"Forum dzia?kowców"

Uprawa ro?lin sadowniczych - Truskawki

Kamilil - 05-04-2005, 16:41
Temat postu: Truskawki
Bardzo prosz? o napisanie: kiedy najlepiej sadzi? truskawki na wiosne i jak ccz?sto je nawadnia??
Maria - 05-04-2005, 17:15

Kamilil masz link
http://www.dor-rol.com.pl/ddet/ogr1100-2.htm

Roman49 - 06-04-2005, 08:53
Temat postu: Re: Truskawki
Kamilil napisał/a:
Bardzo prosz? o napisanie: kiedy najlepiej sadzi? truskawki na wiosne i jak ccz?sto je nawadnia??

???
truskawki sadzi si? w sierpie? - wrzesie?. To najlepsza pora!

Andre - 06-04-2005, 20:23

Ja sadz? zawsze na poczatku wrze?nia i przyjmuj? si? bez k?opotów.
tojanka - 06-04-2005, 22:35

Tak uczyni?am!!!! I licze na plony :D
Andre - 07-04-2005, 08:20

Teraz je nale?y troch? zasili? nawozem miedzy rz?dami.
staraj - 17-04-2005, 12:54

[ Wczoraj posadzi?em truskawki w 200 L.plastikowej beczce.26sztuk.
wko?o beczki nawirci?em 26 otworów (fi50)beczk? wype?ni?em ziemi? z kompostnika w ?rodek beczki w?o?y?em rur? drena?ow?.Przez t? rur? b?d? podlewa? truskawki.Zobaczymy jaki b?dzie plon.

Maria - 17-04-2005, 17:02

Stanis?aw a czemu tak i czy ta beczka jest taka wolnostoj?ca, czy wkopana w ziemi? ?
tojanka - 17-04-2005, 18:33

W?asnie wróci?am ze swojej dzia?aki (daleko od domu). Truskawki i poziomki ?adnie sie przyje?y, okopa?am wszystko i wypieli?am i teraz mysl?...Co zrobic by sie nie zachwa?ci?o kiedy mnie tam nie bedzie? S?ysza?am o czarnych foliowych pokrywach! Feeeeeeeee!!! Mam du?o wiórów trocin na dzia?ce (bo budowa idzie pe?na par?) . Czy ktos wie jak mozna je wykorzystac?? :roll:
staraj - 17-04-2005, 19:37

Marysiu-u mnie beczka stoi bezpo?rednio na trawie ,podpatrzy?em u kolegi. pozdrawiam.
Maria - 17-04-2005, 19:48

Czy to znaczy Stanis?aw, ?e truskawki Ci rosn? w beczce tylko dlatego, ?e tak jest u kolegi, czy jest jeszcze inny powód ? Pytam si?, bo te? mam pust? beczk? i mo?e skorzysta?abym z Twojego pomys?u, ale co zrobi? w przysz?ym roku - dalej tam uprawia? truskawki ?
Roman49 - 17-04-2005, 20:13

Stasiu, czy truskawki s? posadzone woko?o beczki. Chodzi mi o stron? pó?nocn? bez s?o?ca. Mo?e beczk? trzeba obraca? co jaki? czas?
Barbara1 - 17-04-2005, 23:14

Ja te? uprawiam truskawki w beczce tzn na zewn?trz w wywierconych otworach. Zajmuj? mniej miejsca na warzywniku i nie trzeba obraca? Romanie beczki. Wszystkie truskawki dojrzej?.
Roman49 - 23-04-2005, 23:40

Basiu podpowiedz jak prowadzi? tak? upraw? truskawek w (na) beczce? chodzi o rozstawienie, jakie gatunki, co do ?rodka, jak, podlewanie, gdzie beczk? postawi?, itp. Jestem nawet zainteresowany, poniewa? w ten sposób truskawki ust?pi? mi ziemi dla rozbudowy krzewów borówki ameryka?skiej.
Barbara1 - 24-04-2005, 09:47
Temat postu: truskawki
Roman wymagasz ode mnie odpowiedzi jak od profesjonalisty. Ja jestem ci?gle pocz?tkuj?ca praktykantka. To co jest dobre dla mnie mo?e Tobie nie odpowiada?. Najwi?cej z nas surfujesz po internecie i Twoja wiedza jest napewno o wiele zasobniejsza ode mnie. Ale Ci odpowiem. Otó? uprawiam Senga Sengale - sadzonki kupione od Markiewiczów. To nasz regionalny dostawca. Ziemia w beczce typowa jak na warzywniku zmieszana z obornikiem popieczarkowym. W ?rodku beczki wstawiona rura plastikowa z nawierconymi otworami. Przez ni? podlewam truskawki i zasilam nawozem p?ynnym na wiosn?. Roztaw otworów w beczce 200X200. I to wszystko. Rosn? przez trzy lata i pó?niej trzeba zmieni? ca?? ziemi? i nasadzi? od nowa. My?l?, ?e da??m Ci wyczerpuj?c? odpowied?.
Roman49 - 24-04-2005, 11:02

dzi?kuj?, nie irytuj si? nie ma ludzi co wszystko wiedz? a internet to jeszcze nie praktyka. Jak chc? co? wiedzie? o czym? co chc? uprawia? to pytam u?ytkowników a internet to tylko podpowied?. Nie wiem jeszcze jak to podlewanie si? odbywa. Przecie? podlewaj?c z góry ca?a woda spada na dno beczki. A jak z gór?, czy trzeba dodatkowo zrasza?? i czy dno beczki jest równie? dziurawe? Napisz jak Ty to stosujesz a nie jak w szkó?kach.przepraszam za to, ?e si? zirytowa?a?.
Zosie?k@ - 21-08-2005, 19:47
Temat postu: czas sadzenia truskawek
Poczyta?am troch? w internecie na temat sadzenia truskawek, poczyta?am te? wypowiedzi na forum. Teraz jest czas na sadzenie nowych sadzonek truskawek. Jak sobie radzicie w tym temacie? Czy kupujecie sadzonki ze szkó?ek, co podejrzewam jest najlepszym rozwi?zaniem, czy sami sobie ukorzeniacie sadzonki, czy mo?e z s?siadem si? wymieniacie sadzonkami? Z tego co wyczyta?am o uprawie, to sadzonki tzw."w?asnego chowu" to kiepskie rozwi?zanie. Planuj? nowe nasadzenia truskawek w tym miesi?cu i ciekawa jestem waszych spostrze?e?.Co Wy na to?
Barbara1 - 22-08-2005, 16:30

Zosie?ko ja co roku dosadzam jeden zagonek truskawek. Sadzonki zawsze bior? z mojej plantacji jednorocznej i nie narzekam na plony.
A wysadzam ju? pod koniec lipca aby si? dobrze ukorzeni?y przed zim?. ?ycz? powodzenia w uprawie tych wspania?ych owoców.

Zosie?k@ - 23-08-2005, 19:40

Dzi?ki Basiu, ja si? miotam, chcia?bym wymieni? wprawie wszystkie krzaczki, te s? ju? prawdopodobnie stare (s?dz? po drobniutkich owocach i wygl?dzie krzaków) , no i chcia?abym zakupi? na pocz?tek jaki? dobry materia? szkó?karski. a potem mo?e z tego dobrego materia?u sama sobie zorganizuj? sadzonki.
Roman49 - 23-08-2005, 20:17

najlepsze sadzonki uzyskuje si? od s?siadów, gdy? one rosn? w tym a nie w innym miejscu i si? tam sprawdzi?y. Posad? cztery zagonki truskawek a po trzech latach zacznij wymienia? po jednym zagonku, to b?dzie najbardziej optymalny system wymiany truskawek.
Grzesiek - 22-02-2006, 21:53

co? do poczytania o truskawkach

CHOROBY SYSTEMU KORZENIOWEGO TRUSKAWEK

DLACZEGO WARTO NAWOZI? PLANTACJE TRUSKAWEK PO ZBIORACH?

AGROW?ÓKNINA W UPRAWIE TRUSKAWEK

UPRAWA TRUSKAWEK W POLU

NOWE ODMIANY TRUSKAWEK

Agatka - 07-04-2006, 21:25

Dzi? posadzi?am sadzonki truskawek AGA, KAMA i SENGA PRECOSA wszystkie bardzo wczesne. Sadzonki kupi?am z pewnego ?ród?a i mam nadzieje ,ze b?d? mi pi?knie owocowa?y i w przysz?ym roku .
Barbara1 - 07-04-2006, 22:40

Agatko moje niektóre krzaczki truskawek maj? ju? p?czki kwiatowe.

zbigniew2033 - 08-04-2006, 00:52

Basiu, czy te zdj?cia truskawek s? robione teraz w kwietniu 2006r ? Je?li tak to li?cie bardzo ?adnie przetrwa?y zime. U mnie dopiero nowe listki z ziemi wychodz?.
Barbara1 - 08-04-2006, 08:33

Zbyszku dok?adnie by?o robione w czwartek po oczyszczeniu zagonu z suchych li?ci.
Zosie?k@ - 08-04-2006, 19:30

Ja dopiero dzi? si? zabra?am za oczyszczanie truskawek, plecki ciut bol?. Jutro mam zamiar sko?czy? :D
elmarek - 08-04-2006, 19:41

Kochani czy kto? moze pokaza? zdj?cie z truskawkami w beczce bardzo ciekawy temat dla dzialkowców! :D :D
Barbara1 - 08-04-2006, 20:16

Za pó?no Marku. Jesieni? zlikwidowa?am bo mnie sie znuszi?a ta kompozycja. Fotek niestety brak :oops:
tojanka - 08-04-2006, 20:18

Marku!!! Gdzies tu na forum by?o takie zdjecie chyba rok temu...... Mo?e Webo pomo?e znale??
Zosie?k@ - 29-05-2006, 22:38

U mnie takie mi?e widoczki si? zaczynaj?, oj jak cieszy, to cieszy :laughing23bt:

Agatka - 29-05-2006, 22:45

ale apetycznie wygl?daj? :essen:
Hania - 29-05-2006, 22:59

Zosie?ko nazbieraj koszyczek dla nas
mniam mniam :P :P

Barbara1 - 29-05-2006, 23:37

Moje truskawki s? dopiero wielko?ci orzecha laskowego a zielone jak kiwi :evil_2:
zbigniew2033 - 30-05-2006, 00:18

Zosie?ko mieszkamy o rzut beretem od siebie, a czemu u mnie jeszcze takich czerwonych truskaweczek nie ma. :heul: :heul:
Barbara1 - 30-05-2006, 00:39

Zbyszku Ty masz ju? czerwone czere?nie a Zosie?ka truskawki. Wszystkie od razu nie mo?na mie? :laughing23bt:
zbigniew2033 - 30-05-2006, 00:44

A cemuuuu?: :motz:
Barbara1 - 30-05-2006, 09:54

zbigniew2033 napisał/a:
A cemuuuu?: :motz:

Zbyszku bo to by by?a ju? zach?anno?? :lol: :lol: :lol:

EwaS - 13-08-2006, 16:42
Temat postu: Sciolkowanie
Witam szanownych forumowiczow. Czytam te forum i szukam odpowidzi na wciaz nurtujace mnie pytanie, lecz jednak nie znalazlam jej tu. Tak wiec zapytuje: Czytalam w czasopismie ogrodniczym, ze truskawek nie mozna sciolkowac sloma owsiana. Dlaczego? Bardzo prosze o odpowiedz
Ania* - 29-03-2007, 00:56

Odnalaz?am temat poniewa? robi? teraz miejsce na posadzenie truskawek i poziomek. Da?am kompost i nie wiem co dalej. Chodzi mi o to wy?cielenie, co radzicie? : s?oma, folia :? , a mo?e trociny? A mo?e nic nie dawa?? Ale chwasty mnie przera?aj? cho? oczywi?cie trzeba plewi?. :wink:
mirka - 29-03-2007, 09:46

Ania* napisał/a:
Odnalaz?am temat poniewa? robi? teraz miejsce na posadzenie truskawek i poziomek. Da?am kompost i nie wiem co dalej. Chodzi mi o to wy?cielenie, co radzicie? : s?oma, folia :? , a mo?e trociny? A mo?e nic nie dawa?? Ale chwasty mnie przera?aj? cho? oczywi?cie trzeba plewi?. :wink:

najtaniej i pod r.ek.a jest skoszona kilkudniowa trawa oko?o 3 centymetrowa warstwa :hand:

Barbara1 - 29-03-2007, 20:31

Mirka nie radzi?abym wy?ciela? skoszon? traw? :D
Zale?y w jakim momencie Ania b?dzie kosi? trawnik, je?eli trawa na trawniku b?dzie kwit?a to przysporzy sobie dodatkowej pracy, poniewa? wysieje si? w?ród truskawek :D
Najlepsza jest s?oma, któr? na jesie? mo?na przekopa?.

Ania* - 29-03-2007, 20:35

My?la?am o trawie ale boj? si? ?e b?d? gni?y. Czekam jeszcze na info z Waszej strony :lol:
Ela - 29-03-2007, 22:26

Aniu ja sadz? na czarnej macie :D mam zawsze czyste truskawki,zero chwastów no i moje zawsze wcze?niej dojrzewaj? jak u mojej kole?anki która ?ció?kuje s?om?.Mamy ten sam gatunek truskawek. :daumen:
POZDRAWIAM ELA.

mirka - 29-03-2007, 23:42

?ció?kuj? zawsze traw? kilka sztuk owoców trafia si? pora?onych ple?ni? ale przyczyna tkwi w tym ?e nie stosuj? ?adnej chemii wole mie? kilo czy dwa mniej owoców ale pryskane mog? se kupi? w sklepie lub na bazarze trawnik kosze raz na tydzie? to trawa nie zd??y si? jeszcze wyk?osi? a zawarta w niej wilgo? wr?cz pomaga a nie szkodzi owoce s? j?drne i wyro?ni?te zgadzam si? z El? ?e na czarnej macie s? wcze?niejsze ale co robi? ze skoszon? traw? która jest na miejscu a inne materia?y do ?ció?kowania trzeba sk?d? ?ci?gn?? pozdrawiam Mirka
Marta z Ustki - 30-03-2007, 16:48

ja my?l? wy?o?y? czarn? agrow?óknin?.
Angara - 08-04-2007, 20:44

Marta, akceptuj?! :clapping: Czarna w?óknina to jest najlepsze co mo?e by? przy truskawkach. Stosuj? j? od kilku lat, i jestem bardzo zadowolona. :D :D :D Jestem wielkim fanem czarnej agrow?ókniny. Pozwala stosowa? ide?: Co robi?, by si? nie narobi?. Przy :) niej jest niemal zero plewienia. :) :) :)
Barbara1 - 09-04-2007, 10:41

To prawda w?óknina czrna zatrzymuje wilgo? w glebie i chwasty. :D
robert - 15-04-2007, 12:59

Rzeczywi?cie w?óknina jest praktyczna, ale musicie przyzna? / nie musicie/ ?e efektem estetycznym nie dorównuje pi?knie wypielonemu zagonowi kwitn?cych lub dojrzewaj?cych truskawek.

POZDRAWIAM

Ela - 15-04-2007, 17:41

Wcale tak nie s?dz?-mnie si? podoba i na agrow?ókninie :D ,ale nie mam nic przeciwko tym ,którzy uzyskuj? ten sam efekt wi?kszym wysi?kiem :D :D
POZDRAWIAM ELA.

Adrian ?l?sk - 15-04-2007, 18:12

Ja truskawek nigdy nieczym nie ?ció?kuje :P :P
Barbara1 - 15-04-2007, 22:05

Ja te? nie.
Lubi? widok pi?knie utrzymanych zagonków. :D
Troch? pracy fizycznej nie zaszkodzi.
W?a?nie wróci?am z dzia?ki
i nie mog? si? rusza?
tak mnie wszystkie ko?ci bol? :D :D :D

Pawe? - 15-04-2007, 22:16

Ja równie? nie stosuj? ?adnej w?ókniny ani tym podobnych. Truskaweczki rosn? tylko trzeba je przed zjedzeniem oczywi?cie op?uka?. Ale podobnie jak Basia lubi? widoczek wyplewionych grz?deczek.
bozena - 26-05-2007, 09:08
Temat postu: ?ció?kowanie truskawek
Porad?cie czym wy?ció?kowa? truskawki. My?la?am o s?omie ale odradzono mi bo prawdopodobnie wiatr rozwiewa s?ome i za?mieca ni? inne dzia?ki.Czy to prawda?Nidy nie mia?am truskawek i malo wiem o ich uprawie.

-----------------------
26 maja 2007 9:15
W??czy?em Twój post do istniej?cego tematu o truskawkach.
Pawe?

Ela - 26-05-2007, 12:37

Ja swoje uprawiam tak :!: Na agrow?ókninie :D i jestem berdzo zadowolona .Ju? od tygodnia podjadam truskaweczki i ,a? do pó?nej jesieni (ca?roczne),a je?li chodzi o sadzonki to robi? ich tyle ile potrzebuj? wk?adaj?c p?dy do doniczek z ziemi? :D
POZDRAWIAM ELA

bozena - 26-05-2007, 12:46

Najgorsze jest to ,?e ja ju? mam truskawki posadzone, ?adnie kwitn? i wida? juz du?o owocow ina agrow?óknine ju? jest chyba za pó?no
mirka - 26-05-2007, 16:58

co do s?omy jest super nie prawda ze rozwiewa ja wiatr musia?by by? huragan ,s?oma zatrzymuje wilgo? a po przegniciu posezonowym tworzy próchnice tak?e jezeli masz tak? mo?liwo?? to z niej skorzystaj :notworthy:
bozena - 26-05-2007, 19:23

A czy s?oma jest lepsza ca?a czy ci?ta? Mam wybór :roll:
borys - 26-05-2007, 21:49

Wzi??bym ci?t? ze wzgl?du na praktyczno?? w ?ció?kowaniu.
Ca?? przecie trudno pouk?ada?.

robert - 07-07-2007, 22:33

Pozwólcie , ?e wróc? do tematu.
W tym roku pierwszy raz ?ció?kowa?em truskawki s?om?. Zabieg wykona?em po kwitnieniu -tak radzili wachowcy. Cho? mo?na chyba robi? to od wiosny. S?oma by?a krótka, z kostki i da?em jej chyba troch? za ma?o, bo szybko si? ,,ubi?a" i warstwa zrobi?a si? cienka. Jednak uwa?am, ?e to dobry sposób. Truskawki nie dotykj? gruntu, s? czyste i chwasty s? przyblokowane, cho? nie do ko?ca. Wad? tego zabiegu jest to, ?e zbo?e nie by?o dobrze wym?ócone przez kombajn , st?d ziarno si? rozsia?o i normalnie ros?o. Ale to nie problem. W przysz?ym roku zamierzam ?ció?kowa? traw? ze skoszonego trawnika. Tak robi? moi znajomi i twierdz? , ?e oprócz estetyki trawa dostarcza pokarmu. Z tym, ?e po skoszeniu musi troch? przeschn??. Do tej pory skoszon? traw? wykorzystywa?em do ?ció?kowania gleby wokó? drzew i do robienia gnojówki , co te? jest dobrym sposobem na nawo?enie.
Chcia?em tylko jeszcze zapyta?, czy po pozbyciu si? chwastów z truskawek mo?na je zostawi? na zim? wy?ció?kowane.

mirka - 08-07-2007, 09:20

czyta?am w poradniku dzia?kowym ?e dobrze jest ?ciu?kowac truskawki ga??zkami ?wierku poniewa? podkre?la to aromat truskawek i poprawia jednocze?nie odczyn gleby dla truskawek poniewa? truskawka lubi odczyn leciutko kwaskowy robi?am tak na zim? ga??zki mia?am z wyrzucanych choinek poprawiona by?a te? struktura gleby
robert - 08-07-2007, 09:46

A, to co? nowego :shock:
Warto wypróbowa?.

AnnaHelena - 15-04-2008, 15:36

No i przyszed? czas na pytanie odno?nie truskawek.
Na mojej dzia?ce ro?nie jeden d?ugi rz?dek. I nie bardzo wiem co powinnam z nimi zrobi?. siostra powiedzia?a, ?e powinnam je przesadzi? na inne miejsce usuwaj?c jednocze?nie stare li?cie. a co zrobi? z p?dami które wyros?y z macierzystej ro?liny?
A mo?e powinnam je zostawi? tak jak rosn??

Adrian ?l?sk - 15-04-2008, 19:19

Truskawkom co 2-4 lata powinno si? zmienia? stanowisko, stare li?cie tzn wszystkie usuwa si? po owocowaniu i wypuszczeniu nowych ro?lin, zostawia si? tylko li?? ?rodkowy tzw serce, w roz?ogach zostawia si? 1 ro?lin? najsilniejsz? i odcina od "matki" a reszt? usuwa i wyrzuca.
AnnaHelena - 15-04-2008, 21:53

Adrian ?l?sk, a czy mo?na to zrobi? jeszcze teraz czy ju? za pó?no?
izaa - 15-04-2008, 21:55

jak dla mnie za pu?no
ale mo?e kto? bardziej do?wiadczony si? wypowie :D

AnnaHelena - 15-04-2008, 21:58

Czyli w tym roku nici z truskawek? :cry:
Barbara1 - 15-04-2008, 22:28

Anno je?eli nie wiesz ilu letnie s? Twoje truskawki
to po prostu zostaw je jeszcze ten sezon.
Oczy?? je ze starych li?ci i pousuwa? cz??? m?odych sadzonek.
B?dziesz mia?a owoc chocia? nikt nie r?czy ile go b?dzie.
W sierpniu z nowych przyrostów(flanc :D )
zrobisz nowe nasadzenia
i wówczas b?dziesz pilnowa?,
aby co 3 lata zmienia? plantacj? truskawek

AnnaHelena - 15-04-2008, 22:45

Basiu dzi?ki za wyt?umaczenie. a mo?e warto tez dokupi? kilka nowych sadzonek w sklepie? I dosadzi? na innej grz?dce?

Faktycznie nie wiem ile maja te truskawki lat. Ech co? ci??ko idzie mi to dzia?kowanie. :-x

Barbara1 - 15-04-2008, 23:03

Teraz chyba nie dostaniesz :D
i nie wiem czy by owocowa?y.
Poczekaj do sierpnia.

AnnaHelena - 15-04-2008, 23:13

Chyba tak b?d? musia?a zrobi?. Nawet nie wiedzia?am, ?e teraz posadzone mog?y by nie owocowa?. :-(
i znów jestem m?drzejsza o kilka nowych wiadomo?ci. :-)

qrystyna216 - 15-04-2008, 23:58

A ja w?a?nie teraz kupi?am i posadzi?am.
W sklepach ogrodniczych jest pe?no truskawek.
Mo?e nie zaowocuj? ju? w tym roku ale napewno dobrze si? ukorzeni?.

kra52 - 16-04-2008, 09:42

Truskawki powtarzaj?ce owocowanie,w doniczkach-mia?y byc w sklepie ogrodniczym,mnie to zaciekawi?o.Metoda w beczce to co? w tym stylu.Pomys?owosc dzia?kowców jest niezmierzona,a du?o jest na?ladowców?Moje truskawki maj? koniec ?ywota,musz? zakupic nowe sadzonki ale niewiele bo nie ma komu jesc.
AnnaHelena - 19-04-2008, 10:12

Chyba ?le obrobi?am te truskawki, s?siadka na dzia?ce powiedzia?, ze powinnam zostawi? te po??czenia miedzy du?? ro?lin? truskawki a m?od? flanc? a ja to odci??am.
wiec jak to jest? wyro?nie co? z tego?

Adrian ?l?sk - 19-04-2008, 10:14

Je?eli m?oda ro?lina ma korzenie to mo?na odci?? bez problemu :-)
AnnaHelena - 19-04-2008, 10:17

Adrian ?l?sk, a czy z tych m?odych wyrosn? owoce w tym roku?

Te m?ode s? bardzo dobrze ukorzenione dlatego wydawa?o mi si?, ?e one bez "mamy" ?wietnie sobie poradz?, a s?siadka mnie troch? z tropu zbi?a.

Adrian ?l?sk - 19-04-2008, 10:34

Prawdopodobnie s? to sadzonki zesz?oroczne wi?c powinny owocowa?, tak mi si? wydaje, moje owocuj?, cho? lepiej zaowocuj? pewnie za rok skoro teraz zosta?y poprzesadzane
AnnaHelena - 19-04-2008, 10:54

Adrian ?l?sk, ja ich nie przesadza?am bo nie zd??y?am. Planuje to zrobi? ko?o sierpnia jak polecali?cie. Teraz pozostaj? w miejscu gdzie ros?y.

A czy jak b?d? przesadza?, to mam przesadzi? tylko te m?ode p?dy czy te "matki" równie??

Adrian ?l?sk - 19-04-2008, 11:13

Hm zale?y ile lat maj? te "matki" bo wraz z up?ywem lat owoce staj? si? drobniejsze wi?c powinno si? je wyrzuca?, jak b?d? owocowa? to najlepiej zaznaczy? które ro?liny s? s?abe i zaznacza? ?eby po sezonie wyrzuci? :-)
Barbara1 - 19-04-2008, 20:26

AnnaHelena napisał/a:
czy z tych m?odych wyrosn? owoce w tym roku?

Anno wyrosn? i jeszcze jakie b?d? dorodne, zobaczysz.
Plantacj? truskawek trzeba zmienia? co 3 lata.

Grzesiek - 20-04-2008, 09:56

AnnaHelena przesadzasz tylko m?ode sadzonki - wyrosn? latem na w?sach. "Stare" ro?liny wyrzucasz.
Grzesiek - 01-05-2008, 22:24

Zakwitaj? truskawki

izaa - 01-05-2008, 22:39

Grzesiu zadziwi?y mnie te Twoje truskawki u mnie niby cieplej a jeszcze nie kwitn?
Grzesiek - 01-05-2008, 22:47

Truskawki by?y sadzone w ubieg?ym roku na czarnej agrow?ókninie. Odmiany to Senga Sengana i Honeoye - obie kwitn?. Odmiana Alfa nie ma jeszcze p?ków.
qrystyna216 - 01-05-2008, 23:01

Grzesiu, to nie jest agrow?oknina.
W sklepie nazywaj? to mat? ogrodow?.
Tez sadzi?am truskawki na takiej macie ale u mnie po dwóch latach truskawki zacz??y
chorowa? i musia?am zlikwidowa? ca?? plantacj?.

Roman49 - 01-05-2008, 23:24

U mnie kwitn? a wraz z nimi poziomki.
izaa - 01-05-2008, 23:36

ja odmiany nie znam, ale darowanemu si? w z?by nie zagl?da :mrgreen:
AnnaHelena - 05-05-2008, 23:45

witam
Mam kolejne pytanie odno?nie truskawek. Czy to prawda, ?e mo?na je wy?ció?kowa? skoszon? traw??
Jutro m?? ma w planach koszenie trawy wi?c mo?e warto to wykorzysta? i podsypa? truskawki?

qrystyna216 - 06-05-2008, 10:31

No nie wiem, ja bym nie radzi?a ?wie?o skoszon? traw?.
Kiedy? tak zrobi?am, trawa od spodu zacz??a gni?, szybko sprz?tn??am ?eby nie zaszkodzi?a truskawkom.
Ale niech wypowiedz? si? fachowcy.

margaretka - 06-05-2008, 23:24

u mnie na dzia?kach podk?adaja s?om? a same truskawki s? nieco wy?ej sadzone na zagonkach
AnnaHelena - 06-05-2008, 23:38

Ech da?am, sobie spokój z ta trawa na truskawki, bo pe?no w niej mlecza, jeszcze by sie to rozsia?o. Trawa z racji tego, ?e mam pe?ny kompostownik jutro zostanie wywieziona na ?mietnisko.

A truskawki widzia?am, ?e podsypuj? tez trocinami, mam sporo tego z racji posiadania królika miniaturki, wi?c mo?e to mog?abym podsypa??

margaretka - 06-05-2008, 23:48

Oj ja bym by?a ostro?na, bo one mocno poch?aniaj? wod? i w wilgotnych trocinach mog? sie jakie? grzybowe choróbska przyczai?.A szara ple?? bardzo "lubi" truskawki.
troku - 08-05-2008, 06:26

Trawa nie nadaje sie na obsypywanie truskawek, najlepiej jednak czesto pielic i podlewac regularnie
marmar - 08-05-2008, 16:59

Grzesiek, móg?by? tak z grubsza opisa? odmian? Senga Sengana? Kupi?em w zesz?um roku, ale tak na chybi? trafi? bo si? nie znam :-? . Mój s?siad uprawia? truskawki tak na handel [ nie na dzia?ce] i mówi? mi o tej odmianie ?e s?odkie cho? niezbyt du?e ale ma?o odporne na ple?? i trzeba opryskiwa?, no ale to hurtownik [by?y].
halina - 08-05-2008, 22:03

troku napisał/a:
Trawa nie nadaje sie na obsypywanie truskawek,

ja swoje w zeszlym roku wyk?ada?am skoszona traw? ,i nic im nie zaszkodzi?o.By?y czyste,mia?y wilgoc no i co najwa?niejsze w?ciek?e zielsko nie ros?o.

Grzesiek - 12-05-2008, 21:52

marmar, odmian? Senga Sengana mam po raz pierwszy. Sporo opisów jest w internecie. Z zas?yszanych na dzia?kach opinii s?ysza?em, ?e wiekszo?? osób chwali sobie t? odmian? - stara odmiana o bardzo smacznych owocach.
AnnaHelena - 17-05-2008, 23:28

Dzia?kowicze, moje truskawki pu?ci?y w?sy, z których za jaki? czas pojawi? sie zapewne m?ode ro?linki.
Czy ja te w?sy mam poucina?? Bo siostra powiedzia? mi, ?e mam tak zrobi?, bo to os?abia ro?lin? i truskawki, które teraz kwitn? b?d? sie s?abiej rozwija?y.

staraj - 18-05-2008, 06:12

moim zdaniem siostra ma racj?
izaa - 18-05-2008, 20:26

moim skromnym zdaniem równie? teraz maj? kwitn?? i mie? du?o truskawek :!:
AnnaHelena - 18-05-2008, 20:49

No to teraz sama nie wiem. To s? tylko p?dy takie w?sy, na których za jaki? czas b?d? dopiero nowe krzaczki truskawek. Czy s? one w stanie urosn??, zakwitn?? i owocowa? jeszcze w tym roku? :-?

A w jaki sposób b?d? mia?a nowe sadzonk? chc? na jesie? zmieni? miejsce truskawkom i nie wiem czy przesadzi? te stare truskawki czy mo?e te nowe, które maja si? pojawi? na p?dach?

mariola1 - 18-05-2008, 21:52

Przesadza? mo?na tylko nowe sadzoneczki, w?sy mo?esz skraca? zostawiaj?c np. jedn? sadzonk?, wtedy b?dzie lepiej ukorzeniona i ?adniejsza.Tak wi?c z ka?dego krzaczka b?dziesz mia?a jedn? sadzonk?/ nie os?abi to krzaczka owocuj?cego i bedziesz mia?a sadzonki/.
AnnaHelena - 18-05-2008, 22:15

mariola1, tak chyba b?dzie najlepiej. bo tych w?sów mam sporo. A co mam zrobi? z tymi starymi truskawkami jesieni?? Wyrzuci? je?
mariola1 - 18-05-2008, 22:24

Je?eli stare truskawki maj? wi?cej jak trzy lata to oczywi?cie wykop i najlepiej spal.Truskawki najlepiej owocuj? przez trzy lata, w nast?pnych latach owoce sa drobniejsze.
aguskac - 18-05-2008, 23:20

A moje truskawki zmarz?y kilka dni temu :((((( Wszystkie ?rodki czarne...
Adrian ?l?sk - 19-05-2008, 06:30

W?sy dopiero b?d? wypuszcza? i b?dzie ich du?o, nie przem?cza? zbytnio ro?lin, i nie zostawia? du?o w?sów i z ka?dego w?sa zabra? tylko 1 najbli?sz? od matki ro?lin? :-)
dachasia - 19-05-2008, 14:21

A ja posadzi?am w tym roku sadzonki truskawek na agrow?ókninie. Ostatecznie koszt nie jest du?y, a nie b?d? mia?a problemu tak z chwastami jak i z ukorzeniaj?cymi si? w?sami. Mam te? cz??? truskawek bez agrow?ókniny i z nich pobior? nowe sadzonki.
qrystyna216 - 19-05-2008, 17:53

Oj, mo?esz sie rozczarowa?.
Widzia?am jak ukorzenia?y sie truskawki przez agrow?oknin?.
Musisz na bie??co pilnowa? je?eli nie chcesz aby Ci si? ukorzeni?y.

dachasia - 19-05-2008, 20:59

Ale i tak b?dzie ?atwiej usun?? te p?dy, ni? normalnie.
EwaM123 - 12-06-2008, 21:39

je?li chodzi to p?dy to ja je teraz usuwam,ale gdy tylko sezon mija to p?dy zostawiam na ma?e sadzonki i doflancowuje w puste miejsca ;) zawsze sie przyjmuj? cho? musz? przyzna? ze tego roku nawet znikn??y niektóre krzaczki i nie s? takie g?ste jak zesz?ego roku i poprzednich latach, i nie wiem dlaczego :roll: Podlewane sa jak zawsze :roll:
kuneg - 15-06-2008, 18:26

Ewo, je?li Twoje truskawki rosn? w tym samym miejscu wi?cej, ni? 3-4 lata, to powodem "zanikania" mog? by? paso?yty glegowe - nicienie. Je?li to stary zagon, to koniecznie zmie? im miejsce na nowe.
qrystyna216 - 15-06-2008, 20:12

Ja swoj? "plantacj?" truskawek odnawiam co trzy lata. Nowe sadzonki i nowe miejsce.
W planowanym miejscu na nowe sadzonki sieje fasol? jako przedplon, po niej sadz? truskawki.

EwaM123 - 15-06-2008, 22:06

W?a?nie truskawy zosta?y posadzone dwa lata temu dopiero :roll:
Ire_ko - 11-07-2008, 20:40

Niektóre krzaczki moich truskawek pi?ciocz??ciowe listki. Czy to dziwol?g czy taka odmiana, a mo?e na szcz??cie jak koniczynka?

AnnaHelena - 12-07-2008, 00:31

A ja mam do Was pytania: czemu s?u?y ?cinanie lisci truskawek, które ju? sa po owocowaniu. widzia?am tak ogo?ocone z li?ci poletko truskawek u jednego z dzia?kowiczów.

Jestem na etapie przygotowywania poletka pod truskawki na sadzenie jesienne (sierpie??)
Dzi? przekopa?am posiana peluszk?. Czy teraz wystarczy poczeka? do sierpnia (?) i posadzi? te cz??ci truskawek, które w?a?nie wyrastaj? z od?ogów truskawek starych czy trzeba kupowa? nowe?

fragola - 12-07-2008, 11:32

Spokojnie mo?esz posadzi? p?dy,które wyrastaj? ze starych truskawek, je?li oczywi?cie nie widzisz na nich ?adnych chorób, czyli przebarwie?,zdeformowania. A ?cinanie krzaczków s?u?y do usuwania chwastów, obci?ciu p?dów, zachowania porz?dku w rz?dach, co zwi?ksza plony w roku nast?pnym. M?ode, wyrastaj?ce p?dy nale?y usuwa? cho?by ze wzgl?du na to, ?e konkuruj? z krzaczkami macierzystymi o wod? i sk?adniki mineralne znacznie obni?aj?c plony ;-)
mirka - 12-07-2008, 17:47

li?cie truskawek ?cina si? z krzaków drugorocznych i nast?pnych ,krzaki powinno sie uprawia? maksymalnie do 4 roku,potem owoce s? drobne, ?cina sie na wysoko?? pi?ciu cm tak aby nie uszkodzi? serca ro?liny,ma to na celu niszczenie chorób grzybowych oraz krzak na nast?pny rok nie jest tak zag?szczony i owoce nie musz? konkurowa? o ?wiat?o,sadzonki najlepsze s? z krzaków jednorocznych i pierwsza sadzonka od krzaka,sadzi sie je do po?y sierpnia i nie po ziemniakach.
AnnaHelena - 12-07-2008, 23:35

Dzi?kuje za odpowied?. Ja b?d? sadzi?a na ziemi gdzie ros?a peluszka. Ziemniaków na pewno tam nie by?o, bo ogródek nie by? uprawiany ju? jaki? czas. Z moich truskawek wychodzi po kilka w?sów tak?e poj?cia nie mam które s? pierwszymi?
qrystyna216 - 13-07-2008, 08:37

Pierwsze na danym w?sie.
Frania - 16-07-2008, 22:42

Dlaczego nie mozna sadzic truskawek po ziemniakach.Ja wlasnie mam zamiar to zrobic .Dziake ktora kupilam poprzedni wlasciciel obsadzil ziemiakami a ja ja musze zagospodarowac po swojemu.Wszedzie ziemniaki i co mam zrobic ? zrezygnowac z truskawek ?
qrystyna216 - 16-07-2008, 22:45

Do sadzenia truskawek jeszcze masz troszk? czasu.
Chyba mo?esz jeszcze co? posia?.
Ja sadz? truskawki np. po fasoli szparagowej.

fragola - 17-07-2008, 07:45

Ziemniaki maj? pewne choroby,które przenosz? si? na inne ro?liny.Mo?esz mie? te choroby w truskawkach, mo?esz nie mie?, jednak lepiej nie ryzykowa?.Dlatego powinna? zrobi?, jak pisze qrystyna216.Posiej co?,przekop i posad? truskawki :hi:
AnnaHelena - 17-07-2008, 14:45

Frania, ja posia?am peluszke na miejscu gdzie posadz? nowe truskawki, ro?nie bardzo szybko. Juz nawet przekopa?am.
Adrian ?l?sk - 20-07-2008, 08:26

Jak zawsze polecam peluszk?, :D AnnaHelena, jest zadowolona z niej
Frania - 22-07-2008, 18:26

No to jutro sieje poplon jak radzicie .Mam nadzieje ze po przekopaniu poplonu chorobska ziemniakow znikna i niezaatakuja mich truskawek. Dzieki za porade :bussi:
AnnaHelena - 27-07-2008, 16:47

Adrian ?l?sk, a czy mo?na podsia? ziemie pod truskawki suchym obornikiem?
Na razie posia?am gryk?, wcze?niej by?a peluszka i nie wiem czy nie przedobrz?. Czy truskawki lubi? tego typu nawo?enie?

AnnaHelena - 11-08-2008, 22:24

kochani dzia?kowcy czy teraz jest dobry czas na za?o?enie poletka z truskawkami czy trzeba jeszcze poczeka??
izaa - 11-08-2008, 23:35

AnnaHelena, my?l? ?e bardzo dobry je?li tylko masz rozsady i czas aby m?ode sadzonki podlewa? :mrgreen:
AnnaHelena - 12-08-2008, 08:41

izaa, sadzonki mam, czas te? tylko ch?ci brak. :lol:
Rozsady wezm? z moich starych truskawek, bo w?sy zaatakowa?y grz?dk? obok.
a ile powinno by? centymetrów pomi?dzy sadzonkami?

AnnaHelena - 12-08-2008, 13:10

Czy to prawda, ?e nie powinno si? sadzi? tych samych truskawek z sadzonek z w?sów, bo truskawki nie b?d? urodzajne? ?e trzeba kupi? nowe sadzonki.
fragola - 12-08-2008, 14:03

Ja co roku sadz? z tych samych truskawek.Robi? to w miejscach, gdzie np.krzaczek wysech? b?d? by? dziwnie zdeformowany.Truskawki wykopuj? po 3-4 latach.W ubieg?ym tygodniu posadzi?am m?ode p?dy z tych samych, które mam trzyletnie.Zawsze tak robi? i truskawki s? urodzajne.Sadz?c m?ode p?dy czyli zak?adaj?c nowe poletko, w tych starszych zrobi?am porz?dek.Wyrzuci?am p?dy, które by?y niepotrzebne oraz po?cina?am stare li?cie.Oczywi?cie na koniec wszystko ?adnie wypl??am, wi?c wygl?d jest troch? inny oraz struktura gleby poprawiona.Na zim? je wy?ció?kuj?
AnnaHelena - 12-08-2008, 14:57

bellinda1978, czyli masz ci?gle te same truskawki? A jak z ich jako?ci?? Czy z sadzonek z w?sów truskawki s? mniejsze, jest ich mniej?
fragola - 12-08-2008, 15:04

Do Anna Helena: zawsze na m?odych p?dach owoce s? du?e.W kolejnym roku jest ich wi?cej, w kolejnym znowu wi?cej.Nigdy nie mia?am przypadku,?e poprzez takie odnawianie truskawek mia?am mniejsze ilo?ci owoców, czy ?e s? one mniejsze.Zawsze robi? poletko ze swoich p?dów, co 3-4 lata zmieniam miejsce.Wielko?? owoców w du?ej mierze zale?y od p?dów ale równie? od pogody, sposobu uprawy.Kilka razy podlewam je gnojówk?, w tym roku raz podla?am bydl?c?, wi?cej nie nawo??, a ju? napewno nie chemi?.Spróbuj, zobaczysz,?e te? ci wyjdzie ;-)
izaa - 12-08-2008, 17:07

Anno pisa? ju? chyba Adrian ?e mo?esz wzi??? ze swoich truskawek tylko sadzonk? t? najbli?ej matki nast?pne b?d? mniej warto?ciowe
mam nadziej? ?e nie pogmatwa?am :-)

Al_Inka - 12-08-2008, 20:01

Ja sadz?c truskawki nie przestrzegam specjalnie tego, ?eby bra? sadzonk? rosn?c? najbli?ej matki. Bior? te naj?adniejsze, wi?ksze, z ?adnie ju? wykszta?conymi korzeniami.
W tym roku s?siadki ma?o o zawa? nie przyprawi?am. Z ma?ego kawa?ka (a? musz? policzy? ile mam krzaczków) 2-letnich truskawek zebra?am dwa 10 l wiaderka, a ona z po?owy dzia?ki tylko 1. Powiedzia?a, ?e gdyby sama nie zobaczy?a nigdy nie uwierzy?aby, ?e tyle mo?na zebra? z takiego kawa?ka. Pyta?a nawet czy to jaka? specjalna odmiana :D
Jej zaperzone, bez nawozu i chyba 5-letnie. Moje m?ode, opielone i nawóz zawsze daj? po owocowaniu

Grzesiek - 12-08-2008, 20:33

Ju? posadzi?em nowe truskawki. Sadzonki pobra?em z krzaków sadzonych w ubieg?ym roku. Nawet chwilowe upa?y chyba im nie zaszkodzi?y. Wypuszczaj? nowe listki.
Dwa krzaki truskawek wczesnych (Honeoye) zaczynaj? ponownie kwitn?? ;-)

AnnaHelena - 12-08-2008, 22:17

Ech wida? da?am si? nabra? na te gadanie, ?e te z p?dów s? niewarto?ciowe i posadzi?am tylko cz???, reszt? wywali?am. :wallbash:

bellinda1978 no w?a?nie patrzy?am na allegro i tam sprzedaj? sadzonki tez z w?sów.
ech g?upia jestem i tyle. B?d? musia?a dokupi? sadzonek.
Cz?owiek si? uczy ca?e ?ycie

izaa - 12-08-2008, 22:23

AnnaHelena, a s?siedzi? nie maj? nadwy?ek?
musisz starym dzia?kowym zwyczajem i?? po alejkach i pyta? ludziki pozbywaj? si? tak jak Ty ;-)

AnnaHelena - 12-08-2008, 22:28

izaa, nie jestem jeszcze z nimi a? taka z?yta. zreszt? ja tak za bardzo nie lubi? w ten sposób. Wole sobie kupi?. Ale nast?pnym razem 5 razy sie zastanowi? zanim co? wyrzuc?.

Zreszt? nawet si? nie zapyta?am tej s?siadki, co mi tak "dobrze"doradzi?a w jaki sposób ona pozyskuje sadzonki. Przecie? poprzez flancowanie to chyba najcz??ciej spotykany sposób. :-?

izaa - 12-08-2008, 22:32

Anno ja w?a?nie na pocz?tku najwi?cej "na ?ebry" chodzi?am gdybym mia?a wszystko kupi? to bym zbankrutowa?a a teraz ja mog? oddawa? nadwy?ki :mrgreen:
AnnaHelena - 12-08-2008, 22:36

izaa, no wiadomo, ze w ten sposób jest naj?atwiej. Na szcz??cie sadzonki nie s? drogie. Na allegro kilkadziesi?t sztuk kosztuje kilka z?otych. Na targu pewnie b?dzie podobnie. Za g?upot? niestety trzeba p?aci?. :evil_2:
izaa - 12-08-2008, 22:42

prawd? mówi?c ja w tym roku po zbiorze pozby?am si? truskawek ca?kowicie po prostu nie ma miejsca :roll:
AnnaHelena - 12-08-2008, 22:46

izaa, ja mam poletko mo?e 1X4 metry. Poletko ca?kowicie rekreacyjne.
Tylko teraz sie zastanawiam jaka odmian? kupi?? Bo nie wiem jaka mia?a a nie wiem czy mo?na "wymiesza?" odmiany na jednym miejscu.
Które lepsze:
Senga Sengana
HONEOYE
ELSANTA ?

izaa - 12-08-2008, 22:57

ja mia?am troche wi?cej a z tych odmian znam tylko t? pierwsz? i mi smakowa?a
mo?e kto inny doradzi :mrgreen:

dachasia - 13-08-2008, 00:11

Anno Heleno, je?li mia?a? swoj? dobr? odmian? z ?adnymi, du?ymi truskawkami, to raczej nie mieszaj, bo nie wiadomo co kupisz, a potem trudno wyselekcjonowa? te dobre, bo si? wymieszaj?. Ja tak mia?am i teraz od zesz?ego roku now? dobr? odmian? od kuzynki posadzi?am w innym miejscu i z niej b?d? pobiera? nowe sadzonki, a stare wymieszane id? na kompost, cho? by?a w?ród nich dobra odmiana. Chyba,?e posadzisz w dwóch ró?nych miejscach,?eby p?dy si? nawzajem nie poprzerasta?y.
Anno faktycznie masz "bardzo m?dr? s?siadk? - doradczyni?" Przecie? nie ma innego sposobu pozyskiwania szybkiego sadzonek ani?eli rozmna?anie wegetatywne.Tak,?e na przysz?o?? rady tej s?siadki sprawdzaj jeszcze u kogo? innego, aby si? upewni?, czy dobrze Ci radzi.

fragola - 13-08-2008, 07:33

ANNO HELENO : Nie jeste? g?upia!!!!!!Cz?owiek uczy si? metod? prób i b??dów.Szkoda,?e dopiero teraz o tym napisa?a? bo wys?a?abym Ci p?dy swojej odmiany.Co prawda nie wiem, jaka to jest ale owoce ma bardzo smaczne i bardzo urodzajne.W przysz?ym roku ,je?li b?dziesz chcia?a to podziel? si? z Tob? :bussi:
Grzesiek - 13-08-2008, 09:42

Moje poletko truskawek ma obecnie 1,5 x 5 metrów. Truskawki posadzone s? w 3 rz?dach. W ubieg?ym roku posadzi?em 2 rz?dy (40 krzaczków), w tym roku dosadzi?ek kolejne 20 (ze swoich).
W ubieg?ym roku posadzi?em 3 odmiany:
Honeoye - 10 sztuk, du?e, do?? wczesne, smaczne;
Senga Sengana - 20 szt., ?redniej wielko?ci do drobnych, bardzo smaczne, plenne;
Alfa - 10 szt., du?e, smaczne, nieco pó?niejsze.

W tym roku dosadzi?em Honeoye i Alfa. Te odmiany mi smakowa?y i mia?y zdecydowanie wi?ksze i wyrównane wielko?ci? owoce.

AnnaHelena - 13-08-2008, 09:52

dachasia, w?a?nie w tym problem, ?e nie wiem jaka to by?a odmiana. Pomiesza? mi sie nie pomieszaj?, bo tych starych mam zaledwie 9 ju? posadzonych. Reszt? dosadz? kupnymi.

Grzesiek, s?ysza?am, ze ta Senga jest bardzo dobra i chyba najbardziej spopularyzowana?

Te krzaczki, które wyrzuci?am mia?y w tym roku mnóstwo owoców i by?y pyszne.

bellinda1978, ja sie na tej mojej g?upocie na szcz??cie ucz?. Szkoda, ?e nie mam internetu na dzia?ce albo tak szybko ich nie wyrzuci?a. ;-)

w pi?tek jad? na targ. Mo?e ju? jakie? sadzonki b?d?.

Grzesiek - 13-08-2008, 20:01

AnnaHelena, Senga Sengana jest star?, sprawdzon? odmian?. Owoce s? bardzo smaczne, ?redniej wielko?ci, ostatnie owoce s? zazwyczaj drobne. W tym roku dosadzi?em truskawki innych odmian (Honeoye i Alfa) - ze wzgl?du na du?e owoce.
Wies?aw - 15-08-2008, 19:41

W tym roku mia?em pierwsze, pe?ne owocowanie wspomnianej przez Grze?ka odmiany Honeoye. Mog? wi?c powiedzie?, ?e jest to bardzo wczesna odmiana plenna i smaczna. Mnie chodzi?o w?a?nie o wczesno?? i to si? sprawdzi?o. Je?eli kto? uprawia wi?cej, na przetwory to na pewno Senga b?dzie lepsza.
AnnaHelena - 30-08-2008, 21:14

kochani truskawki ju? posadzi?am. Musia?am oczywi?cie cz??? dokupi?. :twisted:
I mam w zwi?zku z tym pytanie: czy ja mam teraz wy?ció?kowa? truskawki? Mam w nadmiarze trociny. Poprzednia grz?dka tez by?a nim podsypana. Tylko nie wiem kiedy to zrobi?. Juz teraz czy na wiosn??

mirka - 31-08-2008, 06:23

mo?esz podsypa? skoszon? traw? lub trocinami pod jednym warunkiem trociny musz? by? sezonowane minimum 2 lata,podobnie kora inaczej mo?esz zniszczy? sobie sadzonki.trociny jak i kora do rozk?adu potrzebuj? azotu,który b?d? pobiera? zarówno z pod?o?a jak i z powietrza i tym samym mog? opó?ni? wzrost sadzonek truskawek, a ponadto trociny mog? zawiera? ?ywic? je?eli s? to trociny drzew iglastych i mo?e to równie? mie? ujemny wp?yw na sadzonki.nie u?ywaj te? trocin d?bu ani orzecha w?oskiego.
Kazimierz - 31-08-2008, 17:48

Je?eli koniecznie chcesz wykorzysta? te trociny do ?ció?kowania truskawek, to zrobisz to po kwitnieniu. Cienk? warstw? tak, aby owoce nie le?a?y na ziemi. Inny czas ?ció?kowania nic dobrego nie wniesie.
Grzesiek - 10-05-2009, 21:55

Truskawki zaczynaj? kwitn??. Odmiana Honeoye kwitnie od tygodnia, Senga Sengana w?a?nie zakwita, a Alfa jeszcze bez kwiatów. Na pierwszym planie wida? ubieg?oroczne sadzonki.

allanka - 17-05-2009, 17:08

Witam mam pytanko .Przeczyta?am ze truskawki sadzi sie sierpien /wrzesien to znaczy ze teraz czyli w maju to z?a pora .Pytam poniewaz moja s?siadka w tam tym tygodniu sadzila i zastanawiam sie czy tez mam zakupic sadzonki i czy tego roku bede mia?a owoce .
qrystyna216 - 17-05-2009, 19:12

Ja w ubieg?ym roku te? sadzi?am wiosn? i ?adnie rosn?.
allanka - 17-05-2009, 19:51

tez tak my?le ze mimo tej pory b?d? ?adnie ros?y ale jestem ciekawa czy tego roku bede mia?a juz truskawki .Jestem nie doswiadczona poniewa? dopiero tego roku wygospodarowa?am troche miejsca na owoce i naprawde jestem zielona w tych sprawach
Al_Inka - 17-05-2009, 20:14

My?l?, ?e raczej nie. Chyba, ?e jakie? pojedyncze. Truskawka p?ki kwiatowe zawi?zuje rok wcze?niej, po zbiorach.
Moje trzyletnie ?adnie teraz kwitn?. Ciekawa jestem czy w tym roku obrodz? tak pi?knie jak w ubieg?ym.

margaretka - 17-05-2009, 21:00

We Wroc?awiu s? ju? po 10 z? za kg :laughing23bt:
qrystyna216 - 18-05-2009, 07:15

W ubieg?ym roku nie owocowa?y ale teraz pi?kne krzaczki i obficie kwitn?.
staraj - 21-06-2009, 10:00

Moje truskawki gnij? na pot?g?,s? nie smaczne,wszystko przez te deszcze
qrystyna216 - 21-06-2009, 10:03

Moje co prawda nie gnij?, ale z braku s?o?ca nie s? tak s?odkie.

margaretka - 21-06-2009, 22:44

No ja nie mog? narzeka? :D dojrzewaj? wprawdzie powoli ale s? wyj?tkowo smaczne,du?e i s?odkie.I powoli si? ko?cz? :|
fragola - 22-06-2009, 06:54

Moje ruszy?y pe?n? par?.Znalaz?am kilka zgni?ych i mimo,?e nie s? s?odkie,smakuj? wszystkim,szczególnie z?odziejom.W ubieg?? niedziel? zasta?am dzieci robi?ce szkody na mojej dzia?ce oraz s?siadów.S?siadka ma zniszczony szczypior,wydeptane ogórki (które wysiewa?a kilkakrotnie),za? u mnie podeptane zosta?y maliny i zielone owoce truskawek.Ale? si? w?ciek?am :motz:
HS - 22-06-2009, 20:43

Wspó?czuj? Ci bellindo, na z?odzieja nie ma rady! wsz?dzie kradn?. :twisted: Co do truskawek to u mnie w tym roku obrodzi?y, ale przez te deszcze nie ma kiedy zerwa?.
margaretka - 22-06-2009, 21:37

Przez ca?y sezon wszystkie takie -dopiero teraz pod koniec nieco mniejsze:)

beata100 - 23-06-2009, 12:33

Ja te? mia?am takie du?e a? by?am zaskoczona ?e s? s?odkie, spodziewa?am si? ?e b?d? puste w ?rodku :) nie wiem co to za odmiana poniewa? sadzonki w ubieg?ym roku dosta?am od te?cia . pozdrawiam
Frania - 23-06-2009, 18:05

belinda tobie dzieci robi?y szkody.Ja b?d?c w niedziel? na dzia?ce ukryta za ?ywop?otem zobaczy?am jak s?siadka dzia?kowa drugiemu dzia?kowiczowi zbiera?a truskawki.Ot taka s?siedzka przys?uga :mrgreen:
fragola - 24-06-2009, 07:44

A to babsko przebrzyd?e :evil:

Kiedy? moja ciotka zwróci?a uwag? pewnej pani,która krad?a ogórki.Ciotka musia?a ucieka? i zamkn?? buzi? na k?ódk?. :-(

Frania - 24-06-2009, 20:31

Szkoda ?e nie mia?am procy i z ukrycia jej nie przy?o?y?am.Ale by?a by zdziwiona z?odziejska baba . :mrgreen:
Andre - 24-06-2009, 20:46

Owoce gnij?. Za du?o wilgoci. :motz:
fragola - 24-06-2009, 21:30

Franiu,gdyby? wycelowa?a centralnie w zad...ale mia?aby? ubaw :D
HS - 24-06-2009, 22:52

Dopiero babsko by " poczu?o" co to znaczy rwa? nie swoje! :lol:
janiczek - 24-06-2009, 22:55

Czyli co? szrojder w ruch!
fragola - 25-06-2009, 06:45

A co to jest szrojder? :shock:
krystyn47 - 25-06-2009, 10:10

Janiczek chyba kiedy? zapasy uprawia?. :lol:
fragola - 25-06-2009, 15:53

Aaaaa......ju? rozumiem :smiech3:
A tak na powa?nie:dzi? oberwa?am zgni?e ga??zki truskawek :-(

qrystyna216 - 25-06-2009, 21:19

Ja te? dzisiaj wzi??am si? za truskawki, troszk? tych sple?nia?ych by?o.
HS - 25-06-2009, 22:18

I ja dzisiaj oberwa?am truskawki.Par? zgni?ych by?o i troch? ?limaki podjad?y.
Gabi - 26-06-2009, 13:09

Mnie w tym roku jako? ?limaki nie rusza?y truskawek ale za to po tych ostatnich ulewach wi?kszo?? truskawek zgni?a.Czere?ni te? nie pojad?am na drzewie i pod drzewem zosta?y same pestki.Zwariowany sezon.
Wies?aw - 26-06-2009, 19:50

Na szcz??cie mam wczesne truskawki Honeyoe i ponad po?ow? plonów zebra?em. Potem przysz?y deszcze i koniec balu...
A dojrzewaj?cy czerwony agrest jest ca?kiem pop?kany.

izaa - 26-06-2009, 20:10

Szrojder to proca ;-)
fragola - 26-06-2009, 22:21

:D :D
Gabi - 27-06-2009, 07:11

Po co ta proca? Na biedne szpaki na czere?ni? :D Czy te szkodniki na dwóch nogach?A czy u?ycie procy na te wi?ksze szkodniki jest legalne ? ;-)
janiczek - 28-06-2009, 05:56

W tym temacie mówimy(piszemy) o truskawkach.
Frania - 02-07-2009, 14:00

Gabi z t? proc? to tak dla humoru,w?a?nie bellinda i HS tak to potraktowali.U?mia?am si? :laughing23bt:
A na powa?nie to przyda? by sie jaki? straszak na dzia?kowych z?odziei truskawek :motz:

Al_Inka - 26-08-2009, 16:20

Nie zd??y?am w tym roku po zako?czonym owocowaniu ?ci?? li?ci truskawek. Jak my?licie czy mo?na zrobi? to jeszcze teraz? Zabieg ten zabezpiecza chyba tylko przed chorobami grzybowymi. Czy nie b?dzie mia?o to wp?ywu na przysz?oroczne owocowanie?
mirka - 27-08-2009, 06:10

Mo?esz jeszcze ?ci?? li?cie ale ju? nie tak nisko ,?eby nie wyci?? serca.
prymula - 05-09-2009, 14:00

Witam! Prosze mi doradzic w jakich odstepach mam sadzic sadzonki truskawek? I czy po posadzeniu teraz moge je podlac gnojowka z pokrzyw? Dziekuje za wskazowki.
Frania - 05-09-2009, 19:00

Nie wiem jak inni ,ale ja sadzi?am w odleglo?ci 30 cm jedna ad drugiej po to ?eby ?atwiej by?o je pó?niej piel?gnowa?. Je?li chodzi o podlewanie gnojówk? to bym nie podlewa?a zaraz po posadzeniu tylko jak ju? si? dobrze ukorzeni? . No ale to jest moja metoda mo?e kto? poradzi inaczej.
Pozdrawiam Frania

qrystyna216 - 06-09-2009, 00:01

Potwierdzam wskazówki Frani.
Zreszt? ?adnej ro?liny nie nawozimy zaraz po posadzeniu, najwcze?niej po 2 tygodniach.

Edzia - 14-09-2009, 09:36

Witam! jako zielona mam sporo pyta?, czy o tej porze mog? jeszcze jako? od?wie?y? stare truskawki ? Czy mam im obci?? li?cie? I czy jest sens na zim? wy?cielenia s?om? ?
qrystyna216 - 14-09-2009, 20:52

Na zim? nie ma sensu wyk?ada? s?omy. A ?ci?? chyba jeszcze mo?esz , ale ju? tylko stare li?cie.
Edzia - 15-09-2009, 07:28

Dzi?kuje!
Grzesiek - 19-09-2009, 11:22

Jesienne zbiory

miltonia5 - 20-09-2009, 20:59

Grze? , co za truskawki masz? jaki gatunek? :D super zbiory na jesie?...czy s? tak dobre ja te wiosenne? chyba kwa?niejsze, cho? s?onka im jeszcze nie brakuje i s?.
Grzesiek - 21-09-2009, 09:46

Irenko, na zdj?ciach widoczna jest odmiana Senga Sengana. W tym roku wi?kszo?? owoców tej odmiany zgmi?o. Mo?e to spowodowa?o, ?e tak obficie teraz kwitnie ponownie. Truskawka by?a bardzo s?odka :essen:
miltonia5 - 21-09-2009, 19:26

Co? spowodowa?o zgnicie kiedy by?o ich w nadmiarze ale teraz , kiedy jest ona dro?sza w sklepach ,dobrze mie? j? w ogrodzie :D
bogdan - 08-10-2009, 11:07

Witam
Prosz? o rad?,je?li chodzi o sadzenie truskawek na w?ókninie.Czy wycina?e? otworki w oznaczonych miejscach ,czy nacina?e? na krzy?.Jak to si? fachowo robi..Zak?adem ,?e mam po?o?on? w?óknin? z otworami ,to robi? do?ek,wk?adam sadzonk? ,obsypuj? wybran? z do?ka ziemia ,ugniatam i w przypadku ci?cia krzy?owego otulam w?óknin?. Dobrze my?l? ?Na ko?cu podlewam posadzone truskawki. Jak usuwasz ziemi? z w?ókniny. Czy przed po?o?eniem w?ókniny ziemi? wzbogaca?e? w jakie? sk?adniki mineralne , przeciwgrzybowe i inne ?rodki przeciw np. opuchlakom.Jeszcze jedno w?óknin? k?adziemy na ziemi? ,czy na rozsypany na ziemi kompost?

Grzesiek - 11-10-2009, 16:40

Bogdanie, truskawki sadzi?em na w?ókninie ju? dwa razy. Ziemi? do sadzenia mi??em przygotowan? w sposób tradycyjny – poplon zielony rok wcze?niej, wiosn? sadzony by? groch i czosnek, latem przekopa?em ziemi? z przekompostowanym obornikiem, doda?em troch? nawozów mineralnych (g?ównie potasowo-fosforowych – jaka? mieszanka jesienna). Ziemi? dobrze spulchni?em, wyrówna?em i przykry?em w?óknin?. Brzegi w?ókniny przyci?ni?te do ziemi metalowymi pr?tami. Na w?ókninie ponacina?em na krzy? otwory, wsadzi?em sadzonki i obsypa?em je ziemi?. Ca?o?? podla?em. W drugim roku uprawy musia?em powi?kszy? otwory na sadzonki (krzaczki rozrastaj? si?). Wtedy usun??em nadmiar w?ókniny. Czyszczenie w?ókniny nie jest problemem. Mo?na nadmiar ziemi usun?? zwyk?? szczotk? (zwyczajnie zamiatamy). Resztki ziemi zmy?em wod? (w?? z rozpryskiwaczem). Ziemi nie zabezpiecza?em przed chorobami i szkodnikami. Wiosn? zastosowa?em normalne opryski przeciw szarej ple?ni (opryska?em równie? silnie w?óknin?). Truskawki nawozi?em równie? nawozami rozpuszczonymi w wodzie – podlewanie.
bogdan - 12-10-2009, 09:42

Bardzo dzi?kuj?.Tak to sobie wyobra?a?em.
prymula - 14-10-2009, 18:34

Witam! Kochani prosze o rade.Czy na zime mam zciac zielone klacza truskawek,az do korzenia? Pozdrawiam slonecznie
qrystyna216 - 14-10-2009, 18:50

Moim zdaniem to ju? za pó?no na obcinanie.
Ja bym tylko obci??a te li?cie, które s? uszkodzone.

Chcia?abym doda?, ?e truskawki nie ?cina si? "do korzenia"
ale do "serca". Nie ?cinamy jednorocznych, potem co roku ale ja to robi? koniec sierpnia-wrzesie?.

Grzesiek - 14-10-2009, 21:15

Prymula, je?li chodzi Ci o obci?cie roz?ogów (w?sów) to oczywi?cie mo?esz je jeszcze teraz wyci??. Nie obcinaj natomiast li?ci - o tym wspomnia?a ju? Krystyna.
AnnaHelena - 12-02-2010, 08:54

Pozosta?o mi sporo obornika mieszanego (le?y zakryty foli? na dzia?ce) i chcia?abym nim nawie?? ro?linki. Czy truskawki te? mog?? Lubi? takowy nawóz? Je?li tak to jak to zrobi??
Czy jak dam nawozu mog? pó?niej posypa? truskawki trocinami? W zesz?ym roku tak zrobi?am, ?eby chwasty nie ros?y.

staraj - 23-05-2011, 06:42

mój pierwszy zbiór truskawek w tym roku

janiczek - 23-05-2011, 07:00

Oj, robisz apetyt od rana....
Chyba jaka? wczesna odmiana ?

staraj - 23-05-2011, 21:40

Nie pamietam jaka to odmiana ,kupowa?em na Alegro, s? wczesne i smaczne.
Pawka - 24-05-2011, 06:42

Brawo,mniam, :essen: ale musz? mie? zapach i smak.
Pawka - 24-05-2011, 06:47

AnnaHelena napisał/a:
Pozosta?o mi sporo obornika mieszanego (le?y zakryty foli? na dzia?ce) i chcia?abym nim nawie?? ro?linki. Czy truskawki te? mog?? Lubi? takowy nawóz? Je?li tak to jak to zrobi??
Czy jak dam nawozu mog? pó?niej posypa? truskawki trocinami? W zesz?ym roku tak zrobi?am, ?eby chwasty nie ros?y.

Taki zabieg przeprowadza?em kilka lat temu,obornik by? roczny-tzn.rok le?akowa? pod dachem,roz?o?y?em go pod truskawki wiosn? i delikatnie przemiesza?em z ziemi?-nast?pnie przykry?em go s?om?.Truskaweczki by?y miód -malina. :hi:

staraj - 24-05-2011, 08:19

?ona ma pretensj?,?e zauwa?ono truskawki ,a koszyczki Jej dodatkowe chobby jako? nie
to prezent na rocznic? I Komunii ?w.dla wnuczki.

janiczek - 24-05-2011, 10:42

I ?ona ma racje,(kobiety zawsze maj? racj? ! )
bo ka?dy my?li tylko o nape?nieniu ka?duna ....
A jako? na walory artystyczne ,
nikt nie zwraca uwagi ?
Po prostu brak tej finezji ....

AnnaHelena - 24-05-2011, 11:09

A czy macie do?wiadczenie w sprawie czarnej agrotkaniny, w której s? posadzone truskawki?
W tym roku musz? zmieni? miejsce truskawkom, a te trociny, które stosuj? fruwaj? po ca?ej dzia?ce. :evil_2:
Czy s? jakie? wady zastosowania tej tkaniny?
Czy mo?na posadzi? kilka sadzonek truskawek razem?
Kiedy lepiej pobiera? odrosty? Ju? teraz pokaza?y mi si? w?sy. Czy mo?e powyrywa? je i poczeka? jak pojawi? si? nowe?

Pawka - 25-05-2011, 06:32

Sam chcia?em tak zrobi? rabat? z krzewami ozdobnymi ale wysz?o inaczej :-? 8) ,taka tkanina jest wykorzystana u mnie w pracy na klombach ozdobnych,nie ma ?adnych chwastów i tkanina by by?a bardziej dekoracyjna przysypana jest cienk? warstw? kory i jest ok. :daumen:
Grzesiek - 25-05-2011, 20:31

O uprawie truskawek na agrotkaninie ju? pisa?em. Jak dla mnie to rewelacja - zero pielenia, truskawki czyste bez piasku. Jedynie dwa razy w roku zamiatam szczotk? w?óknin? – po wiosennym i letnim obcinaniu li?ci. Czasem te? podlewaj?c zmywam jakie? resztki ziemi.
Jedynie radz? boki w?ókniny czym? obci??y? (pr?ty, rury itp.). Nie b?dzie wtedy problemu z podwiewaniem. Wygodniej te? najpierw po?o?y? agrotkanin? a dopiero pó?niej wyci?? otwory (na krzy?) i wsadzi? sadzonki truskawek. Sadzonki w rz?dzie sadzi?em co 20-25 cm. ?atwo to odmierzy? po zaznaczonych kratkach na agrotkaninie. Z czasem w jednym otworze ros?o kilka sadzonek. Pozostawia?em nowe odrosty z w?sów.

eucharis - 28-05-2011, 14:15

Grzesiek napisał/a:
Jedynie radz? boki w?ókniny czym? obci??y? (pr?ty, rury itp.).

Mo?na mocowa? gwo?d?mi z podk?adkami :-)
Sprawdzony sposób.

Pawka - 30-05-2011, 15:33

Chyba s? juz w sprzeda?y plastykowe szpilki -specjalnie do mocowania tkanin.
ogrodek07 - 03-06-2011, 22:11

Pawka napisał/a:
Chyba s? juz w sprzeda?y plastykowe szpilki -specjalnie do mocowania tkanin.

U nas sa juz.Ja kupilam
Pozdrawiam

andrzejstroniak - 11-11-2011, 13:42

Posadzi?em truskawki w beczce, na zim? ob?o?y?em s?om? i nie wiem tylko jak zim? z nawo?eniem i podlewaniem. Prosz? o podpowied? w tym temacie. :-)
robert - 11-11-2011, 18:52

Witam.
Ja nie robi?bym ju? nic wi?cej. ;-)