"Forum działkowców"

Uprawa roślin sadowniczych - Truskawki

Kamilil - 05-04-2005, 15:41
Temat postu: Truskawki
Bardzo proszę o napisanie: kiedy najlepiej sadzić truskawki na wiosne i jak cczęsto je nawadniać?
Maria - 05-04-2005, 16:15

Kamilil masz link
http://www.dor-rol.com.pl/ddet/ogr1100-2.htm

Roman49 - 06-04-2005, 07:53
Temat postu: Re: Truskawki
Kamilil napisał/a:
Bardzo proszę o napisanie: kiedy najlepiej sadzić truskawki na wiosne i jak cczęsto je nawadniać?

???
truskawki sadzi się w sierpień - wrzesień. To najlepsza pora!

Andre - 06-04-2005, 19:23

Ja sadzę zawsze na poczatku września i przyjmują się bez kłopotów.
tojanka - 06-04-2005, 21:35

Tak uczyniłam!!!! I licze na plony :D
Andre - 07-04-2005, 07:20

Teraz je należy trochę zasilić nawozem miedzy rzędami.
staraj - 17-04-2005, 11:54

[ Wczoraj posadziłem truskawki w 200 L.plastikowej beczce.26sztuk.
wkoło beczki nawirciłem 26 otworów (fi50)beczkę wypełniłem ziemią z kompostnika w środek beczki włożyłem rurę drenażową.Przez tą rurę będę podlewał truskawki.Zobaczymy jaki będzie plon.

Maria - 17-04-2005, 16:02

Stanisław a czemu tak i czy ta beczka jest taka wolnostojąca, czy wkopana w ziemię ?
tojanka - 17-04-2005, 17:33

Własnie wróciłam ze swojej działaki (daleko od domu). Truskawki i poziomki ładnie sie przyjeły, okopałam wszystko i wypieliłam i teraz myslę...Co zrobic by sie nie zachwaściło kiedy mnie tam nie bedzie? Słyszałam o czarnych foliowych pokrywach! Feeeeeeeee!!! Mam dużo wiórów trocin na działce (bo budowa idzie pełna parą) . Czy ktos wie jak mozna je wykorzystac?? :roll:
staraj - 17-04-2005, 18:37

Marysiu-u mnie beczka stoi bezpośrednio na trawie ,podpatrzyłem u kolegi. pozdrawiam.
Maria - 17-04-2005, 18:48

Czy to znaczy Stanisław, że truskawki Ci rosną w beczce tylko dlatego, że tak jest u kolegi, czy jest jeszcze inny powód ? Pytam się, bo też mam pustą beczkę i może skorzystałabym z Twojego pomysłu, ale co zrobić w przyszłym roku - dalej tam uprawiać truskawki ?
Roman49 - 17-04-2005, 19:13

Stasiu, czy truskawki są posadzone wokoło beczki. Chodzi mi o stronę północną bez słońca. Może beczkę trzeba obracać co jakiś czas?
Barbara1 - 17-04-2005, 22:14

Ja też uprawiam truskawki w beczce tzn na zewnątrz w wywierconych otworach. Zajmują mniej miejsca na warzywniku i nie trzeba obracać Romanie beczki. Wszystkie truskawki dojrzeją.
Roman49 - 23-04-2005, 22:40

Basiu podpowiedz jak prowadzić taką uprawę truskawek w (na) beczce? chodzi o rozstawienie, jakie gatunki, co do środka, jak, podlewanie, gdzie beczkę postawić, itp. Jestem nawet zainteresowany, ponieważ w ten sposób truskawki ustąpią mi ziemi dla rozbudowy krzewów borówki amerykańskiej.
Barbara1 - 24-04-2005, 08:47
Temat postu: truskawki
Roman wymagasz ode mnie odpowiedzi jak od profesjonalisty. Ja jestem ciągle początkująca praktykantka. To co jest dobre dla mnie może Tobie nie odpowiadać. Najwięcej z nas surfujesz po internecie i Twoja wiedza jest napewno o wiele zasobniejsza ode mnie. Ale Ci odpowiem. Otóż uprawiam Senga Sengale - sadzonki kupione od Markiewiczów. To nasz regionalny dostawca. Ziemia w beczce typowa jak na warzywniku zmieszana z obornikiem popieczarkowym. W środku beczki wstawiona rura plastikowa z nawierconymi otworami. Przez nią podlewam truskawki i zasilam nawozem płynnym na wiosnę. Roztaw otworów w beczce 200X200. I to wszystko. Rosną przez trzy lata i później trzeba zmienić całą ziemię i nasadzić od nowa. Myślę, że dałąm Ci wyczerpującą odpowiedź.
Roman49 - 24-04-2005, 10:02

dziękuję, nie irytuj się nie ma ludzi co wszystko wiedzą a internet to jeszcze nie praktyka. Jak chcę coś wiedzieć o czymś co chcę uprawiać to pytam użytkowników a internet to tylko podpowiedź. Nie wiem jeszcze jak to podlewanie się odbywa. Przecież podlewając z góry cała woda spada na dno beczki. A jak z górą, czy trzeba dodatkowo zraszać? i czy dno beczki jest również dziurawe? Napisz jak Ty to stosujesz a nie jak w szkółkach.przepraszam za to, że się zirytowałaś.
Zosieńk@ - 21-08-2005, 18:47
Temat postu: czas sadzenia truskawek
Poczytałam trochę w internecie na temat sadzenia truskawek, poczytałam też wypowiedzi na forum. Teraz jest czas na sadzenie nowych sadzonek truskawek. Jak sobie radzicie w tym temacie? Czy kupujecie sadzonki ze szkółek, co podejrzewam jest najlepszym rozwiązaniem, czy sami sobie ukorzeniacie sadzonki, czy może z sąsiadem się wymieniacie sadzonkami? Z tego co wyczytałam o uprawie, to sadzonki tzw."własnego chowu" to kiepskie rozwiązanie. Planuję nowe nasadzenia truskawek w tym miesiącu i ciekawa jestem waszych spostrzeżeń.Co Wy na to?
Barbara1 - 22-08-2005, 15:30

Zosieńko ja co roku dosadzam jeden zagonek truskawek. Sadzonki zawsze biorę z mojej plantacji jednorocznej i nie narzekam na plony.
A wysadzam już pod koniec lipca aby się dobrze ukorzeniły przed zimą. Życzę powodzenia w uprawie tych wspaniałych owoców.

Zosieńk@ - 23-08-2005, 18:40

Dzięki Basiu, ja się miotam, chciałbym wymienić wprawie wszystkie krzaczki, te są już prawdopodobnie stare (sądzę po drobniutkich owocach i wyglądzie krzaków) , no i chciałabym zakupić na początek jakiś dobry materiał szkółkarski. a potem może z tego dobrego materiału sama sobie zorganizuję sadzonki.
Roman49 - 23-08-2005, 19:17

najlepsze sadzonki uzyskuje się od sąsiadów, gdyż one rosną w tym a nie w innym miejscu i się tam sprawdziły. Posadź cztery zagonki truskawek a po trzech latach zacznij wymieniać po jednym zagonku, to będzie najbardziej optymalny system wymiany truskawek.
Grzesiek - 22-02-2006, 21:53

coś do poczytania o truskawkach

CHOROBY SYSTEMU KORZENIOWEGO TRUSKAWEK

DLACZEGO WARTO NAWOZIĆ PLANTACJE TRUSKAWEK PO ZBIORACH?

