"Forum działkowców"

Gleba, kompost i nawożenie - Test mierników pH gleby - część 1

weboo - 19-04-2009, 12:50
Temat postu: Test mierników pH gleby - część 1
Od pewnego czasu na forum pojawiają się zapytania o przydatności niektórych mierników ph gleby. Ponieważ nie bardzo można znaleźć jakieś konkretne, praktyczne wskazówki o ich faktycznej przydatności, postanowiłem przeprowadzić swoje testy niektórych z nich. Dokładniej tych najtańszych, które mogą być w naszym zainteresowaniu.

Na pierwszy ogień poszedł miernik zwany "PEHAMETR", oferowany przez większość sklepów ogrodniczych.

Opinie o tym mierniku wyglądają przeważnie tak, jak niżej cytowana.
Cytat:
Kupiłem w ubiegłym roku taki miernik w Castoramie i po 2 dniach oddałem do działu reklamacji Castoramy - przyjmująca nawet nie powiedziała słowa tylko natychmiast zwróciła pieniądze. Źle wskazywał - "made ich china" ...

Zobaczmy więc czy takie opinie polegają na prawdzie i czy można dokonać jakiegoś przydatnego pomiaru tym urządzeniem.

Na początek kilka słów o mierniku testowym.
Egzemplarz testowy ma już 3 lata i jest trochę sfatygowany, co mogło mieć wpływ na jego wskazania.

Najważniejszy element miernika.
Należy pamiętać by przed każdym pomiarem próbki gruntu, grot i cześć powyżej opaski z tworzywa sztucznego była osuszona i wyczyszczona.
W przypadku dłuższego nieużywania należy delikatnie przeczyścić tą część miernika, przed pomiarem, drobnoziarnistym papierem ściernym.
Trzeba też wspomnieć o tym, że skuteczność pomiaru tym urządzeniem jest uzależniona od odpowiedniej wilgotności gleby.
Można zaryzykować stwierdzenie, że im bardziej wilgotna gleba tym pomiar bardziej skuteczny.

Test 1

Pierwszy pomiar przeprowadziłem na wodzie użytej do nawilżenia próbek testowych.
Jej pomiar wypadł następująco:

Wskazówka miernika wychyliła się nieznacznie w prawo, wskazując na odczyn wody jako lekko alkaliczny.
Nie bardzo wiem dlaczego ma taki odczyn, czy to błąd wskazania, czy też zanieczyszczenie wody, bo powinna mieć obojętny, jako deszczówka.
Bardziej jednak jestem skłonny do stwierdzenia, że to zanieczyszczenie wody.
Być może pomiar odczynu wody nie był dobrym pomysłem, ale od czegoś trzeba było zacząć. Przynajmniej wiemy, jakie poprawki nanosić na następne pomiary.

Test 2

Ten test miał na celu sprawdzenie pH torfu kwaśnego.
Do nawilżenia próbki użyto wody badanej w teście 1.

Jak widać na skali miernika, pomiar nie jest zbliżony nawet do górnej wartości kwasowości torfu, określonej przez producenta.
Przyjmując poprawkę na lekko alkaliczny odczyn wody służacej do nawilżenia badanej próbki, to i tak pomiar daleko różni się od parametrów podanych przez producenta.
Wnioski:
- pomiar obarczony jest dużym błedem urządzenia,
- producent torfu nie podał prawidłowej wartości pH.

Test 3

Próbką testową jest wapno budowlane, zleżałe (4 lata) używane do pryzmy kompostowej.
Próbkę nawilżono wodą z testu 1.

Trudno tu mówić o jakimś odczycie, bo wskazówka pehametru oszalała i poleciała na prawo.
To, że wapno jest alkaliczne, jest powszechnie wiadomo, ale skala miernika jest zbyt mała, by pokazać jak bardzo.
Ten test też może nie był najlepszym pomysłem, ale pokazał, że miernik jakoś działa.

Test 4

Badanie próbki gleby z mojej działki, a dokładnie z tego miejsca:

Próbka nawilżona wodą badaną testem 1.

Jak widać na skali urządzenia gleba z tego miejsca, mojej działki, ma odczyn obojętny, lub lekko kwaśny, jeżeli uwzględnimy błąd pomiaru wynikający z zanieczyszczenia wody.

Test 5
Kolejnemu badaniu poddałem próbkę substratu torfowego, którego odczyn pH producent oznaczył na 5,5 - 6,5

Miernik wskazał obojętny odczyn tego substratu. Przyjmując poprawkę wynikającą z testu 1, można powiedzieć, że ten odczyt był najbardziej zbliżony do wartości podanych przez producenta.

Test 6

Na koniec postanowiłem zmieszać próbkę torfu kwaśnego z częścią badanego już wapna budowlanego i tak przygotowaną próbkę zmierzyć pehametrem.

Po dwóch próbach dobierania proporcji, udało się uzyskać pomiar taki, jaki widać na zdjęciu.

Podsumowanie

Na podstawie tych testów trudno powiedzieć jednoznacznie, że testowane urządzenie nadaje się do badania gleby, na naszych działkach. Wydaje się, że wskazania obarczone są zbyt dużym błędem, ale z drugiej strony na działce niepotrzebny nam jest bardzo dokładny pomiar pH i takie urządzenie może nam wystarczyć.
Oczywiście ani nie wykluczam, ani też nie polecam tego urządzenia. Każdy niech zdecyduje sam o jego przydatności, a te testy może będą mogły pomóc w decyzji.

Kolejny test, innego miernika, niebawem :D .

Adrian śląsk - 19-04-2009, 13:44

Ja myślałem albo nad takim urządzeniem albo nad takim płynem i płytką i wybrałem to 2gie, z racji że parę osób doradziło mi że miernik nie jest zbyt dokładny :-)
wd - 19-04-2009, 16:31

Jak wygląda pomiar ph octu? :-)
weboo - 19-04-2009, 19:27

Wd, nie wiem czy ocet nie jest droższy od tego miernika :D , ale sprawdzę w najbliższym czasie i napiszę o wyniku.
wd - 19-04-2009, 20:44

weboo napisał/a:
Wd, nie wiem czy ocet nie jest droższy od tego miernika :D , ale sprawdzę w najbliższym czasie i napiszę o wyniku.

Ocet jest dosyć tani i używany często w kuchni, a ph powinno oscylować w granicach około 3 :-)

Bartek - 20-04-2009, 16:34

No fajnie że się pojawił taki temat z testami mierników ;)

Przydało by się tylko więcej rodzajów ziemi do testowania, bo w tym momencie rzeczywiście nie wiadomo czy to błąd miernika, czy raczej źle oznaczone ph ziemi. Można by tez sprawdzić jak wypada ph wody utlenionej, czy octu, czy w ogóle czegokolwiek co wiadomo jakie ma ph. Jak na razie miernik nie wypadł zbyt dobrze, choć niby coś tam wskazuje, choć jest to bardzo nie dokładne, granica błędu ok. 1,5 to nie zbyt dobrze. A może miernik po prostu ma przesuniętą skalę i pokazuje zawsze wyższe ph niż jest w rzeczywistości, więc może wystarczy zawsze odjąć np. 1 od pomiaru i wynik będzie ok? Myślę że pomiar substancji o pewnym ph rozwiązał by tą sprawę.

A jak już jesteśmy przy miernikach ph to mam pytanie - babcia mojego kolegi posiada takie coś, tyle że jest to bardzo stare urządzenie, więc może już nie działać poprawnie, ma ok. 20lat. Jak myślicie jest szansa że miernik będzie dobrze wskazywał ph? Bo musiał bym specjalnie po niego jechać kawałek drogi i nie wiem czy jest sens, bo czytałem gdzieś że z czasem miernik przestają działać poprawnie, czy to prawda ?

Bartek - 28-04-2009, 00:12

Ja tam uważam że urządzenie o którym mowa nie jest nic warte, stestowałem je i raczej pomiar nie jest miarodajny, phmetra wskazuje co mu się podoba, a gdy mierzona substancja nie ma radykalnie kwaśnego lub zasadowego ph to pokazuje po prostu 7 z hakiem. Niech zacytuje swoją odpowiedź z innego tematu "Phmetr jest do d., chyba że może co drugi, lub co piąty egzemplarz jest ok i trzeba mieć szczęście aby dobry trafić (bo niektórym coś tam mierzy jednak). Zauważyłem w nim dziwną przypadłość - odczyt się zmienia w zależności od tego jak głęboko go wsadzimy, po włożeniu na 3cm ocet miał ph6, ale gdy wetknąłem go do połowy miał już 4 ;) :lol: hehe, rzeczywiście przydatne urządzenie, szkoda gadać. Mierzyłem też wode utlenioną, niby wskazał że kwaśne, ale raz dał taki odczyt a innym razem inny, a najczęściej wskazuje po prostu 7, strata kasy ;)"