"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Wysiew nasion do kubeczków...

hercules - 05-03-2008, 10:14
Temat postu: Wysiew nasion do kubeczków...
A ja mam pytanko. Niedługo biorę się za wysiew ziół, oraz aksamitki powiedzmy do takich kubeczków po śmietanie (dużych) i nie mam pojęcia ile nasion i na jaką głębokość wsiewać. Mam jeszcze takie kubeczki kwadratowe po margarynie.

Podpowie mi ktoś ile nasion wysiewać?

Pozdrawiam
hercules

mirka - 05-03-2008, 14:28

najpierw w tych kubeczkach zrób dziurki,i tak jak aksamitki to można pojedyńczo wysiewać,bo nasionka duże i łatwo to zrobić a im wieksze odstepy między siewkami tym lepiej rosną siewki,nie bujają,natomiast drobne nasionka można wysiewać w ten sposób urywamy kawałek papieru toaletowego lub chusteczkę higieniczną ,ale naprawdę odrobinkę ,moczymy w wodzie i dotykamy rozsypane na talerzu nasionka a potem ten kawałeczek chusteczki z przyklejonymi nasionami kładziemy na wcześniej przygotowaną ziemię i przysypujemy cieniutką warstwą żółtego piasku,dotyczy to nasion lobeli i innych drobnych,musisz też wiedzieć,że nie wszystkie nasiona się przykrywa ziemią np pierwiosnków i heliotropu się nie przykrywa i te nasiona jeszcze przed siewem muszą około tygodnia być w lodówce tz muszą przejść stratyfikację,łatwiej wtedy kiełkują,
hercules - 07-03-2008, 06:33

Dziękuję za szybką odpowiedz, aksamitki już wsiałem, niektóre ziółka też. Wielkie dzieki. :-)
qrystyna216 - 08-03-2008, 10:49
Temat postu: Do Mirki
Świetny pomysł z tą chusteczką, chociaż wiele razy korzystałam z nasion na taśmach lub na innych "matach" z ligninopodonych, nigdy nie wpadłam na opisany przez Ciebie sposób.
gagula - 11-03-2008, 13:16

A ja się chciałam zapytać o aksamitki: czy konieczne jest wczesniejsze wysianie w domu? Wydawało mi się, że nasiona aksamitek można prosto do gruntu... :roll:
mirka - 11-03-2008, 13:37

aksamitki mozna wysiewac do grunto po konieckwietnia lub na poczatku maja,ale beda póżniej kwitły.
Paweł - 11-03-2008, 22:38

Ja aksamitki wysiewam do gruntu i nawet dobrze sobie radzą. Ostatni rok tylko dla nich nie był zbyt korzystny bo albo sucho albo za mokro, ale i tak kwitły całkiem całkiem.
Barbara1 - 11-03-2008, 22:41

Moje wysieję w namiocie w połowie kwietnia.
qrystyna216 - 11-03-2008, 22:47

Można w kwietniu wysiać do gruntu i przykryć agrowłókniną. To przyspieszy ich wzrost.
Ja tak robić i z innymi kwiatkami, bo zakładać inspekty na wszystkie kwiaty jest niemożliwe.

mirra57 - 23-04-2008, 09:18

Witam :aloha:
Proszę o pomoc, jak wysiac nasiona rącznika pospolitego do plasikowych doniczek?
Pozdrawiam, życzę miłego dnia :hand:

janiczek - 23-04-2008, 16:37

Witaj, nasiona rącznika przed siewem dobrze jest namoczyć na dobe w wodzie, zalecają też wcześniej nasiona otrzeć tarką aby twardy naskórek troche zetrzeć, lepiej kiełkuje i wciąga wode, a reszte normalnie do ziemi i to już obojętne jakie naczynia, myślę że w póżniejszym terminie chcesz wysadzić do ogrodu{działki} a jeśli planujesz w pojemniku to stopniowo zwiększasz przy przesadzaniu.
Życze powodzenia,a jak byś miała jakieś pytania to śmiało, ktoś zawsze pomoże,tu są bardzo mili i uczynni ludzie{jak dobra rodzina}. ;-)

Barbara1 - 23-04-2008, 20:06

Janek dobrze wytłumaczył.
krysp50 - 16-01-2009, 15:26

Otwieram sezon 2009 !! :lol:

Może trochę za wcześnie, ale szykuję powoli listę nasion do wczesnego wysiania. Mam nasionka petunii i osteospermum. Czy te nasionka przed wysianiem potrzebują jakichś specjalnych zabiegów ?

Adrian śląsk - 16-01-2009, 17:36

Ja dziś dzwoniłem do mojego sklepu ogrodniczego w którym zawsze kupuję, powiedzieli że nasiona dostali ale właśnie je wyceniają i że za tydzień będą w sprzedaży już nie potrafię się doczekać :D
mirka - 16-01-2009, 18:42

w tym roku kupuje nasiona kwiatów kwitnących przez całe lato,żeby nie trzeba było odnawiac rabaty,tak jak np wszelkiego rodzaju aksamitki,dla kontrastu posadzę flots gwieżdzisty,cynie,gazanie,złocień karłowy przypołudnik i portulatkę lobelię i zeniszka,przymiotno karwińskiego/hiszpańska stokrotka,no i troche cebulowych,kupując nasiona patrzę na wygląd kwiatów ponieważ chcę zrobić piętrowe rabaty,no i zwracam uwagę na długość kwitnienia.poluję jeszcze na osteospermum,miałam piekne sadzonki które robiłam sama w tamtym roku w sierpniu,ale miałam zadołowane w szklarni i mimo,że były przykryte to i tak zmarzły.
Grzesiek - 16-01-2009, 19:21

W tym roku sieję prawie wyłącznie gatunki, które są wysiewane bezpośrednio do gruntu. Mniej pracy i do tego cebulowe mogą spokojnie przekwitnąć i zacząć zasychać.
miltonia5 - 16-01-2009, 20:08

Super wieści :D czas jest ale czytając Mirkę już się nakręcam. :D
Grześ dobry sposób, od razu do gruntu ale pewnie i tak coś zasiejesz wcześniej :D
Ja już rozpoczęłam turę pelargonii, pacioreczniki po niedzieli powsadzam :D
tylko gdzie je wszystkie podzieję..........

Adrian śląsk - 17-01-2009, 09:38

Właśnie kłopoty z rozsadami i to pikowanie -nie przepadam za tym :D ale sadzonki rodzynków brazylijskich, tykwy, luffy, astrów, pory czy papryki na pewno będę robił samodzielnie :-) nastawiam się na kwiaty mało wymagające, długo kwitnące i raczej wieloletnie czy cebulowe. Z jednorocznych będę miał tylko astry cynie aksamitki i kosmos, nie licząc szarłatu wilczomlecza czy ostróżeczki które rozsiewają się same :-)
krysp50 - 17-01-2009, 11:06

Teoretycznie też nie będę za dużo wysiewać w domu- teoretycznie :smiech3:
Chcę jednak mieć więcej osteospermum, bo sprawdziła się na mojej "patelni", zebrałam nasionka i teraz ponownie wracam do mojego poprzedniego pytania: czy mogę je wysiać normalnie, czy może mają jakieś specjalne wymagania. Ktoś już próbował ?
Miałam sadzonki, ale wygląda,że w altanie zmarzły :evil_2:

miltonia5 - 17-01-2009, 13:29

Krysp50,Osteospermum wysiewamy w marcu lub w kwietniu do szklarni więc myślę , że za wcześnie jeszcze. Szkoda , że nie zabrałaś do piwnicy, przy oknie z pewnością by przeżyły. Narobiła byś po miesiącu sadzonek na cały balkon :D
Pozdrawiam

krysp50 - 17-01-2009, 14:07

miltonia5 napisał/a:
sadzonek na cały balkon

Na balkon to nie, bo u mnie wschodni i słabo kwiaty kwitną. Sprawdziła się u mnie na rabacie w ogrodzie, więc będę chciała mieć jej więcej a sadzonki są - przynajmniej u mnie - drogie. Co do siewu - faktycznie wcześnie, ale coś mnie korci,żeby sprawdzić, czy to co zebrałam, to faktycznie są nasionka i czy będą wschodzić ;-) Poza tym u mnie wszystko trwa dłużej, bo mam tylko wschodnie okno i parapet zajęty przez domowe kwiatki, a zachodnie ma szyby z filtrami i tam z kolei roślinki są mocno wyyyyyyybiegnięte.

Grzesiek - 17-01-2009, 20:16

W mieszkaniu robię jedynie rozsady pomidorów. Astry, aksamitki, balsaminę, dalie - sieję na działce na rozsadniku lub w skrzynkach w namiocie foliowym. Ze skrzynek bez pikowania wysadzam na miejsce stałe.
miltonia5 - 18-01-2009, 09:29

Krysp50, piszesz, że sadzonki u Ciebie drogie, u mnie też dlatego robię je sama w większości. :D
Grześ, też tak myślałam w większości siejesz już do gruntu :D ale zostaje i tak sporo .
Same pomidory zajmują miejsca a jak już dorastają do wysadzenia, :D ...nie ma miejsca na astry, aksamitki i niecierpka :D pomyślałam ,że chyba lepiej niecierpka posiać jak tytoń ozdobny, który choć pachnie ale mało go widać w jakimś oddzielnym pojemniku :D
Czytając każdego z Was, można przemyśleć jeszcze swoje zamiary.... :D

Jan z wyspy - 24-01-2009, 22:34
Temat postu: Wysiew nasion do kubeczków...
Tak wiosnę czujemy dzialkowicze i ja już myślę powoli o kubeczkach ,sianiu ,nasionach.
Zejdę do piwnicy i przyniose bulwy begoni, potemje wsadze do kubeczków po kefirze.niech urosną w piękne kwiaty.

AnnaHelena - 25-01-2009, 23:04

Kochani działkowcy. wiecie nie od dziś, że jestem baaardzo początkująca w działkowaniu.
W tym roku chciałabym posiać więcej kwiatów wyhodowanych własną ręką., ale jednoczenie nie chciałabym przegapić siania nasion kwiatów.
Stąd prośba do Was: jakie mogłabym sama posiać kwiaty (te siane do pudełek na parapecie ale i tych wprost do gruntu), które nie sprawiłyby mi kłopotów jako początkującej.
jak już będę wiedziała jakie mam kupić na opakowaniu na pewno będzie pisać kiedy siać i w ten sposób nie przegapię terminu siania. :D

mirka - 26-01-2009, 07:55

Anno wprost do gruntu możesz posiać aksamitki,wspaniała roślina kwitnie przez całe lato i jest w różnej gamie kolorów,maczek kalifornijski również mozesz posiać do gruntu,groszek pachnący,są to kwiaty mało wymagające a bardzo urokliwe,a do kubeczków wysiej gazanię kwitnie aż do mrozów,lobelię również kwitnie całe lato,oraz rumianki/margaretki /jednoroczne,to tyle moze inni mają inne pomysły,powodzenia w uprawie.
AnnaHelena - 26-01-2009, 10:39

Dziękuję Mirko za odpowiedź. Juz zapisałam sobie nazwy, mam nadzieję, że wzejdą.
Mam jeszcze pytanie odnośnie petunii. WW internecie znalazłam kilak wersji siewu: od końca stycznia do połowy marca. Jaki jest najlepszy termin siewu? Ją się sieje do kubeczków prawda?

Lisa - 26-01-2009, 11:21

Ja petunię sieję w lutym, tak na oko, do kubeczków. Do kubeczków polecam również dalie, te jednoroczne, przepięknie kwitną i też długo. A do gruntu - dziwaczki. Rosną bez problemów wszędzie, rozrastają się w spore krzaczki, więc należy je siać dość rzadko.
AnnaHelena - 31-01-2009, 08:53

Wypisałam sobie roślinki, które chciałabym posiać na działce w tym sezonie:
aksamitki
maczek kalifornijski
gazania
lobelia
groszek pachnący
szałwia lekarska
petunia
goździk brodaty
werbena ogrodowa
cynia (śliczna jest więc z tej chciałabym posiać tą niską i wysoką)
gomfrena
kocanka (dla siostry na suche bukiety)
lewkonia letnia
niecierpek balsamina
titonia
petunia
dziwaczek
zatrwian (z tego co wyczytałam to nie jest jednoroczna roślina tylko bylina)

Trochę się z tego uzbierało, ale cześć z tego są to rośliny siane wprost do gruntu, więc parapet chyba się nie zawali od kubeczków i małych doniczek. :D
Może jakaś roślina, które wymieniałam jest za trudna w wysiewie?

Grzesiek - 31-01-2009, 11:55

AnnaHelena, z wymienionych roślin do kubeczków na pewno trzeba będzie wysiać: gazanie, lobelie, petunie, można również gomfrenę, dziwaczka, niecierpka balsaminę i cynie.
Goździk brodaty to roślina dwuletnia (wysiew do gruntu, VI), szałwia lekarska jest byliną.
Jeśli chodzi o zatrwian to mamy tu gatunki bylinowe (np. zatrwian tatarski, zatrwian szerokolistny) oraz gatunki jednoroczne (zatrwian wrębny - można wysiać w kwietniu do doniczki).

izaa - 01-02-2009, 15:12

kupuje gotowe sadzonki ,gdybyście widzieli te moje rachityczne roślinki :oops: a cynie zawsze wprost do gruntu i są ładne :gent:
margaretka - 08-02-2009, 23:00

Ja dziwaczka sieje wprost do gruntu-rosną krzaczorki aż się patrzy.W zeszłym sezonie na wiosnę miałam nawet samosiejki-chyba z 10 szt.
qrystyna216 - 09-02-2009, 08:52

Ja w tym roku, w domu do kubeczków posiałam tylko pomidory.
Nic więcej siać nie będę. Poczekam na cieplejsze dni i wtedy będę siała do kubeczków ale
już na działce, pod folią.Po prostu nie mam tyle miejsca w domu.

Frania - 09-02-2009, 23:20
Temat postu: wysiew
A ja wysieję tylko por i dopiero w marcu pomidorki koktajlowe żółte i czerwone. Resztę kupię bo nie mam miejsca na parapecie - kwiaty zasiedliły się,reszta będzie wysiewana wprost do ziemi pod włókninę
Byle do wiosny :hand:

HS - 10-02-2009, 13:08

Ja wysieję tylko por, czekam na nasiona rodzynka brazylijskiego a z kwiatów tunbergię. Też nie mam miejsca na parapecie to resztę kupuję, a aksamitkę, cynię, maczka kalifornijskiego i dziwaczka sieję wprost do gruntu.
trefl3 - 10-02-2009, 21:05

Witam wszystkich serdecznie
Ja zaszalałam ;-) ,nie mogąc doczekac się wiosny wysiałam to i owo do doniczek wiem że trochę za wcześnie ale mnie tak strasznie korciło.Wysiałam rodzynka brazylijskiego ,bawełnę, petunię , lawendę. Czy ma ktoś doświadczenie z sianiem dzikiej róży mam na myśli rosa rugosa. Pozdrawiam serdecznie

Adrian śląsk - 10-02-2009, 21:22

Witam :-) co do rodzynka podziwiam :lol: ja sialem kiedyś w marcu i do maja były ogromne :D petunia oki sam siałem 3 lata temu już pod koniec stycznia żeby mieć duże rozsady jak w sklepie, lawenda mi nie wykiełkowała nie wiem czy nie musiała przejść okresu chłodu, bawełna w porządku- ma długi okres rozwoju. Na temat róży się nie wypowiem bo nie wiem :-)
trefl3 - 10-02-2009, 22:01

Ja pierwszy raz z tym rodzynkiem.... piszesz że ogromne hmm to może wydłubać i poczekać tak jak napisane do końca marca ;-) , no trudno (trzeba się uczyć.....na błędach)

Różę też wysiałam i czekam co z tego będzie (w zapasie mam jeszcze parę nasion w razie czego....)

a lawenda już jest widoczna (mam nadzieję że to nie jakieś chwasty) siałam 1 lutego

byle do wiosny :D

Adrian śląsk - 11-02-2009, 09:35

Po prostu będziesz miała dorodne sadzonki, ja 2-3 lata temu 2 razy je pikowałem, rosły bardzo ładnie i szybko przez co zbiór miałem bardzo obfity, jak dla mnie bezproblemowe rośliny :-) byle do wiosny... :-)
Wiesław - 11-02-2009, 13:31

trefl3
Aby mieć dobre wschody róży pomarszczonej /Rosa rugosa/, nasiona powinno się stratyfikować przez okres 4-6 miesięcy.
Osobiście tak robiłem z używaną na podkładki różą o nazwie Rosa multiflora i wschody były dobre. Możesz jednak mieć szczęście i coś wykiełkuje. Różę pomarszczona można też rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe latem.

trefl3 - 13-02-2009, 22:20

Dziękuję bardzo :bussi: na razie mówię do moich nasionek i czekam :D
Adrian śląsk - 28-02-2009, 11:26

Dziś w końcu przepikowałem koleusa :-)

a to sadzonka świecznicy :-)

mirka - 28-02-2009, 11:45

sadzonka swiecznicy wygląda na zdrową i jeszcze nie wybiegniętą,koleusów w tym roku nie siałam,z wysianych dopiero wschodzą mi petunie i dalie jednoroczne.
AnnaHelena - 28-02-2009, 11:52

Mirko kiedy siałaś petunie? Mogłabyś zrobić zdjęcie siewkom?
eucharis - 28-02-2009, 11:52

Ojej jakie piękne, nawet bym powiedział "słodziutkie" te koleusy :lol:
świecznica piękny egzemplarz.

U mnie wyrosła portulaka, ale coś mi usycha, więc przypuszczam, że cała uschnie, nie oczekiwałem wiele od niej od samego początku, bo na opakowaniu pisało maj-czerwiec wprost do gruntu. Posiałem również już mimozę i na dzień dzisiejszy jest już 6 roślinek, ale powinno być i więcej :)))

AnnaHelena - 28-02-2009, 11:59

Jejciu a ja mam tyle do wysiania w marcu, ze mi parapetu braknie. :-(
Sałatę z tego co wiem można będzie dać do szklarni, ale co z resztą? Jaka jest minimalna temperatura w szklarni, żeby roślinki wysiewane w domu nie zmarniały?

Frania - 28-02-2009, 20:08

Ja będę wysiewać dopiero około 15 marca w szklarni u kuzynki bo na parapecie nie mam miejsca Wysieję pomidorki koktajlowe,por,sałatę, a z kwiatów cynie,astry,lewkonie,Resztę pewnie kupię na ryneczku bo jak tam pójdę to nie mogę sie oprzeć takie są piękności.
Pozdrawiam Frania

AnnaHelena - 03-03-2009, 13:07

Czy nasiona, które trzeba wysiać do ciepłego inspektu w marcu/kwietniu (tak pisze na opakowaniu) można również posiać w nieogrzewanej szklarni, czy to musi być parapet w mieszkaniu?
qrystyna216 - 03-03-2009, 14:53

Sądzę, że od połowy kwietnia /to zależy od pogody/ można już w folii.
AnnaHelena - 03-03-2009, 16:59

qrystyna216, ech no to mnie nie pocieszyłaś. Miałam nadzieje, że da się szybciej, choć zdaję sobie sprawę, że roślinki do wykiełkowania potrzebują około 20 stopni, czego nie gwarantuje nawet szklarnia.

Przesortuje jeszcze raz moje nasiona, bo większość można siać w zarówno w marcu jak i w kwietniu, z tego co wyczytałam z opakowania.

Adrian śląsk - 03-03-2009, 17:18

Ja od połowy kwietnia sieję już większość do gruntu zależnie też od pogody :-)
qrystyna216 - 03-03-2009, 19:45

Adian, Ty możesz wcześniej wysiewać bo u Ciebie inny klimat.
U mnie jest zimniej. :cry:

Grzesiek - 04-03-2009, 19:37

W tym temacie piszemy o wysiewie nasion do kubeczków i innych pojemników. Dyskusja dotyczące śniegu na działce została przeniesiona do Pogaduch.

Rośliny wymagające wysiewu (uprawy) w ciepłym inspekcie zazwyczaj boją się przymrozków. Jeśli mamy tylko zimny tunel to lepiej poczekać. Sam wysiewam nasiona części kwiatów do pojemników w zimnym tunelu, ale dopiero w połowie kwietnia. Dodatkowo jeśli zapowiadają przymrozki to doniczki te okrywam włókniną.

Biga - 07-03-2009, 11:15

Ja wysiewam w domu tylko to, co jest konieczne i wymaga tego termin np.
Heliotrop, kobea i oczywiście pomidory.
Reszta siana jest już w folii, ale do pojemników.
I robię to najczęściej po połowie marca.
Jeśli jest konieczność, przykrywam dodatkowo włókniną.

AnnaHelena - 11-02-2010, 10:42

Kochani czy wysialiście już petunię?
qrystyna216 - 11-02-2010, 11:33

Ja jeszcze nic nie wysiałam.
Jako pierwsze planuję lobelię.

Adrian śląsk - 11-02-2010, 12:07

Ja wysiałem paprykę, rodzynki oraz szalotkę (na próbę) bo wg opisów słabo kiełkuje, jednak widzę że kiełkuje szybko i ładnie(!) bo już ma kiełki a siałem w niedzielę.
AnnaHelena - 11-02-2010, 12:46

Adrianie chodzi ci o rodzynka brazylijskiego? Go się sieje w kwietniu, nie za wcześnie?
Papryka jak kiełkuje? Jaka odmianę siałeś? Ile razy trzeba ją pikować?

mirka - 11-02-2010, 15:35

Wysiałam petunię ale przy braku słońca nie wiem co z tego siewu będzie,po prostu za mało światła i zacznie wszystko bujać,wysiałam też lobelię ,lwią paszczę,gożdziki,żeniszka,paprykę ozdobną i heliotropa.ale jeżeli będzie dalej ponuro to ponownie wysieję.
Z mojego doświadczenia jednak najlepsze są siewy marcowe.

wd - 11-02-2010, 15:44

i ja się pochwalę, nasionka aksamitków niskich i niskie floksy dzisiaj znalazły się w pojemnikach. :D
Adrian śląsk - 11-02-2010, 18:45

No ja sieje w lutym bo rok temu na marcu się przejechałem. Rodzynek mi padł i gdyby w tym roku też miał to zrobić to zdążę posiać 2gi raz. Poza tym nasiona jego kiełkują ok 16dni. Paprykę mam Aleksander, Rubinowa (słodkie), keckeszerv(półostra) i Jalapeńo(czyt. halapeńo) (ostra) je pikuję raz. Chce w doniczce hodować z 2-3 szt tych szalotek więc im to nie zaszkodzi. :-)
Bogda - 11-02-2010, 18:53

Ja jeszcze śmiało poczekam. Wiosna u nas późna i roślinki wyrosłyby długie ,chude i anemiczne.
AnnaHelena - 11-02-2010, 20:27

Czyli z ta petunia mogę się jeszcze wstrzymać? Na opakowaniu pisze styczeń luty. Światła rzeczywiście mało, bo ciągle pochmurno i dzień wciąż jeszcze bardzo krótki.
Senna Jawie - 12-02-2010, 09:18

Wysiałam 3 odmiany żeniszka w zeszłym tygodniu. Nasiona z zeszłego roku wzeszły po 3 dniach i rosną super. Trochę starsze o jeden dzień póżniej wykiełkowały i rosną znacznie wolniej. Natomiast białe żeniszki z "supermarketu" wzeszły w ilości: 1 sztuka!
Nasuwa się wniosek, że nie światło było najważniejsze, ale świeżość i sposób przechowywania nasion.

Adrian śląsk - 12-02-2010, 09:21

Anno ja bym petunie wysiał, kiedy robiłem swoje sadzonki to już w połowie stycznia szły do doniczki, wolno mi rosły w domowej uprawie. A i najlepiej posiane roślinki nie wystawiać na południowe okno.
Frania - 14-02-2010, 09:49

A mnie w tym roku omina wszelkie wysiewy.Gdy juz wroce to bedzie za pozno na wysiew i kupie tzw gotowce.Jedynie co bede wysiewac to dynie maslowa (nasionka przywioze) - moge sie nawet podzielic - i taki dluuuuugi ogorek Gurdlina ( trichosathes- tez moge sie podzielic.
Mam nasiona cukini rondini - wspala w smaku -to moja wlasna dzialkowa. i jakas okragla DI NIZZA Narazie kwitnie u corki tak ze moze doczekam sie owocow przed wyjazdem to poprobuje.
No to tyle z nowosci reszta to nasze sprawdzone smaczne krajowe i wiadomo ze sie sprawdzaja w uprawie.
No to wysiewajcie,wysiewajcie i cieszcie sie swoimi rozsadami. :laughing23bt:

mariola1 - 14-02-2010, 11:06

Franiu - chętnie posieję takiego długiego ogórasa, piszę się na nasionka :lol: , u nas bardzo śnieżna zima, dzisiaj sypie śnieg, praktycznie cała Polska zasypana, pójście do kościoła to była wielka przeprawa przez zaspy śniegu, zapowiadają bardzo długą zimę :cry: .
Frania - 14-02-2010, 13:12

Mariola ale wroce dopiero w drugiej polowie kwietnia to musisz sie przypomniec na PW
Adrian śląsk - 14-02-2010, 13:14

Franiu zainteresowała mnie dynia masłowa cóż to takiego :?: :-)
Frania - 14-02-2010, 23:16

Adrianie i AnnaHelena ta dynia maslowa nazywa sie - Pumpkin butternut - W googlach tylko po angielsku a ja niekumata za to zupa z niej bardzo smaczna :essen:
AnnaHelena - 15-02-2010, 07:59

Jaaaa to taka dynia:

To ja się piszę i na tę cukinię też, jak pisałam ;)

mirka - 15-02-2010, 10:11

Franiu,ja też jak starczy nsionek :bussi:
Frania - 15-02-2010, 11:51

Jak szczesliwie wroce a ma to byc w drugiej polowie kwietnia to sie przypomnijcie .Mam nasionka ze sklepu i takie wydlubane to moze starczy po pare.
AnnaHelena - 15-02-2010, 13:16

Wysiałam tę petunię do ziemi. Zobaczymy co z tego będzie. W zeszłym roku mi się udała, choć zamiast zwisać to stała jak żołnierz. :-? W tym roku będę ustrzykiwac końce, bo w zeszłym roku tego nie robiłam i podobno to jest tego przyczyna, że petunia stoi.
Wladek50 - 15-02-2010, 19:13

W sobotę wysiałem hibiskusy i tuje.
W roku ubiegłym o tej porze siałem tuje, w lecie już je pikowałem, a na jesieni mały do 15 cm.
Hibiskusa kilka lat temu wysiałem jeszcze w listopadzie. Eksperyment przetrwała jedna roślinka.
Mam nadzieję, że będzie coraz cieplej i od połowy marca można będzie wystawiać na balkon.

mariola3446 - 23-02-2010, 21:21

Władku-nie wiedziałam że tuje można hodować z nasion,ja rozmnażałam je z odnóżek :-)
qrystyna216 - 23-02-2010, 21:47

Ja dzisiaj posiałam lobelie i posadziłam otrzymane celulki z PNOS.
AnnaHelena - 23-02-2010, 22:05

Ja mam posianą petunię, arbuz, kobeę. Petunia już się pokazała, ale reszta śpi. :-?
Adrian śląsk - 24-02-2010, 09:14

Anno tego arbuza nie wysiałaś przypadkiem troszkę za wcześnie :-) :?:
AnnaHelena - 24-02-2010, 09:25

Adrianie zasugerowałam się opisem na opakowaniu. Mam jeszcze dwa nasionka arbuza w zapasie. A kiedy najlepiej go siać?
Adrian śląsk - 24-02-2010, 10:05

2 lata temu siałem pod koniec marca/ początek kwietnia odm "Rosario" - owoce były, choć mniejsze niż te sklepowe :-) Dyniowate jak mają ciepło to rosną szybko, zrobiłem kiedyś pewne doświadczenie. Siałem cukinię do gruntu pod koniec kwietnia a następną partię za 2-3 tygodnie. O dziwo te posiane w drugim terminie dogoniły te pierwsze i owocowały raptem kilka dni później. Wniosek - dla dyniowatych ważna jest temperatura gleby i powietrza, teraz nie spieszę się z zbyt wczesnym wysiewem bo w sumie nie ma sensu a niebezpieczeństwo wystąpienia np przymrozku jest większe.
AnnaHelena - 24-02-2010, 14:00

Adrianie to dlaczego producent podaje żeby siać już pod koniec lutego? Mój arbuz (o ile się uda) pójdzie do szklarni. Połowa będzie obsadzona pomidorami a druga połowa arbuz i może fasolnik chiński jak mi się uda nasionka kupić.

Ty chyba już siałeś rodzynka brazylijskiego z tego co kojarzę. A go przecież sieje się w 2 połowie kwietnia.
Ja się sama już gubię. Nie jestem aż tak obeznana w tym. :|

Adrian śląsk - 24-02-2010, 16:47

Oczywiście że siałem rodzynka. Na opakowaniach podają (nie wiem na jakiej podstawie) terminy wysiewu, ale chyba nie do warunków domowych... Rodzynek siany 1 lutego jeszcze nie wykiełkował, już ponad 20dni... Więc wyobraź sobie że gdybym wysiał 15kwietnia to wzeszłyby mi w połowie maja to na owoce bym się nie doczekał. :roll: Jednak dyniowate mogą zbyt duże urosnąć a wtedy problem jest z ich trzymaniem w domu no i trzeba być ostrożnym aby nie uszkodzić korzeni. Zobaczysz zresztą, najlepsze jest własne doświadczenie :-)
AnnaHelena - 24-02-2010, 17:07

Hmm to może i ja bym tez wysiała tego rodzynka. Siałam go w zeszłym roku tak jak pisało na opakowaniu. Z tego co pamiętam cześć owoców nie zdążyła dojrzeć, a krzaczki chwycił przymrozek.
Zobaczę co będzie z tym arbuzem. Jeszcze się nie pokazał. Kobeę podejrzałam: już pokazała kiełek, więc jestem dobrej myśli. :D
Licze też na to, że będę mogła je wystawiać na balkon.
Adrianie masz rację najlepsze doświadczenie to własne doświadczenie, ale czasami warto się zapytać rady starszych ;)
Pozdrawiam

Adrian śląsk - 24-02-2010, 19:03

Właśnie mój kolega też siał rodzynka wg opakowania i ledwo zaczął owocować to zmarzł. Dlatego sieję wcześniej. Kwestia prób i błędów :-)
AnnaHelena - 26-02-2010, 22:58

A kiedy będzie najlepszy termin wysiewu parapetowego arbuza, żeby go można było w szklarni posadzić? Koniec marca?
Posiałam tego rodzynka. Zobaczymy co z tego będzie.

Adrian śląsk - 27-02-2010, 09:19

Tak Anno ja myślę że ostatni tydzień marca będzie dobrym terminem :-) niech się ziemia w szklarni też dobrze nagrzeje :-)
AnnaHelena - 03-03-2010, 18:32

A co macie jeszcze posiane na parapetach?

Adrianie ten rodzynek rzeczywiście długo kiełkuje. Mojego jeszcze nie widać? A jak Twoje?

Senna Jawie - 03-03-2010, 19:29

Na moim kuchennym parapecie stoi 60 sztuk przepikowanego żeniszka. Mam jeszcze tylko dwa parapety, a plany w tym roku imponujące. Trudno, przemęczymy się. :D
Adrian śląsk - 03-03-2010, 19:32

Z moich wykiełkowały 3... a sialem 1 lutego, jednak rosną fatalnie powoli nie wiem czy to nie wina nasion, bo leżały jakieś 3/4 lata w domu. Tragedia, w tym roku chyba nic z nich nie będzie :-( Ale papryki rosną ładnie podobnie bazylia, cebula szalotka, oraz rozmaryn :-)
miltonia5 - 03-03-2010, 20:38

Adrian....piszesz, że masz zasiane papryki i ładnie Ci rosną...jak duże sadzonki wsadzasz do ziemi w maju? czy wszystkie do tunelu foliowego? ja nie mam folii i nie zasiałam jeszcze papryki, bo dopiero ją dostałam od koleżanki :D czy w gruncie będą rosły?/to ostra papryczka/
czy raczej zostanie na balkonie i będę na nią uważała :D podpowiedz proszę.

AnnaHelena - 03-03-2010, 21:12

Adrianie no to kiepsko z tym rodzynkiem u ciebie :/ Dam znać jak się u mnie pokaże.
Bazylię tez posiałam teraz. Nie wiedziałam, że można tak bezterminowo ja siać. Już nawet kiełki się pokazały.
Paprykę posiałam z nasionek papryki kupionej w warzywniaku. Jak myślcie będzie z tego owoc?

miltonia5 - 03-03-2010, 21:43

AnnaHelena, czytając o papryce na forum ,wielu działkowców wypowiadało się, że właśnie takie też sieją i ładnie im rosną./ z owoców kupionych/. Ja jutro zasieję i pewnie jeszcze też zaowocują.
Adrian śląsk - 04-03-2010, 06:52

Ireno, sadzonki w maju są wielkości tych sklepowych, wszystkie idą do gruntu, tunelu nie chce mi się stawiać :lol: Jednak ostre papryki są bardziej odporne i lepiej rosną niż słodkie, do gruntu nadają się idealnie :-)

moje wyglądają tak

Anno kiepsko kiepsko, w przyszłym roku spróbuję ponownie :-)

teraz powinno się siać paprykę, jednak ja robię to wcześniej dlatego że w domu nie mam idealnych warunków do rozwoju sadzonek i potrzebują więcej czasu. Tak więc siejcie jak macie :-)

AnnaHelena - 04-03-2010, 08:59

Adrianie dziś pokazały się dwa kiełki rodzynka. Był siany 24 lutego.
Papryka również wysiana. Twoje widać już są bardzo ładne.
A kiedy siejecie pomidora koralika? Kupiłam sobie w tym roku pierwszy raz. Można go siać jak inne pomidory w połowie marca?

Gabi - 04-03-2010, 10:20

Koralika sieje się w tym samym terminie jak inne pomidory.Anno zostaw na krzaczku kilka pomidorków koralików bardzo dojrzałych ,niech same spadną (nie zbieraj ich) wysieją się same.Te siewki są na drugi rok wyjątkowo dorodne i pięknie owocują.
miltonia5 - 04-03-2010, 18:18

Adrianie, Twoje kubeczki już całkiem spore :D Siejąc jedno brakuje miejsca na inne kubeczki kwiatowe :D nie skusze się już na wysiewanie do kubeczków innych kwiatków... czekam na wiosnę:)
AnnaHelena - 07-03-2010, 15:57

Kochani a ile musi mieć liści petunia, żeby można ją było przesadzić do większego kubeczka?
mariola3446 - 11-03-2010, 10:49

ja w tym roku mam na swoich parapetach :lobelię,szałwię,żeniszka,hibiscusa,paulownię,papirusa... mój mąż nie jest tym zachwycony,ale musi to znieść jakoś...do wiosny niedaleko :lol: :laughing23bt:
mirka - 11-03-2010, 14:17

Ja też już popikowałamn paprykę ozdobną a jadalna dopiero wschodzi,w przyszłym tygodniu popikuję porę ,gazani,e ,gożdziki ,gazanię i dalie,a rodzynek wzszedł mi bardzo ładnie ale na pikowanie za wcześnie,trzeba robić samemu rozsady,w tym roku mogą być bardzo drogie ponieważ wiosna jest zimna.
Wiesław - 11-03-2010, 14:25

Anno Heleno, do większego kubeczka /doniczki/ przesadza się rośliny, gdy gdy aktualny staje się za ciasny. A poznajemy to m. i. po przerośnięciu bryły korzeniami. Jeżeli po delikatnym wyjęciu bryły widać, że cała jest silnie przerośnięta korzeniami - to znak, że doniczka za mała. Oczywiście i cała roślina jest jakby za duża na starą doniczkę.
Ciekawe, jak wyglądają Twoje petunie w kubeczkach, które chcesz przesadzić.

Chyba że chodzi o pikowanie siewek?

Wiesław - 11-03-2010, 15:28

Tak wyglądały siewki mojej petunii w ub. roku tuż przed ich wysadzaniem do małych doniczek. Trochę zagęszczone ale nie wyciągnięte.

miltonia5 - 11-03-2010, 19:10

Wiesławie, miałeś piękne petunie....ja wschody petunii pikowałam jak miały dwa, 3 listeczki potem w większe i jak piszesz trzeba sprawdzać gdy ma przerośnięte korzonkami w doniczkach ale to już jest w momencie gdy wysadzamy na miejsca stałe chyba, że są w małych doniczkach. Ja tego roku wysiałam jeszcze pierwiosnki, pięknie wzeszły...wszystko inne pójdzie do gruntu :D
eucharis - 11-03-2010, 19:16

Wiesławie doświetlałeś siewki ? Bo ja zawsze mam problem, że u mnie roślinki wyrastają w górę... dlatego sieję wprost do gruntu...
AnnaHelena - 11-03-2010, 19:45

eucharis, jak do gruntu? Petunię? Na opakowaniu pisze żeby siać już w lutym więc chyba potrzebuje sporo czasu żeby urosnąć?
eucharis - 11-03-2010, 19:49

Niee petunię. Ogólnie nie wysiewam roślin w domu bo mi to nie wychodzi - gdyż siewki są wyrośnięte. Pisałem ogólnie o roślinach, że wysiewam do gruntu, a przecież mógłbym je podpędzić w domu.. Petuni nigdy nie siałem i jeszcze o niej nie myślałem, żeby siać..
Wiesław - 12-03-2010, 13:21

Chyba nawiedził mnie pan Alzheimer oby nie na stałe. ;-)
Podane zdjęcie "petunii" to w rzeczywistości był Penstemon. A podobną kuwetę z petunią też miałem, ale po pierwszym pikowaniu. Pamiętam, tym razem dobrze, że zdjęcie zrobiłem tuż po przyjęciu się pikówek. A potem poszły do małych doniczek.
Oto tym razem petunie.

Wysiewałem pod koniec lutego Obecnie już nic nie wysiewam w domu. Jedyne południowe okno w łazience zajęte przez kwiaty doniczkowe. A dobry wygląd penstemonów Tomku wynikał z tego, że końcowe dni spędziły w małym inspekcie.
Przepraszam za pomyłkę.

AnnaHelena - 15-03-2010, 19:50

No i po moich rodzynkach. Coś je zaatakowało, bo ledwo co wyrosły liścienie zaczęły więdnąc i padały jedno po drugim. :cry:
Całą paletkę z siewkami wywaliłam. Tylko czy to paskudztwo nie przeszło na inne siewki?

robert - 05-03-2011, 21:00

U mnie sezonik otwarty, sieee zaczęło.
Wysiałem właśnie werbenę do skrzyneczki ;-)

Adrian śląsk - 05-03-2011, 21:04

U mnie też sezon rozpoczęty, kanny już w doniczkach i kiełkować zaczęły, pomidorki też już nad ziemią. Wczoraj posiałem w domu koperek, będzie troszkę zieleniny świeżej
eucharis - 07-03-2011, 11:58

U mnie abutlion, mimoza i kobea już mają pierwsze liście właściwe :-) ))))
agnieszka - 07-03-2011, 13:37

U mnie sezon zaczęty wcześnie, ciemiernik ma już 40cm, dalie 25-30 i myślę, że zakwitną mi w domu zanim będą mogły znaleźć się na działce, kiełkują canny, irysy holenderskie, broadiaea i liliowiec, natomiast acidanthera jeszcze się nie namyśliła .

pozdrawiam
Agnieszka

Grzesiek - 07-03-2011, 19:45

Ja do kubeczków wysiewam jedynie sałatę i pomidory. Część kupionych bylin możliwe, że wcześniej wysadzę do doniczek w altance na działce.
staraj - 08-03-2011, 12:21

Dzisiaj wysiałem 20 szt, pomidorów kupionych na Alegro.
Adrian śląsk - 11-03-2011, 09:51

Chciałem wiedzieć czy balsamina dobrze znosi pikowanie? chciałbym ją wysiać w domu a potem pikować ale nie wiem czy można...
Grzesiek - 12-03-2011, 20:19

Adrian, ja co roku balsaminę wysiewam wcześniej w doniczki (pojemniki) i poźniej pikuję bezpośrednio na rabaty.
fragola - 04-04-2011, 17:03

Wysiałam tytoń ozdobny i lak pachnący.Niewiele nasion wykiełkowało :-(
Problem jest jednak taki,że wszystkie siewki obumarły :-(
Jaka może być tego przyczyna? Nie były przesuszone,nie miały też za dużo wilgoci.Stoją na oknie południowym razem z innymi roślinami (pomidorami,aksamitkami,nemezją,cynią....),ale tylko te dwie rośliny padły :-(

Wladek50 - 04-04-2011, 19:16

Dziś wysiewam dziwaczki do pojemników po kilka nasion.
robert - 05-04-2011, 09:38

Moje "dziwadełka" wzeszły po pięciu dniach. ;-)
bryanka0 - 25-04-2011, 19:48

Moją werbenę chyba będzie można ogladać pod mikroskopem.Takie to maleństwo wzeszło. ;-)
tamaryszek - 28-04-2011, 15:12

A moja Celozja już ładna ,niedługo do korytek będę rozsadzać ;-)
Ire_ko - 03-03-2012, 10:01

Zachęcona udanym ubiegłorocznym wyhodowaniem kobei ...

... posiałam właśnie do 5 kubeczków (w torebce było tylko pięć nasionek kobei).

Wysiałam też żeniszki- z ubiegłorocznych mi zostały - zobaczymy czy wyjdą.