"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Przesadzanie i sadzenie thuji...

marek-BB - 23-04-2009, 10:53
Temat postu: Przesadzanie i sadzenie thuji...
Witam serdecznie Wszystkich na forum.
Jestem tu nowy podobnie jak nowy jest dla mnie temat ogrodnictwa. ;)
Zakupiłem niedawno działkę, jest niestety położona blisko ruchliwej ulicy. Zależy mi na posadzeniu dużych już drzewek przynajmniej (80-100) by jaknajszybciej zasłonić ten niepotrzebny widok. Pani od ktorej kupiłem działkę prawdopodobnie niedawno (ale zaznaczam że nie wiem) posadziła już tam Thuje, ale bardzo malutkie, mają ok 20cm.
Chce je usunąć i posadzić w tym miejscu doroślejsze osobniki. Zależy mi jednak aby tamte przesadzić w inne miejsce. Czytam na tym forum sporo o hodowli thuji ale pytanie czy teraz w maju mogę śmiało przesadzić te małe i zasadzic w ich miejsce duże i czy stosować jakieś konkretne nawozy, sposoby, tak zeby ich nie uszkodzić?

Frania - 23-04-2009, 16:02
Temat postu: Tuje
Moim zdaniem to te malutkie tuje możesz z powodzeniem przesadzić z bryłą ziemi i nic im nie będzie tylko pilnować żeby miały wilgoć zanim sie nie zadomowią, a te które chcesz posadzić to kupić najlepiej w centrach ogrodniczych w doniczkach (trochę to kosztuje) które można sadzić cały rok. Może ktoś inny się jeszcze wypowie na ten temat :-?
Pozdrawiam Frania

Andrzej 777 - 23-04-2009, 16:07

I duuuuuuuuużo podlewaj.
marek-BB - 23-04-2009, 20:22

No właśnie, najlepiej kupić te w doniczkach, które kosztują więcej bo jak się domyślam korzenie są w stanie naturalnym, a więc szybciej się przyjmą i szybko się rozwiną. W moim przypadku jednak kupno ok 40 tui to koszt 40zł ponieważ w moim mieście akurat jest promocja w jednym z hipermarketów tuja za niecałe 10zł (brabant 80-100m). Budżdzet mam ograniczony, a chęć zasłonięcia dwupasmówki odwrotnie proporcjonalny do buzdżetu ;) A to kwota niższa sporo niż u leśnika. To wg mnie cena ok z tego się orientuje. Tuje sa nie w donicach, ale w takich workach jak to w marketach z reguły bywa, a więc scięte pod transport i handel. Pytanie czy to ma poważny wpływ na rozwój rośliny czy jednak to nie ma aż tak wiekszego znaczenia i jeślli chodzi o wzrost rośliny to czy liczą się bardziej jakieś inne czynniki.
To w sumie jeśli chodzi o posadzenie tych drugich - większych tui. Wracając do tych malutkich, z tego co mówicie można śmiało przesadzać ale pamiętać o konkretnym podlewaniu. Tak zrobie :D :D Jedno mnie zastanawia: wyczytałem tu na forum żeby sadząc tuje małe czy duże warto w sadząc w wykopany dołek wrzucić wymieszaną ziemię dla iglaków z ziemią z dołka w skali 1:1, a potem solidnie podlewać i pikny wzrost krzaczków gwarantowany. Czy ktoś te opinie podziela? Potem czytałem, że ważne jest nawożenie i spryskiwanie ale to raczej już zabiegi zewnętrzne.

Andrzej 777 - 23-04-2009, 21:02

Zakup drzewek w markecie jest b. ryzykowny, a tym bardziej z korzeniami w "worku". Uważaj bo bardzo często korzenie takich drzewek są przesuszone i długotrwałe podlewanie nic tu nie pomoże :!: Strata pieniędzy i nerwów.
Z tym mieszaniem ziemi to OK, ale spryskiwanie thuji to GRZECH :!: Nawet nie próbuj, bo ci padną (drzewka złapią chorobę grzybową). Podczas sadzenia drzewek możesz do ziemi dodać długo działającego nawozu dla iglaków, ale nie jest to konieczne. Proponuję jeszcze profilaktycznie opryskiwać drzewka przynajmniej raz do roku (wczesną wiosną) fungicydem np. ALIETTE.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w uprawie.

marek-BB - 24-04-2009, 09:28

Dziękuje wszystkim za rady. Pytanie jeszcze, czy teraz w maju po posadzeniu tych nowych większych drzewek mogę spryskać je tym fungicydem, czy dopiero w kwietniu w przyszłym roku? i jak z przycinaniem, sadzone drzewa będą miały ponad 1m, więc kiedy warto/kiedy można wogóle zacząć przycinać jeśli zależy komuś na bardzo szybkim wzroscie, ale rownież aby szły na boki. Sadził bedę w odleglości ok 70cm od siebie. Generalnie kiedy od czasu posadzenia można zacząć przycinanie i w jaki sposób przycinać by uzyskać jak najszybciej "ścianę". ;)
marek-BB - 26-04-2009, 10:00

OK. Zmienione. Sorki i dzięki za wznowienie wątku. Od dziś będą ogonki :)
izaa - 27-04-2009, 19:59

Marku thuje rosną szybko szczególnie jak się je nawiezie i podlewa :-) a podciąć radze jak urosną na ok 1,5 m-2m wyższe chyba nie potrzebne :mrgreen: ,
marek-BB - 30-05-2009, 09:47

Minął miesiąc od przesadzenia małych i posadzenia dużych tui. Myślę, że się już przyjęły i zadomowiły. Jest sens/potrzeba obsypania ich już jakimś nawozem, czy raczej zawcześnie i zająć się tym dopiero od przyszłego roku? Pytam ponieważ chcę zrobić wszsytko co się da i jak należy żeby szybko, ale zarazem zdrowo rosły.
Grzesiek - 01-06-2009, 13:59

Z nawozem jeszcze bym się wstrzymał. Niech się dobrze ukorzenią. Teraz będzie dla nich najgorszy okres - ciepło i sucho. Można ewentulanie pomyśleć o nawozie jesienią - nawóz jesienny z ograniczoną ilością azotu.
marek-bb - 04-11-2009, 13:00

Czy teraz w takim miesiącu jak listopad jest odpowiednia pora na nawóz jesienny dla tuji czy raczej powinno to się robić wczesną jesienią. Jaki byście ewentualnie polecili?
Grzesiek - 04-11-2009, 18:50

W Olsztynie ziemia już jest powierzchniowo zmarznięta. Raczej za późno na nawozy. Lepiej poczekać do wiosny. Rośliny dadzą sobie radę bez jesiennego nawozu. Wiosną najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy.