"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - groszek wieloletni- można przesadzić?

aguskac - 01-03-2008, 16:07
Temat postu: groszek wieloletni- można przesadzić?
Posiałam groszek wieloletni w kilku miejscach ogródka, miedzy innymi przy ścieżce i tam mi przeszkadza, bo nie spodziewałam się, że rozrośnie się aż tak mocno. Szkoda mi go zlikwidować, chciałabym go przesadzić w miejsce gdzie zasłoni brzydki płot.
Czy groszek nadaje się do przesadzania? Chciałabym by kwitł mi już w tym roku, dlatego wolałabym przesadzić ten ładny duży, niż siać i czekać dwa lata aż zakwitnie.

Bogda - 01-03-2008, 18:03

Jesli jest już spory i silny to oczywiście można. Dla pewności wyjmuj go z większą bryłką ziemi aby korzenie jak najmniej ucierpiały.
macler22 - 01-03-2008, 18:06

też miałem groszek woieloletni przy furtce i zostal przesadzony kolo pergoli z tak jak Bogda mówi dużą bryłą korzeniową i się przyjął, co prawda potem został usunięty bo niepasował do koncepcji zostal ofiarowany innemu działkowcowi i tam się rozrósł bez uszczerbku. konkludujac oczywiście można, zgodne z zalecieniami Bogdy :)
aguskac - 01-03-2008, 18:44

Super:) dzięki Wam Kochani!! Będę miała groszek kwitnący pod płotem:)
Już się cieszę. Dobrze, że na to wpadłam, szkoda, że nie rok temu:)

kra52 - 01-03-2008, 18:50

Z tym groszkiem to same kłopoty,najpierw czekałam żeby zakwitł,teraz mam go wszędzie pełno,trudno go usunąc z miejsc niechcianych bo korzeń ma głęboki ,a jak zostanie kawałek to odbija.
Wiesław - 01-03-2008, 19:34

Zgadza się kra52. Definitywnie wymotyczony - jakoś odrasta. Ale czasm to jest dobre. Wyrósł mi kiedyś w powojniku, który został porażony uwiądem. Wtedy zezwoliłem groszkowi na wzrost. W następnym roku powojnik ładnie odrósł więc znów wyciąłem groszek. No i tak dalej...
Wladek50 - 01-03-2008, 21:33

Czy możesz przesadzić?
Wszystko bez wyjątku możesz przesadzać, tylko w odpowiedni sposób. Z groszkiem najmniejszy problem. Rydel wbijasz go do oporu wokół rośliny robiąc kwadrat o bokach 20x20 cm i podważasz i przenosisz razem z ziemią na inne przygotowane miejsce. Obsypujesz ziemią, podlewasz, ugniatasz i gotowe. Pewne,że sie przyjmie. Krzewy i młode drzewka trochę inaczej. Wykopujesz, przesadzasz w inne przygotowane miejsce, dobrze podlewasz i musi się przyjąć. To są pewne sposoby. Drobne roślinki wystarczy podwarzyć łopatrką i razem z ziemią przenieść. Nie zapominać o podlewaniu.

aguskac - 02-03-2008, 18:05

Cieszę się, że z groszkiem nie będzie problemu, nie wszystko lubi przesadzanie, np ogórki... Moje groszki muszą przejechać trochę kilometrów z działeczki pod dom i mam ich dość sporo, więc chyba zrobię to na raty wykopując ze sporą bryłką - do wiaderek , do auta i pod płot... i potem następne. Dzięki za porady :) Aga
kuneg - 02-03-2008, 21:35

Skoro mówicie, że groszek odrasta po likwidacji, to może i dobrze ;)
W zeszłym roku zebrałam nasiona z wieloletniego groszku, zanim go wytępiłam.

Powiedzcie mi, moi drodzy, kiedy powinno się siać ten groszek?
Chciałam go w innym miejscu mieć.

Bogda - 02-03-2008, 21:40

Od marca do kwietnia do gruntu
Grzesiek - 02-03-2008, 21:53

Można wysiać teraz w doniczkę i z cała bryłą w maju wysadzić do ogrodu. Nasiona szybciej kiełkują po namoczeniu przez 24 godz.
kuneg - 03-03-2008, 21:18

Bogda, Grzesiek, dzieki za info. :)
Namoczę w połowie kwietnia i do gruntu.

qrystyna216 - 08-03-2008, 11:10

Groszek wieloletni sam się świetnie rozsiewa.Można wtedy wykorzystać małe siewki i sadzić tam gdzie się chce. Ja co roku mnóstwo takich siewek wywalam.