"Forum działkowców"

Rośliny w domu - Żółknące liście storczyka

Stokrotka57 - 19-09-2009, 07:06
Temat postu: Żółknące liście storczyka
Witam wszystkich forumowiczów. Mój problem - dostałam w lipcu storczyka i teraz zauważyłam, że 2 jego liście bardzo powoli zaczynają żółknąć. Podlewam codziennie bardzo małą ilością wody "odstałej" - tak mi poradziła koleżanka. Wiem, że na forum jest już temat storczykowy, ale odpowiedzi na mój tam problem nie znalazłam. Dziś rano zauważyłam maleńkie robaczki - ruchliwe, białe - czy mogą powodować żółknięcie liści? Czy powinnam przesadzić roślinkę? Jak zlikwidować te szkodniki? Kwiat pięknie kwitnie, stoi na parapecie północno-zachodnim. Proszę :hail: o radę. :wallbash:
krysp50 - 19-09-2009, 23:14

Nie znam się na storczykach, ale.... na pewno pisało tam o podlewaniu. Moim zdaniem ma za mokro, czego m.innymi efektem są robaczki - skoczogonki i żółknięcie liści. Chyba najlepiej będzie przesadzić do nowego podłoża, ale tutaj powinny wypowiedzieć się osoby zajmujące się storczykami.
Stokrotka57 - 20-09-2009, 06:17

Dziękuję, Krysiu, poszukam informacji . :D
Stokrotka57 - 20-09-2009, 06:58

Krysiu, trochę poszperałam i dochodzę do wniosku, że Twoja sugestia jest słuszna - mój okaz bywał za dużo podlewany. Jeszcze te skoczogony wytępię i będzie OK.

Bardzo Ci dziękuję. Pozdrawiam :bussi:

qrystyna216 - 20-09-2009, 07:05

Napewno miał mokro.
Ja swoje zanurzam w wodzie na 10 min. raz na 10-14 dni.

weboo - 20-09-2009, 09:27

Stokrotka57, przyczyn żółknięcia liści storczyka może być wiele, ale w Twoim przypadku najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zła pielęgnacja, podlewanie.
Na razie zostaw tego storczyka w spokoju i nie przesadzaj go w nowe podłoże.
Kup tylko wody demineralizowanej i wypłucz podłoże z soli mineralnych. Zrób to w ten sposób, że do pojemnika, większego od średnicy doniczki, wlej wody demineralizowanej na tyle, by po zanurzeniu w niej doniczki ze storczykiem poziom wody był ponad górną krawędzią doniczki. Tak zalanego storczyka pozostaw w wodzie na około pół godziny.
W międzyczasie możesz zlewać trochę wody i uzupełniać świeżą (demineralizowaną).
Skoczkogonki, o ile to one, powinny wypłynąć na powierzchnię i zostaną zlane wraz z wodą.
W ten sposób masz już dwie sprawy załatwione. Wypłukanie podłoża i systemu korzeniowego storczyka, i pozbycie się skoczogonków.
Po takiej kąpieli pozostaw storczyka w spokoju przez dwa tygodnie, aż do całkowitego przeschnięcia podłoża. Wtedy też możesz poprzez doniczkę (jeżeli jest przezroczysta) pooglądać system korzeniowy, czy nie ma uszkodzonych, gnijących korzeni. Jeżeli są, to takie trzeba usunąć. Zdrowe korzenie w doniczce powinny mieć zielony kolor, a te wychodzące na zewnątrz szaro zielony.
Po dwóch tygodniach możesz powtórzyć płukanie rośliny i znowu odstawić na kolejne 14 dni.
Po tych zabiegach zacznij podlewać tak, jak tu zasugerowały moje poprzedniczki tj. poprzez zalanie na 15-20 minut doniczki wodą demineralizowaną albo przegotowaną i odstaną, raz na 7-10 dni.
Woda z kranu, nawet odstana nie nadaje się do podlewania storczyka.
No i jeszcze jedno. To, co napisałem pod warunkiem, że storczyk = Phalaenopsis, bo w sumie nie wiemy jaki jest u Ciebie.
Żółknąne liście już nie są do uratowania i też zostaw je w spokoju. Storczyk poradzi sobie z nimi.

Stokrotka57 - 20-09-2009, 10:58

Bardzo dziękuję za cenne rady. Rozpoczynam kurację mojego okazu. Pozdrawiam. :bussi:
majka1 - 01-07-2013, 07:05

Ja też mam niestety ten problem, żółkną mu te największe, dolne liście:(