"Forum działkowców"

Uprawa warzyw - Dynia - odmiany, uprawa

AnnaHelena - 02-02-2009, 17:21

Czy ktoś z was uprawia dynię na działce? Chodzi mi o tą odmianę z pomarańczową skórką, dobrą na przetwory?
W zeszłym roku na kompoście było mnóstwo nasion z patisona. Pieknie wyrósł, jednak nie miałam z niego wielkiego pożytku. Tak sobie pomyślałam :-? , że skoro patison wyrósł , to może i dynia dałaby radę. 8)

Adrian śląsk - 02-02-2009, 17:56

Dynia na kompoście bardzo go wyjałowi jednak powinna być naprawdę dorodna :-) sam zawsze mam dynię ale w jakimś kącie bo jest strasznie żarłoczną rośliną :D
Bogda - 02-02-2009, 19:41

Adrian nie aż tak bardzo, bo tylko wierzchnią jego cześć. Zawsze tam sadze cukinię ,rośnie pięknie. A patisony też sieję ale na wysokiej grządce obłożonej kompostem. Takie młodziutkie są pyszne na leczo i konserwowe.
Grzesiek - 02-02-2009, 19:43

Średnio co 2-3 lata mam na działce dynie – właśnie na przetwory. Uprawiałem 2 odmiany: Melonowa Żółta ( może być) oraz Bambino (słabo rosła, małe owoce). Ze dwa razy wysiewałem również nasiona dyni kupionej do łuskania. Wyrosły okazałe dynie. Obecnie jednak nasiona do łuskania pochodzą głównie z Chin.
W tym roku również planuję wysiać dynie. Może znaję jakąś ciekawą odmianę na przetwory (gruba i zwarta warstwa miąższu).

mirka - 02-02-2009, 20:05

ja wysiewam dynię koło kompostownika,też jest dorodna,sieję też cukinię
Adrian śląsk - 02-02-2009, 20:05

U mnie bambino jak i melonowa żółta rosną dobrze, w zeszłym roku miałem tę którą reklamują tak na allegro (na moich fotkach ją mam) i całkiem niezły owoc, pozyskałem już troszkę nasion mam nadzieję że wzejdą :-)
miltonia5 - 02-02-2009, 21:40

W ubiegłym roku wsadziłam pierwszy raz na kompoście i wyrosły az dwie dorodne. Na grządce nie miałam ładnej, więc tego roku też ja wsadzę w kompost.. :D
AnnaHelena - 02-02-2009, 22:29

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedź. Czyli posadzenie na kompoście to nie taki zły pomysł.
Adrian: bambino i melonowa żółta są bardzo podobne do siebie. Która jest lepsza w smaku i bardziej nadaje się na przetwory?

Adrian śląsk - 02-02-2009, 23:30

Anno niestety na to pytanie nie odpowiem ja dynię zawsze używałem na halloween ewentualnie na kompot babcia brała :-)
Grzesiek - 03-02-2009, 11:49

Owoce odmiany Bambino są mniejsze, dorastają do 5-8 kg, miąższ ścisły, ciemnopomarańczowy. Odmiana Melonowa Żółta może mieć owoce do 20 kg, miąższ zwatry, jasny do żółtopomarańczowego. Osobiście wolę Melonową Żółtą, ma większe owoce.
HS - 03-02-2009, 12:21

A ja kupiłam nasiona dyni "AMBAR" zaprawione ziołami.Czy ktoś może ją już uprawiał?
Adrian śląsk - 03-02-2009, 18:56

Faktycznie Grześ ma rację z książki pt "Działka moje hobby" wyczytałem cyt
" Melonowa żółta- gatunek dyni olbrzymiej, pędy ma długie płożące. Liść duży sercowaty. Owoc średniej wielkości, kulisty, spłaszczony, z lekko zaznaczonymi bruzdami, barwy pomarańczoworóżowej, pokryty szarą siatką ciężar 15-30kg. Miąższ owocu jest żółty, nasiona bardzo duże białe
Bambino polska odmiana z gatunku dyni olbrzymiej. dojrzewa o kilka dni później niż Melonowa, ma znacznie mniejsze owoce 6-10kg kuliste lekko spłaszczone. Miąższ ciemnopomarańczowy, o dużej zawartości cukrów oraz witamin C i A " :-)

AnnaHelena - 03-02-2009, 23:24

Czyli wychodzi na to, że jeśli chcę zrobić przetwory to lepiej wybrać ta melonową. :D
Ciekawe czy mi wzejdzie.
Tylko jeśli będę chciała ją wyhodować na kompoście, to chyba najpierw lepiej będzie ja posadzić w kubeczku a dopiero potem na miejsce stałe?

Adrian śląsk - 04-02-2009, 08:02

Anno według mnie nie ma sensu jej siać do kubeczka, dynia jak inne dyniowate ma delikatny system korzeniowy, poza tym na pewno zdąży wyrosnąć jeśli posiejesz nasiona na początku maja wprost do gruntu :-) Co do odmiany najlepiej kup obie, zobaczysz która bardziej Ci odpowiada i na przyszłość już będziesz wiedziała którą wybrać :-)
Bogda - 04-02-2009, 09:55

Ja się chyba pokuszę na makaronową, jeśli tylko znajdę nasiona.
AnnaHelena - 04-02-2009, 09:58

Adrianie ale ja chciałam ja posiać na kompost, bo na warzywniku miejsca brak, ale skoro patison sobie dał rade to chyba dynia tez da. :-?
Rzeczywiście można kupić te dwa rodzaje i posiać, bo z tego co wyczytałam dynia nie zawsze się udaje.

Adrian śląsk - 04-02-2009, 19:34

Anno ale to bez różnicy czy na kompost czy na grządkę :-) co do makaronowej miałem 2 lata temu interesujące warzywo muszę przyznać :D
Bogda - 04-02-2009, 20:59

To napisz coś więcej. Masz pewne doświadczenie. Jak się udała, czy sprawia w uprawie kłopoty i jaka w smaku. Mam obecnie zaleconą dynię ,cukinię i całą grupę tych warzyw jako niskokaloryczne.
Adrian śląsk - 04-02-2009, 21:27

Uprawiałem ją na grządce między innymi roślinami rosła przy samej ścieżce, ściółkowałem pokosem, roślina się nie rozgałęzia z 1 można otrzymać parę owoców na początku zielone później żółkną kształt hmm owalny krótsze niż owoc cukini ale grube. Ogólnie roślina nie stwarza problemów słońce i woda wystarczą :-) owoc gotowałem i jadłem z sosem takim z winiary w smaku nie najgorsza nie wiem do czego przyrównać jako że nie przepadam za warzywami. Jednak ogólnie dla ludzi którzy lubią nowinki kulinarne może być interesującym urozmaiceniem.
Grzesiek - 05-02-2009, 21:10

Kilka informacji o odmianach dyni:
dynia makaronowa
dynia olbrzymia

weboo - 13-02-2009, 17:33
Temat postu: Dynia ozdobna (Cucurbita pepo)
Takie małe przygotowanie do konkursu :D , dla tych którzy nie moga uprawiać u siebie dyniowych olbrzymów. Można spróbować z ich lilipucimi odpowiednikami, są łatwe w uprawie i mało wymagające.
Wysiew nasion na początku maja wprost do gruntu, po 2-3 nasiona w punkty oddalone o 50 - 80 cm. Wschody następują po 10 - 14 dniach. Uprawiać na żyznej niezbyt suchej glebie w miejscu słonecznym. Najlepiej wysiać przy podporach iprowadzić jako pnące. Ja sieję zawsze pod siatka ogrodzeniową i to jest dla nich najlepszą podporą, przy czym nie zajmują miejsca na działce.
Owoce zbiera się jesienią przed przymrozkami. Zachowują wtedy wartość dekoracyjną do późnej wiosny, a nawet dłużej, jeżeli owoce są zdrowe.
Dynia ozdobna może też być z powodzeniem uprawiana jako roslina okrywowa.

To kilka zdjęć moich dyń ozdobnych. Tak naprawdę to ciekawszych kształtów i form kolorystycznych jest o wiele więcej. Ja jednak miałem tylko takie jak poniżej.

weboo - 13-02-2009, 17:34

Takie dynie można ciekawie wykorzystać. Poniżej kilka przykkładów.

weboo - 13-02-2009, 17:35

Myślę, że tyle wystarczy, by zachęcić Was do uprawy tych niekłopotliwych roślin i do wzięcia udziału w naszym konkursie.
W ofercie handlowej firm nasiennych znajdziecie mnóstwo ciekawych odmian dyń ozdobnych.

weboo - 13-02-2009, 17:41
Temat postu: Odmiany dyń olbrzymich
Trochę informacji na temat dyń preferowanych w konkursie.

'Bambino’ — odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Rośliny płożące, o długich rozgałęzionych pędach. Owoce kuliste, nieco spłaszczone, o masie około 15 kg, o pomarańczowej do ciemnopomarańczowej, delikatnej skórce pokrytej szarą siateczką. Miąższ zwarty, soczysty i kruchy, ciemnopomarańczowy. Owoce odznaczają się dużą zawartością suchej masy, karotenu i witaminy C, są przydatne do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa.

‘Melonowa Żółta’ — odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Rośliny płożące, o bardzo długich (do 10 m) pędach. Owoce duże (25-30 kg), kuliste do kulisto-spłaszczonych, o różowopomarańczowej skórce, pokrytej szarą siateczką. Miąższ zwarty, soczysty, jasnopomarańczowy do żółtopomarańczowego. Owoce trwałe w przechowywaniu. Przydatne do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa.

'Atlantic Giant Pumpkin' — odmiana późna. Rośliny płożące, o bardzo długich (do 12 m) pędach. Owoce bardzo duże (30-300 kg), kuliste do kulisto-spłaszczonych. Owoce mają pomarańczową skórkę i ciemnopomarańczowy zwarty, soczysty i kruchy miąższ. Owoce trwałe w przechowywaniu. Przydatne do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa. Jej uprawą zajmuje się wielu hobbystów ustanawiając kolejne rekordy

Sporo wiadomości na temat uprawy olbrzymów można znaleźć tu: www.pumpkin.pl

AnnaHelena - 13-02-2009, 21:06

Ja kupiłam nasiona dyni olbrzymiej Karowita, ale ta odmiana chyba nie będzie mogła brać udziału w konkursie?
Grzesiek - 13-02-2009, 22:33

AnnaHelena, Twoja dynia będzie mogła brać udział w konkursie. Jedynie może nie być największa (owoce około 3-4 kg). Sam również kupiłem nasiona dyni o nieco mniejszych owocach - odmiana Ambar (owoce 2-4 kg).
weboo - 13-02-2009, 23:38

Oczywiście, że tak. Caly konkurs traktujemy jako dobrą zabawę i dlatego też regulamin konkursowy jest dość płynny :D .
Już został zmieniony tak, by mogło w nim wziąć udział jak najwięcej użytkowników forum.
AnnoHeleno, Twoja odmiana dyni spełnia wymogi konkursowe.

miltonia5 - 10-05-2009, 10:50

Ja dostałam pestki dyni od sąsiadki :D ale odmiany nie znam, wiem tylko ,że jadalna a jaka wyrośnie zobaczę jeśli wyrośnie :D Miejsce na kompoście mam sprawdzone więc tam sobie rosnąć będzie. Znalazłam też dynię gruszkową, to ozdobna, znalazłam bo w ubiegłym roku nie wsadziłam i została do tego roku, jak będzie rosła pokarzę.
marek-BB - 27-05-2009, 12:22

Czy koniec maja (tak jak teraz) jest porą w której można jeszcze posadzić pestki dynii?
Nie wiem jaki to rodzaj, bo kupowałem owoc rok temu na rynku, ale był to ten typ większy, żółty, przypuszam, że albo melonowa, albo bambino...

Grzesiek - 28-05-2009, 10:09

Do przymrozków powinna jeszcze wyrosnąć.
prymula - 30-05-2009, 21:55

Witam!Ja co roku sadze hokkaido.Jest superowa.Nie trzeba jes obierac.Jemy ze skorka.Najlepsza jest zupa i w occie z migdalami,placuszki ucierane,tez sa pyszne z sosem mietowym.Bardzo latwa w uprawie.Nie gnije i szkodniki jej nie lubia.Smak ma delikatny,korzenny kolor pomaranczowy.Z jednej sadzonki jest okolo 5,6 owocow.Waga jednej ok 1,2kg.Te odmiane dyni poznalam tu w Niemczech,zawsze denerwowala mnie ta gruba skora na odmianach wczesniej uprawianych,no i oczywiscie te olbrzymie rozmiary.Jak sie taka rozkroilo,to trzeba bylo ja zaraz przerabiac.I tak mina caly dzien w kuchni.
Frania - 05-08-2009, 22:31
Temat postu: czy to jest jadalna
Przeszukałam dyniowate i tej odmiany nie znalazłam.Nie wiem nawet skąd mam to nasionko które wzeszło gdy siałam cukinię. Mam problem bo nie wiem czy to będzie jadalne.
http://www.fotosik.pl/pok...9b58f8dc9e.html

Czy to rodzaj dyni ozdobnej ?
Uprawiałam już żółtą cukinię i wiem jak wygląda ale toto jest krótsze i raczej będzie bardziej takie pękate ale nie takie jak dynia.

miltonia5 - 05-08-2009, 23:36

Prymula, może nam pokarzesz jak wygląda Twoja dynia. takiej jeszcze nie siałam :D
Przeczytałam ,że jest bardzo zdrowa no ale chyba nasionek trzeba poszukać gdzieś w wysyłkowych sklepach.
Ja swojej tez nazwy nie znam, bo mam od sąsiadki ale może jeszcze urośnie. Dziś uszczypnęłam początek , by nie rosła dalej ...miejsca brakuje na kompoście :D
Frania, nie znam tego rodzaju dyni...może ktoś rozpozna poczekaj cierpliwie :D

Frania - 06-08-2009, 20:08

No to już wiem jak nazywa się moja cukinia. To Rondini. jak najbardziej jadalna no i taka bardziej egzotyczna .Sąsiadka działkowa dzisiaj przyniosła "Mój pięknu ogród" sierpniowy a tam niespodzianka jest moja pięknota.

mirka - 06-08-2009, 20:51

No to Franiu smacznego :D
Frania - 07-08-2009, 06:48

Dziękuję bardzo.Tą pierwszą muszę zostawić żeby dojrzała na nasiona bo działkowiczki się już upominają a następne będą konsumowane :essen:
prymula - 17-08-2009, 20:50

Miltonia5 bardzo chetnie dodam zdjecia,tylko nie wiem czy mi sie uda,bo za bardzo nie mam pojecia jak.W tym roku wyroslo nie duzo ale dosc duze rozmiary.Juz gotowalam zupe,pycha wyszla. :essen: Jezeli chcesz to z przyjemnoscia moge wyslac poczta kilka nasion tej super dyni.Duza wyrosla w tym roku,bo podsypywalam maczka bazaltowa.Maczka jest magiczna.Pozdrawiam
Frania - 18-08-2009, 20:34

prymula, zrobimy wymiane nasionek ? Ja bym Ci wysłała mojej cukinii Rodinii .Próbowałam ją na surowo jest bardzo smaczna a zupa z niej jest super No to co robimy zamianę oczywiście po zbiorach.
Pozdrawiam Frania

miltonia5 - 19-08-2009, 21:33

Prymula, super ... chętnie... możemy wymienić się czymś, :D bliżej jesieni :D
Moja dynia na razie nie jest olbrzymia ale rośnie :D
Frania, a jak rośnie Twoja cukinia? jest kilka owoców z jednej sadzonki?...jest ciepło i deszczu trochę spadło, więc chyba powinny dobrze rosnąć :D
Pozdrawiam innych uprawiających dynie :D

Frania - 19-08-2009, 21:49

Miltoniamoja cukinia ma jeszcze 5 nowych zawiązków a pierwszy owoc pozostawiłam na nasiona a 2 sztuki już skonsumowałam, czy jak dotychczas to jest 8 sztuk.To plenna sztuka i bardzo smaczna
AnnaHelena - 19-08-2009, 22:53

Kochani czy jak chcę mieć jedną dorodną dynię (rośnie mi na jednej roślinie) to czy muszę oberwać resztę kwiatków, żeby roślina nie traciła energii na te kwiaty i ich zawiązywanie?
Amarylka - 19-08-2009, 22:58

U mnie same kwiatki usychają jeszcze jak są w pąkach, rośnie tylko jeden owoc. Nie wiem, dlaczego tak.
Frania - 20-08-2009, 08:48

Ja też zastanawiam się jak postępować z dynią.Moja zawiązała jeden owoc jest już duży ale nadal kwitnie a pędy rosną i rosną Jeżeli ja te pędy skrócę ( są 2 ) to czy nie zaszkodzę .Po co ma się wysilać na wytwarzanie nowych liści i kwiatów na dodatek samych męskich .
Pytam bo ja jeśli chodzi o dynie to uprawiam ją pierwszy raz. :-(

miltonia5 - 20-08-2009, 22:13

Ja swojej dyni ucinam końcówkę, żeby więcej nie rosła w długość a myślę będzie większy owoc . U Was już ogromne okazy, moja jest niewielka bo i też nie tak dawno zawiązała owoc. Jeszcze ma czas do przymrozków, coś tam będzie...
adam burza 17 - 23-08-2009, 13:19

Ja nie wiem co sie dzieje mam posiane dynie od dawna już kwitną ale nie zawiązał się żaden owoc tak samo mam z kabaczkami :-(
Frania - 23-08-2009, 20:43

Anna Helena jakoś nikt nie wypowiada się na temat czy skracać pędy dyni czy nie.Nadal nie wiemy o doświadczeniach w uprawie innych forumowiczów.
Mam nadzieję że jednak ktoś ma takie doświadczenie i podzieli się swoją wiedz.

miltonia5 - 24-08-2009, 20:26

Anna Helena, Franiu, ja ucinam koniec pędu by dalej dynia nie rosła i nie wysilała się.
Kwiaty puste same odpadają . Zostawiłam dwie zawiązki dyni , reszta jest usuwana bo i tak więcej nie urośnie....jest za późno :-(

Frania - 25-08-2009, 09:02

No to poucinałam część pędów i teraz niech rośnie na wielkość.Ma tylko jeden owoc jest już duży w obwodzie 59 cm .Żeby nie kłuła w oczy to przykrywam ją z wierzchu dużym liściem.Może się uchowa przed jakimś smakoszem obcych dyni :D
prymula - 03-09-2009, 17:19

Witam po urlopie!!!Bardzo chetnie wymienie sie nasionami hokkaido.Wydlubie z tych najwiekszych.Zupke juz gotowalam.Rewelacja :essen: Kto ma ochote,prosze o adresy.Pozdrawiam
PiotrC - 25-09-2009, 15:31

oczywiście pędy dyni powinno się obrywać jeżeli chcemy mieć żeby roślina dobrze owocowała powinno się zostawiać jeden góra dwa owoce. I nie powinno się sadzić dyni na kompostowniku jak to było napisane wcześniej, ponieważ roślina wyciągnie z kompostu wszystkie substancje i z kompostu nici. dynię można posadzić obok kompostownika żeby jej liście zacieniały kompost
Frania - 27-09-2009, 19:22

Prumulaodczytaj wiadomość na PW
miltonia5 - 27-09-2009, 21:22

W piątek kupiłam kawałek dyni ogromnej, spłaszczonej, miała ze 20 kilo. Kupiłam kawałek ze względu na pestki-nasiona. Ma dużo miąższu, sprzedający mówił ,że jest to dynia makaronowa. Patrząc na fotki dyń w necie, makaronowa jest owalna i podłużna, więc pewnie mam olbrzyma na drugi rok:) Nazwy jak zwykle nie mam. Ten rok pozostanie w mini rozmiarach :D
Ja sadzę na kompoście, kiedy dynię zabiorę, przekopię go z gnojówką i odzyska swoje właściwości na wiosnę :D może nie do końca ale na rabacie warzywnika też trzeba po wyrwaniu użyźnić miejsce gdzie rosła szczególnie dynia, więc chyba to samo.

Jan z wyspy - 27-10-2009, 04:59

http://wiadomosci.wp.pl/k...mosc_video.html
miltonia5 - 29-10-2009, 20:10

To dopiero była dynia...gatunkiem chyba jak u naszego rekordzisty :D
Jan z wyspy - 30-10-2009, 21:58

Musi być taka odmiana i dużo nawozu i podlewania.Ma gość żyłkę do tego. Chwała mu.
rafko4 - 02-11-2009, 22:52

W Polsce rekord należy do pana Jana.S w tym roku jest to 493kg oj jak mi się marzy taka dynia 8)
harapug - 03-11-2009, 16:59

Dostałam takie dynie od sąsiadki, nie wiem jaka to odmiana, no i czy jadalna :mrgreen:

http://i35.tinypic.com/sl2sr4.jpg

Może głupie pytanie, ale ja dopiero "dojrzewam" do posiadania dyni na działce, trochę przeraża mnie jej żarłoczność, no i muszę wypróbować jakiś dyniowy przepis ;)

Grzesiek - 04-11-2009, 18:52

Jakich rozmiarów są te dynie? Wszystkie dynie są jadalne. Dynie ozdobne mają jedynie bardzo twardą skórkę i mało miąższu.
harapug - 04-11-2009, 22:22

Grzesiek napisał/a:
Jakich rozmiarów są te dynie?

Większa jest wielkości piłki do siatkówki, mniejsza - dwóch pięści.
Te wyglądają na mięsiste, za parę dni rozkroję i będzie wiadomo :-)

_barti_ - 25-01-2010, 16:54

Ostatnio wyczytałem takie coś dotyczące dyń:

"Podlewamy stosując roztwór składników mineralnych (fosfor, potas, azot) w następujących proporcjach: 15/30/15 w maju (pora sadzenia) i czerwcu (wzrost korzenia), 20/20/20 w lipcu i 15/10/30 w okresie wzrostu. Dodajemy mieszanki naturalnych nawozów, np. olej rybny."

Jak zrobić taki roztwór powyższych składnikow mineralnych?

Jan z wyspy - 25-01-2010, 20:31

Nie radziłbym stosowania chemi i roztworów na dynię to najlepiej nawóz naturalny, chyba ,że rokordzistkę to tak,chemię żeby urosła . A tak dać dużo obornika i na tym posadzić dynie , dużo podlewać w upał i tyle. Bo potem to jemy.Pozdrawiam.
rafko4 - 26-01-2010, 00:05

_barti_ napisał/a:
Ostatnio wyczytałem takie coś dotyczące dyń:

"Podlewamy stosując roztwór składników mineralnych (fosfor, potas, azot) w następujących proporcjach: 15/30/15 w maju (pora sadzenia) i czerwcu (wzrost korzenia), 20/20/20 w lipcu i 15/10/30 w okresie wzrostu. Dodajemy mieszanki naturalnych nawozów, np. olej rybny."

Jak zrobić taki roztwór powyższych składnikow mineralnych?

Ja tego sposobu nie zastosuje :D

ps:Pan Jan dał dobry przepis.

_barti_ - 26-01-2010, 10:50

Myślałem o jednej sadzonce poswięconej na rekordzistkę.
staraj - 01-05-2010, 09:39

Dynię już posadziłem w dużej donicy i zakopałem w kompostniku.
miltonia5 - 31-05-2010, 23:04

Starj, piszesz ,że zakopałeś już dynię w dużej donicy w kompostowniku, a dlaczego w donicy?
mało skorzysta ze składników kompostowych .....
...ja posiałam bezpośrednio w kompostowniku i okryłam butlą 5- litrową...jak na razie rośnie i ślimaki jej nie zjadły :lol: a to dlatego ,że nie mam miejsca na grządce a dodatkowo ma dość składników by dobrze rosnąć....mam nadzieję ,że tego roku będę miała więcej szczęścia i więcej przetworów zrobię :D

Frania - 06-08-2010, 21:19

Pewnie to dynia hokkaido od Prymuli dostałam nasiona ale nie posiałam tylko moja kuzynka. Dostałam już jedną. Bardzo mi smakuje jest taka słodka i nie ma tego charakterystycznego zapachu dyni którego nie bardzo lubię
Tak wygląda po przekrojeniu ale jest jeszcze nie dojrzała bo pestki miękkie.

Czy to na pewno hokkaido bo mnie się wydaje że powinna mieć kolor pomarańczowy.

miltonia5 - 06-08-2010, 21:44

Franiu, moje są już pomarańczowe, jeszcze są na grządce i pewnie dojrzeją pestki...jesienią przypomnij się to podzielę się :D ...mam nadzieję ,że mi ich nie poniosą ,,przeszukiwacze ,, działek

Uploaded with ImageShack.us

Frania - 07-08-2010, 08:28

Miltonia co do nasion to jeszcze przeszukam u siebie bo może zostało mi kilka
Ta moja to chyba nie dynia tylko okrągła cukinia. Bo nawet nie pachnie dynią.Jednak coś mi się wydaje że będę mieć prawdziwą hokkaido bo zawiązek u jednej z dyń jest żółty.Poczekam trochę to zobaczę
Twoja niech rośnie i robi się bardzo pomarańczowa bo taka powinna być i podobno jest bardzo smaczna i spożywa się ją ze skórką

Amarylka - 15-08-2010, 22:26

U Was takie duże, a u mnie nawet jeszcze nie kwitną... wszystko przez te powodzie, za późno zasiałem i jeszcze w dodatku ulewy się powtórzyły i było chłodno... :-(
AnnaHelena - 15-08-2010, 22:36

U mnie z dyń zawiązała się bambino, choć marzy mi się wyhodowanie takiej tradycyjnej olbrzymiej. 8)

Adrian śląsk - 16-08-2010, 15:57

U mnie dopiero kwitną i zawiązała się chyba jedna :roll: pierwsze siewy zgniły i zostały wypłukane :roll:
Pawka - 17-08-2010, 14:29

Moja pierwsza dorosła do wielkości piłki futbolowej i zgniła-trafiła na kompost za to dwie inne rosną jak szalone-jest po jednym owocu i cała masa liści które zaczynam częściowo wycinać - moje pytanie czy dobrze robię i czy może powinienem zostawić dynie w spokoju-wchodzą na sasiednie rosliny i je zagłuszają. :?:
AnnaHelena - 17-08-2010, 16:00

Ja mam ten sam problem co Pawka. Wycinam część liści, ale czy dobrze robię? :-?
rafko4 - 22-08-2010, 14:03

Jak tam wasze dynie :) ???
AnnaHelena - 22-08-2010, 14:39

U mnie w szklarni na jednym krzaku rośnie 6 dyń. Pojęcia nie mam jakich? Mocno żółte są.

Pawka - 23-08-2010, 09:56

moje pytanie czy dobrze robię i czy może powinienem zostawić dynie w spokoju-wchodzą na sasiednie rosliny i je zagłuszają.

Ponawiam pytanie?. ;-)

weboo - 23-08-2010, 10:04

Dobrze :D .
Cytat:
Zaleca się także uszczykiwanie w połowie sierpnia wierzchołków tych pędów nad drugim liściem za ostatnim owocem oraz wycinanie wszystkich pędów nieowocujących

To fragment, dla Ciebie najważniejszy :D .
Tu zaś możesz przeczytać całość ==> Niedoceniana dynia

qrystyna216 - 23-08-2010, 10:07

Ja też bym przycinała, lepiej mieć mniej owoców ale ładniejsze.
Pawka - 23-08-2010, 14:11

Dzięki,już wszystko wiem. ;-)
miltonia5 - 27-08-2010, 14:32

Ja uszczykuję końcówki dyni olbrzymiej dlatego, że zaczęły tworzyć owoce dopiero teraz....są dwie i te niech rosną....a inne malutkie rosną bez uszczykiwania bo przez miesiąc jeszcze zdążą urosnąć.
To jest dynia olbrzymia :laughing23bt: :D , wielkością jeszcze na taką nie wygląda ale niech rośnie

...te są małe ale czekam aż dojrzeją...nać wyschnie...żeby tylko komuś się nie spodobały :D

...tu mam jedną dynię też z mniejszych od Prymuli :laughing23bt: i kabaczka od Frani....malutki i okrągły...są już pomarańczowe, będą pestki :D

Adrian śląsk - 27-08-2010, 18:02

Kurcze ja mam tylko 2 dynie olbrzymie, a tak bardzo chciałem dynie masłowe a one ledwo kwitnąć zaczęły i to męskie kwiaty :roll:
staraj - 28-08-2010, 11:02

Ja też mam dwie z tym że jedna wyemigrowała do sąsiada,rośnie dobrze bo na zlikwidowanym kompostniku.
prymula - 30-08-2010, 15:58

miltonia5 napisał/a:
Franiu, moje są już pomarańczowe, jeszcze są na grządce i pewnie dojrzeją pestki...jesienią przypomnij się to podzielę się :D ...mam nadzieję ,że mi ich nie poniosą ,,przeszukiwacze ,, działek
[url=http://img830.images...033.jpg]Obrazek[/URL]

Miltonio! Ta dynia nie jest hokkaido.Hokkaido jest pomaranczowa,lekko splaszczona i ma dosyc mocno zadarty ogonek do gory.Przepiekne te twoje dynki.Ja moze bede miala ze dwie.Okropne deszcze i zimno na poczatku je oslabily.Bardzo sie ciesze ze nasionka ci wykielkowaly.Pozdrawiam z deszczowych Niemiec

miltonia5 - 01-09-2010, 13:57

Prymula :D i ja się cieszę z tych, które urosły..., będę się mogła podzielić nasionami . Dynia olbrzymia jest spłaszczona i rośnie ale z pewnością za miesiąc nie dojrzeje ale będzie. Za późno zawiązała owoce, podobnie jak u Adriana długo miała kwiaty męskie :D
Amarylka - 02-09-2010, 11:52

Ale dorodne dynie :clapping:
U mnie jeszcze nie owocują, więc można już uznać, że w tym roku dyni u mnie nie będzie.

miltonia5 - 02-09-2010, 20:21

Amarylka :D u mnie olbrzymiej też nie będzie nasion ale z innymi odmianami mogę się podzielić....wiosną :D
Grzesiek - 04-09-2010, 19:30

Jeśli nie zmarzną liście to może jakaś dynia i u mnie wyrośnie.
Frania - 05-09-2010, 20:59

Ale niespodzianka.Dzisiaj zobaczyłam moja dynię masłową a myślałam że jej nie mam.

a to następny zawiązek

A to ogórek grundini już jest dość duży

miltonia5 - 06-09-2010, 23:07

Franiu, piękne i zdrowe okazy ale czy dojrzeją?...moje jeszcze na grządce, zerwałam kilka ale pierwsze leżą na nasiona. :D
Frania - 07-09-2010, 07:17

Prymula jako znawca dyni hokaido potwierdz albo zaprzecz co wyrosło mi z Twoich nasionek Dwa różniące się owoce z dwóch roślin Obie roślinki z Twoich nasionek

A to zawiązek następnej jakiś w paski

Adrian śląsk - 07-09-2010, 09:03

Franiu to chuchaj dmuchaj na tę masłową :D bo moja nadal w pączkach więc nic z niej nie będzie, w nocy 3-4* :cry: :cry: :cry:
Frania - 07-09-2010, 19:23

Mam nadzieję że urośnie jeszcze trochę.Dzisiaj okryłam włókniną żeby miały cieplutko
Adrian ja też długo czekałam na zawiązki i myślałam że nic nie będzie a tu taka niespodzianka.

Bogda - 10-09-2010, 12:52

Ja też w tym roku nie mogę cieszyć się owocami dyni. Wyrosła ładnie, kwitła obficie ale nie wiązała owoców. Wreszcie pojawiły się dwa. Jeden jeszcze rośnie ale drugi zrobił się żółty, przestał rosnąć. Odkryłam, że po prostu jest złamany pęd na którym się trzymał. Wielkość miał taką jak średnia piłka dziecięca. A jednak się przydał. Taki młodziutki owoc to są pyszności do surówki. Soczysty, lekko słodkawy, jędrny. Polecam. Nie ma co się martwić tymi nie wyrośniętymi. Mają swoją wartość odżywczą i smakową.
miltonia5 - 11-09-2010, 20:54

Ja zaś taszczę... :P rowerem każdego dnia...zostały mi dynie olbrzymie 3 na kompoście i jedna na grządce jeszcze dojrzewają :P

Amarylka - 14-09-2010, 13:46

Super :clapping:
Frania - 21-09-2010, 08:27

Chciała bym swoje dynie zamarynować.Tylko nie wiem jak bo nigdy nie robiłam.Jak macie dobry przepis to podajcie w odpowiednim wątku.
Miltonia a co Ty będziesz robić ze swoimi bo jak widzę to dorodne Ci urosły :clap:

miltonia5 - 21-09-2010, 18:53

Franiu, Amarylka... :P te dynie to od lewej jedna z olbrzymich ale zerwała się z płotu, dwie inne to zaledwie 2 kilogramowe :P od Prymuli :D a cukinie super wielkie, cukinie od Frani malutkie jak piłeczki na bieżąco robię w paprykarzu. Dynie lubię w zalewie octowej ale nie mogę spożywać octu więc co tydzień leczo pikantne lub mniej pikantne ;-)
W przepisach podam jak robiłam w zalewie octowej.

Jan z wyspy - 22-09-2010, 17:24

Wczoraj pokazali w TV rekordową dynię ponad 370 kg . Na ogródkach działkowych.
mirka - 22-09-2010, 20:42

Takiej to nie ukradną chociaż,bo za ciężka i musieliby wynająć ciężarówkę :D
prymula - 26-09-2010, 11:59

Frania napisał/a:
Prymula jako znawca dyni hokaido potwierdz albo zaprzecz co wyrosło mi z Twoich nasionek Dwa różniące się owoce z dwóch roślin Obie roślinki z Twoich nasionek
[url=http://a.imageshack....arz.jpg]Obrazek[/URL]
A to zawiązek następnej jakiś w paski
[url=http://a.imageshack....zek.jpg]Obrazek[/URL]
Obie sa bardzo piekne.Pewne podobienstwo mozna zauwazyc.Wydaje mi sie ze ta druga powinna zpomaranczowiec.Mi wyrosly tylko dwie w tym sezonie.Jedna jest wielkosci brzucha piwnego,srednich rozmiarow i jest pomaranczowa,a druga ma ok.kilograma i jest caluska zielona.Wszystkie nasionka,ktore otrzymalas byly z jednej dyni...... Odmiennosc jest wspaniala i bardzo interesujaca :oink2: .Pozdrawiam deszczowo :bussi:
acia1065 - 23-01-2011, 22:25

Ja w tym roku chcę zasiać dynię bezłupinową, bo najbardziej z dyni lubię pestki ;)
"Dynia bezłupinowa Junona:
Fantastyczna odmiana o oliwkowo - zielonych nasionach pozbawionych łupiny nasiennej. W jednym owocu znajduje się 300 - 350 nasion doskonałych do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa. Rośliny o pokroju płożącym, silnie rozgałęzione. Owoce o masie ok. 3 kg, kuliste."
www.ogrodniczy.eu

Adrian śląsk - 24-07-2011, 18:19

Jak tam Wasze dynie? mi strasznie słabo rośnie dynia masłowa... natomiast dynie hokkaido mają 6 owoców wielkości dużej pomarańczy
Frania - 24-07-2011, 19:19

Adrian moja masłowa też jeszcze nie zawiązała owoców za to DiNizi i Rondini rosną jak szalone.Bardzo plenne warto je mieć.
Zdecydowanie wolę zapach i smak cukinii niż dyni.

Grzesiek - 28-07-2011, 09:07

Dyni w tym roku nie sadziłem. Wystarczą dwie cukinie.
Pawka - 28-07-2011, 10:10

Przez tą piękną letnią pogodę moje są wielkości piłki do tenisa... :evil: :-( .
agnieszka - 28-07-2011, 23:01

A moje dopiero kwitną :D

pozdrawiam
Agnieszka

Frania - 29-07-2011, 07:56

W tym roku u mnie wyjątkowo cukinie i dynie ładnie rosną.DiNizi i Rondinii bardzo polecam bo są bardzo plenne i smaczne.Dotychczas już zebrałam po kilka sztuk z każdej. Dynia masłowa też już ma zawiązki wielkości 4 cm no i z czego bardzo się cieszę to taki dłuuuugi ogórek też ma kilka zawiązków .
Adrian śląsk - 29-07-2011, 08:46

Mi 5 zawiązków się trzyma ale 4 odpadły przez te 2 tygodniowe deszcze i brak słońca :roll:
Adrian śląsk - 29-07-2011, 18:51

O tak wyglądają na dziś

majka1 - 05-07-2013, 08:22

Ja osobiście nie lubię dyni - ale cukinię bardzo:) - na grządce są u nas razem posadzone:)
acia1065 - 05-07-2013, 17:28

Pyszna jest zupa z dyni.