"Forum działkowców"

Uprawa warzyw - Uprawa grzybów na działce

Grzesiek - 27-02-2005, 18:14
Temat postu: Uprawa grzybów na działce
Czy ktoś uprawia grzyby na działce?

U mnie rosną dziko pojedyncze smardze (fotka poniżej).

Wiosną planuję zaszczepić grzybnię SHII-TAKE (Lentinus edodes) na drewnianych kłodach. Zobaczymy co wyrośnie :wink:

Andre - 27-02-2005, 18:32

Ja miałem na działce pieczarki w ubiegłym roku, ale z uwagi na robaczywienie grzybów i koniecznośc oprysków środkami chemicznymi zrezygnowałem :!:
Kilka lat temu miałem boczniaki - wyniki nawet zadawalajace. :wink:
Mam też tzw. "czarci krąg" i walka z tymi "grzybami" daje mierne wyniki. Może ktoś doradzi jak to skutecznie zlikwidować. :?:

Grzesiek - 27-02-2005, 19:06

Andre napisał/a:
...
Mam też tzw. "czarci krąg" i walka z tymi "grzybami" daje mierne wyniki. Może ktoś doradzi jak to skutecznie zlikwidować. :?:

Jak wyglądają grzyby z tego "czarciego kręgu", czy przypadkiem w tym miejscu nie dosło jakieś drzewo?

Wiktor - 01-03-2005, 17:39

Ostatnio pokazala sie na rynku wspaniala księżka 'Uprawiamy grzyby na działce". To pozycja Wydawnictwa dzialkowiec. Do dostania w księgarniach i w Zarządach okręgu. Zarząd ogrodu moze zakupić każdą ilość jeżeli będa chętni. Wystarczy zlożyc zamowienie w Zarzadzie.
Ksiązka szczegółowo opisuje ały cykl produkcyjny ilustrującto planszami i obrazami poszczegolnych faz rozwojowych. Pokazuje 6 wybranych gatunkow, ktore co najważniejsze bardzo małym nakładem finansowym i pracy własnej mozna uprawiać na działcei mieć naprawdę duże plony. Może uda mi sie przygotować szczegółówą prezentację tej książki w programie POwrt Point. To ja wam przekażę. Sama sprawa dlatych ktorzy lubią grzyby jest rewelwcyjna. Można tam wybierać, od Shii-take do Polowki. Zdobądźcie ją. jest tego warta. Uprawa jednego gatunku TO tylko 50 cm@ powierzchni lub stare wyschnięte drzewo.
P.S. Książkę mozna również zamowic przez Internet na stronie działkowca.

Eliza - 07-03-2005, 13:24

U mnie rosną ; maślanka wiązkowa na pniaku, czernidłak, i jakiś inny grzyb blaszkowy w wiązce, którego nie zidentyfikowałam.
Myślałam o hodowli boczniaka która podobno jest dosyć łatwa, ale na razie na myśleniu skończyło się. :wink: Eliza

Grzesiek - 07-03-2005, 16:51

Eliza napisał/a:
U mnie rosną ... i jakiś inny grzyb blaszkowy w wiązce, ... Myślałam o hodowli boczniaka która podobno jest dosyć łatwa, ale na razie na myśleniu skończyło się. :wink: Eliza

Elizo
Ten grzyb blaszkowy w wiązce to może być jeden z gatunków czernidłaka (szczególnie jeśli rośnie na jakimś drewnie zagrzebanym w ziemi – np. stare pniaki).
Uprawa boczniaka na drewnie jest łatwa. Wystarczy metrowa kłoda drewna liściastego (brzoza, topola, wierzba, grab, klon, jabłoń itp.) i grzybnia na kołeczkach (taką produkuje już firma Plantico Zielonki – dostępna np. w sieci OBI).

Roman49 - 07-03-2005, 16:55

Grzesiu, warto by może było przybliżyć taką uprawę, ale własnymi słowami i od własnych doświadczeń.
Grzesiek - 07-03-2005, 17:09

Roman49 napisał/a:
Grzesiu, warto by może było przybliżyć taką uprawę, ale własnymi słowami i od własnych doświadczeń.

Jak napisałem we wstępie dopiero planuję uprawę grzybów na działce. Teorię będę wcielał w czyn. :wink: Mam już grzybnię shii-take, planuję zakup grzybni boczniaka.

Mam nadzieję, że już na nowym Forum będę sukcesywnie informował o postępach w uprawie.

Wiktor już podał doskonałe źródło informacji o uprawie grzybów na działce - książka "Uprawa grzybów na działce" autorstwa dr Marka Siwulskiego - pracownika Katedry Warzywnictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu, wyd. Działkowiec, cena 11 zł (w internecie).
Jest to naprawdę doskonała pozycja.

Grzesiek - 23-03-2006, 20:06

Kilka dni temu kupiłem kołeczki z grzybnią boczniaka. Wiosną zaszczepię ją na wyciętych konarach jabłoni. Ciekawe kiedy będą pierwsze owocniki?
weboo - 23-03-2006, 20:51

Grzesiu, skoro już masz kołeczki z grzybnią, a do tego dobry aparat fotograficzny :D , to może dasz się namówić i zrobisz taki instruktażowo - poglądowy materiał na nasze forum.
Wszyscy będziemy Ci wdzięczni :D

Grzesiek - 23-03-2006, 21:06

Weboo oczywiście będę sukcesywnie prezentował postępy w hodowli boczniaków. Może to nie będzie typowa elementarzowa uprawa – raczej praktyczne wykorzystanie „działkowych odpadów” (ściętych konarów jabłoni). :wink:
weboo - 23-03-2006, 22:44

Grzesiek napisał/a:
raczej praktyczne wykorzystanie „działkowych odpadów”

Właśnie o to chodzi Grzesiu :D

elmarek - 23-03-2006, 23:09

Fajny temat, zawsze mnie interesowały grzybki na działce (jestem smakoszem)ale nie wiedziałem jak się do tego przybrać, ale teraz.....?
:clap: