"Forum działkowców"

Uprawa roślin sadowniczych - Jabłoń - choroby i szkodniki

taula - 17-10-2007, 11:41
Temat postu: Jabłoń - choroby i szkodniki
Jestem kompletnym laikiem w dziedzinie chodowli ,nigdzie nie znalazłam podobnego tematu więc tu proszę o pomoc.Moja mała jabłonka,młoda,papierówka ma na gałązkach nalot wyglądający jak bawełna.Po rozgnieceniu widać tam cos jak kokony ,jajka ,czy larwy.Co to za choroba? dodam ,że opryski przeciwko mszycom robione są regularnie.
Proszę o pomoc.Co to jest i jak z tym walczyć?

Andre - 17-10-2007, 16:02

To szkodnik ... Poczytaj sobie http://poradnikogrodniczy.pl/szkodsad.php i sama odgadniesz jego nazwę.
Zapoznaj się też z chorobami http://poradnikogrodniczy.pl/chorsad.php

chandler - 16-03-2008, 14:14
Temat postu: Jabłoń
Mam na działce jabłoń, którą przesadziłem bo zagłuszały ją winogrona. Po przesadzeniu rosła sobie spokojnie, do czasu gdy jedną gałąż zniszczyły sarny, poodciąłem ją, ale teraz po zimie wszystkie gałązki są jakby suche. Czy da się ją jakoś uratować?

P.S.: Chyba ją zmarnowałem, a takie smaczne jabłka rodziła.

Kazimierz - 16-03-2008, 19:57

Poczekaj jeszcze, może odbije. A jaka to odmiana?.
chandler - 17-03-2008, 15:45

A że bym to wiedział :D . Owoce miała smaczne, soczyste, słotkie.
AnnaHelena - 15-05-2008, 14:14

kochani działkowicze. Mam kolejne pytanie. Dziś pooglądałam sobie moje jabłonie. Kwiatki już przekwitły ale zamiast opaść zostały na szypułce i zbrązowiały, a w środku siedzi jakiś robaczek.
Co sie dzieje z moimi jabłonkami? Czy jabłka sie pojawią na drzewie?

Wiesław - 15-05-2008, 15:49

Jest to kwieciak jabłkowiec. Chrząszczyk składający jaja w pąki kwiatowe jabłoni. Gdy kwiatów jest b. dużo to pełni pożyteczną rolę przerzedzania kwiatów, jak zauważyłem u mnie w tym roku. Dlatego go nie zwalczam.
Czasem jednak wyrządza szkody. O zwalczaniu trzeba pomyśleć w fazie tuż przed pękaniem pąków kwiatowych lub w trakcie opryskując środkiem owadobojczym.

AnnaHelena - 15-05-2008, 21:08

Wiesław, bardzo dziękuję ci za odpowiedź. Bardzo to interesujące co napisałeś.
Faktycznie moje jabłonki w tym roku miały mnóstwo kwiatów i sie bałam, że jabłek będzie od groma.

jangr0 - 15-06-2008, 21:41

Andre napisał/a:
To szkodnik ... Poczytaj sobie http://poradnikogrodniczy.pl/szkodsad.php i sama odgadniesz jego nazwę.
Zapoznaj się też z chorobami http://poradnikogrodniczy.pl/chorsad.php

Czy to jest Namiotnik jabłoniowy? Przejrzałem cytowane adresy i nie jestem pewien. Poniżej zdjęcie do rozpoznania szkodnika.

Wiesław - 16-06-2008, 20:54

Samo "gniazdo" jest kiepsko oświetlone. Larwy namiotnika /gasieniczki/ są ruchliwe i żerują w "namiotach" z oprzędów. W takim oprzędzie jest ich wiele. Potem przeobrażają się w poczwarki we wrzecionowatych kokonach. Na podstawie tego zdjęcia trudno orzekać z pewnością chociaż tego motylka w białe kropeczki dobrze znam.
jangr0 - 17-06-2008, 22:12

Zdjęcie było zrobione komórka, także jakość może być nienajlepsza.
Ponieważ wczoraj padał deszcz dałem sobie spokój z opryskiem, natomiast dziś przy oględzinach usuniętego z drzewa kononu nie zauważyłem żadnych "robali".
I teraz mam dylemat opryskać jabłonkę czy nie.

Stokrotka_jz - 04-04-2009, 08:12

W ubiegłym roku bardzo dużo owoców jabłoni zaczęło gnić już na drzewie ( ok 3/4 całego zbioru) . Oprysk z miedzianu nie pomógł ( ani oprysk z pokrzywy i skrzypu ) :cry:
Poradźcie co to za choroba i jak ją zwalczyć?

Al_Inka - 04-04-2009, 18:34

Sąsiad już w tej chwili zaczął opryskiwać swoje drzewa owocowe Miedzianem. Czy teraz już należy zacząć opryski?
weboo - 04-04-2009, 20:13
Temat postu: Re: Jabłoń - choroby i szkodniki
taula napisał/a:
Jestem kompletnym laikiem w dziedzinie chodowli

Taula hodowla, to nie to samo co chów.
Popraw proszę, bo czy bolą.

Wiesław - 04-04-2009, 21:41

Sprawa psucia się owoców na drzewach jabłoni.
Najczęściej przyczyną gnicia owoców jest brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Sprzyjają jej podobnie, jak u pestkowych wilgotna, deszczowa pogoda no i pozostawianie chorych, zeschłych mumii oraz wszelkie uszkodzenia owoców.
Ochrona w czasie wegetacji polega na opryskach np. Topsinem czy Score zwłaszcza w czasie przewlekłych opadów.
Sam mam 2 jabłonki i niestety nie opryskuję przeciw brunatnej zgniliźnie chociaż połowa owoców jest do wyrzucenia a to dlatego, że w tym czasie owocują w pobliżu inne rośliny a trzeba by kilkakrotnie w różnych odstępach pryskać by był efekt. Z 3 metrowej wysokości mgiełka środka leci dość daleko.
Również patogen wywołujący raka drzew owocowych powoduje zgnilizny owoców.

Alina
Najważniejszą rzeczą jest ustalenie przeciwko czemu chcemy opryskiwać i na jakich roślinach. No bo mogę powiedzieć, że np. Syllitem przeciw kędzierzawce liści brzoskwiń dzisiaj był u mnie idealny czas bo było aż 20 stopni ciepła.

robert - 05-04-2009, 13:49

Miałem przez kilka lat ten ten sam problem ze starą jabłonią. Pryskałem tylko miedzianem i w ubiegłym roku jabłka nie spadały i nie gniły od środka. Mocno też ją pociachałem, szczególnie stare konary z naroślami. Nie wiem na jak długo mam spokój, ale udało się.
Stokrotka_jz - 05-04-2009, 16:29

Moja jabłoń to młode drzewo, które owocuje dopiero 4 rok, mumii nigdy jeszcze nie było gdyż wszystkie jabłka opadły :evil: a te zerwane wcześniej- psuły się w piwniczce.
Powinnam dodać , że w sąsiedztwie jabłoni rośnie śliwa, która choruje na brunatną zgniliznę. Drzewa rosną dosyć blisko siebie.
Dziękuję za Wasze odpowiedzi, przemyślę sprawę jeszcze raz . :-)

Andre - 05-04-2009, 17:47

Okres bezlistny - oprysk kwieciak jabłkowiec (jabłoń) - Fastac 100EC, Mospilan 20SP.
Stokrotka_jz - 06-04-2009, 16:55

:D :D :D
Różowa Ania - 15-07-2009, 20:44

Witam wszystkich.Mam problem z jabłonią.Jest to odmiana Champion.Posadzona na wiosne.Na listkach zaczęły pojawiać się brązowo czarne plamki.Proszę o rade co mam zrobić.Dziękuje