"Forum działkowców"

Gleba, kompost i nawożenie - Gnojówka z pokrzyw

chandler - 11-11-2008, 18:50
Temat postu: Gnojówka z pokrzyw
Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw ?
mirka - 11-11-2008, 19:37

obecnie jest już za póżno na zrobienie gnojówki,robi się ją latem z nie kwitnących pokrzyw,w naczyniu najlepiej plastikowym,kilogram świeżych pokrzyw zalewasz dziesięcioma litrami wody,stawiasz w cieniu na 10 dni mieszając,gdy przestanie się już pienić to świadczy o tym ,że gnojówka jest już dobra,można podlewać opryskiwać,dojrzewanie gnojówki zależy od temperatury,gdy jest ciepło może to być krócej niż 10 dni.
Bartek - 28-04-2009, 23:49

A może się ktoś orientuje jakie właściwości/skład makro i mikro elementów oraz ph, ma ta gnojówka. Domyślam się że głównie azot...? :roll:
HeniQ - 01-05-2009, 19:57

Gnojówka z pokrzywy zwyczajnej zawiera:
-flawonoidy , aminy i histaminę ( składniki do sprawdzenia w internecie- zbyt długi byłby post).
Gnojówka fermentująca ( 1:10): zwalcza mszyce , przędziorki , miseczniki i tarczniki (stosować przy porażeniu roślin).
Gnojówka przefermentowana(1:10) przy podlewaniu wzmacnia : pomidory , kapustę , selery , ogórki , kwiaty jednoroczne , byliny , róże , krzewy i drzewa owocowe.
UWAGA ! - nie podlewać fasoli , grochu czosnku i cebuli .
Przy porażeniu roślin roślin przez mszyce gnojówką przefermentowaną opryskiwać rośliny roztworem 1:20.
Nierozcieńczoną gnojówką podlewamy kompost - przyśpiesza rozkład masy kompostowej.

Renia - 01-05-2009, 20:29

Heniu serdeczne dzięki bo w tym roku zrobiliśmy taki zacier :lol: i bardzo się ta porada mi przyda :bussi:
staraj - 02-05-2009, 06:35

Jeżeli chodzi o mszyce to na moje pokrzywa coś nie działa ale stosuję co roku
Adrian śląsk - 02-05-2009, 09:05

Ciekawi mnie dlaczego nie stosować przy podlewaniu cebuli :?: ja podlewałem i bardzo ładnie rosła
HeniQ - 02-05-2009, 19:33

Nie wiem dlaczego nie należy stosować do podlewania w/w roślin - po prostu tak jest napisane we wszystkich poradnikach , z których korzystam.
Adrian śląsk - 03-05-2009, 08:18

Aha szkoda że nie ma wyjaśnienia bo ciekawi mnie to :D
Adrian śląsk - 13-07-2009, 09:59

Ostatnio spotkałem się z opinią że gnojówka z pokrzyw zakwasza glebę :-) teoretycznie ma w swoim składzie kwas mrówkowy którym parzy. Co o tym sądzicie??
Gabi - 13-07-2009, 15:43

Może dlatego że te rośliny nie potrzebują tyle azotu?Gnojówka taka porządnie sfermentowana (2 do 3 tygodni)to doskonały nawóz azotowy.Podlewa się rozcieńczoną 1:10 .Nie tolerują jej rośliny które mają małe zapotrzebowanie na azot.Pomidory za to uwielbiają.Tylko ten zapach :-?
Grzesiek - 29-07-2009, 13:22

Właśnie - ten zapach... Szczególnie jak sąsiedzi trzymają wiadra z gnojówką przy ogrodzeniu i cały zapaszek idzie w moją stronę. :-x
Amarylka - 03-08-2009, 20:30

Dziś ściąłem pokrzywy, pociąłem na kawałki i umieściłem w 3 wiadrach, połowa wiadra i więcej pokrzyw, zalałem wodą, wiaderka przykryłem czarną folią.
Tylko, że były to kwitnące pokrzywy - czy coś może się stać roślinom po podlaniu taką przefermentowaną gnojówką? Dlaczego muszą być to tylko niekwitnące pokrzywy??

mirka - 04-08-2009, 10:47

Ponieważ podlewając gnojówką z już kwitnących pokrzyw możesz rozsiewać sobie nasionka i mieć siewki pokrzyw.
Amarylka - 04-08-2009, 21:24

Dzięki za odpowiedź, myślałem, że to coś poważniejszego, trudno, najwyżej wyrosną pokrzywy :evil_2:
wd - 05-08-2009, 04:30

mirka napisał/a:
Ponieważ podlewając gnojówką z już kwitnących pokrzyw możesz rozsiewać sobie nasionka i mieć siewki pokrzyw.

Z mojego doświadczenia wynika, że przefermentowane nasiona nie mają już siły kiełkowania. Kilka lat podlewam gnojówką z pokrzyw , przez to nie używam żadnej chemii i nie widzę rozprzestrzenia się pokrzywy w innych miejscach na działce, jeśli już to sami zasiedlamy nowe miejsca pokrzywą przez przenoszenie kwitnących roślin, czy korzeni :D

mirka - 05-08-2009, 10:11

Może i masz rację.
kazia - 14-10-2009, 19:33

Witam serdecznie prosze o porade zastało mi pół beczki gnojówki z pokrzywy i pół beczki krowiego gdzie moge wylać i czy można zmnieszać bo mi szkoda pozdrawiam

--------------------------
Przeniesione z tematu Pomidory. Grzesiek

Amarylka - 14-10-2009, 20:18

Gnojówkę z pokrzyw na kompost - lepiej przegnije wszystko.
Grzesiek - 14-10-2009, 20:25

Można też wylać wszystko na przekopaną ziemię. Oczywiście można zmieszać obie gnojówki. Wylanie na kompost, tak jak pisze Amarylka, to również dobry pomysł. Na wiosnę kompost będzie wzbogacony a dodatek gnojówki przyspieszy rozkład resztek jesienią i zimą.
Obecnie lepiej już nie podlewać rosnących roślin (bylin, krzewów, drzew). Może to pobudzić je do wzrostu a jesienią jest to niewskazane.

miltonia5 - 15-10-2009, 18:14

Dobry pomysł z polaniem kompostu gnojówką. Rosła u mnie dynia na nim ,więc wzbogacę go na nowo.......nie zubożeje przez to kompost :D . Na drugi rok też wsadzę dynię na kompoście ale usypię go na nowo :D
robert - 22-10-2009, 08:41

Podzielę się swoim doświadczeniem.
Mam dużą, plastikową beczkę i do tej beczki przez cały sezon wrzucam różności :skoszona trawa, jakieś liście i "nieliście"........ Oczywiście wszystko to zalane jest wodą i tak sobie do jesieni stoi. Czasem wykorzystuję ten specyfik do zasilania roślin. Głównie jednak wykorzystuję go podczas przekopywania . W rowek wkładam części roślin /liście z drzew, po burakach, marchewce....../, polewam to gnojówką i przykrywam warstwą ziemi, i tak do wyczerpania. Kompost również polewam. :hi: