"Forum działkowców"

Pożyteczne i szkodniki, chwasty - ochrona roślin - Wzajemne oddziaływanie roślin

Gabi - 25-03-2007, 23:26
Temat postu: Wzajemne oddziaływanie roślin
Jak na siebie oddziaływują rośliny ozdobne i warzywa,ozdobne i np.truskawki,poziomki?Wiem tylko że nie można sadzić pomidorów z mieczykami a inne rośliny?Czego nie powinno się sadzić z truskawkami ,jakie inne rośliny ozdobne nie powinno sie sadzić obok pomidorów?Ogród jest coraz mniejszy stąd pytanie :D
Adrian śląsk - 26-03-2007, 07:03

ja mam tabelę z książki(Ogród pełen warzyw i owoców) ale tylko dla warzyw , ale może się przyda :) najlepiej zapisać obraz na dysk i powiększyć, wydrukować lub klikając na niego powiększyć pzdr :)

http://img181.imageshack....siedztwoyq2.jpg

Wladek50 - 26-03-2007, 08:44

W ubiegłym roku otrzymałem coś podobne od Barbary przerobiłem to na plik tekstowy w Excel-u. Do pobrania >>TU<<.

---------------------
Władku, Adrianie, mam nadzieję, ze nie będziecie mieli mi za złe, że umieściłem podane przez Was linki w temacie przyklejonym w poradach ogrodowych.
Paweł

Gabi - 26-03-2007, 14:32

A czy mogą rosnąć maliny obok truskawek?Mnie bardziej zależy czy ozdobne rośliny nie będa przeszkadzać warzywom,zreszta mam mętlik w głowie bo na kawałku 4x5 muszę posadzić pomidory,cebula,marchew,sałata,buraki,fasolka,pietruszka,rzodkiewka,por,seler,zioła a do tego jeszcze sa kwiatki jednoroczne :D
dachasia - 27-03-2007, 01:36

I teraz Władku porównaj sobie marchew i cebulę z tym co u Ciebie i co u Adriana.Ja całe moje działkowe życie wiedziałam,że marchew należy siać lub sadzić z cebulą, tak jak to jest u Władka. A u Adriana stoi jak byk minus.Chyba,że ja niedowidzę.
Adrian śląsk - 27-03-2007, 06:30

Właśnie też się zastanawiałem i patrząc dla marchwi jest + ale dla cebuli jest - , czy to znaczy ze marchew dobrze czuje sie przy cebuli a cebula przy marchwi nie? :evil_2: chyba że to jakiś błąd w druku
Wladek50 - 27-03-2007, 10:03

Sprawdzałem dokładnie ze zdjęciem otrzymanym od Barbary i wydaje mi się, że nie zrobiłem błędu. Znając pomyłki drukarskie - na pewno tak jest. Może tabelkę wykonywał ogrodnik z bożej łaski. Sam już nie wiem co powiedzieć. Moim zdaniem cebula i marchew na pewno się nie gryzą, a może ja też się mylę. :?: :!: :idea:
Gabi - 27-03-2007, 20:58

marchew z cebula to ją od zawsze sadzę i sieje czasami dodaję porę lub szczypiorek czosnkowy,ale mnie bardziej chodzi jak oddziaływują na siebie rosliny ozdobne i warzywa i rosliny ozdobne i truskawki ,maliny.O mieczykach że nie powinny rosnąć blisko pomidorów to wiem z praktyki i wyczytałam gdy pomidory chorowały a jak inne?
dachasia - 27-03-2007, 21:14

Na pewno Zgredzico koło pomidorów nie można siać tytoniu ozdobnego ( zaraza ziemniaczana). Jak znajdę trochę czasu to pogrzebę w moim starym "archiwum" papierowym i może coś wyszukam. Bo dawniej to były takie informacje w róznych gazetach, a ja je zapisywałam.
Paweł - 27-03-2007, 21:37

Cytaty ze strony: http://www.pnos.home.pl/p/?co=roznosci&id=8

Cytat:
W przypadku malin zalecany jest siew niezapominajki odstraszającej kistnika maliniaka.

Cytat:
Buraki zyskują na sąsiedztwie z astrami, nagietki chronią przed szkodnikami rozsadę pomidorów. Dobrym połączeniem jest róża z pietruszką lub czosnkiem. Wysiana na brzegach grządek aksamitka chroni pomidory i truskawki przed nicieniami.

Paweł - 27-03-2007, 21:41

I jeszcze tutaj są przykłady miedzy innymi oddziaływania warzyw i niektórych ozdobnych roślin.

http://www.ogrody-krzekow...=246&Itemid=218

Gabi - 27-03-2007, 22:04

Dziękuje wszystkim :D najważniejsze że mogę róże sadzić z truskawkami,malinami i pomidorami :D
beciatg - 19-04-2007, 12:18

Rok temu siałam nasiona z metra(na taśmie)-droższe ale plony okazałe.W tym roku moja mama uparła się na sianie po staremu ,ale trzeba je przerywać i nie są w tak ;równych"odstępach no i tańsze.Pytanko:czy te nasiona na taśmach są modyfikowane genetycznie ?
Adrian śląsk - 19-04-2007, 13:07

Trzeba patrzeć na oznaczenia , część jest modyfikowanych ja zawsze patrze żeby na nasionach nie bylo znaczka F1
Grzesiek - 19-04-2007, 20:34

Odpowiedź oraz dalsza dyskusja na temat odmian modyfikowanych genetycznie jest w istniejącym już temacie żywność genetyczna
beciatg - 20-04-2007, 10:58

Wszystkim za rady i pomoc dziękuję . :bussi:
Bogda - 05-07-2008, 18:38

Natknęłam się na temat sąsiedztwa cebuli i marchwi. Na tabelach oznaczających korzystne sąsiedztwo i niekorzystne jest wskazanie marchew i cebula na plus ale cebula i marchew na minus . Samą mnie to przed laty zainteresowało Zapytałam specjalistów. Otóż dla marchwi cebula jest pożądanym sąsiadem , bo zwalcza szkodniki Marchew korzeniem sięga głębiej i pobiera składniki pokarmowe. Natomiast cebula siana czy sadzona na plon wprawdzie korzysta z dobrodziejstwa marchwi w zakresie ochrony ale nie w zakresie pokarmowym. Siejąc cebulę ,można między nią wsiać kilka marchewek ale nie ilości uprawowe, bo cebula na tym traci.
Czyli tabelę należy rozumieć tak, że jeśli warzywem wiodącym ma być marchew to cebula jest oki ale jeśli warzywem wiodącym ma być cebula to raczej marchwi skąpo.

Adrian śląsk - 05-07-2008, 20:39

Zgadzam się z Tobą Bogda, sam kiedyś pisałem to w temacie powrotu ogrodów na bardziej warzywne,też mnie to zaciekawiło, niby wszędzie podaje się to jako zgodne sąsiedztwo ale jednak ta marchew wydziela substancje hamujące wzrost cebuli :-)
Bogda - 05-07-2008, 23:31

myśle że warto byłoby powrócić do tematu i poszukać jeszcze zgodności i niezgodności, posługując się własnym doświadczeniem również.