"Forum działkowców"

Uprawa roślin sadowniczych - Poziomki - uprawa, odmiany

mamiroma4 - 15-04-2008, 00:30
Temat postu: Poziomki - uprawa, odmiany
Naprawdę nikt z działkowców nie ma na działce poziomek?Chodzi mi o to,jaką posadzić odmianę,w jakiej ziemi i jak podlewać.
mirka - 15-04-2008, 06:41

mam poziomki na działce,najlepsze są bez rozłogowe,posadż je w lekkim półcieniu,no i raczej lubią lekko wilgotno,ja swoje posadziłam między porzeczkami ale porzeczki są co roku przecinane także nie zagłuszą poziomek i jest im tam dobrze,a co do gleby to rosną w takiej jaka jest na działce a jadąc do lasu na grzyby przywożę w reklamówce leśnej ziemi do podsypania,co do odmiany to nie pamiętam jaką siałam,to było tak dawno.
qrystyna216 - 15-04-2008, 09:22

Ja też mam. Posadziłam koło parzydła leśnego, jaki gatunek nie wiem bo dostałam od innej działkowiczki.
kra52 - 15-04-2008, 09:38

Witam,poziomki Rugia bezrozłogowe miałam od zawsze ale sie wyrodziły.Tydzień temu posiałam nowe kupione nasiona.potem trafią na grządkę i po sprawie .rosna i owocują bez kłopotu.Mam też jakies bezimienne poziomki rozłogowe -rozłaza się jak nie wiem co,ale trzymam bo w smaku są dużo lepsze od Rugii.
Grzesiek - 15-04-2008, 20:09

W tym roku posiałem poziomki odmiany Regina - podobno wielkoowocowa ;-) Zobaczę co z nich wyrośnie. W tym tygodniu będę pikował siewki do kuwety. Jak podrosną wysadzę do gruntu.
Lisa - 15-04-2008, 20:34

Moje poziomki (nie pamiętam jaka odmiana) rosną w pełnym słońcu i nie narzekają. Nie są to poziomki rozłogowe, siedzą w jednym miejscu. W zeszłym roku dosadziłam parę krzaczków poziomki żółtej, nasiona wysiałam dość późno i nie zdążyły zaowocować, może w tym roku sie uda. :D
Agatina - 15-04-2008, 21:56

Moje poziomki rosna w ogrodku od 3 mesiecy. Jakis lesne tutejsze. Po przesadzeniu szybko sie ruszyly i mam nadzieje ze sie rozpanosza. Wlasnie sie doczytalam, ze warto podsypywac sciolka z lasu, wiec tak bede robic.
borys - 16-04-2008, 17:34

Ja kupiłem nasiona poziomki w "kauflandzie" (chyba).
Zapomniałem o nich i posiałem dopiero 10 dni temu.
Stoja na ostatnim parapecie od północy (brak miejsca).
Nie wiem czy w tym roku coś z nich zaowocuje ?

Miałem już resztkę ziemi i widzę ze zaczynają "szukać" światła :(
Może jak podrosną to dosypie jeszcze ziemi ?

miltonia5 - 16-04-2008, 22:51

Borysie, zaowocują tylko trochę później. Dostałam od sąsiadki rozłogowe ale przenoszą się na słońce :D ,nie rozłogowe tez rosną ale są większe. Warto co dwa lata powtórzyć zasiew.
Pozdrawiam

borys - 16-04-2008, 23:16

Wiem, że poziomkami sie nie "najem" w tym roku.
Są one jednak tak "romantyczne" :)
Posadzę je na skalniaku.

Adrian śląsk - 17-04-2008, 08:23

Nie ma to jak naturalne dzikie poziomki takie z lasu :P mam je na działce i są dosyć ekspansywne choć mi to nie przeszkadza dzięki ich aromatycznym owocom :-)
Lisa - 17-04-2008, 10:22

Borysie mogą Ci zaowocować około sierpnia - września, moje tak owocowały w pierwszym roku wysadzenia.
kra52 - 17-04-2008, 10:29

Wysiałam Rugię zaczeły już kiełkowac,jak sie ociepli rusza ostro z rosnieciem.Bardzo lubie poziomki.
izaa - 17-04-2008, 16:42

kra52, ja też uwielbiam szkoda że są takie małe ;-)
Grzesiek - 17-04-2008, 20:28

Dziś rozpikowałem poziomki. Teraz czekają w kuwetach na przeprowadzkę na działkę. Do gruntu trafią na przełomie maja i czerwca.
kuneg - 17-04-2008, 22:07

Moje poziomki rozlaza sie we wszystkie strony. Odmiany nie znam, bo byly juz, jak kupowalam dzialeczke :)
Tydzien temu pozbieralam wiekszosc maluchow i posadzilam pod jezynami i pod agrestami piennymi. Niech sie jeszcze bardziej rozleza, bo owoce maja przepyszne i wcale nie takie male :)
Wole miec poziomki - jako rosliny okrywowe - niz pielic pod krzewami ;)

borys - 17-04-2008, 22:43

kuneg napisał/a:

Wole miec poziomki - jako rosliny okrywowe - niz pielic pod krzewami ;)

Nie będą miały pod krzewami za mało światła ?

Adrian śląsk - 18-04-2008, 13:02

Ja mam pod krzewami winogron i też sobie dobrze radzą :-) w sumie poziomki rosną w lesie i cień im nie przeszkadza :-)
Agatina - 20-04-2008, 15:03

Moje tez posadzilam w zacienionym miejscu. Tam gdzie rosly w naturze mialy cien, wiec nie chcialam im zrobic niedzwiedziej przyslugi.
kuneg - 21-04-2008, 13:37

borys napisał/a:
Nie będą miały pod krzewami za mało światła ?

Bedzie im tam w sam raz. :) Do tej pory i tak rosly w kompletnym cieniu za altanka.
Poza tym mam kilkumetrowy szpaler jezyn i wlasnie tam wyladowaly poziomki. Jest to pas ziemi szerokosci okolo 70-80 cm. Owocow powinno byc dosc sporo :)
Nie wiem, jakiej odmiany mam poziomki, ale maja wasy i ladnie zadarnia cala przestrzen, ktora im przeznaczylam...

Bogda - 21-04-2008, 15:46

Małgosiu działka i ogród mają to do siebie, że ciągle się coś zmienia. Jak im będzie źle to je znowu przesadziśż. :-) :lol:
borys - 21-04-2008, 22:49

Bogda napisał/a:
Małgosiu ...

mów jej Małgorzato :)

kuneg - 22-04-2008, 20:01

Bogda, a oczywiście, że jak będzie coś nie tak, to poziomki będą miały znów przeprowadzkę :D

borys napisał/a:
Bogda napisał/a:
Małgosiu ...

mów jej Małgorzato :)

Odczep się rzepie ;-) :mrgreen:
Małgosia - też ładnie :-)

borys - 22-04-2008, 22:27

Wiem, ze to nie na temat :)
Zasugerowałem sie opisem.
Gdybym mojej kumpeli Małgorzacie powiedział "Małgosiu" chyba by mnie zerzarła :)

Niema sprawy :)
Małgosia ładnie Bogda ładnie
Jest OK. :)

Bardzo lubię poziomki :)

Grzesiek - 23-04-2008, 20:49

Kończymy pogawędki i wracamy do tematu. :nono:

Moje sadzonki poziomek przeprowadziły się na działkę ;-) Stoją w altance i nabierają sił.

miltonia5 - 23-04-2008, 21:45

Moje poziomki maja już dwa lata ale od wiosny ruszyły, i rozłogowe i rosnące w kępkach, nie pamiętam jakie siałam... rozłogowe trochę wyrzuciłam, było mi za dużo...
kuneg - 23-04-2008, 22:01

Moje poziomki już zaczęły kwitnąć...
Truskawki, maliny i aronia też zaraz zaczną kwitnąć.
Modlę się, żeby przymrozków już nie było.

Lisa - 27-04-2008, 10:23

Poziomki sadzone w zeszłym roku:

fragola - 28-06-2008, 06:40

A do mnie przeszły od sąsiada poziomki,które kwitną na różowo.Kwitną od wiosny do jesieni.Myślałam,że jest to odmiana ozdobna,ale mają ogromne owoce i bardzo słodkie.Spróbuję je rozmnożyć,chociaż pędów mają niewiele
Grzesiek - 06-07-2008, 19:47

Tegoroczne poziomki

jagodowo_mi_123 - 31-10-2009, 08:42

Widzę, że niezły tłum ekspertów urzęduje na tym forum, więc mam pytanie: Mam poziomki w doniczkach za oknem (pomysł pojawił się po przeczytaniu właśnie waszych postów!) i właśnie zaczęły żółknąć im liście. Co zrobić z nimi na zimę? Jak je przechować do następnej wiosny,żeby znów zaowocowały? Dzieci były zachwycone pomysłem,żeby zamiast kwiatów, na parapetach były owoce. Proszę o rady !
mirka - 31-10-2009, 10:28

Moim zdaniem poobcinaj nadmiar liści,ustaw doniczki w chłodnym i widnym miejscu ,doniczki postaw na podstawkach,podlewaj gdy stwierdzisz ,że ziemia może być przeschnięta ale wodę lej na podstawek aby ziemia wokół szyjki liściowej nie zamoczyła się i nie powodowało to zagniwania ,w pomieszczeniach nie ma możliwości owiania i jednocześnie osuszenia lisci.
Grzesiek - 31-10-2009, 18:54

Można również zabezpieczyć doniczki przed mrozem (owinąć kartonem, obłożyć styropianem, wstawić do wiadra lub większej doniczki - tak jak z roślinami zimującymi na tarasach) i przechować na balkonie. Wystarczy postawić doniczki w zacisznym miejscu i poziomki przetrwają. Od góry można całość jeszcze okryć włókniną.
HalinaS - 01-11-2009, 09:31

Moje poziomnki wyhodowane z nasionek wysianych w marcu. Odmiana Regina, są posadzone w towarzystwie borówek amerykańskich. Ściólkowane trawą. Jestem pod wrażeniem, owocowały do 15 października kiedy spadł śnieg. Nie wiem czy powinnam ściąć liście przed zimą?

Grzesiek - 01-11-2009, 16:54

Liści na zimę u poziomek nie ścinam. Robię to dopiero wiosną - usuwam wszystkie suche liście.
jagodowo_mi_123 - 03-11-2009, 10:30

Poziomkom obcięłam liście tak z grubsza, żeby nie uszkodzić środków i postawiłam w suchym miejscu. Czy mam je podlewać normalnie czy skąpo,żeby wegetowały? Prosiłabym też o radę w sprawie truskawek; dałam latem za mało słomy wokół krzaków i zarosły okrutnie chwastami- czy mam plewić teraz, czy zrobić to na wiosnę razem z przekopywaniem części ogródka? Dziękuję za porady, pozdrawiam wszystkich!