"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Rącznik pospolity

Ela K. - 26-01-2008, 20:30
Temat postu: Rącznik pospolity
Witam wszystkich na Forum.
Proszę o radę - dostałam od znajomej nasiona rącznika - u niej rósł bardzo pięknie.
Moje pytanie dotyczy tego czy nasiona przed wysiewm trzeba jakoś specjalnie potraktować ( np. namoczyć lub przechłodzić w lodówce)?

Pozdrawiam Ela

Paweł - 26-01-2008, 20:47

Witaj Elu na Forum Działkowców. :D

Z racji tego, że sam zamierzam w tym roku wysiać nasiona rącznika poprzeglądałem co nieco i wychodzi na to, że wypadałoby tuż przed siewem namoczyć je przez około 20 - 24 godzin.

Ale z tego co pamiętam to na forum jest kilka osób, które w zeszłym sezonie posiadały bardzo ładne okazy więc z pewnością jak tylko będą miały czas to napiszą coś więcej na ten temat opierając się w przeciwieństwie do mnie o własne doświadczenia. :D

A to link do opisu tej roślinki w naszym leksykonie na forum:
http://dzialkowcy.servera...opic.php?t=3275

dachasia - 26-01-2008, 21:13

O ile sobie przypominam, to nie moczyłam nasion. Posiałam i normalnie podlewałam Posiałam dwie sztuki i dwie mi wzeszły. Ponieważ miałam 5 szt, to po jednej podarowałam kuzynkom. Jednej ładnie wzeszedł i róśł, natomiast drugiej wcale nie wykiełkował. Ale nie wiem czemu.Podobno opiekowała się nim tak samo jak i my.
Ela K. - 26-01-2008, 23:36

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Część namoczę, a część wysieję bez moczenia.

Pozdrawiam Ela

koker - 06-02-2008, 10:36
Temat postu: Rącznik Pospolity (Ricinus) - jak siać?
Witam. W zeszłym roku miałem 2 takie roślinki. Urosły gigantyczne... 2,5m wysokosci, 3m średnicy. Aż sąsiedzi się dziwili że takie bydle wyrosło bo ich raczniki nie miały nawet połowy tego.

Jesienią zebrałem nasionka, mam tego ponad 100szt. i teraz nie wiem co dalej. Podobno sadzi się na przełomie lutego i marca, podobno się namacza przed posianiem. No ale ktoś może wie coś więcej? Ile czasu namaczać, w jakich warunkach trzymać, jaka ziemia najlepsza itp.

Barbara1 - 06-02-2008, 11:16

Zrób dokładnie tak samo jak w zeszłym roku zrobiłeś.
Miałeś imponującą roślinkę,
więc wszystko było oki. :D

koker - 06-02-2008, 11:23

W zeszłym roku kupiłem sadzonki a teraz bym chciał wysiać z nasionek. Tak więc proszę o rady :)
dachasia - 06-02-2008, 11:31

Ja też miałam w zeszłym roku rącznika z nasion.Ponieważ miałam pierwszy raz więc tez nie wiedziałam co i jak, a więc posiałam normalnie do małej doniczki po jednym ziarenku(w sumie w paczce było 5 szt) bez namacznia i obchodziłam się z nim tak jak i z innymi nasionami, a więc pilnowałam,żeby miał wilgotne podłoże i tyle.Ziemia jak do normalnych rozsad. Też rósł mi bardzo ładnie. Przypuszczam,że Twój musiał mieć lepsze nawożenie niż sąsiadów i dlatego. Ja pod każdego dałam wiadro kompostu z pieczarkarni i właściwie przez cały sezon nic więcej.
Tak wyglądał w pierwszych dniach sierpnia

koker - 06-02-2008, 12:05

Dzięki. Mam ponad 100 nasionek więc poeksperymentuje troszkę :lol:

Taki był w lipcu

Tutaj drugi okaz z lipca

A taki był w połowie sierpnia:
http://img86.imageshack.u...dsc00011bk1.jpg

Szkoda że nie mam zdjęć z września. wtedy to był gigant :smiech3:
Niewiedziałem że takie to wielkie wyrośnie i przykrył część roślin. Musiałem przesadzać :)

Barbara1 - 06-02-2008, 14:11

Cytat:
W zeszłym roku kupiłem sadzonki

To zmienia postać rzeczy :D
Zrób tak jak Nina a na pewno urośnie znowu wspaniały.

Paweł - 06-02-2008, 14:24

O sianiu rącznika pisaliśmy ostatnio na forum:
http://dzialkowcy.servera...opic.php?t=3834

A swoją drogą to piękne okazy. :D

koker - 06-02-2008, 14:57

Dziękuję za rady i pozdrawiam :bussi:
Paweł - 18-02-2008, 22:03

Mam pytanie odnośnie siewu rącznika. Jak grubą warstwą ziemi mniej więcej należy przykryć nasiona po wysiewie? Zdałem się tutaj na własne oko i mam nadzieję, że wyjdzie bo mi zależy na tym, ale czy dobrze to do końca nie wiem. I drugie pytanie to po jakim czasie następuje kiełkowanie?
dachasia - 18-02-2008, 22:36

Pawle ja sadziłam rącznika tak mniej więcej 1-1,5 cm głęboko. Wschodzi średnio długo. Nie pamiętam już ile dni, nie zapisałam Na cztery wysiane, 2 przeze mnie i po jednym przez inne osoby, trzy wzeszły, a jeden nie, ale nie wiem dlaczego. Nasionka były jednakowe, ale u różnych osób wysiane.
Paweł - 18-02-2008, 22:41

Dzięki Dachasiu za odpowiedź. Czyli pewnie dobrze te swoje wysiałem bo też około 1,5 cm. Mam 5 nasion i liczę na to, że z trzech mi wyjdą ładne roślinki.
niuniek - 19-02-2008, 07:46

Ja też w tym roku przymierzam się do wysiania rączników :) :) :)
Czyli już teraz mam je wysiać ale nie wiem czy doniczki muszą byc dużę???
i przy wysiewaniu jaka ziemia będzie najlepsza prosze o pomoc:)
POzdrawiam

mirka - 19-02-2008, 08:03

ziemia do wysiewu rącznika taka jak do pozostałych siewek,piasek 2 części 1 część torfu,możesz go juz wysiać
powodzenia

niuniek - 19-02-2008, 08:23

Dzieki Mirka , dzisiaj je wysieje:)
Grzesiek - 19-02-2008, 17:31

Z wysiewem rącznika do doniczki zaczekałbym jeszcze co najmniej 3 tygodnie. Zalecany termin siewu w doniczek to marzec-kwiecień (wysadzać do gruntu w połowie maja – po przymrozkach) lub bezpośrednio na miejsce stałe pod koniec kwietnia. Do pojemników wysiewamy po jednym nasionku. W razie potrzeby przesadzamy z całą bryłą korzeniową do większych doniczek. Pilnujemy aby korzenie nie przerosły doniczki. Zbyt wczesny wysiew do pojemników i przerośnięcie doniczki przez korzenie może doprowadzić do przedwczesnego zakwitnięcia, co spowoduje osłabienie wzrostu. Rącznik będzie miał mniejsze liście, słabiej będzie rósł.
Paweł - 19-02-2008, 20:45

W moim przypadku już za późno bo wszystkie nasiona rącznika wysiane. Teraz tylko mam nadzieję, że będą rozwijały się prawidłowo. Dostały raczej niemałe pojemniki a w razie czegoś będę przesadzał do większych.
miltonia5 - 13-05-2008, 13:46

Siałam rącznik do pojemniczków ale do tej pory nic mi nie wyszło. Wsypałam wszystko :-( do gruntu...pewnie nic z niego nie będzie, fasolki nie były nawet napęczniałe a szkoda....
Może jestem za szybka? albo niecierpliwa....a może same wyjdą kiedy zechcą :D

Paweł - 13-05-2008, 14:18

Miltonio, a kiedy siałaś te rączniki? One dość długo kiełkują, czasem nawet do miesiąca. Tak więc może jeszcze coś z tego będzie, chyba, że siałaś dużo wcześniej to niestety różnie może być.
miltonia5 - 13-05-2008, 20:27

Paweł, zasiałam rącznik 4 kwietnia, niby według kalendarza biodynamicznego było liściaste :D
ale i rzeczywiście wschodzi długo/ nie pisałam sobie w ubiegłym roku jak było,/ jest tak zimno
,że trzeba i tak poczekać , zimna Zośka przed nami... Dzięki za zainteresowanie.... :D

Pawka - 06-03-2010, 18:33

Kochani, :P czy już czas na wysianie rącznika,jak duża musi być doniczka,moczyć nie moczyć ,jak tak to jaka woda i ile czasu,jaką wystawę najlepiej lubi-światło. :?:
janiczek - 06-03-2010, 22:27

Pawka , jak siałem rącznika to pamiętam że nasiona ocierałem przed siewem papierem ściernym gruboziarnistym , ponoć przyśpiesza kiełkowanie ?
A to czy już siać to zależy od Ciebie czy masz miejsce na parapecie ?
Dokładnie poczytaj w leksykonie , na pewno jest dokładny opis !

mirka - 07-03-2010, 07:37

Tak to prawda o tym przetarciu papierem ściernym,ja też moczę kilka godzin ,kiełkuje po tygodniu i szybko rośnie,ale wsadż go do małej doniczki na przykład do kubeczka po jogurcie po to żeby rozbudował mu się system korzeniowy.