AGROWŁÓKNINA W UPRAWIE TRUSKAWEK

UPRAWA TRUSKAWEK W POLU

NOWE ODMIANY TRUSKAWEK

Agatka - 07-04-2006, 20:25

Dziś posadziłam sadzonki truskawek AGA, KAMA i SENGA PRECOSA wszystkie bardzo wczesne. Sadzonki kupiłam z pewnego żródła i mam nadzieje ,ze będą mi pięknie owocowały i w przyszłym roku .
Barbara1 - 07-04-2006, 21:40

Agatko moje niektóre krzaczki truskawek mają już pączki kwiatowe.

zbigniew2033 - 07-04-2006, 23:52

Basiu, czy te zdjęcia truskawek są robione teraz w kwietniu 2006r ? Jeśli tak to liście bardzo ładnie przetrwały zime. U mnie dopiero nowe listki z ziemi wychodzą.
Barbara1 - 08-04-2006, 07:33

Zbyszku dokładnie było robione w czwartek po oczyszczeniu zagonu z suchych liści.
Zosieńk@ - 08-04-2006, 18:30

Ja dopiero dziś się zabrałam za oczyszczanie truskawek, plecki ciut bolą. Jutro mam zamiar skończyć :D
elmarek - 08-04-2006, 18:41

Kochani czy ktoś moze pokazać zdjęcie z truskawkami w beczce bardzo ciekawy temat dla dzialkowców! :D :D
Barbara1 - 08-04-2006, 19:16

Za późno Marku. Jesienią zlikwidowałam bo mnie sie znusziła ta kompozycja. Fotek niestety brak :oops:
tojanka - 08-04-2006, 19:18

Marku!!! Gdzies tu na forum było takie zdjecie chyba rok temu...... Może Webo pomoże znaleźć
Zosieńk@ - 29-05-2006, 21:38

U mnie takie miłe widoczki się zaczynają, oj jak cieszy, to cieszy :laughing23bt:

Agatka - 29-05-2006, 21:45

ale apetycznie wyglądają :essen:
Hania - 29-05-2006, 21:59

Zosieńko nazbieraj koszyczek dla nas
mniam mniam :P :P

Barbara1 - 29-05-2006, 22:37

Moje truskawki są dopiero wielkości orzecha laskowego a zielone jak kiwi :evil_2:
zbigniew2033 - 29-05-2006, 23:18

Zosieńko mieszkamy o rzut beretem od siebie, a czemu u mnie jeszcze takich czerwonych truskaweczek nie ma. :heul: :heul:
Barbara1 - 29-05-2006, 23:39

Zbyszku Ty masz już czerwone czereśnie a Zosieńka truskawki. Wszystkie od razu nie można mieć :laughing23bt:
zbigniew2033 - 29-05-2006, 23:44

A cemuuuu?: :motz:
Barbara1 - 30-05-2006, 08:54

zbigniew2033 napisał/a:
A cemuuuu?: :motz:

Zbyszku bo to by była już zachłanność :lol: :lol: :lol:

EwaS - 13-08-2006, 15:42
Temat postu: Sciolkowanie
Witam szanownych forumowiczow. Czytam te forum i szukam odpowidzi na wciaz nurtujace mnie pytanie, lecz jednak nie znalazlam jej tu. Tak wiec zapytuje: Czytalam w czasopismie ogrodniczym, ze truskawek nie mozna sciolkowac sloma owsiana. Dlaczego? Bardzo prosze o odpowiedz
Ania* - 28-03-2007, 23:56

Odnalazłam temat ponieważ robię teraz miejsce na posadzenie truskawek i poziomek. Dałam kompost i nie wiem co dalej. Chodzi mi o to wyścielenie, co radzicie? : słoma, folia :? , a może trociny? A może nic nie dawać? Ale chwasty mnie przerażają choć oczywiście trzeba plewić. :wink:
mirka - 29-03-2007, 08:46

Ania* napisał/a:
Odnalazłam temat ponieważ robię teraz miejsce na posadzenie truskawek i poziomek. Dałam kompost i nie wiem co dalej. Chodzi mi o to wyścielenie, co radzicie? : słoma, folia :? , a może trociny? A może nic nie dawać? Ale chwasty mnie przerażają choć oczywiście trzeba plewić. :wink:

najtaniej i pod r.ek.a jest skoszona kilkudniowa trawa około 3 centymetrowa warstwa :hand:

Barbara1 - 29-03-2007, 19:31

Mirka nie radziłabym wyścielać skoszoną trawą :D
Zależy w jakim momencie Ania będzie kosić trawnik, jeżeli trawa na trawniku będzie kwitła to przysporzy sobie dodatkowej pracy, ponieważ wysieje się wśród truskawek :D
Najlepsza jest słoma, którą na jesień można przekopać.

Ania* - 29-03-2007, 19:35

Myślałam o trawie ale boję się że będą gniły. Czekam jeszcze na info z Waszej strony :lol:
Ela - 29-03-2007, 21:26

Aniu ja sadzę na czarnej macie :D mam zawsze czyste truskawki,zero chwastów no i moje zawsze wcześniej dojrzewają jak u mojej koleżanki która ściółkuje słomą.Mamy ten sam gatunek truskawek. :daumen:
POZDRAWIAM ELA.

mirka - 29-03-2007, 22:42

ściółkuję zawsze trawą kilka sztuk owoców trafia się porażonych pleśnią ale przyczyna tkwi w tym że nie stosuję żadnej chemii wole mieć kilo czy dwa mniej owoców ale pryskane mogę se kupić w sklepie lub na bazarze trawnik kosze raz na tydzień to trawa nie zdąży się jeszcze wykłosić a zawarta w niej wilgoć wręcz pomaga a nie szkodzi owoce są jędrne i wyrośnięte zgadzam się z Elą że na czarnej macie są wcześniejsze ale co robić ze skoszoną trawą która jest na miejscu a inne materiały do ściółkowania trzeba skądś ściągnąć pozdrawiam Mirka
Marta z Ustki - 30-03-2007, 15:48

ja myślę wyłożyć czarną agrowłókninę.
Angara - 08-04-2007, 19:44

Marta, akceptuję! :clapping: Czarna włóknina to jest najlepsze co może być przy truskawkach. Stosuję ją od kilku lat, i jestem bardzo zadowolona. :D :D :D Jestem wielkim fanem czarnej agrowłókniny. Pozwala stosować ideę: Co robić, by się nie narobić. Przy :) niej jest niemal zero plewienia. :) :) :)
Barbara1 - 09-04-2007, 09:41

To prawda włóknina czrna zatrzymuje wilgoć w glebie i chwasty. :D
robert - 15-04-2007, 11:59

Rzeczywiście włóknina jest praktyczna, ale musicie przyznać / nie musicie/ że efektem estetycznym nie dorównuje pięknie wypielonemu zagonowi kwitnących lub dojrzewających truskawek.

POZDRAWIAM

Ela - 15-04-2007, 16:41

Wcale tak nie sądzę-mnie się podoba i na agrowłókninie :D ,ale nie mam nic przeciwko tym ,którzy uzyskują ten sam efekt większym wysiłkiem :D :D
POZDRAWIAM ELA.

Adrian śląsk - 15-04-2007, 17:12

Ja truskawek nigdy nieczym nie ściółkuje :P :P
Barbara1 - 15-04-2007, 21:05

Ja też nie.
Lubię widok pięknie utrzymanych zagonków. :D
Trochę pracy fizycznej nie zaszkodzi.
Właśnie wróciłam z działki
i nie mogę się ruszać
tak mnie wszystkie kości bolą :D :D :D

Paweł - 15-04-2007, 21:16

Ja również nie stosuję żadnej włókniny ani tym podobnych. Truskaweczki rosną tylko trzeba je przed zjedzeniem oczywiście opłukać. Ale podobnie jak Basia lubię widoczek wyplewionych grządeczek.
bozena - 26-05-2007, 08:08
Temat postu: Ściółkowanie truskawek
Poradźcie czym wyściółkować truskawki. Myślałam o słomie ale odradzono mi bo prawdopodobnie wiatr rozwiewa słome i zaśmieca nią inne działki.Czy to prawda?Nidy nie miałam truskawek i malo wiem o ich uprawie.

-----------------------
26 maja 2007 9:15
Włączyłem Twój post do istniejącego tematu o truskawkach.
Paweł

Ela - 26-05-2007, 11:37

Ja swoje uprawiam tak :!: Na agrowłókninie :D i jestem berdzo zadowolona .Już od tygodnia podjadam truskaweczki i ,aż do póżnej jesieni (całroczne),a jeśli chodzi o sadzonki to robię ich tyle ile potrzebuję wkładając pędy do doniczek z ziemią :D
POZDRAWIAM ELA

bozena - 26-05-2007, 11:46

Najgorsze jest to ,że ja już mam truskawki posadzone, ładnie kwitną i widać juz dużo owocow ina agrowłóknine już jest chyba za późno
mirka - 26-05-2007, 15:58

co do słomy jest super nie prawda ze rozwiewa ja wiatr musiałby być huragan ,słoma zatrzymuje wilgoć a po przegniciu posezonowym tworzy próchnice także jezeli masz taką możliwość to z niej skorzystaj :notworthy:
bozena - 26-05-2007, 18:23

A czy słoma jest lepsza cała czy cięta? Mam wybór :roll:
borys - 26-05-2007, 20:49

Wziąłbym ciętą ze względu na praktyczność w ściółkowaniu.
Całą przecie trudno poukładać.

robert - 07-07-2007, 21:33

Pozwólcie , że wrócę do tematu.
W tym roku pierwszy raz ściółkowałem truskawki słomą. Zabieg wykonałem po kwitnieniu -tak radzili wachowcy. Choć można chyba robić to od wiosny. Słoma była krótka, z kostki i dałem jej chyba trochę za mało, bo szybko się ,,ubiła" i warstwa zrobiła się cienka. Jednak uważam, że to dobry sposób. Truskawki nie dotykją gruntu, są czyste i chwasty są przyblokowane, choć nie do końca. Wadą tego zabiegu jest to, że zboże nie było dobrze wymłócone przez kombajn , stąd ziarno się rozsiało i normalnie rosło. Ale to nie problem. W przyszłym roku zamierzam ściółkować trawą ze skoszonego trawnika. Tak robią moi znajomi i twierdzą , że oprócz estetyki trawa dostarcza pokarmu. Z tym, że po skoszeniu musi trochę przeschnąć. Do tej pory skoszoną trawę wykorzystywałem do ściółkowania gleby wokół drzew i do robienia gnojówki , co też jest dobrym sposobem na nawożenie.
Chciałem tylko jeszcze zapytać, czy po pozbyciu się chwastów z truskawek można je zostawić na zimę wyściółkowane.

mirka - 08-07-2007, 08:20

czytałam w poradniku działkowym że dobrze jest ściułkowac truskawki gałązkami świerku ponieważ podkreśla to aromat truskawek i poprawia jednocześnie odczyn gleby dla truskawek ponieważ truskawka lubi odczyn leciutko kwaskowy robiłam tak na zimę gałązki miałam z wyrzucanych choinek poprawiona była też struktura gleby
robert - 08-07-2007, 08:46

A, to coś nowego :shock:
Warto wypróbować.

AnnaHelena - 15-04-2008, 14:36

No i przyszedł czas na pytanie odnośnie truskawek.
Na mojej działce rośnie jeden długi rządek. I nie bardzo wiem co powinnam z nimi zrobić. siostra powiedziała, że powinnam je przesadzić na inne miejsce usuwając jednocześnie stare liście. a co zrobić z pędami które wyrosły z macierzystej rośliny?
A może powinnam je zostawić tak jak rosną?

Adrian śląsk - 15-04-2008, 18:19

Truskawkom co 2-4 lata powinno się zmieniać stanowisko, stare liście tzn wszystkie usuwa się po owocowaniu i wypuszczeniu nowych roślin, zostawia się tylko liść środkowy tzw serce, w rozłogach zostawia się 1 roślinę najsilniejszą i odcina od "matki" a resztę usuwa i wyrzuca.
AnnaHelena - 15-04-2008, 20:53

Adrian śląsk, a czy można to zrobić jeszcze teraz czy już za późno?
izaa - 15-04-2008, 20:55

jak dla mnie za pużno
ale może ktoś bardziej doświadczony się wypowie :D

AnnaHelena - 15-04-2008, 20:58

Czyli w tym roku nici z truskawek? :cry:
Barbara1 - 15-04-2008, 21:28

Anno jeżeli nie wiesz ilu letnie są Twoje truskawki
to po prostu zostaw je jeszcze ten sezon.
Oczyść je ze starych liści i pousuwał część młodych sadzonek.
Będziesz miała owoc chociaż nikt nie ręczy ile go będzie.
W sierpniu z nowych przyrostów(flanc :D )
zrobisz nowe nasadzenia
i wówczas będziesz pilnować,
aby co 3 lata zmieniać plantację truskawek

AnnaHelena - 15-04-2008, 21:45

Basiu dzięki za wytłumaczenie. a może warto tez dokupić kilka nowych sadzonek w sklepie? I dosadzić na innej grządce?

Faktycznie nie wiem ile maja te truskawki lat. Ech coś ciężko idzie mi to działkowanie. :-x

Barbara1 - 15-04-2008, 22:03

Teraz chyba nie dostaniesz :D
i nie wiem czy by owocowały.
Poczekaj do sierpnia.

AnnaHelena - 15-04-2008, 22:13

Chyba tak będę musiała zrobić. Nawet nie wiedziałam, że teraz posadzone mogły by nie owocować. :-(
i znów jestem mądrzejsza o kilka nowych wiadomości. :-)

qrystyna216 - 15-04-2008, 22:58

A ja właśnie teraz kupiłam i posadziłam.
W sklepach ogrodniczych jest pełno truskawek.
Może nie zaowocują już w tym roku ale napewno dobrze się ukorzenią.

kra52 - 16-04-2008, 08:42

Truskawki powtarzające owocowanie,w doniczkach-miały byc w sklepie ogrodniczym,mnie to zaciekawiło.Metoda w beczce to coś w tym stylu.Pomysłowosc działkowców jest niezmierzona,a dużo jest naśladowców?Moje truskawki mają koniec żywota,muszę zakupic nowe sadzonki ale niewiele bo nie ma komu jesc.
AnnaHelena - 19-04-2008, 09:12

Chyba źle obrobiłam te truskawki, sąsiadka na działce powiedział, ze powinnam zostawić te połączenia miedzy dużą rośliną truskawki a młodą flancą a ja to odcięłam.
wiec jak to jest? wyrośnie coś z tego?

Adrian śląsk - 19-04-2008, 09:14

Jeżeli młoda roślina ma korzenie to można odciąć bez problemu :-)
AnnaHelena - 19-04-2008, 09:17

Adrian śląsk, a czy z tych młodych wyrosną owoce w tym roku?

Te młode są bardzo dobrze ukorzenione dlatego wydawało mi się, że one bez "mamy" świetnie sobie poradzą, a sąsiadka mnie trochę z tropu zbiła.

Adrian śląsk - 19-04-2008, 09:34

Prawdopodobnie są to sadzonki zeszłoroczne więc powinny owocować, tak mi się wydaje, moje owocują, choć lepiej zaowocują pewnie za rok skoro teraz zostały poprzesadzane
AnnaHelena - 19-04-2008, 09:54

Adrian śląsk, ja ich nie przesadzałam bo nie zdążyłam. Planuje to zrobić koło sierpnia jak polecaliście. Teraz pozostają w miejscu gdzie rosły.

A czy jak będę przesadzać, to mam przesadzić tylko te młode pędy czy te "matki" również?

Adrian śląsk - 19-04-2008, 10:13

Hm zależy ile lat mają te "matki" bo wraz z upływem lat owoce stają się drobniejsze więc powinno się je wyrzucać, jak będą owocować to najlepiej zaznaczyć które rośliny są słabe i zaznaczać żeby po sezonie wyrzucić :-)
Barbara1 - 19-04-2008, 19:26

AnnaHelena napisał/a:
czy z tych młodych wyrosną owoce w tym roku?

Anno wyrosną i jeszcze jakie będą dorodne, zobaczysz.
Plantację truskawek trzeba zmieniać co 3 lata.

Grzesiek - 20-04-2008, 08:56

AnnaHelena przesadzasz tylko młode sadzonki - wyrosną latem na wąsach. "Stare" rośliny wyrzucasz.
Grzesiek - 01-05-2008, 21:24

Zakwitają truskawki

izaa - 01-05-2008, 21:39

Grzesiu zadziwiły mnie te Twoje truskawki u mnie niby cieplej a jeszcze nie kwitną
Grzesiek - 01-05-2008, 21:47

Truskawki były sadzone w ubiegłym roku na czarnej agrowłókninie. Odmiany to Senga Sengana i Honeoye - obie kwitną. Odmiana Alfa nie ma jeszcze pąków.
qrystyna216 - 01-05-2008, 22:01

Grzesiu, to nie jest agrowłoknina.
W sklepie nazywają to matą ogrodową.
Tez sadziłam truskawki na takiej macie ale u mnie po dwóch latach truskawki zaczęły
chorować i musiałam zlikwidować całą plantację.

Roman49 - 01-05-2008, 22:24

U mnie kwitną a wraz z nimi poziomki.
izaa - 01-05-2008, 22:36

ja odmiany nie znam, ale darowanemu się w zęby nie zagląda :mrgreen:
AnnaHelena - 05-05-2008, 22:45

witam
Mam kolejne pytanie odnośnie truskawek. Czy to prawda, że można je wyściółkować skoszoną trawą?
Jutro mąż ma w planach koszenie trawy więc może warto to wykorzystać i podsypać truskawki?

qrystyna216 - 06-05-2008, 09:31

No nie wiem, ja bym nie radziła świeżo skoszoną trawą.
Kiedyś tak zrobiłam, trawa od spodu zaczęła gnić, szybko sprzątnęłam żeby nie zaszkodziła truskawkom.
Ale niech wypowiedzą się fachowcy.

margaretka - 06-05-2008, 22:24

u mnie na działkach podkładaja słomę a same truskawki są nieco wyżej sadzone na zagonkach
AnnaHelena - 06-05-2008, 22:38

Ech dałam, sobie spokój z ta trawa na truskawki, bo pełno w niej mlecza, jeszcze by sie to rozsiało. Trawa z racji tego, że mam pełny kompostownik jutro zostanie wywieziona na śmietnisko.

A truskawki widziałam, że podsypują tez trocinami, mam sporo tego z racji posiadania królika miniaturki, więc może to mogłabym podsypać?

margaretka - 06-05-2008, 22:48

Oj ja bym była ostrożna, bo one mocno pochłaniają wodę i w wilgotnych trocinach mogą sie jakieś grzybowe choróbska przyczaić.A szara pleśń bardzo "lubi" truskawki.
troku - 08-05-2008, 05:26

Trawa nie nadaje sie na obsypywanie truskawek, najlepiej jednak czesto pielic i podlewac regularnie
marmar - 08-05-2008, 15:59

Grzesiek, mógłbyś tak z grubsza opisać odmianę Senga Sengana? Kupiłem w zeszłum roku, ale tak na chybił trafił bo się nie znam :-? . Mój sąsiad uprawiał truskawki tak na handel [ nie na działce] i mówił mi o tej odmianie że słodkie choć niezbyt duże ale mało odporne na pleśń i trzeba opryskiwać, no ale to hurtownik [były].
halina - 08-05-2008, 21:03

troku napisał/a:
Trawa nie nadaje sie na obsypywanie truskawek,

ja swoje w zeszlym roku wykładałam skoszona trawą ,i nic im nie zaszkodziło.Były czyste,miały wilgoc no i co najważniejsze wściekłe zielsko nie rosło.

Grzesiek - 12-05-2008, 20:52

marmar, odmianę Senga Sengana mam po raz pierwszy. Sporo opisów jest w internecie. Z zasłyszanych na działkach opinii słyszałem, że wiekszość osób chwali sobie tą odmianę - stara odmiana o bardzo smacznych owocach.
AnnaHelena - 17-05-2008, 22:28

Działkowicze, moje truskawki puściły wąsy, z których za jakiś czas pojawią sie zapewne młode roślinki.
Czy ja te wąsy mam poucinać? Bo siostra powiedział mi, że mam tak zrobić, bo to osłabia roślinę i truskawki, które teraz kwitną będą sie słabiej rozwijały.

staraj - 18-05-2008, 05:12

moim zdaniem siostra ma rację
izaa - 18-05-2008, 19:26

moim skromnym zdaniem również teraz mają kwitnąć i mieć dużo truskawek :!:
AnnaHelena - 18-05-2008, 19:49

No to teraz sama nie wiem. To są tylko pędy takie wąsy, na których za jakiś czas będą dopiero nowe krzaczki truskawek. Czy są one w stanie urosnąć, zakwitnąć i owocować jeszcze w tym roku? :-?

A w jaki sposób będę miała nowe sadzonk? chcę na jesień zmienić miejsce truskawkom i nie wiem czy przesadzić te stare truskawki czy może te nowe, które maja się pojawić na pędach?

mariola1 - 18-05-2008, 20:52

Przesadzać można tylko nowe sadzoneczki, wąsy możesz skracać zostawiając np. jedną sadzonkę, wtedy będzie lepiej ukorzeniona i ładniejsza.Tak więc z każdego krzaczka będziesz miała jedną sadzonkę/ nie osłabi to krzaczka owocującego i bedziesz miała sadzonki/.
AnnaHelena - 18-05-2008, 21:15

mariola1, tak chyba będzie najlepiej. bo tych wąsów mam sporo. A co mam zrobić z tymi starymi truskawkami jesienią? Wyrzucić je?
mariola1 - 18-05-2008, 21:24

Jeżeli stare truskawki mają więcej jak trzy lata to oczywiście wykop i najlepiej spal.Truskawki najlepiej owocują przez trzy lata, w następnych latach owoce sa drobniejsze.
aguskac - 18-05-2008, 22:20

A moje truskawki zmarzły kilka dni temu :((((( Wszystkie środki czarne...
Adrian śląsk - 19-05-2008, 05:30

Wąsy dopiero będą wypuszczać i będzie ich dużo, nie przemęczać zbytnio roślin, i nie zostawiać dużo wąsów i z każdego wąsa zabrać tylko 1 najbliższą od matki roślinę :-)
dachasia - 19-05-2008, 13:21

A ja posadziłam w tym roku sadzonki truskawek na agrowłókninie. Ostatecznie koszt nie jest duży, a nie będę miała problemu tak z chwastami jak i z ukorzeniającymi się wąsami. Mam też część truskawek bez agrowłókniny i z nich pobiorę nowe sadzonki.
qrystyna216 - 19-05-2008, 16:53

Oj, możesz sie rozczarować.
Widziałam jak ukorzeniały sie truskawki przez agrowłokninę.
Musisz na bieżąco pilnować jeżeli nie chcesz aby Ci się ukorzeniły.

dachasia - 19-05-2008, 19:59

Ale i tak będzie łatwiej usunąć te pędy, niż normalnie.
EwaM123 - 12-06-2008, 20:39

jeśli chodzi to pędy to ja je teraz usuwam,ale gdy tylko sezon mija to pędy zostawiam na małe sadzonki i doflancowuje w puste miejsca ;) zawsze sie przyjmują choć muszę przyznać ze tego roku nawet zniknęły niektóre krzaczki i nie są takie gęste jak zeszłego roku i poprzednich latach, i nie wiem dlaczego :roll: Podlewane sa jak zawsze :roll:
kuneg - 15-06-2008, 17:26

Ewo, jeśli Twoje truskawki rosną w tym samym miejscu więcej, niż 3-4 lata, to powodem "zanikania" mogą być pasożyty glegowe - nicienie. Jeśli to stary zagon, to koniecznie zmień im miejsce na nowe.
qrystyna216 - 15-06-2008, 19:12

Ja swoją "plantację" truskawek odnawiam co trzy lata. Nowe sadzonki i nowe miejsce.
W planowanym miejscu na nowe sadzonki sieje fasolę jako przedplon, po niej sadzę truskawki.

EwaM123 - 15-06-2008, 21:06

Właśnie truskawy zostały posadzone dwa lata temu dopiero :roll:
Ire_ko - 11-07-2008, 19:40

Niektóre krzaczki moich truskawek pięcioczęściowe listki. Czy to dziwoląg czy taka odmiana, a może na szczęście jak koniczynka?

AnnaHelena - 11-07-2008, 23:31

A ja mam do Was pytania: czemu służy ścinanie lisci truskawek, które już sa po owocowaniu. widziałam tak ogołocone z liści poletko truskawek u jednego z działkowiczów.

Jestem na etapie przygotowywania poletka pod truskawki na sadzenie jesienne (sierpień?)
Dziś przekopałam posiana peluszkę. Czy teraz wystarczy poczekać do sierpnia (?) i posadzić te części truskawek, które właśnie wyrastają z odłogów truskawek starych czy trzeba kupować nowe?

fragola - 12-07-2008, 10:32

Spokojnie możesz posadzić pędy,które wyrastają ze starych truskawek, jeśli oczywiście nie widzisz na nich żadnych chorób, czyli przebarwień,zdeformowania. A ścinanie krzaczków służy do usuwania chwastów, obcięciu pędów, zachowania porządku w rzędach, co zwiększa plony w roku następnym. Młode, wyrastające pędy należy usuwać choćby ze względu na to, że konkurują z krzaczkami macierzystymi o wodę i składniki mineralne znacznie obniżając plony ;-)
mirka - 12-07-2008, 16:47

liście truskawek ścina się z krzaków drugorocznych i następnych ,krzaki powinno sie uprawiać maksymalnie do 4 roku,potem owoce są drobne, ścina sie na wysokość pięciu cm tak aby nie uszkodzić serca rośliny,ma to na celu niszczenie chorób grzybowych oraz krzak na następny rok nie jest tak zagęszczony i owoce nie muszą konkurować o światło,sadzonki najlepsze są z krzaków jednorocznych i pierwsza sadzonka od krzaka,sadzi sie je do poły sierpnia i nie po ziemniakach.
AnnaHelena - 12-07-2008, 22:35

Dziękuje za odpowiedź. Ja będę sadziła na ziemi gdzie rosła peluszka. Ziemniaków na pewno tam nie było, bo ogródek nie był uprawiany już jakiś czas. Z moich truskawek wychodzi po kilka wąsów także pojęcia nie mam które są pierwszymi?
qrystyna216 - 13-07-2008, 07:37

Pierwsze na danym wąsie.
Frania - 16-07-2008, 21:42

Dlaczego nie mozna sadzic truskawek po ziemniakach.Ja wlasnie mam zamiar to zrobic .Dziake ktora kupilam poprzedni wlasciciel obsadzil ziemiakami a ja ja musze zagospodarowac po swojemu.Wszedzie ziemniaki i co mam zrobic ? zrezygnowac z truskawek ?
qrystyna216 - 16-07-2008, 21:45

Do sadzenia truskawek jeszcze masz troszkę czasu.
Chyba możesz jeszcze coś posiać.
Ja sadzę truskawki np. po fasoli szparagowej.

fragola - 17-07-2008, 06:45

Ziemniaki mają pewne choroby,które przenoszą się na inne rośliny.Możesz mieć te choroby w truskawkach, możesz nie mieć, jednak lepiej nie ryzykować.Dlatego powinnaś zrobić, jak pisze qrystyna216.Posiej coś,przekop i posadź truskawki :hi:
AnnaHelena - 17-07-2008, 13:45

Frania, ja posiałam peluszke na miejscu gdzie posadzę nowe truskawki, rośnie bardzo szybko. Juz nawet przekopałam.
Adrian śląsk - 20-07-2008, 07:26

Jak zawsze polecam peluszkę, :D AnnaHelena, jest zadowolona z niej
Frania - 22-07-2008, 17:26

No to jutro sieje poplon jak radzicie .Mam nadzieje ze po przekopaniu poplonu chorobska ziemniakow znikna i niezaatakuja mich truskawek. Dzieki za porade :bussi:
AnnaHelena - 27-07-2008, 15:47

Adrian śląsk, a czy można podsiać ziemie pod truskawki suchym obornikiem?
Na razie posiałam grykę, wcześniej była peluszka i nie wiem czy nie przedobrzę. Czy truskawki lubią tego typu nawożenie?

AnnaHelena - 11-08-2008, 21:24

kochani działkowcy czy teraz jest dobry czas na założenie poletka z truskawkami czy trzeba jeszcze poczekać?
izaa - 11-08-2008, 22:35

AnnaHelena, myślę że bardzo dobry jeśli tylko masz rozsady i czas aby młode sadzonki podlewać :mrgreen:
AnnaHelena - 12-08-2008, 07:41

izaa, sadzonki mam, czas też tylko chęci brak. :lol:
Rozsady wezmę z moich starych truskawek, bo wąsy zaatakowały grządkę obok.
a ile powinno być centymetrów pomiędzy sadzonkami?

AnnaHelena - 12-08-2008, 12:10

Czy to prawda, że nie powinno się sadzić tych samych truskawek z sadzonek z wąsów, bo truskawki nie będą urodzajne? Że trzeba kupić nowe sadzonki.
fragola - 12-08-2008, 13:03

Ja co roku sadzę z tych samych truskawek.Robię to w miejscach, gdzie np.krzaczek wysechł bądź był dziwnie zdeformowany.Truskawki wykopuję po 3-4 latach.W ubiegłym tygodniu posadziłam młode pędy z tych samych, które mam trzyletnie.Zawsze tak robię i truskawki są urodzajne.Sadząc młode pędy czyli zakładając nowe poletko, w tych starszych zrobiłam porządek.Wyrzuciłam pędy, które były niepotrzebne oraz pościnałam stare liście.Oczywiście na koniec wszystko ładnie wyplęłam, więc wygląd jest trochę inny oraz struktura gleby poprawiona.Na zimę je wyściółkuję
AnnaHelena - 12-08-2008, 13:57

bellinda1978, czyli masz ciągle te same truskawki? A jak z ich jakością? Czy z sadzonek z wąsów truskawki są mniejsze, jest ich mniej?
fragola - 12-08-2008, 14:04

Do Anna Helena: zawsze na młodych pędach owoce są duże.W kolejnym roku jest ich więcej, w kolejnym znowu więcej.Nigdy nie miałam przypadku,że poprzez takie odnawianie truskawek miałam mniejsze ilości owoców, czy że są one mniejsze.Zawsze robię poletko ze swoich pędów, co 3-4 lata zmieniam miejsce.Wielkość owoców w dużej mierze zależy od pędów ale również od pogody, sposobu uprawy.Kilka razy podlewam je gnojówką, w tym roku raz podlałam bydlęcą, więcej nie nawożę, a już napewno nie chemią.Spróbuj, zobaczysz,że też ci wyjdzie ;-)
izaa - 12-08-2008, 16:07

Anno pisał już chyba Adrian że możesz wziąść ze swoich truskawek tylko sadzonkę tę najbliżej matki następne będą mniej wartościowe
mam nadzieję że nie pogmatwałam :-)

Al_Inka - 12-08-2008, 19:01

Ja sadząc truskawki nie przestrzegam specjalnie tego, żeby brać sadzonkę rosnącą najbliżej matki. Biorę te najładniejsze, większe, z ładnie już wykształconymi korzeniami.
W tym roku sąsiadki mało o zawał nie przyprawiłam. Z małego kawałka (aż muszę policzyć ile mam krzaczków) 2-letnich truskawek zebrałam dwa 10 l wiaderka, a ona z połowy działki tylko 1. Powiedziała, że gdyby sama nie zobaczyła nigdy nie uwierzyłaby, że tyle można zebrać z takiego kawałka. Pytała nawet czy to jakaś specjalna odmiana :D
Jej zaperzone, bez nawozu i chyba 5-letnie. Moje młode, opielone i nawóz zawsze daję po owocowaniu

Grzesiek - 12-08-2008, 19:33

Już posadziłem nowe truskawki. Sadzonki pobrałem z krzaków sadzonych w ubiegłym roku. Nawet chwilowe upały chyba im nie zaszkodziły. Wypuszczają nowe listki.
Dwa krzaki truskawek wczesnych (Honeoye) zaczynają ponownie kwitnąć ;-)

AnnaHelena - 12-08-2008, 21:17

Ech widać dałam się nabrać na te gadanie, że te z pędów są niewartościowe i posadziłam tylko część, resztę wywaliłam. :wallbash:

bellinda1978 no właśnie patrzyłam na allegro i tam sprzedają sadzonki tez z wąsów.
ech głupia jestem i tyle. Będę musiała dokupić sadzonek.
Człowiek się uczy całe życie

izaa - 12-08-2008, 21:23

AnnaHelena, a sąsiedzi? nie mają nadwyżek?
musisz starym działkowym zwyczajem iść po alejkach i pytać ludziki pozbywają się tak jak Ty ;-)

AnnaHelena - 12-08-2008, 21:28

izaa, nie jestem jeszcze z nimi aż taka zżyta. zresztą ja tak za bardzo nie lubię w ten sposób. Wole sobie kupić. Ale następnym razem 5 razy sie zastanowię zanim coś wyrzucę.

Zresztą nawet się nie zapytałam tej sąsiadki, co mi tak "dobrze"doradziła w jaki sposób ona pozyskuje sadzonki. Przecież poprzez flancowanie to chyba najczęściej spotykany sposób. :-?

izaa - 12-08-2008, 21:32

Anno ja właśnie na początku najwięcej "na żebry" chodziłam gdybym miała wszystko kupić to bym zbankrutowała a teraz ja mogę oddawać nadwyżki :mrgreen:
AnnaHelena - 12-08-2008, 21:36

izaa, no wiadomo, ze w ten sposób jest najłatwiej. Na szczęście sadzonki nie są drogie. Na allegro kilkadziesiąt sztuk kosztuje kilka złotych. Na targu pewnie będzie podobnie. Za głupotę niestety trzeba płacić. :evil_2:
izaa - 12-08-2008, 21:42

prawdę mówiąc ja w tym roku po zbiorze pozbyłam się truskawek całkowicie po prostu nie ma miejsca :roll:
AnnaHelena - 12-08-2008, 21:46

izaa, ja mam poletko może 1X4 metry. Poletko całkowicie rekreacyjne.
Tylko teraz sie zastanawiam jaka odmianę kupić? Bo nie wiem jaka miała a nie wiem czy można "wymieszać" odmiany na jednym miejscu.
Które lepsze:
Senga Sengana
HONEOYE
ELSANTA ?

izaa - 12-08-2008, 21:57

ja miałam troche więcej a z tych odmian znam tylko tę pierwszą i mi smakowała
może kto inny doradzi :mrgreen:

dachasia - 12-08-2008, 23:11

Anno Heleno, jeśli miałaś swoją dobrą odmianę z ładnymi, dużymi truskawkami, to raczej nie mieszaj, bo nie wiadomo co kupisz, a potem trudno wyselekcjonować te dobre, bo się wymieszają. Ja tak miałam i teraz od zeszłego roku nową dobrą odmianę od kuzynki posadziłam w innym miejscu i z niej będę pobierać nowe sadzonki, a stare wymieszane idą na kompost, choć była wśród nich dobra odmiana. Chyba,że posadzisz w dwóch różnych miejscach,żeby pędy się nawzajem nie poprzerastały.
Anno faktycznie masz "bardzo mądrą sąsiadkę - doradczynię" Przecież nie ma innego sposobu pozyskiwania szybkiego sadzonek aniżeli rozmnażanie wegetatywne.Tak,że na przyszłość rady tej sąsiadki sprawdzaj jeszcze u kogoś innego, aby się upewnić, czy dobrze Ci radzi.

fragola - 13-08-2008, 06:33

ANNO HELENO : Nie jesteś głupia!!!!!!Człowiek uczy się metodą prób i błędów.Szkoda,że dopiero teraz o tym napisałaś bo wysłałabym Ci pędy swojej odmiany.Co prawda nie wiem, jaka to jest ale owoce ma bardzo smaczne i bardzo urodzajne.W przyszłym roku ,jeśli będziesz chciała to podzielę się z Tobą :bussi:
Grzesiek - 13-08-2008, 08:42

Moje poletko truskawek ma obecnie 1,5 x 5 metrów. Truskawki posadzone są w 3 rzędach. W ubiegłym roku posadziłem 2 rzędy (40 krzaczków), w tym roku dosadziłek kolejne 20 (ze swoich).
W ubiegłym roku posadziłem 3 odmiany:
Honeoye - 10 sztuk, duże, dość wczesne, smaczne;
Senga Sengana - 20 szt., średniej wielkości do drobnych, bardzo smaczne, plenne;
Alfa - 10 szt., duże, smaczne, nieco późniejsze.

W tym roku dosadziłem Honeoye i Alfa. Te odmiany mi smakowały i miały zdecydowanie większe i wyrównane wielkością owoce.

AnnaHelena - 13-08-2008, 08:52

dachasia, właśnie w tym problem, że nie wiem jaka to była odmiana. Pomieszać mi sie nie pomieszają, bo tych starych mam zaledwie 9 już posadzonych. Resztę dosadzę kupnymi.

Grzesiek, słyszałam, ze ta Senga jest bardzo dobra i chyba najbardziej spopularyzowana?

Te krzaczki, które wyrzuciłam miały w tym roku mnóstwo owoców i były pyszne.

bellinda1978, ja sie na tej mojej głupocie na szczęście uczę. Szkoda, że nie mam internetu na działce albo tak szybko ich nie wyrzuciła. ;-)

w piątek jadę na targ. Może już jakieś sadzonki będą.

Grzesiek - 13-08-2008, 19:01

AnnaHelena, Senga Sengana jest starą, sprawdzoną odmianą. Owoce są bardzo smaczne, średniej wielkości, ostatnie owoce są zazwyczaj drobne. W tym roku dosadziłem truskawki innych odmian (Honeoye i Alfa) - ze względu na duże owoce.
Wiesław - 15-08-2008, 18:41

W tym roku miałem pierwsze, pełne owocowanie wspomnianej przez Grześka odmiany Honeoye. Mogę więc powiedzieć, że jest to bardzo wczesna odmiana plenna i smaczna. Mnie chodziło właśnie o wczesność i to się sprawdziło. Jeżeli ktoś uprawia więcej, na przetwory to na pewno Senga będzie lepsza.
AnnaHelena - 30-08-2008, 20:14

kochani truskawki już posadziłam. Musiałam oczywiście część dokupić. :twisted:
I mam w związku z tym pytanie: czy ja mam teraz wyściółkować truskawki? Mam w nadmiarze trociny. Poprzednia grządka tez była nim podsypana. Tylko nie wiem kiedy to zrobić. Juz teraz czy na wiosnę?

mirka - 31-08-2008, 05:23

możesz podsypać skoszoną trawą lub trocinami pod jednym warunkiem trociny muszą być sezonowane minimum 2 lata,podobnie kora inaczej możesz zniszczyć sobie sadzonki.trociny jak i kora do rozkładu potrzebują azotu,który będą pobierać zarówno z podłoża jak i z powietrza i tym samym mogą opóżnić wzrost sadzonek truskawek, a ponadto trociny mogą zawierać żywicę jeżeli są to trociny drzew iglastych i może to również mieć ujemny wpływ na sadzonki.nie używaj też trocin dębu ani orzecha włoskiego.
Kazimierz - 31-08-2008, 16:48

Jeżeli koniecznie chcesz wykorzystać te trociny do ściółkowania truskawek, to zrobisz to po kwitnieniu. Cienką warstwą tak, aby owoce nie leżały na ziemi. Inny czas ściółkowania nic dobrego nie wniesie.
Grzesiek - 10-05-2009, 20:55

Truskawki zaczynają kwitnąć. Odmiana Honeoye kwitnie od tygodnia, Senga Sengana właśnie zakwita, a Alfa jeszcze bez kwiatów. Na pierwszym planie widać ubiegłoroczne sadzonki.

allanka - 17-05-2009, 16:08

Witam mam pytanko .Przeczytałam ze truskawki sadzi sie sierpien /wrzesien to znaczy ze teraz czyli w maju to zła pora .Pytam poniewaz moja sąsiadka w tam tym tygodniu sadzila i zastanawiam sie czy tez mam zakupic sadzonki i czy tego roku bede miała owoce .
qrystyna216 - 17-05-2009, 18:12

Ja w ubiegłym roku też sadziłam wiosną i ładnie rosną.
allanka - 17-05-2009, 18:51

tez tak myśle ze mimo tej pory będą ładnie rosły ale jestem ciekawa czy tego roku bede miała juz truskawki .Jestem nie doswiadczona ponieważ dopiero tego roku wygospodarowałam troche miejsca na owoce i naprawde jestem zielona w tych sprawach
Al_Inka - 17-05-2009, 19:14

Myślę, że raczej nie. Chyba, że jakieś pojedyncze. Truskawka pąki kwiatowe zawiązuje rok wcześniej, po zbiorach.
Moje trzyletnie ładnie teraz kwitną. Ciekawa jestem czy w tym roku obrodzą tak pięknie jak w ubiegłym.

margaretka - 17-05-2009, 20:00

We Wrocławiu są już po 10 zł za kg :laughing23bt:
qrystyna216 - 18-05-2009, 06:15

W ubiegłym roku nie owocowały ale teraz piękne krzaczki i obficie kwitną.
staraj - 21-06-2009, 09:00

Moje truskawki gniją na potęgę,są nie smaczne,wszystko przez te deszcze
qrystyna216 - 21-06-2009, 09:03

Moje co prawda nie gniją, ale z braku słońca nie są tak słodkie.

margaretka - 21-06-2009, 21:44

No ja nie mogę narzekać :D dojrzewają wprawdzie powoli ale są wyjątkowo smaczne,duże i słodkie.I powoli się kończą :|
fragola - 22-06-2009, 05:54

Moje ruszyły pełną parą.Znalazłam kilka zgniłych i mimo,że nie są słodkie,smakują wszystkim,szczególnie złodziejom.W ubiegłą niedzielę zastałam dzieci robiące szkody na mojej działce oraz sąsiadów.Sąsiadka ma zniszczony szczypior,wydeptane ogórki (które wysiewała kilkakrotnie),zaś u mnie podeptane zostały maliny i zielone owoce truskawek.Ależ się wściekłam :motz:
HS - 22-06-2009, 19:43

Współczuję Ci bellindo, na złodzieja nie ma rady! wszędzie kradną. :twisted: Co do truskawek to u mnie w tym roku obrodziły, ale przez te deszcze nie ma kiedy zerwać.
margaretka - 22-06-2009, 20:37

Przez cały sezon wszystkie takie -dopiero teraz pod koniec nieco mniejsze:)

beata100 - 23-06-2009, 11:33

Ja też miałam takie duże aż byłam zaskoczona że są słodkie, spodziewałam się że będą puste w środku :) nie wiem co to za odmiana ponieważ sadzonki w ubiegłym roku dostałam od teścia . pozdrawiam
Frania - 23-06-2009, 17:05

belinda tobie dzieci robiły szkody.Ja będąc w niedzielę na działce ukryta za żywopłotem zobaczyłam jak sąsiadka działkowa drugiemu działkowiczowi zbierała truskawki.Ot taka sąsiedzka przysługa :mrgreen:
fragola - 24-06-2009, 06:44

A to babsko przebrzydłe :evil:

Kiedyś moja ciotka zwróciła uwagę pewnej pani,która kradła ogórki.Ciotka musiała uciekać i zamknąć buzię na kłódkę. :-(

Frania - 24-06-2009, 19:31

Szkoda że nie miałam procy i z ukrycia jej nie przyłożyłam.Ale była by zdziwiona złodziejska baba . :mrgreen:
Andre - 24-06-2009, 19:46

Owoce gniją. Za dużo wilgoci. :motz:
fragola - 24-06-2009, 20:30

Franiu,gdybyś wycelowała centralnie w zad...ale miałabyś ubaw :D
HS - 24-06-2009, 21:52

Dopiero babsko by " poczuło" co to znaczy rwać nie swoje! :lol:
janiczek - 24-06-2009, 21:55

Czyli co? szrojder w ruch!
fragola - 25-06-2009, 05:45

A co to jest szrojder? :shock:
krystyn47 - 25-06-2009, 09:10

Janiczek chyba kiedyś zapasy uprawiał. :lol:
fragola - 25-06-2009, 14:53

Aaaaa......już rozumiem :smiech3:
A tak na poważnie:dziś oberwałam zgniłe gałązki truskawek :-(

qrystyna216 - 25-06-2009, 20:19

Ja też dzisiaj wzięłam się za truskawki, troszkę tych spleśniałych było.
HS - 25-06-2009, 21:18

I ja dzisiaj oberwałam truskawki.Parę zgniłych było i trochę ślimaki podjadły.
Gabi - 26-06-2009, 12:09

Mnie w tym roku jakoś ślimaki nie ruszały truskawek ale za to po tych ostatnich ulewach większość truskawek zgniła.Czereśni też nie pojadłam na drzewie i pod drzewem zostały same pestki.Zwariowany sezon.
Wiesław - 26-06-2009, 18:50

Na szczęście mam wczesne truskawki Honeyoe i ponad połowę plonów zebrałem. Potem przyszły deszcze i koniec balu...
A dojrzewający czerwony agrest jest całkiem popękany.

izaa - 26-06-2009, 19:10

Szrojder to proca ;-)
fragola - 26-06-2009, 21:21

:D :D
Gabi - 27-06-2009, 06:11

Po co ta proca? Na biedne szpaki na czereśni? :D Czy te szkodniki na dwóch nogach?A czy użycie procy na te większe szkodniki jest legalne ? ;-)
janiczek - 28-06-2009, 04:56

W tym temacie mówimy(piszemy) o truskawkach.
Frania - 02-07-2009, 13:00

Gabi z tą procą to tak dla humoru,właśnie bellinda i HS tak to potraktowali.Uśmiałam się :laughing23bt:
A na poważnie to przydał by sie jakiś straszak na działkowych złodziei truskawek :motz:

Al_Inka - 26-08-2009, 15:20

Nie zdążyłam w tym roku po zakończonym owocowaniu ściąć liści truskawek. Jak myślicie czy można zrobić to jeszcze teraz? Zabieg ten zabezpiecza chyba tylko przed chorobami grzybowymi. Czy nie będzie miało to wpływu na przyszłoroczne owocowanie?
mirka - 27-08-2009, 05:10

Możesz jeszcze ściąć liście ale już nie tak nisko ,żeby nie wyciąć serca.
prymula - 05-09-2009, 13:00

Witam! Prosze mi doradzic w jakich odstepach mam sadzic sadzonki truskawek? I czy po posadzeniu teraz moge je podlac gnojowka z pokrzyw? Dziekuje za wskazowki.
Frania - 05-09-2009, 18:00

Nie wiem jak inni ,ale ja sadziłam w odleglości 30 cm jedna ad drugiej po to żeby łatwiej było je póżniej pielęgnować. Jeśli chodzi o podlewanie gnojówką to bym nie podlewała zaraz po posadzeniu tylko jak już się dobrze ukorzenią . No ale to jest moja metoda może ktoś poradzi inaczej.
Pozdrawiam Frania

qrystyna216 - 05-09-2009, 23:01

Potwierdzam wskazówki Frani.
Zresztą żadnej rośliny nie nawozimy zaraz po posadzeniu, najwcześniej po 2 tygodniach.

Edzia - 14-09-2009, 08:36

Witam! jako zielona mam sporo pytań, czy o tej porze mogę jeszcze jakoś odświeżyć stare truskawki ? Czy mam im obciąć liście? I czy jest sens na zimę wyścielenia słomą ?
qrystyna216 - 14-09-2009, 19:52

Na zimę nie ma sensu wykładać słomy. A ściąć chyba jeszcze możesz , ale już tylko stare liście.
Edzia - 15-09-2009, 06:28

Dziękuje!
Grzesiek - 19-09-2009, 10:22

Jesienne zbiory

miltonia5 - 20-09-2009, 19:59

Grześ , co za truskawki masz? jaki gatunek? :D super zbiory na jesień...czy są tak dobre ja te wiosenne? chyba kwaśniejsze, choć słonka im jeszcze nie brakuje i są.
Grzesiek - 21-09-2009, 08:46

Irenko, na zdjęciach widoczna jest odmiana Senga Sengana. W tym roku większość owoców tej odmiany zgmiło. Może to spowodowało, że tak obficie teraz kwitnie ponownie. Truskawka była bardzo słodka :essen:
miltonia5 - 21-09-2009, 18:26

Coś spowodowało zgnicie kiedy było ich w nadmiarze ale teraz , kiedy jest ona droższa w sklepach ,dobrze mieć ją w ogrodzie :D
bogdan - 08-10-2009, 10:07

Witam
Proszę o radę,jeśli chodzi o sadzenie truskawek na włókninie.Czy wycinałeś otworki w oznaczonych miejscach ,czy nacinałeś na krzyż.Jak to się fachowo robi..Zakładem ,że mam położoną włókninę z otworami ,to robię dołek,wkładam sadzonkę ,obsypuję wybraną z dołka ziemia ,ugniatam i w przypadku cięcia krzyżowego otulam włókniną. Dobrze myślę ?Na końcu podlewam posadzone truskawki. Jak usuwasz ziemię z włókniny. Czy przed położeniem włókniny ziemię wzbogacałeś w jakieś składniki mineralne , przeciwgrzybowe i inne środki przeciw np. opuchlakom.Jeszcze jedno włókninę kładziemy na ziemię ,czy na rozsypany na ziemi kompost?

Grzesiek - 11-10-2009, 15:40

Bogdanie, truskawki sadziłem na włókninie już dwa razy. Ziemię do sadzenia miąłem przygotowaną w sposób tradycyjny – poplon zielony rok wcześniej, wiosną sadzony był groch i czosnek, latem przekopałem ziemię z przekompostowanym obornikiem, dodałem trochę nawozów mineralnych (głównie potasowo-fosforowych – jakaś mieszanka jesienna). Ziemię dobrze spulchniłem, wyrównałem i przykryłem włókniną. Brzegi włókniny przyciśnięte do ziemi metalowymi prętami. Na włókninie ponacinałem na krzyż otwory, wsadziłem sadzonki i obsypałem je ziemią. Całość podlałem. W drugim roku uprawy musiałem powiększyć otwory na sadzonki (krzaczki rozrastają się). Wtedy usunąłem nadmiar włókniny. Czyszczenie włókniny nie jest problemem. Można nadmiar ziemi usunąć zwykłą szczotką (zwyczajnie zamiatamy). Resztki ziemi zmyłem wodą (wąż z rozpryskiwaczem). Ziemi nie zabezpieczałem przed chorobami i szkodnikami. Wiosną zastosowałem normalne opryski przeciw szarej pleśni (opryskałem również silnie włókninę). Truskawki nawoziłem również nawozami rozpuszczonymi w wodzie – podlewanie.
bogdan - 12-10-2009, 08:42

Bardzo dziękuję.Tak to sobie wyobrażałem.
prymula - 14-10-2009, 17:34

Witam! Kochani prosze o rade.Czy na zime mam zciac zielone klacza truskawek,az do korzenia? Pozdrawiam slonecznie
qrystyna216 - 14-10-2009, 17:50

Moim zdaniem to już za późno na obcinanie.
Ja bym tylko obcięła te liście, które są uszkodzone.

Chciałabym dodać, że truskawki nie ścina się "do korzenia"
ale do "serca". Nie ścinamy jednorocznych, potem co roku ale ja to robię koniec sierpnia-wrzesień.

Grzesiek - 14-10-2009, 20:15

Prymula, jeśli chodzi Ci o obcięcie rozłogów (wąsów) to oczywiście możesz je jeszcze teraz wyciąć. Nie obcinaj natomiast liści - o tym wspomniała już Krystyna.
AnnaHelena - 12-02-2010, 08:54

Pozostało mi sporo obornika mieszanego (leży zakryty folią na działce) i chciałabym nim nawieźć roślinki. Czy truskawki też mogę? Lubią takowy nawóz? Jeśli tak to jak to zrobić?
Czy jak dam nawozu mogę później posypać truskawki trocinami? W zeszłym roku tak zrobiłam, żeby chwasty nie rosły.

staraj - 23-05-2011, 05:42

mój pierwszy zbiór truskawek w tym roku

janiczek - 23-05-2011, 06:00

Oj, robisz apetyt od rana....
Chyba jakaś wczesna odmiana ?

staraj - 23-05-2011, 20:40

Nie pamietam jaka to odmiana ,kupowałem na Alegro, są wczesne i smaczne.
Pawka - 24-05-2011, 05:42

Brawo,mniam, :essen: ale muszą mieć zapach i smak.
Pawka - 24-05-2011, 05:47

AnnaHelena napisał/a:
Pozostało mi sporo obornika mieszanego (leży zakryty folią na działce) i chciałabym nim nawieźć roślinki. Czy truskawki też mogę? Lubią takowy nawóz? Jeśli tak to jak to zrobić?
Czy jak dam nawozu mogę później posypać truskawki trocinami? W zeszłym roku tak zrobiłam, żeby chwasty nie rosły.

Taki zabieg przeprowadzałem kilka lat temu,obornik był roczny-tzn.rok leżakował pod dachem,rozłożyłem go pod truskawki wiosną i delikatnie przemieszałem z ziemią-następnie przykryłem go słomą.Truskaweczki były miód -malina. :hi:

staraj - 24-05-2011, 07:19

Żona ma pretensję,że zauważono truskawki ,a koszyczki Jej dodatkowe chobby jakoś nie
to prezent na rocznicę I Komunii Św.dla wnuczki.

janiczek - 24-05-2011, 09:42

I żona ma racje,(kobiety zawsze mają rację ! )
bo każdy myśli tylko o napełnieniu kałduna ....
A jakoś na walory artystyczne ,
nikt nie zwraca uwagi ?
Po prostu brak tej finezji ....

AnnaHelena - 24-05-2011, 10:09

A czy macie doświadczenie w sprawie czarnej agrotkaniny, w której są posadzone truskawki?
W tym roku muszę zmienić miejsce truskawkom, a te trociny, które stosuję fruwają po całej działce. :evil_2:
Czy są jakieś wady zastosowania tej tkaniny?
Czy można posadzić kilka sadzonek truskawek razem?
Kiedy lepiej pobierać odrosty? Już teraz pokazały mi się wąsy. Czy może powyrywać je i poczekać jak pojawią się nowe?

Pawka - 25-05-2011, 05:32

Sam chciałem tak zrobić rabatę z krzewami ozdobnymi ale wyszło inaczej :-? 8) ,taka tkanina jest wykorzystana u mnie w pracy na klombach ozdobnych,nie ma żadnych chwastów i tkanina by była bardziej dekoracyjna przysypana jest cienką warstwą kory i jest ok. :daumen:
Grzesiek - 25-05-2011, 19:31

O uprawie truskawek na agrotkaninie już pisałem. Jak dla mnie to rewelacja - zero pielenia, truskawki czyste bez piasku. Jedynie dwa razy w roku zamiatam szczotką włókninę – po wiosennym i letnim obcinaniu liści. Czasem też podlewając zmywam jakieś resztki ziemi.
Jedynie radzę boki włókniny czymś obciążyć (pręty, rury itp.). Nie będzie wtedy problemu z podwiewaniem. Wygodniej też najpierw położyć agrotkaninę a dopiero później wyciąć otwory (na krzyż) i wsadzić sadzonki truskawek. Sadzonki w rzędzie sadziłem co 20-25 cm. Łatwo to odmierzyć po zaznaczonych kratkach na agrotkaninie. Z czasem w jednym otworze rosło kilka sadzonek. Pozostawiałem nowe odrosty z wąsów.

eucharis - 28-05-2011, 13:15

Grzesiek napisał/a:
Jedynie radzę boki włókniny czymś obciążyć (pręty, rury itp.).

Można mocować gwoźdźmi z podkładkami :-)
Sprawdzony sposób.

Pawka - 30-05-2011, 14:33

Chyba są juz w sprzedaży plastykowe szpilki -specjalnie do mocowania tkanin.
ogrodek07 - 03-06-2011, 21:11

Pawka napisał/a:
Chyba są juz w sprzedaży plastykowe szpilki -specjalnie do mocowania tkanin.

U nas sa juz.Ja kupilam
Pozdrawiam

andrzejstroniak - 11-11-2011, 13:42

Posadziłem truskawki w beczce, na zimę obłożyłem słomą i nie wiem tylko jak zimą z nawożeniem i podlewaniem. Proszę o podpowiedź w tym temacie. :-)
robert - 11-11-2011, 18:52

Witam.
Ja nie robiłbym już nic więcej. ;-)