"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Bożykwiat Meada

Barbara1 - 18-03-2005, 23:53
Temat postu: Bożykwiat Meada
http://www.dobrepole.pl/g...ia_goliath.html
Czy może ktoś Was ma doświadczenie w rozmnażaniu tej pięknej bylinki. Dwa lata z rzędu zbierałam siew. Na wiosnę wysiewałam i nic z tego nie wychodziło.

Wiktor - 19-03-2005, 00:04

Baś. Skorzystalem z linku. Czy te kwiatki są takie małe jak widać? Chodzi mi o sam kwiat nie o wysokość.
Barbara1 - 19-03-2005, 00:08

Wiktor wyobraź sobie, że te wszystkie kwiatki przedstawione w linku to dopiero jeden kwiat Meady. Może ich mieć i ze 20 osadzonych na sztywnych łodyżkach.
Grzesiek - 19-03-2005, 10:06

Basiu, ja również mam na działce bożykwiat meada (Dodacatheon meadia). Pięknie kwitnie, ale nie dopuszczam do zawiązania nasion – wystarcza mi jedna kępka.

Oto kilka informacji dotyczących rozmnażania bożykwiatu z nasion ( pochodzą z książki: Marcinkowski J. - ”Byliny ogrodowe – produkcja i zastosowanie”. PWRiL, Warszawa 1991)

Zdolność kiełkowania nasiona bożykwiatu zachowują przez 1 rok. Czas kiełkowania to ok. 14 dni.
W książce zalecają wysiew nasion od XII do III. Nasiona kiełkują na świetle w ciągu 10-15 dni od wniesienia do szklarni. Siewki należy pikować zaraz po wschodach, gdyż ich okres wegetacji jest bardzo krótki. Rośliny szybko zasychają i dalszy wzrost odbywa się dopiero za rok. Tyle informacji z książki.

Ja ze swojej strony mogę dodać, że podobny efekt przechłodzenia nasion możemy uzyskać wysiewając nasiona do doniczki, następnie wstawiamy ją do lodówki (najniższa półka) na 2-3 tygodnie i gotowe. Nasion lepiej nie przykrywać ziemią – wystarczy lekkie przyklepanie (kiełkują na świetle). Kolejny problem może stanowić wczesne zasychanie liści. Należy pamiętać wtedy, że w danym miejscu rosną siewki – aby ich niechcąco nie wykopać.
A może warto byłoby wysiać nasiona jesienią wokół roślin matecznych?
W książce nie znalazłem informacji po ilu latach uprawy otrzymany kwitnące rośliny .

Bożykwiat można również rozmnażać z sadzonek korzeniowych

Życzę powodzenia w uprawie.

Barbara1 - 19-03-2005, 10:29

Grzesiu dzięki za radę. Zrobiłam dokładnie jak piszesz i nic. Wisną podzielę roślinę mateczną bo mam okazałą kępę.
Maria - 19-05-2006, 18:51

Grzesiek napisał/a:
ja również mam na działce bożykwiat meada (Dodacatheon meadia). Pięknie kwitnie, ale nie dopuszczam do zawiązania nasion – wystarcza mi jedna kępka.

Od dziś i ja mam tę piękność. Ale co to znaczy Grzesiu, że nie dopuszczasz do zawiązywania nasion. Czy obcinasz kwiatki nim całkiem przekwitną, bo się rozrasta? Ta moja sadzona miała bardzo wiotkie łodyżki z kwiatkami, więc po posadzeniu lekko je podwiązałam - nie wiem czy dobrze zrobiłam.

Grzesiek - 20-05-2006, 22:32

Marysiu ja obcinam kwiaty po przekwitnięciu. Podobnie postępuje z większością bylin.