"Forum działkowców"

Uprawa warzyw - Szklarnia - przygotowanie do uprawy

AnnaHelena - 28-12-2008, 23:39

Na wiosnę w małej szklarence planuje posadzić pomidory.
Ziemie kupie najpewniej w ogrodniczym ale chciałabym się od Was dowiedzieć czy oprócz wymiany ziemi mam jeszcze coś zrobić dodatkowo?
chodzi mi o odkażenie szklarni pomalowanie na biało murków betonowych od wewnątrz.

Kazimierz - 29-12-2008, 08:57

Anno, jeżeli wymieniasz ziemię to oprócz tego powinnaś odkazić całą szklarnię. Ja to robiłem poprzez spalanie około 150-200 g siarki. Jest to o tyle niewygodne, że po takim paleniu siarki, wszystkie elementy metalowe (stalowe) szybko korodują. Ja najpierw paliłem siarkę a potem odnawiałem malowanie elementów stalowych farbą chlorokauczukową. Takie zabiegi robiłem co 3 - 4 lata. Z kupieniem tej siarki mogą być problemy bo nie mam pojęcia gdzie ją można kupić. Ja mam jeszcze około kilograma i gdybyś miała problem to mogę Ci wysłać. Oprócz tego odkażania, murki możesz pomalować farbą emulsyjną (zewnętrzną), po zmyciu podłoża wodą z mydłem.
Są i inne sposoby odkażania, chemiczne, termiczne, ale zbyt złożone i trudne do wykonania na działce, dlatego ich nie stosowałem.

AnnaHelena - 29-12-2008, 14:32

Kazimierz, tylko ja minionego lata wyczyściłam szklarnie ze rdzy i pomalowałam farba do metalu.
może wystarczy tylko umycie jakąś specjalna substancja szyb i pomalowanie murków?
Szkoda by mi było mojej malarskiej roboty, bo nawet szyby nowe wstawiłam. :-?

Grzesiek - 29-12-2008, 19:54

Do odkażania szklarni można użyć środek o nazwie Trisept (plik pdf do pobrania)
AnnaHelena - 29-12-2008, 22:37

Grzesiek dzięki za informacje. Już sobie zapisałam nazwę. Poszukam wiosną tego środka. :)
Grzesiek - 13-01-2009, 18:51

Siarka granulowana (do spalania) jest dostępna w sklepach ogrodniczych. Widziałem ją również w sklepach internetowych (0,5 kg za około 5,00 zł).
wd - 14-01-2009, 07:29

W sklepach ogrodniczych jest też siarka w jedno kilogramowych opakowaniach przeznaczona do oprysków w cenie 15zł.

Grzegow - 29-01-2009, 20:39
Temat postu: Szklarnie - przygotowanie do uprawy
Włączając się w dyskusję o odkażaniu szklarni, chciałbym zauważyć, że siarka po spaleniu przechodzi w dwutlenek siarki (SO2):
- skutecznie zwalczający czynniki patogeniczne oraz szkodniki,
- jednocześnie to gaz silnie fitotoksyczny, a co najgorsze może uszkodzić układ oddechowy ludzi.
W charakterystyce fungicydów i zoocydów stosowanych w ochronie warzyw (dwutygodnik Owoce warzywa kwiaty nr 1-2/ 2008) już nie wymieniono siarki granulowanej.
Tak więc zakupioną siarkę pozostawmy do zakwaszania gleby.

Pozdrawiam Grzegorz

mirka - 30-01-2009, 06:55

będąc w sklepie ogrodniczym podsłuchałam rozmowę klienta który chciał kupić środek do odkażania szklarni i sklepowa powiedziała,że wszystkie środki należy stosować jesienią ponieważ są toksyczne i długo działające,następnie taką szklarnię należy starannie spłukać/środek użyty przy myciu ram nie wyparowuje lecz zostaje/a ziemie należy mocno przelać wodą,moja rada stosowana od lat krzaki pomidorów usuwam jesienią za nim zaatakuje je choroba,następnie sieję żyto ,które eliminuje mączniaka jeżeli takowy jest,następnie zlewam całą powierzchnię ziemi nie rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw ,wiosną szyby myję mydłem potasowym albo ludwikiem rozcieńczonym wodą,a ziemię zlewam nadmanganianem potasu,można dostać w aptece,ten środek nie jest toksyczny.pomidory mam zawsze zdrowe praktycznie do póżnej jesieni.przez lato stosuję podlewanie i opryski rozcieńczoną gnojówką z pokrzywy i skrzypu i obserwuję krzaki ,na bieżąco usuwam chore liście,ważne jest wietrzenie,nie stosuję żadnej chemii na działce,no chyba że dotyczy to czarnej plamistości róż ,szkoda pieniędzy bo chemia jest droga i nie zawsze skuteczna,a po drugie takie warzywa można kupić w marketach,a pomyślcie też o naszych sprzymierzeńcach,pszczołach,biedronkach,złotookach no i o sobie :D
AnnaHelena - 30-01-2009, 22:22

Mirko a to mydło potasowe dostane w centrum ogrodniczym?
Gnojówki tez używałam w zeszłym roku (ale nie pryskałam nią pomidorów, bo wyczytałam, że liście nie lubią by zraszane: pomidory rosły na warzywniku)
W tym roku chcę wymienić całkowite ziemię w szklarni, gdzie będę sadziła tylko pomidory więc ziemi nie będę musiał odkażac.

mirka - 31-01-2009, 06:51

Aniu mydło potasowe jest prawie w każdym ogrodniczym,ale nie zrażaj sie ponieważ ma bardzo nie miły zapach,pomidory można pryskać ale w dzień,tak żeby do wieczora liście obeschły.
ziezielony - 06-02-2009, 13:14
Temat postu: nowy rok ogródkowy już tuż tuż....
sezon wkrótce!!! :laughing23bt: :laughing23bt: :laughing23bt:
nowy sezon!!!!
znów tony Bamidorów!!! :clap: :clap: :clap:
zalew regionalnych targowisk czerwonymi kuleczkami, kulkami i kulami.....
:love: :love: :love:
odrodzenie koniunkturalne w sklepach rolnych :notworthy: :notworthy: :notworthy:
podobny wątek już kiedyś był- oto linka:
http://www.dzialkowcy.inf...hlight=bamidory
a z jakiej przyczyny planujesz wymienić ziemię w szklarni?
czy to aby konieczne?
pozdrówki
ziezielony

ziezielony - 06-02-2009, 13:20
Temat postu: jeszcze zapomniałem...
Anna Helena postępowałem zgodnie z opisami i absolutnie wszystko poszło doskonale!
żadnych uwag, żadnych błędów, żadnych chorób
Bamidory są najlepsze!
już wkrótce pojawią się kolejne pokolenia :aloha:
i ten smak :laughing23bt:
i te możliwości......
pięęęęęęknie będzie
:laughing23bt:
pozdrawiam
ziezielony

AnnaHelena - 06-02-2009, 14:19

ziezielony, bo ziemia jest stara zanieczyszczona zeschniętą farba, kitem szklarskim i nie uprawiana od dobrych kilku lat.
Kurcze ja też się cieszę na nowy sezon działkowy, ale chyba nie wystarczająco. Coś ze mną nie tak... :lol: ;-)

ziezielony - 24-02-2009, 16:22
Temat postu: szklarnia- nawożenie i poprawa gleby przed sezonem
skąd wiadomo jakich pierwiastków/związków brakuje w glebie?
czy są jakieś domowe sposoby aby to ustalić?
rzecz oczywista, że piję do BAMIDORÓW gdyż niektóre jakoś miały problem z dojrzewaniem - długo były nieczerwone - w porównaniu z innymi.
podobno to potas - czy tylko?
1. K2O- sól potasowa?
2. HORTISUL - K2O - 52%; S - 18% ?
3.SIARCZAN POTASU- pylisty lub granulowany- K2O - 50%; S - 18% ?
4.PATENTKALI GRANULOWANY- K2O - 30%; MgO - 10 %; S - 17% ?

a w ogóle to jak dbać o glebę? np w zimę w takiej szklarni?

janiczek - 24-02-2009, 23:34

Po prostu, dać jej odpocząć.....