiedziłem kilka sklepów ogrodniczych ,są już nowe dostawy nasion ,jest duży wybór,zauważyłem sporo nowości,a co do cen to chyba nic sie nie zmieniło są na poziomie
ubigłego roku,aby do wiosny.Pozdrawiam.

Barbara1 - 28-01-2006, 21:01

Ja już też kupiłam ceblki mieczyków i kłącza cany.
która poszła sobie wiosną ubiegłego roku.

Grzesiek - 28-01-2006, 22:12

Ja również mam już za sobą pierwsze zakupy nasion - oczywiście kwiatów :wink:
weboo - 28-01-2006, 22:26

Ja jeszcze nic nie zakupiłem, a jak sobie przypomnę, że większość moich kłącz, bulw, cebul, karp została w małej piwniczce w altanie, to juz mnie głowa boli.
Mówiąc szczerze nie mam tam odwagi zajrzeć, a chyba nie będzie już po co :heul:

Barbara1 - 28-01-2006, 22:28

Dobrze myślisz Webku chyba, że
Jan z wyspy - 29-01-2006, 08:02
Webo to był jeden wyjazd na działkę i było wszystko uratowane muwie o zostawionych bulwach w altanie.Ja mam bardzo ciepła piwnicę ,bardzo małą w wieżowcu ,biorę wykopane bulwy gladiorów,dalii w torebki jednorazówki foliowe zawiązuje podziuruje np. widelcem i zostawiam do wiosny,świetnie się przechowują. Sposób z zapakowanych do sprzedazy w sklepach ogrodniczych bulw kwiatów. Z nasionami się wstrzymam zdążę a nie ma kłopotu że zabraknie a będą nowsze partie.Pozdrawiam Janek
Agatka - 29-01-2006, 11:25

:heul: Wczoraj odkryłam,ze kupiłam sama torebkę bez nasionek, więc jej nie otwieram i idę do sklepu wymienić .Złośliwość rzeczy martwych- maszyny pakujacej - tez się myli.??
Myślę ,że gwarancję mi uwzględnią. :aloha: Agatka

Maria - 02-02-2006, 14:17

Udałoł mi się dzisiaj kupić nasionka tytoniu ozdobnego. Jeszcze poluję na dzwonek irlandzki, bo obawiam, że te nasionka, które zostały na działce mogły zmarznąć, a bardzo mi się ten kwiatek podoba.
staraj - 02-02-2006, 16:42

Już kilka razy siałem tytoń ozdobny do skrzynek i nigdy nie wsszedł,jaka może być przyczyna ,pozdrowienia.
Maria - 02-02-2006, 20:28

Nie wiem Stanisław. Może ziemia mu nie odpowiada. Ja kupiłam te nasionka, bo w ub.roku zobaczyłam jak cudownie kwitnie, a czy będzie rósł u mnie na działce też nie wiem..
weboo - 02-02-2006, 20:43

Rajewski Stanisaw napisał/a:
Już kilka razy siałem tytoń ozdobny do skrzynek i nigdy nie wsszedł,jaka może być przyczyna ,pozdrowienia.

Do bani nasiona, nic innego.

Barbara1 - 02-02-2006, 21:28

Moja sąsiadka corocznie sieje tytoń ozdobny wprost do ziemi. Przepięknie zakwita.
tojanka - 08-02-2006, 19:37

Czy kupowaliście kiedys nasionka na Allegro? Czy polecicie jakiegoś dostawcę?
Witold St - 08-02-2006, 20:36
Witam .
Nsiona nie jakoś nie mam przekonania do nasion z allegro , natomiast sadzonki tak kupowaliśmy. I nie zawiedliśmy się. :hand:

Agatka - 08-02-2006, 20:41

tojanka, ja bardzo lubię kupować nasiona i pooglądać torebki z nimi a moze coś ciekawego jeszcze znajdę i czuję ,że idzie wiosna. Agatka
Grzesiek - 08-02-2006, 22:31

tojanka napisał/a:
Czy kupowaliście kiedys nasionka na Allegro? ...

Nasion na Allegro nigdy nie kupowałem (są droższe nawet o 100%), wręcz odwrotnie sam czasem sprzedawałem nadwyżki. :wink:
Kupowałem jedynie sadzonki (bulwy, cebule) roślin mało znanych –„egzotycznych” – mam jednego sprawdzonego sprzedawcę. Większość cebulek i nasion można obecnie znaleźć w dobrych centrach ogrodniczych.

tojanka - 08-02-2006, 22:36

Grzesiu! Dzieki za informacje :D Czy możesz podac sprawdzonego sprzedawce sadzonek??
Grzesiek - 10-02-2006, 20:59

tojanka namiary na sprzedawcę przesłałem Ci na PW.

Właśnie przejrzałem trochę aktualnych ofert nasion na Allegro. Szkoda mi osób, które dadzą się naciągnąć na nie. Nasiona, które mogę kupić w sklepie ogrodniczym (widziałem w tym tygodniu) kosztują o ponad 200% więcej a opis rośliny to istna bajeczka...
Jak już wspomniałem nasion na Allegro nie kupuję. Są to przeważnie „opakowanie sklepowe” lub nasionka z „własnej produkcji”. Te ostatnie niestety mogą być wątpliwej jakości, szczególnie jeśli dotyczą odmian F1.
Jeszcze jedna uwaga – na aukcjach jest sporo nasion drzew i krzewów ozdobnych (czasami nawet owocowych). Naprawdę radzę kupić sadzonki niż takie drzewko czy krzew uprawiać z nasion.

tojanka - 10-02-2006, 21:27

Grzesiu na pv nic nie dostałam...może do rana dojdzie. Do tej pory nasionek nie kupowałam. Sadzonke bluszczu tylko. Doszła w dobrej formie ale czy zime u mnie przetrzyma.....
Jan z wyspy - 10-02-2006, 21:32
Po dyskusjach czuje wiosne na FORUM ,miło, też zaczyna mnie nosić a jakie plany, myślę że jak będzie coraz lepiej to może i skopię powoli swoją działkę, myślę coraz częściej o niej,a Wasze myśli te same.pozdrawiam Janek :clapping:
tojanka - 10-02-2006, 22:35

Janeczku!!! Też mnie rączki świorzbią by juz kopać!!!! A tu jeszcze tych 39 dni do wiosny :heul:
Jan z wyspy - 11-02-2006, 06:56
Witaj Tojaneczko, ten czas pozostaje mi do kuracji,uporządkowania domu w papierach,narzędzaich, zakupach nasion, ściągnieciem kurzyńca, a najważniejsze kuracji wzmacniajacej.
Posianie na parapet wcześniej paru pomidorów( ustale sobie termin, ogórków, kwiatów),Ten czas to przedwiośnie dla nas, zakup nasion i duże plany. Jestem tez na etapie zakupu kamery do komputera żeby widziec z kim rozmawiam.Pozdrawiam wielbicieli działek Janek :hi:

Zosieńk@ - 17-02-2006, 18:03

W Biedronie, obok mnie pojawiły się nasiona na taśmie. Czy ktoś z Was siał nasionka na taśmie na działce? Mnie głównie interesują nasiona marchwii, piertuszki, żeby nie trzeba było przerywać .
Maria - 17-02-2006, 18:09

Zosieńko ja kupowałam wyłącznie na taśmie takie nasionka i byłam z tego bardzo zadowolona. Teraz też zabiorę się trochę za warzywa i też kupię te na taśmie.
Zosieńk@ - 17-02-2006, 18:15

No właśnie, tak zrobię. Chyba łatwiej potem pielęgnować taka grządkę. A jak od początku nasionka mają miejsca odpowiednio dość, to i też chyba lepiej rośnie. Muszę się rozejrzeć w innych sklepach, bo w biedronie, akurat marchew na taśmie była do późnego zbioru, na październik, a ja chciałbym wczesną.
Roman49 - 17-02-2006, 18:43

Zosieńk@ napisał/a:
Czy ktoś z Was siał nasionka na taśmie na działce?

sialiśmy, ale nie zawsze wschodziły. Tak, że takie pewne to nie jest. Ogórki trzeba było przepikowywać a to pracochłonna czynność. (siane po dwie taśmy w kupie).

Maria - 17-02-2006, 18:54

Ja na taśmie kupowałam tylko marchewkę i pietruszkę. Natomiast resztę to już sadzonki, ale nie w sklepie, tylko przy działkach - co roku przyjeżdżał pan, od którego zwykle wszystko kupowałam.
tojanka - 17-02-2006, 19:40

Wracając dzis z pracy odwiedziłam Biedronkę i sie skusiłam na : rzodkiew, sałatę,marchew, kwiaty pnace i goździki brodate - wszystko na taśmie ......... Szkoda, ze dopiero teraz przeczytałam, co o tym myslicie :(
Z normalnych nasion kupiłam dzis : maciejkę, nasturcję karłowatą,, groszek pachnący a także czosnek ciety, szczypiorek drobny i fasolę szparagową.
W Biedronce były tez zestawy typu "mała cieplarnia" ale sie nie skusiłam.

Maria - 17-02-2006, 19:51

tojanka napisał/a:
Szkoda, ze dopiero teraz przeczytałam, co o tym myslicie :(

Tojanko czemu szkoda. Jeśli wszystkie, albo prawie wszystkie nasionka wykiełkują, to odpadnie Ci przerywanie a tym samym zyskujesz czas na inne prace. Ja kupując nasiona na taśmie właśnie tym się kierowałam :D :D

weboo - 17-02-2006, 20:05

tojanka napisał/a:
... wszystko na taśmie ......... Szkoda, ze dopiero teraz przeczytałam, co o tym myślicie ...

Nic straconego Tojanko. Zawsze możesz wyłuskać nasionka z taśmy, albo pociąć na pojednycze kawałki :smiech3: :smiech3: :love:

Zosieńk@ - 17-02-2006, 20:06

Tojanko, sprawdź jaką marchew kupiłaś na taśmie. U mnie w biedronie była tylko ta późna, dlatego jej nie kupiłam
tojanka - 17-02-2006, 20:11

Marysiu! Juz miałam Ci tłumaczyc moje watpliwości a tu Webuś napisał :D Nic nie bedę ciąć!!!! :evil_2:
Webo! Albo wzejda jak gwarantuje producent albo....juz nigdy takich nie kupię!!!
Mysle jednak, ze warto spróbować!!! Nie lubię przerywać roslinek.
Niech Webo ma ubaw ale mi zawsze żal tych które wyrywam :heul:

Barbara1 - 17-02-2006, 21:25

W mojej Biedronce wczoraj też się pojawiły nasionka ale sypkie nie na taśmie.
Są to nasiona niemieckich producentów i u nas konfekcjonowane.
Ja niemieckich nie kupuję bo już się kilka razy zawiodłam. Są marnej jakości.
Tak samo na taśmie też mnie nie interesują, ponieważ gorzej wschodzą i przede wszystkim potrzebują więcej wilgoci. Przerywać trzeba równo czy te na taśmie czy te siane z ręki tylko jedne mniej a drugie więcej. To jest oczywiście moje zdanie na podstawie nastu lat praktyki :lol:
Tojanko a małą szklarenkę kupiłam z nasionami petuni a okazało się, że w środku zapakowane są nasiona turków :evil_2: Oddałam bo turków u mnie w ogrodzie pod dostatkiem.

Grzesiek - 22-02-2006, 18:21

Strony internetowe firm hodowlano-nasiennych (warzywa i kwiaty) działających w Polsce
warzywa i kwiaty - strony

Ciekawy tekst a do tego można sprawdzić jakie odmiany oferuje dany producent.

Maria - 22-05-2006, 20:15

Swego czasu martwiłam się o nasionka dzwonka irlandzkiego pozostawione w altance. Zupełnie niepotrzebnie. Doskonale przetrwały w gruncie i już pięknie wychodzą.
tojanka - 22-05-2006, 20:21

Sałatka taśmowa do...bani!!!! W ubiegłym roku siałam z rączki a efekty były duzo lepsze :D
Barbara1 - 22-05-2006, 20:26

Tojanko bo nasiona na taśmie potrzebują więcej wilgoci aby kiełkować.
tojanka - 22-05-2006, 20:30

Basiu!!! Sikamy, sikamy i..... wzeszły ale marniutko!!!
Barbara1 - 22-05-2006, 20:35

To dobrze Tojanko nie musisz już pikować. :lol: :lol: :lol:
Maria - 22-05-2006, 20:35

Tojanko nie wiem czemu masz maleńkie roślinki. Ja nie narzekałam, nawet (chyba nornice) miały co jeść, bo wyciągałam wydawałaoby się piękną wielką marchewkę, a to tylko liście, bo reszta zeżarta. Pozostałe warzywa nie były naruszone.
tojanka - 22-05-2006, 20:43

Marysiu!!! Ja porównuję do efektów zeszłorocznych (sianie z ręki). Na moje potrzeby to co teraz z tasmy wyrosnie - wystarczy. :D
Agatka - 04-01-2007, 13:56

Zaczęł się sezon - u nas w sklepie ogrodniczym są nowe nasiona.
kupiłam fasolę zwykłą karłową " Purple Teepe " nazwa łac. phasolus vulgaris strąki niebiesko fioletowe.odm. średnio wczesna.

Jan z wyspy - 21-01-2007, 16:40
Temat postu: Nasiona - warzywa
PRZEGLĄD NASION WARZYW do przygotowania, wybrania do siewu 2007r.
1. Sałata Masłowa- majowa
2. Sałata Krucha
3. Sałata Zimowa
4. Rzodkiewka z białym końcem
5. Rzodkiewka czerwona
6. Rzodkiewka Sopel lodu biała ( Agata)
7. Rzodkiew MURZYNKA
8. Fasola szparagowa niska – zielona
9. Fasola szparagowa niska –żółta
10. Fasola szparagowa tyczkowa Fioletowa
11. Fasola szparagowa tyczkowa Biała drobna
12. Fasola Tyczkowa JAŚ Biały
13. Fasola Tyczkowa JAŚ Kolorowy
14. Bób
15. Groch
16. Burak Czerwona kula
17. Pietruszka Naciowa
18. Pietruszka Korzeniowa
19. Pasternak
20. Marchew wczesna
21. Marchew późna
22. SELER
23. PORA
24. OGÓREK
25. POMIDOR
26. Papryka ostra
27. Papryka słodka WCZESNA
28. Szczaw
29. Cebula
30. Szczypior siedmiolatka gruby
31. CYNIA
32. KABACZEK
33. CUKINIA
34. Kapusta pekińska
35. Jarmuż
36. Brukselka
37. Kalarepa Biała
38. Kalarepa Fioletowa
39. Kapusta wczesna
40. Kapusta włoska

Zrobiłem zestawienie i przeglądnęłem pudełko z nasionami wląsnymi co mam i do uzupełnienia i rozważenia co posadzić , ale wiekszość sadzę.
W wolnej chwili kwiaty podobnie zrobie. Janek

tojanka - 21-01-2007, 18:24

Do tej pory raczej na kwiaty byłam ustawiona........ W tym roku (jak wszystko się ułozy) będę na działce mogła poszerzyc asortyment!!!!! Jeszcze żadnych nasionek nie kupiłam ale myslę........ Sałata , rzodkiewka i biała rzodkiew oraz marchewka wczesna i pietruszka naciowa juz sie u mnie sprawdziły!!!! Co jeszcze w tym roku posiać ? Nie wiem!!!
Kuszą mnie pomidorki!! Moze koktailowe(wybaczcie spolszczoną pisownię)??? Do tej pory pomidory na działce u mnie nie gościły!!!!! Spróbować?????

Barbara1 - 21-01-2007, 19:19

Janeczku ile tego :D :D :D
musiałabym działkę dokupić :D :D :D

Maria - 21-01-2007, 19:46

Tojanko oczywiście, że spróbować - jeśli nie spróbujesz to nie będziesz wiedziała jak się z tym obchodzić :D , ale ja to bym Ci proponowała, żebyś poczytała jak zabezpieczyć pomidorki przed zarazą ziemniaczaną, żeby cała Twoja praca nie poszła na marne.
Co do rzodkiewki - to ja siałam oprócz białej również czerwoną tzw. "robotniczą" :D , bo jest łagodniejsza od tej o narodowych kolorach :D

tojanka - 21-01-2007, 19:59

Marysieńko!!! Rzodkiewki czerwone i białe (duże i małe) sprawdzone!!! Zagoszczą znów!!!
Akurat te"bestyjki" się sprawdzaja i lubimy je!!!!!!!!!!!!!! Nie sprawdziła sie fasolka szparagowa i ogórasy!!!! Może dlatego, że zbyt rzadko je w suchym lecie odwiedzałam!!! To lato 2007 dla moich roślinek zapowiada się super pod względem mej codziennej opieki.... Ale tylko tyle....

Maria - 21-01-2007, 20:12

tojanka napisał/a:
Nie sprawdziła sie fasolka szparagowa i ogórasy!!!! Może dlatego, że zbyt rzadko je w suchym lecie odwiedzałam!!!

Chyba to najważniejszy powód Tojanko. Ja miałam też tak, gdy jeszcze pracowałam i na działkę jeździłam tylko w soboty i niedziele.

Jan z wyspy - 22-01-2007, 15:14
Witam ,za oknem sypie śnieg z deszczem ale duże płaty i więcej śniegu jak deszczu.A tu człowiek chciałby wiosny, , mieliśmy ją w pierwszej połowie stycznia co dalej - już widzi swoje wiosenne siewya pogoda może nam spłatac figla.ale pomożyć, i przewidzieć , zaplanowac trzeba.
Z warzywami to mam działke 426 m.kw. i ja wiekszośc warzyw sieję i sadzę. Przecież dwa rządki murzynki wystarczą i ma całą teraz zimę rzodkiew murzynkę, po troszeczkę wszystkiego i starczy , kabaczek w rogu na peryferiach działki, a to cukinia na leczo, ogórki podlewałem a w ogóle podlewałem dużo w te 28 stopniowe upały latem pompą elektryczną i nie dużo naciągneło kosztu energii - ok. 7 zł za pól roku.Ale są warzywa!.
Teraz zabiore sie za kwiaty, też zrobie rozeznanie. Pozdrawiam Janek

Ania* - 27-01-2007, 19:57

A ja w tym roku (jak tylko się ociepli ) zrobię porządek z moimi porzeczkami bo ich za dużo i stare jak świat, myślę żeby je usunąć (przynajmniej część ) i .........posiać warzywa! na pewno koper, pietruszkę zwykłą, rzodkiewkę,buraczki czerwone,groszek, sałatę, szczypior pięcioletni bo uwielbam go zrywać i jeść (mąż twierdzi że takie prosto z działki to czyste proteinki...z robaczkami hahah) ale będzie woda więc umyte ;-) .Janek tyle wymienił że mi ślina pociekła na samą myśl o nich wszystkich więc postanowiłam że wygospodaruję trochę miejsca i też posieję , a niech mi tam zgapię trochę od Was ;-) .
Barbara1 - 27-01-2007, 20:30

Ania* napisał/a:
Zastanawiam się czy nie za wcześnie poruszyłam ten temat, a mianowicie chodzi mi o to co już trzeba robić: chyba kupić nasiona, ale czy coś już warto zasiać, bo później będzie za późno czy jeszcze nie czas?

Aniu nasionka możesz już zacząć kupować powoli,
jeżeli chcesz.
Jeżeli masz warunki do tego,
aby w domu robić sadzonki
to też powoli można zacząć wysiewać nasionka
niektórych roślinek.

Wladek50 - 27-01-2007, 21:29

Około połowy grudnia posadziłem na próbę po kilka nasion hibiskusa i gailardii, ale widzę, że lepiej poczekać z tym jeszcze kilka dni do początku lutego.
A oto i ten przychówek

Barbara1 - 27-01-2007, 22:03

Władku ładnie Ci wzeszły nasionka.
Jan z wyspy - 27-01-2007, 23:16
Witam Aniu, jak miałem dzieci w domu ,4 osobowa rodzina( dwu synów) to i porzeczek i agrestów mnustwo, w zeszłym roku jak zostaliśmy sami to wykarczowałem ponad połowę.
Aniu stare krzaki przycinasz co roku po kilka starych gałezi i zawsze owocuja bo amją kilka starych ,kilka nowych. A wyrzucić co zbędne. Przed chwilą posiałem nasiona papryki żółtej i czerwonej po 20 nasionek zapałeczką namoczoną nasionko po nasionku piaseczkiem przykryłem. Zostyałą mi szałwia , kupię nasiona.
Nasiona które wschodzą bardzo długo ( do 1 miesiąca) to seler, pora, papryka, szałwia)Pozdrawiam Janek

Paweł - 27-01-2007, 23:27

Ja też przygotowałem swój wstępny plan siewów. Pewnie jeszcze coś do tego dojdzie ale tak w skrócie wygląda to mniej więcej tak:

Lwia paszcza
Trawa pampasowa
Dalia zmienna
Łubin trwały
Malwa
Niecierpek Balsamina
Aksamitki
Granaty :?: co z tego wyjdzie to nie wiem :shock:
Słoneczniki
Kobea
Heliotrop
Gazania

Co do warzyw to jeszcze nie wiem. Pomidory na pewno tyle zastanawiam się jakie :?:

Wladek50 - 27-01-2007, 23:53

Plany mam dość ciekawe, ale co z tego wyjdzie?

Te nasiona i roślinki już mam dzięki koleżance z forum i znajomym

Aksamitki niskie i wysokie jednoroczne
Clematis biały drobnokwiatowy
Clematis tangudzki
Cynie drobne
Dzierżan
Dziwaczek biały
Dziwaczek różnokolorowy
Dziwaczek żółty
Firletka kwiecista
Floksy
Galtonia
Języczka czerwona
Nachyłek niski
Rudbekia czerwona
Sasanka różowa
Szczawik

Te do zakupu

Bodziszek
Chaber Białawy
Chaber Cesarski
Cynia haageana ( perski dywan)
Dziorlatka
Dzwonek skupiony
Dzwonek brzoskwiniolistny
Dzwonek karpacki
Facelia Dzwonkowata
Gailardia oścista --> Gaillardia aristata 'Burgunder'
Gailardia letnia pełna
Gazania mieszana
Draba bryoides (głodek)
Głowienka Wielokwiatowa
Gwiezdny pył
Heliotrop Marine
Inkarwilla
Jastrzębiec kosmaty --> Hieracium villosum
Jeżówka purpurowa --> Echinacea purpurea 'Magnus'
Kocimiętka Niebiesko-fioletowa
Pokrzywka brazylijska Koleus
Pokrzywka Koleus Blumego Roko
Kroplik Mieszany
Laja Żółto-biała
Len wielkokwiatowy
Mietelnik (Kochia scoparia)
Mina
Nachyłek Letni Złoty Karzeł
Naparstnica Trwała Glox Mieszanka
Ostróżka
Rudbekia błyskotliwa
Szczeć
Słoneczniczek Żółty

W tym roku raczej nic nie zakwitnie, ale w przyszłym?
Planuję wysiać w domu pod koniec lutego i do inspektu od kwietnia.
Wszystko zależy od pogody.

Paweł - 27-01-2007, 23:55

Sporo tych nasionek. Plany rzeczywiście ciekawe. :D
Jan z wyspy - 28-01-2007, 08:55
Kwiaty
wieloletnie

Juki 2 szt
piwonie ( dwa kolory)
Malwa
lilie,
cebulowe np. Cesarska korona, smolinosy, śnieżynki, tulipany ,narcyze( za to wezmę sie jesienia porządnie)
konwalie
mieczyki
hortensje 2 szt
Wiele nie znam nazw
JEDNOROCZNE
Zobaczę w sklepie jaki wybór
Szałwia
Astry igiełkowe, daliowa
Cynie ( dostałem od sąsiada pół torebki od cukru!)
KASZTANOWIEC ( jak wzejdzie)
DARTULE 3 kolory wiele lat grube z korytarza na działke
Groszek pachnący
Dalie
aksamitka niska i wysoka pomponiasta żółtai pomarańczowa
Begonia z cebul dostałem od jednej pani ( wsadzę za kilka dni do kubeczków na parapet)
i do kupna w sklepie( wybiorę jeszcze)

Maria - 28-01-2007, 09:47

Janku ja konwalie dostałam z inwentarzem kilkanaście lat temu, gdy kupowałam działkę. Mimo tylu lat walki z nią jeszcze próbuje kiełkować, więc zastanów się czy warto, bo jest naprawdę b.ekspansywna.
Grzesiek - 28-01-2007, 11:00

Tegoroczne plany dotyczące nasion (już w większości zrealizowane):

WARZYWA
BURAK (Ciemnoczerwony),
CEBULA siewka (Octavia),
CUKINIA (Atena, Soraya),
KUKURYDZA cukrowa (Anawa),
MARCHEW (Flacoro),
OGÓRKI (Julian),
PAPRYKA ostra (Cyklon),
PIETRUSZKA korzeniowa (Konika),
POMIDOR szklarniowy (Atut, Mercury),
RZODKIEWKA (Rowa, Mila, Saxa),
SAŁATA ( masłowa grunt: Edyta, Michalina; masłowa namiot: Awia; krucha: Beata),
CZĄBER, BAZYLIA, RUMIANEK

KWIATY jednoroczne
AKSAMITKA rozpierzchła (Kolombina, Tangerine, Yellow Brocade),
AKSAMITKA wzniosła (Titania, Mary Helen),
ASTRY peoniowe (Sonata –kremowy; Janina – cielisty, Elwira – fiolet; Stanisław - karmin),
BARWINEK (Catharenthus roseus),
CYNIA daliowa (mix),
DALIA ogrodowa (półpełna, kołnierzykowa – Dwarf Collarette Dandy),
DZWONEK irlandzki (Molucella laevis),
ESZOLCJA (E.californica),
GROSZEK pachnący (mix),
LEPNOTA (Cuphea ignea),
LEWKONIA Varsovia (mix),
LWIA paszcza (Caralier ceglasta),
MARUNA (nana Golden Ball żółta; Schneeball biała),
MINA (wilec) lobata,
NACHYŁEK dwubarwny (C.tinctoria),
NASTURCJA (niska i wysoka),
NIECIERPEK waleriana (Baby mix),
OSTRÓŻKA letnia hiacyntowa(D.ajacis),
ŚLAZÓWKA ogrodowa (mix),
ZATRWIAN wrębny (mix),
ZŁOCIEŃ bezwonny pełnokwiatowy (Chrysanthemum inodorum)

Jan z wyspy - 28-01-2007, 12:16
Są nasiona z przydatnością do roku 2008 w NETTO. Jutro zakupy! Janek
Jan z wyspy - 28-01-2007, 12:50
tak Marysiu konwalie kiedyś u Teściów na działce wywiozłem 3 taczki korzeni konwalii WIEM o TYM ale jak skutecznie każdą roślinę pilnujesz to i będzie Ok. Pozdrawiam Janek
Agatka - 29-01-2007, 18:31

wladek50
szczawik teraz posadź w doniczce , będziesz miał ładnie w domu a pożniej przesadzisz na działkę nic mu nie będzie .

Wladek50 - 29-01-2007, 19:06

OK. Pisałaś, że szczawik mogę od razu wsadzić, ale bałem się, że nie przetrwa zimy. Dziś go posadzę do dwóch mniejszych doniczek, będą dwie kępki. A z resztą nasion trochę po eksperymentuję. Posieję na dwa razy. Jedną część nasion posieję pod koniec lutego w domu, a resztę wiosną już na działce. Jeszcze raz serdeczne dzięki za nasiona, takiej obfitości to się nie spodziewałem.
Dopisek
Te kłącza troszkę przywiędły. Czy je zamoczyć na kilka godzin, czy sadzić takie jakie są?

Agatka - 29-01-2007, 21:31

Władek kłącza wsadź do ziemi i podlej .
Barbara1 - 30-01-2007, 08:52

Nie wytrzymałam i wczoraj też już zakupiłam trochę nasion :D :D :D
LEWKONIA WIELOPĘDOWA
FLOKS DRUMMONDA
NEMEZJA
POMIDOR OŻAROWSKI
MARCHEW

cebulki śniedka wiechowatego ( kupuję co roku :D :D :D )
cebulki begonii bulwiastej ( kolor bordo )

kłacze dalii
kłącze paciorecznika
To dopiero początek.
Powolutku trzeba zacząć poszukiwania :D :D :D

Irma - 02-03-2007, 13:43

Ja na pewno posadzę :) :
Lawendę lekarską
Melisę lekarską
Miętę pieprzową
Groszek pachnący
Kocimiętę
Stokrotki
Maciejkę
Mieczyki
Pacioreczniki
Sparaksis wielkokwiatową
Zefiranty wielkokwiatowe
Lilie azjatyckie
I to taki mój plan na tą wiosnę,a co z tego będzie zobaczymy...:)

borys - 02-03-2007, 14:08

Jak tak czytam co bedziecie siać i sadzić to troche mi wstyd.
Ja sieję tylko to co można będzie zjeść.
Koło domu trochę tak jak na budowie więc o kwiatach nie myślę.

Ania* - 02-03-2007, 15:02

Nie przejmuj się, ja nie mam budowy a za to nadal pusto na działce chociaż mam ją już trzeci rok. Wtamtym roku posiałam co nieco bylin i trochę jednorocznych ale i tak jakoś mało wzeszło, albo przez suszę, albo przez jakiś mój błąd :) Będzie dobrze, próbujemy aż do skutku. :lol: :lol:
Irma - 02-03-2007, 16:31

Ja też do niedawna miałam budowę na działeczce :) . Dopiero w zeszłym roku zasiałam murawkę i rozsadziłam kępkę wiśni,bo mi ich tak szkoda było wyrywać i likwidować (wszystkie się przyjęły :D ).W tym roku mam dużo czasu, bo jestem na urlopie zdrowotnym,więc postanowiłam zrobić coś fajnego na moim kawałeczku ziemi (dla zdrowia i satysfakcji). Jestem bardzo początkująca, więc jak na razie wertuję wszystkie książki o ogrodnictwie,które mi podejdą pod rękę.Wiem,że chcę mieć ogród pięknie pachnący i długo kwitnący. Mam nadzieję,że roślinki które zasieję powschodzą i nie będą chorowały :) Pozdrawiam :)
Barbara1 - 02-03-2007, 18:58

Irma powędruj trochę po forum.
Też znajdziesz dużo informacji.

Irma - 02-03-2007, 19:08

Z takim zamiarem zarejestrowałam się na tym forum...Mam nadzieję,że dużo z niego wyniosę :) Pozdrawiam gorąco :)
dachasia - 02-03-2007, 22:08

Borys, uważam, że powinieneś znależć trochę miejsca na kwiatuszki. One dają tyle radości jak kwitną
borys - 02-03-2007, 23:07

Obiecuję dachasia że posadzę coś pięknego.
Jestem może człek surowy ,ale chyba wrażliwy na piękno.
Kiedyś myslałem o dwóch dorodnych Agawach przed wejsciem ale to chyba zbyt prostacki pomysł :)

dachasia - 02-03-2007, 23:27

Pomysł jak pomysł. Tylko jest jeden problem. Agawy musisz wnosić na zimę do domu. Ja jak jadę na działki to mijam dom w którym co roku stoi w ogrodzie piękny kaktus( czy Agawa??? nie wiem) Zawsze się zastanawiam jak oni go na zimę chowają, bo ma już z 1,5 m wysokości, donica ogromna. A poza tym Agawa nie kwitnie co roku, o ile się nie mylę.
Barbara1 - 02-03-2007, 23:31

Dachasiu Agawa zakwita tylko raz :laughing23bt:
dachasia - 02-03-2007, 23:44

I to jeszcze chyba raz na 100 lat
Szczoteczka - 24-06-2007, 10:20

Witam

Czy można jakoś rozmnożyć naparstnice ? Napewno sie da :P Tylko teraz w jaki sposób ?
Z gory dzieki za pomoc.

Co do agawy to rzeczywiscie kwitnie raz w sowim zyciu a pozniej obumiera. W Chorwacji trafilem na wielka kwitnaca agawe. To była taka atrakcja turystyczna, bardzo duzo wycieczek tam chodzilo aby zobaczyc jak kwitnie :) Wspanialy widok.

Pozdrawiam

krysp50 - 24-06-2007, 11:47

Sama się rozsiewa jeżeli nie usuniesz przekwitłego kwiatu z nasienikami.Można też pozbierać siew i wysiać.
Paweł - 26-01-2008, 18:38

Zrobiłem przegląd wśród swoich nasion i wychodzi na to, że przydałaby mi się jeszcze jedna działka. :D W lutym można zaczynać pierwsze wysiewy. :D

Do tego dojdą heliotrop peruwiański, celozja pierzasta i grzebieniasta, bratki, kobea pnąca fioletowa, porcelanka, floks drummonda, tytoń ozdobny i nie wiem co mi jeszcze do głowy przyjdzie. :lol:

:arrow: Gipsówka letnia
:arrow: Trytoma groniasta
:arrow: Starzec mrozy
:arrow: Orlik pełny 'Nora Barlow'
:arrow: Niecierpek balsamina
:arrow: Tujałka zatokowa
:arrow: Krwawnik
:arrow: Szarłat zwisły
:arrow: Dziwaczek
:arrow: Cynia wytworna
:arrow: Aksamitki
:arrow: Czarnuszka damasceńska
:arrow: Titonia
:arrow: Szarłat wiechowaty
:arrow: Dzwonki irlandzkie
:arrow: Złocień maruna
:arrow: Firletka
:arrow: Ubiorek
:arrow: Nachyłek
:arrow: Bieluń dziędzierzawa
:arrow: Ostróżeczka ogrodowa
:arrow: Naparstnica
:arrow: Lepnica nadmorska
:arrow: Lepnica wschodnia
:arrow: Rącznik pospolity
:arrow: Orlik ogrodowy
:arrow: Wilczomlecz obrzeżony
:arrow: Powój pnący
:arrow: Kleome ciernista
:arrow: Lak
:arrow: Szałwia błyszcząca
:arrow: Papryczka ozdobna
:arrow: Malwa ogrodowa
:arrow: Lwia paszcza
:arrow: Wilec klapowany
:arrow: Łubin
:arrow: Gazania lśniąca

Lucy - 26-01-2008, 19:30

Pawle wymieniłeś 45 nazw roślinek, czy zamierzasz obsiać również działki sąsiadów? Przyznam się, że ja również zrobiłam przegląd i listę planowanych zakupów, na dodatek
tydzień temu posiałam już dziwaczki, które już wyglądają na świat na parapecie.
-------------
pozdrawiam - Lucyna

Barbara1 - 26-01-2008, 20:11

Paweł a gdzie miejsce na astry i lewkonie.
Toż to najpiękniejsze kwiaty :laughing23bt:
Oj widzę, że część tych nasion wysiejesz u mnie w ogródku,
bo mój o 100 m2 większy :D

Paweł - 26-01-2008, 20:34

Barbara1 napisał/a:
Paweł a gdzie miejsce na astry i lewkonie.

Fakt, o nich nie pomyślałem, ale nie ma żadnych przeciwwskazań by dołączyć jeszcze trochę nasion do listy. :D Muszę ponadto pomyśleć czym obsadzić/obsiać skrzynki i doniczki gazonowe, które znajdować się będą na tarasie. :smiech3: Tyle pomysłów, że już mam ochotę lecieć i coś zmajstrować ale skutecznie mnie pora roku powstrzymuje. :lol:

mirka - 27-01-2008, 08:49

a lobelie,błękitnie kwitną i obficie aż do mrozów
Wladek50 - 27-01-2008, 08:56

Lobelia jest ładna, ale w ubiegłym roku nie wzeszła i zraziłem się.
mirka - 27-01-2008, 12:00

Władek,ja już posiałam i wczoraj nawet już ją pikowałam,zeby była wczesniej a potem posieję w szklarni,ale na pewno bede miała jak co roku samosiejki.
Paweł - 27-01-2008, 17:02

Lobelie miałem u siebie w zeszłym roku w skrzynkach i w tym także z pewnością ich nie zabraknie. Chciałbym jednak umieścić je tym razem może w doniczkach gazonowych? Powinny się dobrze prezentować. Siał ich nie będę gdyż braknie na to wszystko miejsca. Najprawdopodobniej kupię gotowe rozsady.
Paweł - 29-02-2008, 21:10

Nie wiem dokładnie czy to pod ten temat się kwalifikuje, ale wydaje mi się, że może być. Co roku niektóre siewki zaczynają się mi dziwnie najpierw robić cieniutkie, a potem zasychają. Dotyczy to przeważnie gipsówki. Nie wiem jaka jest tego przyczyna. Nie widzę żadnego nalotu, wilgotność mają moim zdaniem odpowiednią, stoją w miejscu ciepłym, lekko przewiewnym. Co to może być i jak temu zaradzić?
Grzesiek - 29-02-2008, 21:52

Stawiam na choroby grzybowe. Niektóre gatunki roślin są na nie szczególnie podatne.
krysp50 - 29-02-2008, 22:42

Można próbować - tak mi polecali inni, oczywiście mało stosuję, bo zawsze zapomnę :oops: , żeby nasionka zaprawić. Wystarczy do torebki nasion wsypać trochę np. Funabenu i potrząsnąć. Można też podlać ziemię Previcurem - ponoć pomaga.
danusia1 - 03-03-2008, 15:17

ja wsialam lobelie , staszec popielaty,slonecznik stela, żeniszek meksykanski i 24 lutego petunie stojaca ale czy mi to wszystko zejdzie bo wsialam na ziemi uniwersalnej do kwiatkow i mam watpliwosci co do zejscia. :heul:
Paweł - 03-03-2008, 16:17

Danusiu, ja też siałem w zwykłej ziemi, to znaczy uniwersalnej do roślin domowych i ze wschodami nie ma większych problemów. Jeśli już takie występują to raczej ze strony samych nasion, które często są sprzedawane jako "świeże" a można czasem mieć co do tego wątpliwości. 24 lutego to dopiero nieco ponad tydzień temu, a więc nie ma się póki co czym przejmować. :D
danusia1 - 03-03-2008, 20:13

Dzieki ze mnie pocieszyles . :hail: :hail: :hail: :hail: :hail: :hail:
Bogda - 03-03-2008, 20:36

Cierpliwości, każdy z nas to ma, zaraz po sianiu najchętniej wyciągałby roślinki aby szybciej rosly.
dachasia - 03-03-2008, 20:40

Bogda, tylko najgorsze jest to,że przy takiej jakości nasion jak teraz sie kupuje, to to faktycznie nie można się doczekać - skiełkuje, nie skiełkuje. A jeśli to ile 1-2. Mnie teraz skiełkowała celozja grzebieniasta Zgadnij .ile. 3 roślinki z całej torebki w tym jedna jakaś genetycznie nieudana. Maleńka z maleńkimi liścieniami. Mam nadzieję,że będzie coś z niej. Podobnie jest z celozją pierzastą, tylko tam wzeszło ze 3 więcej
Nic dziwnego,że tak trudno o jakieś ciekawe sadzonki. Kto będzie ryzykował. A jak już mu wzejdzie coś, no to muszą być drogie 4 - 5 zł za szt.

Barbara1 - 03-03-2008, 21:13

Nina mnie też celozja wiechowata słabo wzeszła. :evil_2:
Paweł - 03-03-2008, 21:26

Widzę, że siałyście już celozję. Ja póki co się wstrzymuję. Rok temu posiałem w połowie marca i bardzo ładnie kwitła. A producentem nasion był PNOS Ożarów Mazowiecki i na nich na ogół nie narzekam. Wszystko ładnie wtedy powschodziło. Teraz natomiast kupiłem z Vilmorin. Zobaczę jak będzie. Heliotrop z tej firmy mi nie wykiełkował niestety. Prawdę mówiąc wcale nie jestem tym specjalnie zaskoczony.
Barbara1 - 03-03-2008, 22:38

Paweł cały dowcip polega na tym,
że ja nie widziałam w ostatnich latach innego producenta nasion heliotropu.
Producent, który jest na rynku śmiało powiem, ma złej jakości nasiona.
Chyba, że do skiełkowania tych nasion potrzebne są jakieś ekstremalne warunki,
ponieważ ja mam co roku kłopot z kiełkowaniem nasion.

Paweł - 03-03-2008, 22:43

Basiu, ja ostatnio właśnie widziałem z Rekwiatu i teraz jestem zły na siebie, że nie kupiłem bo z tych co wysiałem już nic pewnie nie będzie. Co do jakości nasion od tego producenta to na razie wysiałem tylko heliotrop, ale mam też inne i mam nadzieję, że z tamtych jednak coś się uda. A jeśli nie to tak jak już gdzieś pisałem będę to wszystko po kolei reklamował bo nie zgadzam się na taki stan rzeczy.
dachasia - 03-03-2008, 23:29

A ja pozostawiałam wszystkie torebki i potem posprawdzam z jakiej firmy najwięcej nie powschodziło i po prostu od nich już nigdy nie kupię.
mirka - 04-03-2008, 08:59

nasion heliotropa po wysianiu nie przykrywa się ziemią a jedynie uciska wschodzą długo do 3 tygodni,ale nie wszystkie,ja miałam z Leutka
Renia - 20-07-2008, 19:56
Czy z tego czosnku są to nasiona ? prosila bym o podpowiedz.

mirka - 20-07-2008, 20:40

Reniu ja z tego czosnku tylko dojrzałego,wysiałam nasionka do doniczki zobaczę co z tego wyjdzie.
Renia - 20-07-2008, 20:43
A kiedy on jest dojrzały jak suchy ? bo teraz jeszcze jest zielony
Grzesiek - 20-07-2008, 20:44

Nasiona będą w środku, powinny być czarne.
Renia - 20-07-2008, 20:54
Dziękuje Grzesiu spróbuje i ja zasadzić do doniczki
mirka - 21-07-2008, 08:16

Renia to jeszcze musisz trochę poczekać,bo piszesz ,że jeszcze jest zielony a musi być suchy,tak że jak weżmiesz w palce to się łuska otworzy i nasionka same sie wysypią,i tak jak napisał Grześ nasiona bedą czarne.
Renia - 21-07-2008, 12:35
Serdeczne dzięki :bussi:
naxalie12 - 30-01-2009, 10:45
Co myślicie o producencie W . Legutko?:?:
mirka - 30-01-2009, 13:00

sprawdzony,dobry bo polski,i w naszym klimacie wyhodowane nasionka.
Wiesław - 30-01-2009, 16:12

Dobrze myślę.
Biga - 30-01-2009, 16:50

Też nie mam zastrzeżeń.
Grzesiek - 30-01-2009, 19:43

Z kiełkowaniem nasion bywa różnie - jedne kiełkują inne słabo. Podobnie jest w innych firmach. Duży plus to ciewaka oferta nowości.
AnnaHelena - 30-01-2009, 22:27

Bardzo ciekawe jest to co piszecie. Spróbuje w tym sezonie uzbierać nasionka ze swoich roślin. Tylko z tego co wyczytałam nie z roślin oznaczonych symbolem F1.
Jeżeli chodzi o pomidory oraz ogórki to czy nasiona, które są w sprzedaży są takowymi nasionkami?
Czy własnoręcznie zebrane nasiona moczycie w jakiś roztworach przeciw chorobom?

HS - 30-01-2009, 22:44

Co do Legutki to też nie mam zastrzeżeń sprawdzony.Jeżeli chodzi o nasiona to kupuję zaprawione(inkrustowane).Niektóre nasiona oznaczone są symbolem F1. Oznacza to, że powstały ze skrzyżowania dwóch sprawdzonych doświadczalnie odmian. Rośliny, które z nich wyrastają, charakteryzują się np. dużymi kwiatami lub wspaniałymi owocami, jak niektóre odmiany pomidorów lub ogórków. Cechy te jednak występują tylko w pierwszym pokoleniu (F1) i nie są powtarzane w następnych. Jeśli mamy w ogrodzie takie rośliny,to zbieranie ich nasion nie ma sensu. :-)
AnnaHelena - 30-01-2009, 22:56

HS, ale czy takie rośliny z odmiany F1 wyrastają w kolejnym pokoleniu? Czy w ogóle?
Chyba nie wszystkie nasiona są zaprawiane (te kupne)?

mirka - 31-01-2009, 06:41

Halina ma racje ,nie warto zbierać nasion z roślin które wyrosły z nasion F,zrobiłąm kiedyś tak z pomidorami,gdy jeszcze człek nie był tak poinformowany jak teraz,owszem krzak był duży ,zdrowy,ale nie dał ani jednego pomidorka :cry:
HS - 31-01-2009, 12:40

To prawda, rośliny wyrastają z tych nasion ale plony żadne.Testowałam na ogórkach i nic z tego też nie wyszło. :cry: