"Forum działkowców"

Uprawa roślin sadowniczych - Malowanie drzewek wapnem

wierch - 31-03-2005, 14:55
Temat postu: Malowanie drzewek wapnem
Mam pytanie posiadam kilka drzewek owocowych kolo domu i chcialem sie dowiedziec co daje malowanie drzewek wapnem i ewentualnie kiedy to najlepiej zrobic
Wiktor - 31-03-2005, 15:26

Malowanie drzewek (Kory) wapnem to najlepsze zabezpieczenie przed skutkami pękania kory na skutek mrozu. Biala powierzchnia odbija światlo i ciepło i nie pozwala na podgrzanie masy drzew przy której ruszają soki. Szczególnie w tym roku jest to wskazane. W dzień kiedy temperatura wzrasta pow +10 stopni (granica temperaturowa ruszania soków w drzewach, dla gleby +12 stopni.) drzewo pobudza soki do krążenia. A w nocy kiedy temperatura spada poniżej zera następuja pęknięcia na skutek ich zamarzania.
Należy zwrócić uwagę na dwa czynniki.
Pierwszy - to temperatura wskazywana przez termometr za oknem.
Drugi - to temperatura faktyczna odczuwalna( ściśle związana z siłą wiatru i wilgotnością powietrza.
Przyklad z dzisiejszej nocy. Temperatura z termometru wynosila +1 stopień, a temperatura odczuwalna -8.
Takie dwie noce pod rząd starczą aby wystąpily spękania mrozowe.

Andre - 31-03-2005, 15:34

W pełni zgadzam się z Wiktorem. Drzewka należy malować już na przełomie grudnia i stycznia. :wink:
wierch - 31-03-2005, 16:39

a czy to tylko chodzi o te skutki temperatury? czy cos to jeszcze daje?
Andre - 31-03-2005, 16:42

Tak. Tylko skutki temperatury jak napisał Wiktor.
weboo - 31-03-2005, 16:52

Wierch wiele osób, a w tym działkowców myśli, że malowanie drzewek wapnem niszczy szkodniki i zarodniki grzybów. Nie jest to niestety prawdą.
Chodzi tylko i wyłącznie o ochronę przed silnymi promieniami słońca w okresie zimowym i na przedwiośniu.

Roman49 - 31-03-2005, 16:58

no chyba, że te szkodniki oślepi światło odbite od wapna :wink:
wierch - 31-03-2005, 18:04

wielkie dzieki
rafaloku - 18-04-2005, 12:50
Temat postu: Bielenie pni
Witam :roll:

myślę że wszelkie wątpliwości dotyczące wapnowania rozwiąże artykuł umieszczony pod adresem http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/bieleniedrzew.html

pozdrawiam i życzę udanych prac w sadzie

Rafał

kasia - 19-04-2005, 12:40

a u mnie na działkach jeszcze wczoraj kobitka malowała drzewka na jednej z działek
a dzień wczesniej malował jej sasiad ,
a dzień wczesniej malował jego sąsiad ,...

łatwo policzyć który w kolejności z sasiadów zaczął malować w styczniu...

Roman49 - 19-04-2005, 22:52

malowanie w kwietniu to zwykłe szpanerstwo, ew. aby ładnie wyglądało na działce, bo zaraz też malują krawężniki i podmurówki płotu. :wink: 8)
Andre - 20-04-2005, 08:13

Tak Romanie!. Masz rację. U nas też niektórzy w tej chwili zaczęli malować drzewka. Twierdzą, iż malowanie chroni drzewo przed robactwem. Nie można ich przekonać, że to tylko ochrona przed mrozami. :D
wa234 - 20-04-2005, 21:43

Bielenie pni drzew owocowych

Niektórzy sądzą, że bielenie pni drzew owocowych wykonuje się w celach ozdobnych - drzewo ładnie wygląda z białym pniem. Inni twierdzą, że w ten sposób zapobiega się wchodzeniu na korony drzew szkodników - wapno spali szkodnika zanim on wespnie się po pniu. I jedni i drudzy wykonują bielenie pni drzew na przedwiośniu.
Prawda jednak jest taka, że staramy się pomóc roślinie na przekór pogodzie.
W miarę wzrostu długości dnia promienie słoneczne grzeją coraz mocniej.
W bezchmurne dni pod wpływem silnej operacji słonecznej południowe i południowo - zachodnie części pni bardzo się nagrzewają. W nocy, kiedy temperatura spada, następuje gwałtowne ochłodzenie kory i wtedy następują pęknięcia kory, a nawet konarów i pnia.

Zwłaszcza młode drzewka są narażone na niszczycielskie zmiany temperatury.
Bielenie wykonujemy w ciepły dzień pod koniec grudnia lub w styczniu - w zależności od pogody. Wybieramy dzień ciepły i słoneczny, aby deszcz nie zmył nam naszej pracy i nie ściął jej mróz. Używamy wapna rozpuszczonego w wodzie do konsystencji śmietany. Można dodać trochę kleju malarskiego lub farby emulsyjnej. Malujemy za pomocą dużego pędzla, a grubsze pnie za pomocą ławkowca.
Podczas malowania szorstkiej kory należy zwrócić uwagę na pryskające spod pędzla krople, które mogą dostać się do oka.
Należy natychmiast przemyć oko używając w tym celu letniej wody i kieliszka.
Malujemy nie tylko pnie drzew lecz również nasady konarów, a szczególnie grubszych.
Pobielone pnie powinny pozostać białe do końca marca. Jeżeli wapno zostanie zmyte przez deszcze lub odpadnie, to zabieg bielenia należy powtórzyć.
Potem możemy już bielić krawężniki ;-)

Malujemy nie tylko pnie drzew lecz również nasady konarów, a szczególnie grubszych.
Pobielone pnie powinny pozostać białe do końca marca. Jeżeli wapno zostanie zmyte przez deszcze lub odpadnie, to zabieg bielenia należy powtórzyć.
Potem możemy już bielić krawężniki ;-)

Wa234, na pierwszej stronie serwisu z którego pochodzi ten tekst i zdjęcia jest taka uwaga :
"Jesteśmy zwolennikami respektowania praw autorskich. Jeśli więc ktoś potrzebuje jakichkolwiek materiałów, które znajdują się na naszej stronie niech do nas napisze, a z pewnością taką zgodę uzyska."

Czy mam rozumieć, że masz taką zgodę zamieszczając tekst i zdjęcia na tym forum?
Jeżeli nie masz to po prawej jest taki przycisk z krzyżykiem, skorzystaj z niego.

weboo - 05-12-2005, 18:42

Wyciągam temat do góry, bo zbliża się nieuchronnie pora malowania drzewek. Myślę, że wszyscy pamietają, ale gdyby tak nie.
Może ktoś ma jakieś nowe informacje o nowych mieszankach?

Roman49 - 05-12-2005, 18:49

chyba jednak zwykłe wapno i emulsja.
Jednak słyszę, że do wapna niektórzy dodają mleko (nie wiem po co) a nawet pastę do zębów (niby, że nie odpada).

Barbara1 - 05-12-2005, 21:16

Spoko jeszcze trochę czasu zostało do malowania drzewek. Póki co to nawet mały mrozik nie chce do nas zawitać. Chociaż u mnie Barbara była po wodzie to Gwiazdka wg przysłowia powinna być po lodzie.
Barbara1 - 02-01-2006, 10:01

Powoli trzeba by zacząć malować drzewka na biało.
Wladek50 - 09-01-2006, 10:02

A ja w tym roku zawaliłem sprawę bielenia drzewek. :doh: Wydaje mi się, że teraz to już musztarda po obiedzie. Od 3 dni mróz. Czy warto???
weboo - 09-01-2006, 11:18

Władek, nie jest za późno. Za parę dni ma być dość znaczne ocieplenie i można będzie bielić drzewka. Najgorszy okres dopiero przed nimi (drzewami). Wszystko na ten temat znajdziesz w tym wątku, tylko przeczytaj go od początku.
staraj - 09-01-2006, 16:09

Ja dodaję do wapna trochę gliny i bielę drzewa na przełomie grudni istycznia ,a młode drzewka i krzewy owijam popierem falistym,w sklepach np.meblowych mozna dostać za darmo. pozrowienia.
Agatka - 10-01-2006, 17:51

:lol: Dzięki za przypomnienie, byłam dziś malarzem .

Agatka :hand:

Witold St - 17-01-2006, 19:19

w ten weekend było na tyle ciepło że pobieliłem drzewa i zdążyłem na czas bo od wczoraj mróz że hej , no i pojawiło się słoneczko :hand:
weboo - 17-01-2006, 19:53

Dla "maruderów" otwiera się jeszcze jedna szansa :D
W czwartek i piątek temperatury w ciągu dnia mają być dodatnie. Małym utrudnieniem może być zapowiadany opad śniegu, ale może ...
To chyba jeden z ostanich dzwonków, bo znowu zapowiadają srogie mrozy brrr.

tojanka - 17-01-2006, 21:42

Moje drzewka tez juz pomalowane - tydzień temu!!! Ale tak naprawdę to nie wiem czy chronimy je tym tylko przed mrozem czy przed robalami tez????
Agatka - 17-01-2006, 22:28

tojanka, :lol:
Maluje się drzewka tylko dlatego,żeby uchronić przed pękaniem kory .Róznica temperatur między dniem a nocą jest bardzo duża /w słońcu dochodzi do + 10 ,a w nocy do - 15, tak u mnie było/a kolor biąły wiadomo odbija słonce i nie nagrzewa się tak kora .Więc napewno maluje się drzewka nie przed robakami ani ,żeby ładnie wygladały.
Agatka :hand:

Agatka - 17-01-2006, 22:32

tojanka, Wiktor na ten temat już pisał wcześniej. a ja tu się wymądrzam Agatka
tojanka - 17-01-2006, 22:40

Agatko! Nie wymadrzasz się!!! Ja jestem leniem ! Miałam nadzieję, że oprócz mrozu bielenie załatwi inne sprawy....
Agatka - 17-01-2006, 22:43

tojanka, chcesz iść na całość. :clap: :clap: Agatka
Maria - 17-01-2006, 22:45

Tojanko Ty - wypraszam sobie. To ja jestem na emeryturze i to ja jestem leniuchem, a Ty jeszcze popracuj :laughing23bt: :laughing23bt:
tojanka - 17-01-2006, 22:48

Marysiu!!! Zawsze lubiłam projekty racjonalizatorskie :D Myślałam że z tym bieleniem tez coś więcej da sie załatwić :lol: Szkoda :D
Barbara1 - 18-01-2006, 12:33

Jeżeli juz sie tak licytujemy to największym leniuchem jestem ja. siedzę w domu a moje drzewka jeszcze nie pomalowane. Co one sobie o mnie myślą :lol: :lol: :lol:
tojanka - 18-01-2006, 18:04

Basiu!! Słyszałas ostatnie prognozy? Straszą nas wielkim mrozem!!!!!
Jaki tam z Ciebie leń :D Masz tak piekny ogródek, ze nigdy w te lenistwo nie uwierzę :D

Agatka - 02-01-2007, 19:04

u mnie dziś było słoneczko i + 10 ,troszkę wiatr ale nie przeszkadzało mi to w malowaniu drzew.
Grześ - 07-01-2008, 19:36

Z tego co tu wyczytalem to mozna sie zabrac za bielenie :) Teraz tylko czekac na ladna pogode 8)
Barbara1 - 07-01-2008, 22:16

Grześ prawidłowo to należało już pobielić drzewka w grudniu :D
i powtarzać co 4 tygodnie w razie gdyby deszcz zmył wapno.

Grześ - 09-01-2008, 21:05

dzieki za info, jestem poczatkujacy :oops:
staraj - 09-01-2008, 21:19

Ja do wapna którym bielę drzewka a robię to na początku grudnia dodaję trochę mąki ziemniaczanej,lub farbę emulsyjną, wapno wtedy dłużej trzyma się na drzewie.
Barbara1 - 09-01-2008, 21:37

Stanisławie słuszna uwaga.
Grześ przepraszam zapomniałam to napisać,
ponieważ bieleniem drzewek zajmuje się mój mąż :D

Grześ - 11-01-2008, 13:25

wiem, czytalem o tej emulsji ale o mace nie wiedzialem
Wiesław - 11-01-2008, 18:46

Mam pytanie: Czy sadownicy, producenci, posiadający wielohektarowe sady bielą swoje drzewa?
robert - 12-01-2008, 15:01

Dzisiaj malowałem wapnem drzewka i kilka rzewów. I nic w tym dziwnego, może troszkę za późno. Jednak cena w sklepie "powaliła mnie...", a bardziej różnica. Otóż opakowanie 1kg kosztuje 9,00 PLN , a 2kg 8,50. Ciekawe co nie? I jak myślicie, które kupiłem? Oczywiście , że to większe. Bo i cena, ale i po prostu potrzebowałem większą ilość. I tak mi zabrakło.
mario19571 - 12-01-2008, 19:52

Roman49 napisał/a:
chyba jednak zwykłe wapno i emulsja.
Jednak słyszę, że do wapna niektórzy dodają mleko (nie wiem po co) a nawet pastę do zębów (niby, że nie odpada).
NO nie to parodia ,można dodać trochę gliny aby wapno bardziej przyklejało się do pnia
robert - 05-03-2008, 11:37

Do wapna dodałem miedzian / sugestia fachowca/. Czy stosować profilaktyczne opryskiwanie? I, czy jeśli oprysk zastosuję na dość dobrze trzymające się wapno, to będzie on skuteczny?
Kazimierz - 05-03-2008, 14:55

Robert, przecież malowanie drzew, to znaczy malowanie pni drzew, a nie gałęzi, w celu przeciwdziałaniu promieni słonecznych.
Natomiast opryskiwanie drzew, to opryskiwanie przede wszystkim gałęzi, środkami do zwalczania chorób i szkodników.
To, co piszesz, nie zaszkodzi ani nie pomoże. Stracisz tylko czas i pieniądze, ale "nauka nie idzie w las".

piter222 - 07-03-2008, 20:17

Witam wszystkich jestem nowy i mam pytanie czy drzea bieli sie wapnem lasowanym ?? inaczej budowlanym ?? :?: :?: :?:
robert - 07-03-2008, 21:34

Można i budowlanym, ale dzień wcześniej zalej wodą i przed malowaniem dodaj czegoś do "sklejenia" , może być emulsja. Ja kupiłem gotowe w ogrodniczym / z klejem/.
qrystyna216 - 08-03-2008, 10:55

Nie wiem czy dobrze robię, ale ja co roku, jesienią, owijam moje drzewka białą agrowłókniną/tą najgrubszą/. Drzewka są więc zabezpieczone przed mrozami, przed ogryzaniem i są białe. Nie muszę pilnować terminu bielenia a drzewka są zabezpieczone.
Grzesiek - 08-03-2008, 18:14

Super pomysł z agrowłókniną. W przyszłym roku może sam tak zrobię.
elizabeth - 08-03-2008, 19:30
Temat postu: malowanie drzewek
wyobrażćie sobie że ja jeszcze tego nie zrobiłam- a mój mąż twierdzi że to robi się jesienią więc nie bedę go słuchać tylko zrobię tak jak o powinnam o tej porze
elizabeth - 08-03-2008, 19:34
Temat postu: pupil
Jak WAM SIE PODOBA MóJ PUPIL KOCUR //CZAKO
mirka - 08-03-2008, 19:49

Eliza wstaw jego fotki w temat ;łapy cztery łapy, :D
elizabeth - 09-03-2008, 08:13
Temat postu: łapy ,cztery łapy
Mireczko - niestety jeszcze nie potrafię wstawiać fotek dopiero się uczę
Adrian śląsk - 22-11-2009, 16:52

Za niedługo czas bielić drzewka, proszę o szczegóły, na 10 litrów wody planuje dać 2kg wapna, myślę też by dodać mąki na przyczepność jednak zastanawiam się jaką bo spotkałem się z sprzecznymi informacjami ziemniaczana czy pszenna i w jakiej ilości?
mirka - 22-11-2009, 17:30

Adrianie ja swoje drzewka nie maluję tylko owijam włókniną.
miltonia5 - 23-11-2009, 13:57

Adrianie....może jeszcze za wcześnie na malowanie....nie ma mrozów, temperatura miedzy dniem a nocą nie jest duża, ja pomaluję pod koniec grudnia lub gdy zapowiadać będą już mrozy :D jak zwykle między grudniem a styczniem u nas zaczyna się sroga zima ...no może nie sroga ale jest bardziej zima jak jesień :D
Mieszankę robię podobną do gęstej śmietany :D dodaję emulsji dla przyczepności.
Przygotować nie zawadzi :D

Andre - 23-11-2009, 17:13

Ja do malowania wykorzystuję specjalny opryskiwacz. Malowanie pędzlem zajmowało mi 1,5 - 2 godzin. A teraz 15 minut. :D
kaktus9 - 23-11-2009, 17:50
Temat postu: MALOWANIE DŻEW OWOCOWYCH
Kiedy jest - w jakim miesiącu najlepiej malować wapnem -czy może jakiś dodatek-mąka jaka dżewka owocowe
weboo - 23-11-2009, 17:55

kaktus9 napisał/a:
Kiedy jest - w jakim miesiącu najlepiej malować wapnem -czy może jakiś dodatek-mąka jaka dżewka owocowe

Kaktus, popraw te "dżewka owocowe", chyba że miałeś na myśli dżem owocowy.

Pawka - 24-11-2009, 21:16

Na bielenie drzew owocowych chyba zawcześnie,zabieg ten ma szczególne znaczenie w drugiej połowie zimy.W tym czasie gwałtowne spadki temperatury powodują uszkodzenia pni w postaci długich i głębokich pęknięć.Pęknięcia te powodowane są różnicami w objętości poszczególnych warstw pnia.Zewnętrzne warstwy drewna kurczą się gwałtownie pod wpływem niskiej temperatury,wewnętrzne zaś oziębiają się wolno i nie zmieniają odpowiednio szybko swej objętośći.Bielenie pni najlepiej wykonywać w styczniu,albo na początku lutego,przed nastaniem długich,słonecznych dni.Trzeba jednak wybierać dni bezmroźne,bo przy temperaturze poniżej zera wapno odpryskuje od pni.Pobielony pień nagrzewa się mniej niż pień ciemny,podlega więc mniejszym wahaniom temperatury.

i na koniec- bielenie pni na wiosnę nie ma żadnego znaczenia praktycznego-niesłuszne jest mniemanie, że wapno niszczy szkodniki... :evil_2:

za B.Czarnecki,A.Rejman
pędzle i wiaderka w garść,ale w styczniu.

Adrian śląsk - 24-11-2009, 21:31

No ja będę bielić już w połowie grudnia, w literaturze tak podają :-)
mirka - 25-11-2009, 06:12

Pawka ma rację,bielenie jest zależne i od temperatury i nasłonecznienia i od regionu kraju,ale czytałam tez ,że i od odmiany wiadomo,że odmiany wczesne zaczynają wcześniej wegetację a bielenie może to opóznić dlatego ja stosuję agrowłókninę,która można zdjąć natomiast nie da sie zmyć wapna z pnia.
Adrian śląsk - 25-11-2009, 07:56

Mirka, wiesz tak pomyślałem, z drugiej strony może dobrze że opóźnia się wegetację, mniejsze ryzyko uszkodzenia np pąków przymrozkiem :-)
mirka - 25-11-2009, 08:48

Adrianie we wszystkim jest troche racji tylko ktora wersje wybrac przy obecnych zawirowaniach pogodowych/webo przepraszam za nie polska pisownie ,ale pisze na angielskiej klawiaturze/
Adrian śląsk - 25-11-2009, 10:15

Też prawda, trzeba wybrać optymalną opcję do aktualnych warunków :-)
weboo - 25-11-2009, 17:20

mirka napisał/a:
... webo przepraszam za nie polska pisownie ,ale pisze na angielskiej klawiaturze/

Zwykle w takich przypadkach zalecam zainstalowanie polskiej klawiatury, bo to wygodniej i przyjemniej się odczytuje posty pisane poprawnie, a sama instalacja trwa kilka minut i jest niekłopotliwa :D .

mirka - 25-11-2009, 19:06

:oops:
Jan z wyspy - 01-12-2009, 21:15

Dyskutujemy czy malować drzewka i kiedy.Przecież malować drzewka teraz nie zaszkodzi, to grudzień. Jak będe miał ku temu możliwość pomaluję. A jak będzie trzeba poprawię w styczniu czy lutym.
Edzia - 16-01-2010, 22:11

Nie wiem, czy jestem normalna, bo to moje początki i tak się przejęłam,że pomałowałam dzisiaj, na wszelki wypadek, na dworze minus 5, śnieg po kolana, ale pomalowaliśmy :)
Jak zauważyłam tylko my ze wszystkich działek.
Ręce mi odmarzły, buty i spodnie mokre....
Najwyżej powtórzę za miesiąc. Teraz się zastanawiam, czy nie przesadziłam.

Adrian śląsk - 17-01-2010, 08:13

Myślę że przy mrozie nie powinno się malować, bo może wapno poodpryskiwać, lepiej to robić kiedy temp jest dodatnia. A samo malowanie wskazane, już styczeń :-)
Edzia - 17-01-2010, 15:52

Ostatnio ciężko było ucelować na dodatnią temperaturę, no i jak można tylko w łykend to gorzej, na działkach nie mamy żadnego źródła światła i ciemno tam jak w ...
No i dzisiaj pada, cóż... zobaczę za tydzień ile zlazło.

Podobno jak taka duża czapa śniegu to dobrze dla roślinek??

Adrian śląsk - 17-01-2010, 18:22

Dobrze ;-) jeżeli ma chronić przed mrozem, jednak trzeba uważać na choinki aby ich nadmiar śniegu nie połamał :-)
staraj - 17-01-2010, 18:26

U mnie tak zasypało że,natura sama chroni je przed mrozem.
rafko4 - 20-01-2010, 01:05

U mnie drzewka bieli sie zazwyczaj przed większymi przymrozkami w tym wypadku był to 9 grudnia a robimy to na wyskość do takiej jakiej sie sięgnie (pnie i grubsze konary)

Receptura mojej mamy która mówiła abym koniecznie wam to napisał
Wapno
żytnia mąka
troche krowieńca
troche farby emulsyjnej

Wszystko razem wymieszać i można bielić przy dodatniej temperaturze przy minusowej temp zaparznie i będzie odpadać z pnia,krowieniec aby nie było chorób na korze.
Takie bielenie powinno wystarczyć na cały sezon.

Zdięcia z 9 grudnia po bieleniu drzewek-pierwsza z mych działek

_barti_ - 22-01-2010, 21:58

Teraz chyba nie za szybko wyczekam się plusowej temperatury. Wobec tego bielić, czy na razie jest to zbędne i wstrzymać się?
rafko4 - 23-01-2010, 22:38

Tak jak napisałem wyżej przy minusowej temp zamarznie i będzie odpadać z pnia.
Edzia - 24-01-2010, 09:30

Wczoraj z biciem serca sprawdziłam drzewka, o cudzie, trzyma się, bo malowałam przy -5,
może odwrotnie, zamiast spaść przymarzło :)

rafko4 - 24-01-2010, 14:33

Może bedzie ok :-)
marmar - 24-01-2010, 20:44

Ja planuję malowanie na jutro. Mróz mrozem, ale słoneczko w dzień ładnie świeci i pnie nagrzewa. Nie ma co czekać na ocieplenie. Jak odpadnie to poprawię. Byle w wiaderku mi nie zamarzło zanim skończę. :D
rafko4 - 26-01-2010, 00:08

U mnie nigy się tego nie robi w mrozy.
Adrian śląsk - 26-01-2010, 09:12

No ale jak mróz trzyma to co zrobić?? stojąc na słońcu czuć jak już mocno grzeje. W tym tygodniu mróz ma zelżeć :-)
robert - 27-01-2010, 10:43

Ten rok jest kolejnym dla mnie doświadczeniem.
Następne malowanie będę przeprowadzał jeszcze w grudniu. Kiedyś tak robiłem.

weboo - 27-01-2010, 20:59

Robert, zwyczajowo tak się właśnie powinno właśnie robić. W grudniu pierwsze malowanie, a ewentualne uzupełnienia w styczniu bądź lutym, w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Powinno, ale powszechne jest, błędne, malowanie na wiosnę. To już chyba tylko po to, by drzewka ładnie wyglądały. Niestety, ale u większości nadal pokutuje pogląd, że malowanie drzewek niszczy szkodniki zimujące w zakamarkach kory.

robert - 29-01-2010, 14:27

Wszystko przez lekkie ostatnimi czasy zimy. Zostawiałem sobie czas na bielenie w styczniu i wyrabiałem się. Teraz nie ma tak !!! Malowanko będzie dodatkową czynnością przygotowującą działkę do zimy, wykonaną może nawet w listopadzie/pod koniec/ , a na pewno w grudniu. Później rzeczywiście poprawi się zabieg w razie potrzeby.
Adrian śląsk - 29-01-2010, 15:01

Dziś taka temperatura względna nawet chyba by szło malować :-)
AnnaHelena - 31-01-2010, 10:37

Ja mam zabezpieczone drzewka papierem (kartonem), więc chyba malować nie muszę?
Pawka - 31-01-2010, 14:08

Kartonem zabezpieczyłem tylko gruszę azjatycką ,śliwy ,grusze konferencje,i jabłonki nie zabezpieczałem-wszystkie drzewka sadziłem jesienią 2009-śnieg je przysypał jakieś 60 cm.
Czy zrobiłem dobrze okaże się na wiosnę. :|

Edzia - 31-01-2010, 18:16

Zrobiłam kolejny nalot na działkę, bramka główna zamarzła, moja bramka nie do otworzenia, metr zmarzliny śnieżnej, farba się trzyma !! Hura!!! Bieleją drzewka, aż miło.
Tylko ledwo doszłam po śladach innych fanatyków, spodnie po kolana zabrudzone.
Dla stęsknionych wiosny przypomnę, że właśnie o tej porze co roku jak zetnę kilka gałązek wiśni i jabłoni mam za 2 tyg. taką wiosnę w wazonie, że serce się raduje :)

chandler - 23-03-2010, 20:05

Edzia napisał/a:

Dla stęsknionych wiosny przypomnę, że właśnie o tej porze co roku jak zetnę kilka gałązek wiśni i jabłoni mam za 2 tyg. taką wiosnę w wazonie, że serce się raduje :)

Ja muszę tak zrobić:)

Aha żebym nie zapomniał, czy to prawda, że bielenie drzew zabezpiecza je też przed zwierzętami? Bo miałem taki specjalny środek (ale on straaasznie drogi), ostatniej jesieni zapomniałem ich pomazać i teraz mam kłopot, straasznie mi zające/sarny drzewka pojadły, co prawda teraz je pomazałem maścią ale nie wiem co z nich będzie, zobaczymy.

robert - 24-03-2010, 16:12

Myślę,że żadna pasta nie ochroni na dłuższy okres drzewk przed zwierzakami. Wydaj mnie się, że nalepszą ochroną będą osłony z kartonu, siatki ogrodzeniowej lub innej...... Kiedyś miałem ten sam problem i właśnie zabezpieczałem drzewka siatką, perforowaną osłoną plastikową, trzciną i czymś tam jeszcze..... Obenie mam działkę w innym miejscu to i problemu nie ma. ;-)
Pawka - 25-03-2010, 17:45

chandler napisał/a:
Edzia napisał/a:

Ja muszę tak zrobić:)

Aha żebym nie zapomniał, czy to prawda, że bielenie drzew zabezpiecza je też przed zwierzętami? Bo miałem taki specjalny środek (ale on straaasznie drogi), ostatniej jesieni zapomniałem ich pomazać i teraz mam kłopot, straasznie mi zające/sarny drzewka pojadły, co prawda teraz je pomazałem maścią ale nie wiem co z nich będzie, zobaczymy.

Jesienią w większych sklepach ogrodniczych są w sprzedaży osłony plastykowe na drzewka-takie z dziurkami.Teraz to i tak pozamiatane,przynajmniej zające i sarny mają pełne brzuszki. :mrgreen: A tak na poważnie przy takiej zimie jak w tym roku to i odstraszacze niepomogą-czytałem gdzieś w prasie ogrodniczej o wieszaniu mydełek toaletowych na drzewkach,ponoć zapach ,,mydlarni''odstrasza dziczyznę. :new_smile-l:

Anna11 - 25-03-2010, 21:34

Tak, zgodzę sie z przedmówcą, mydełka toaletowe podobno odstraszają zimą zwierzynę. Jest to tani sposób, ale troche nieekologiczny.
robert - 08-12-2010, 21:42

Pomalowałem ...... :D
janiczek - 09-12-2010, 02:11

A ja nie.
Fakt , inne strefy .

SLQ* - 09-12-2010, 10:03

A ja nigdy nie maluję tylko tata mi mówi żeby owijać jakimś materiałem :)Czy lepiej pomalować??
staraj - 09-12-2010, 12:23

Ja zabezpiczam przed mrozem,bo zająca to nie pamiętam kiedy widziałem
Jan z wyspy - 22-12-2010, 19:15

trochę się zmieniło u nas napadało sporo śniegu jak tak dalej będzie a las blisko to owinę drzewka przed zającami.
Edzia - 03-01-2011, 14:47

Pomalowaliśmy drzewka wczoraj, drugi raz. Pierwszy raz na początku grudnia. Pogoda była idealna.
Co ciekawe, na całym terenie, a są to bardzo zadbane działki i wypieszczone tylko my mamy pomalowane.
Czy mam je jeszcze malować trzeci raz?? Czy na tę zimę wystarczy?

Grzesiek - 03-01-2011, 21:05

Niestety często bywa tak, że na takich wypielęgnowanych działkach drzewka malowane są dopiero w maju – jedynie dla ozdoby.
Malowane pnie najbardziej będą przydatne w styczniu i lutym. Mam nadzieję, że w marcu juz nie będzie mrozów.
Co do trzeciego malowania to podejrzewam, że nie powinno być już konieczne. Wszystko zależy jednak od stanu przylegania warstwy wapna. Jeśli utrzyma się na pniach to malować nie będzie trzeba.

mirka - 04-01-2011, 06:27

Ja nie maluję drzewek,pień owijam kawałkiem agrowłukniny,efekt ten sam ,a wydaje mi się,że wapno niszczy korę,może się mylę.
robert - 05-01-2011, 09:41

Ja będę musiał powtórzyć malowanko na młodych drzewkach. Mają gładką korę i wapienko odpada. Na starszych drzewach wapno trzyma się b.dobrze. Do sklejenia dodaję farby emulsyjnej lub mąki, w tym roku jest emulsja. Dodaję też miedzian. ;-)
Edzia - 06-01-2011, 14:37

Dzięki za rady. No też dodaje emulsji i też z młodych drzewek szybciej farba odlatuje.
Będę obserwować.
Już nogami przebieram za wiosną. Nacięłam gałązek, za 2 tyg. będzie wiosna w wazonie :)

wd - 04-02-2011, 05:33

Temat malowania warto odswieżyć, bo ocieplenie nadchodzi. :D
Lidka269 - 08-02-2011, 21:13

Malowanie drzewek jest ważne,osłania je przed słońcem.
Adrian śląsk - 09-02-2011, 10:22

Ja nie malowałem jeszcze i nie pomaluje... tak mi się nie chce za dużo tych drzew mam :twisted:
staraj - 09-02-2011, 12:27

Właśnie wróciłem z działki pomalowałem drzewa wapnem do wiaderka z wapnem dodałem 1kg.mąki
robert - 10-02-2011, 16:35

Ja też mam zamiar powtórkę z malowania zrobić. Z młodych drzewek pospadało wapienko.

A jaką mąkę dałeś Staraj? ;-)

weboo - 10-02-2011, 22:53

Robert, mąka pszenna, tzn. zwykła :D .
staraj - 11-02-2011, 09:12

Robert na opakowaniu pisało ,mąka babuni,i tego się trzymajmy.
robert - 11-02-2011, 10:52

Jasna sprawka Panowie. Żartów z babuni nie ma co sobie robić. Tym bardziej, że sam jestem dziadkiem . Znaczy się, mężem babci ;-)

Ciekawe, czy mąka ziemniaczana by się sprawdziła?Ale pewnie nie, bo zaraza by wlazła
;-)

janiczek - 11-02-2011, 12:11

Ja dodaję krowiaka i jest gites .... ;-)
staraj - 11-02-2011, 12:22

A z kąd tu wziążć krowę,a co dopiero krowiaka. :?: ;-)Mąkę dodałem do wapna dlatego ,że jechałem z zakupów i miałem pod ręką akurat mąkę,zatrzymałem się przy działce i pobielilem drzewa .Musiałem w domu skłamać że zpomniałem kupić ,ale kłamstwo ma krótkie nogi bo pustą torebkę wrzuciłem do koszyka z zakupami.
miltonia5 - 13-02-2011, 11:02

Bielę drzewka każdego roku a do wapna dodaję emulsji i trzyma długo... :D :P a krowiak jest u gospodarzy więc jadąc samochodem można zajechać do jakiegoś po drodze :P ....Janiczku ja wstąpię do Ciebie :D .....dziś pięknie pali słońce ale i zima na całego :D
janiczek - 13-02-2011, 14:05

Miltoniu , i Resztę też zapraszam starczy dla każdego,
oczywiście do malowania ;-)

PanRysiul - 27-02-2011, 20:09

Witam. Również bieliłem swoje drzewka w styczniu. Do wapna dosypałem zwykłą mąkę pszenną i jest ok. Wczoraj odwiedziłem działeczkę i trzyma się wapno na drzewkach super. W innych latach malowałem samym wapnem to się łuszczyło odpadało a teraz jest dobrze.
Andre - 15-03-2011, 14:43

Jak myślicie czy jest sens w tej chwili poprawiać bielenie pni drzew. Sporo wapna spadło zwłaszcza z cienkich pni.
robert - 15-03-2011, 23:31

Mnie też zostało wapna rozrobionego i mam zamiar poprawić . Będzie estetycznie ;-)
Jan z wyspy - 23-11-2011, 15:54

Pytam? Czy już na działce malować wapnem drzewka , czy jeszcze poczekać do grudnia?
Ire_ko - 28-11-2011, 16:39

Janku , my pomalowaliśmy, bo w nocy bywa mroźno, a w dzień mocno grzeje słonko, w grudniu najwyżej poprawi się.
U nas strasznie sucho, o deszczu nie słychać, więc pewnie nawet nie spłucze wapna z drzewek...

staraj - 29-11-2011, 09:16

Dodaj do wapna trochę mąki lub gliny ,to tak prędko deszcz nie spłucze
Frania - 29-11-2011, 11:55

Ja też już pomalowałam swoje drzewka.Do wapna dodałam białej farby emulsyjnej .
Radek - 29-11-2011, 20:03

Też muszę się wziąć za bielenie drzewek, bo przymrozki się zaczynają nocami, a w dzień faktycznie przygrzewa. Wprawdzie w ubiegłym roku nikt tego nie robił i na pniach jakoś nie widać uszkodzeń typu zgorzeli itp. ale lepiej dmuchać na zimne. Zamiast emulsji dam chyba trochę gliny, zobaczymy czy to zda egzamin.
majka1 - 19-06-2013, 08:07

O tym sposobie nie słyszałam - tzn. dodatek z gliną do bielenia drzewek, ciekawa jestem czy zadziała - proszę o info:)