"Forum działkowców"

Uprawa warzyw - Ziemia pod wysiew i rozsady warzyw / Jaka i skąd ?

borys - 24-02-2007, 17:15
Temat postu: Ziemia pod wysiew i rozsady warzyw / Jaka i skąd ?
Czyli tutaj wszystko sie rozpocznie.
Nasiona warzyw zakupione.
Kilka doniczek i miejsce na parapacie okiennym przygotowane.
Teraz trzeba by zacząć siew.
Właśnie utknąłem na wyborze ziemi.
Pochodziłem po ogrodzie i prócz świeżego kompostu , wypchanej przez krety na trawe ziemi nie rzuciło się mi nic innego w oczy.
Jest jeszcze grządka z przerytym na jesieni kompostem.
Wpisanie w wyszukiwarkę haseł "siew","siewki","ziemia" nie pomogły mi w moich poszukiwaniach.
Jak wy sobie radzicie ?

Jerzy - 24-02-2007, 17:28

Panuje opinia że ziemia z kopców kretowisk zmieszana z kompostem i piaskiem jest dobra do siewu. Ważne, żeby utrzymywać stałą wilgotność (owijamy folią lub przykrywamy szybą) i jednakową temperaturę, jak również duuużo swiatła.
marmar - 24-02-2007, 17:31

Ja kupiłem na jesieni wór 60 l. ziemi ogrodniczej , obornikowej, i używam jej do wszystkiego. W sklepach ogrodniczych widziałem ziemie do siewu i rozsad kwiatów , warzyw itp. "do wyboru, do koloru", co jedna to inna i do czego innego :)
staraj - 24-02-2007, 19:14

Też tak zawsze robię ,nie bawię się w żadne mikstury kupuję gotową ziemię .
borys - 24-02-2007, 19:34

Czyli w poniedziałek idę do "ogrodniczego" i kupuje.
Dziękuję.

marmar - 24-02-2007, 20:21

Borys, chyba nie będzie tak łatwo jak piszesz;" idę i kupuję" :D
Będzie pewnie tak; "idę i... i.....nie wiem którą kupić" :) , ta do kapusty, ta do innych warzyw, ta do kwiatów takich, ta do owakich.... :shock: , a urośnie w każdej z nich. Albo po woreczku i zobaczysz która lepsza [ jeśli się różnią :wink: ] ,to nam może napiszesz . Albo jakaś "uniwersalna".

Grzesiek - 24-02-2007, 21:39

Ja do rozsad (warzyw i kwiatów) kupuję zawsze substrat torfowy do uprawy warzyw – mam jedną sprawdzoną firmę z Pasłęka. Dodaję jedynie nieco piasku i gotowe. Ziemie do kwiatów są trochę za „tłuste”, szczególnie niektóre. Już się na nich „sparzyłem” – musiałem odkażać, gdyż była silnie zagrzybiona.
dachasia - 25-02-2007, 02:13

Właśnie przed m-cem kupiłam ziemię uniwersalną, bo chciałam zrobić trochę rozsad pelargoni. Po rozpakowaniu wyglądała dość dobrze. Po kilkunastu dniach zrobił się na wierzchu biały nalot, musiałam go zbierać i tak jest co jakiś czas. Nie wiem, czy te pelargonie będą zdrowe, czy nie zmarnowałam czasu sadząc je w tę ziemię.Po raz pierwszy się z czymś takim spotkałam. Oto znów wychodząca pleśń

Paweł - 25-02-2007, 08:42

Z taką ziemią mam do czynienia od dłuższego czasu. Kupuję uniwersalną i po kilku podlewaniach robi się dokładnie coś takiego. Co jakiś czas wybieram to z wierzchu i muszę dosypywać ale to i tak na nic bo za chwile to samo. :(
Jerzy - 25-02-2007, 09:46

Na tej z kretowiska pleśni nie ma :gent:
Adrian śląsk - 25-02-2007, 12:00

Ja kupiłem specjalną ziemię do wysiewów i rozsad 6zl za 20l
orzech571 - 25-02-2007, 12:39

Rok temu kupiłem ziemię by zrobić sadzonki. Wsypałem do skrzynki. Z nasionami postąpiłem zgodnie z instrukcją. Zamiast kwiatów otrzymałem bardzo szybko sadzonki jakiś drzewek ( chyba topoli i brzozy). W reszcie ziemi też wykiełkowały jakieś roślinki które zjadł po pewnym czasie grzyb. Poniewąż kolega mieszka w tej samej miejscowości co wytworzono tę ziemię, dowiedziałem sie jak wygląda produkcja . A wygląda to tak. Fadroma przywozi łychę torfu z tofowiska. Dodaje drugą piasku. dwa worki wapna by odkwaśić. Poleją jakimś płynem i mieszają. potem pakują w worki i do marketów.
dachasia - 25-02-2007, 13:31

Właśnie, a potem piszą do takich kwiatków, do takich i jeszcze innych, a człowiek kupuje i potem się dziwi, że w niby odpowiedniej ziemi, a kwiatki marnieją
borys - 25-02-2007, 14:50

No patrzcie !
A piszałem ten temat troche wstydliwie że to niby takie oczywiste.
Teraz przed tym moim "pierwszym" siewem jestem troche zagubiony.
Nie bardzo wiem co zrobić.
Może faktycznie wziąść z grządki i pomieszać z ostrym piaskiem ?

marmar - 25-02-2007, 22:30

Ja mam taką ziemię jak na foto, na razie nie pleśnieje. Ma trochę grubszych kawałków ale można przesiać na przykrycie nasion.

gebo13 - 26-02-2007, 00:06

http://img134.imageshack....=lobeliabk4.jpg
Tu moja tegoroczna lobelia. Bez względu na to czy ziemię kupię,czy
stosuję własną,lub mieszam to zawsze do siewu i do domowych,
doniczkowych robię ten sam zabieg. Miska ziemi i do mikrofalówki.
Można też w innym rodzaju piecyka.
Po wyprażeniu i ostudzeniu dopiero z niej korzystam.
Może już ktoś to pisał,ale to dobry sposób,wart przypomnienia.
Stosuję go od lat .

borys - 28-02-2007, 23:55

Wybaczcie że jeszcze raz zapytam i tych co kupuję i tych co robią sami ziemię.
Ile czego w tym jest ?
Interesują mnie proporcje składników tej ziemi.
Ci którzy robią wiedzą , a ci którzy kupują to napewno mają to na opakowaniu.
orzech571 pisze o wapnie ale myślę ze do siewu chyba nie za bardzo.

Gabi - 01-03-2007, 00:16

Nie wiem czy akurat dobrze robię ale ja swoje pomidorki,parę ogórków żeby były wcześniej,niektóre kwiaty sieję do pęczniejących doniczek torfowych wstawiam do takich niby szklarenek i na parapet.Mozliwe że sposób droższy niż w przypadku ziemi ale się nic nie dzieje z siewkami nie chorują prawie wszystkie wschodzą. Roslinki nie trzeba pikować chyba że do doniczki wpadnie więcej niż potrzeba.Gdy już podrosną można przesadzić razem z pęczniejąca doniczką torfową do pierścieni lub małych doniczek wypełnionych ziemią.
orzech571 - 01-03-2007, 06:42

Borysie piszę o wapnie w szczególnym patologicznym przypadku. Wapno dodają gdyż torf wydobywany z bagna jest mocno zakwaszony. Ja kupuję torf odkwaszony i mieszam pół na pół z czystym piaskiem. A tam gdzie można wysiać po jednym nasionku stosuję pęczniejące krążki torfowe.
weboo - 01-03-2007, 09:33

orzech571 napisał/a:
...Ja kupuję torf odkwaszony i mieszam pół na pół z czystym piaskiem...

To jest chyba jedno z lepszych rozwiązań. Ja osobiście stosuję substrat torfowy i mieszam z piaskiem, najlepiej gdy jest to rzeczny, gruboziarnisty. Mieszam to w stosunku 2:1. Dwie części substratu torfowego i jedną część piasku. Piasek może byc również zwykły, żółty. Ważne by nie miał zanieczyszczeń organicznych.
Krążków torfowych do tej pory nie stosowałem i nie mam z nimi żadnego doświadczenia. Mam w związku z tym prośbę do stosujących je, by wstawili w tym wątku jakieś zdjęcia. Najlepiej takie, obrazujące od początku proces wysiewania, pielęgnacji i wzrostu.

borys - 01-03-2007, 13:52

Super.
Niema to jak doświadczenie.
Powoli będziemy może sami robić sobie pewne sprawdzone podłoże do siewu i pikowania.
Przecież teraz wszystko można kupić.
Większość składników mamy za darmo nieraz w zasięgu ręki.
To jaki kolor piasku było dla mnie bardzo ważne.
Nie doczytałem tego nigdzie indziej.

Gabi - 01-03-2007, 15:13

Tak wyglądają te krążki które zalewamy wodą o temp.25 stopni na 10 min.i można wysiewać jak nie zapomnę to będę robić systematycznie zdjęcia.Mnie jest tak wygodnie co nieznaczy że tak musi być.Używam tych krązków i doniczek torfowych od 4 lat.Trzeba tylko zwrócić uwagę bo są także krążki do roślin kwaśnolubych

Borys tylko ten piasek lepiej nie bierz z osiedlowych piaskownic :D

marmar - 01-03-2007, 16:18

zgredzica59, a mozesz zrobić foto tego opakowania [kartki] z instrukcją, jak rozpakujesz?
Mało do tej pory zajmowałem się wysiewaniem w domu, dla mnie to nowość. Jaka cena tych krążków i doniczek torfowych, i jak te doniczki wyglądają?

weboo - 01-03-2007, 16:50

Doniczek torfowych używałem, ale do tych krążkow jakoś nie doszedłem. Muszę jednak spróbować i kupic na próbę parę sztuk.
Zgredzico, dalsze zdjęcia mile widziane :D .

Adrian śląsk - 01-03-2007, 20:30

Ile kosztują te torfowe doniczki?? bo przydały by mi się do arbuzów, które nie lubią przesadzania.
orzech571 - 01-03-2007, 21:11

Kupiłem krażki torfowe opakowanie 20 szt za 6,5 zł.
Adrian śląsk - 02-03-2007, 16:04

thx za odpowiedź myślałem że to droższe :)
Gabi - 02-03-2007, 16:26

Adrian czasami jest promocja w OBI w Katowicach i można kupić krążki troszkę taniej najczęściej promocja na krążki jest jesienią
Grzesiek - 02-03-2007, 18:03

Przerabiałem już doniczki torfowe i krążki.
Jednak wolę tradycyjne pojemniki po przetworach mlecznych lub plastikowe palety. Przy pojemnikach torfowych należy bardzo uważać na przesuszenie bryły korzeniowej – korzenie przerastają doniczkę i są narażone na uszkodzenia (zasuszenie). Pojemniki torfowe trzymałem zawsze w kuwetach, na zwykłych podstawkach w mieszkaniu zawsze były narażone na przesuszenie.

Gabi - 03-03-2007, 01:03

Ja z tradycyjnego sposobu zrezygnowałam z jednej ale ważnej przyczyny jestem alergikiem biorąc działkę nie wiedziałam bo nic się nigdy nie działo.Krązki wrzucam do wody nic nie lata w powietrzu żadne pyłki z kolei doniczki torfowe napełnia mąz,ja sieję a póżniej już nie pikuję nie przesadzam tylko dołek i szybciutko zasypać.I niestety rzeczywiście trzeba pamiętać tak jak Grześ pisał żeby nie przesuszyć krążków i doniczek bo wtedy po roslinkach,ale w moim przypadku te krązki naprawdę się przydają
marmar - 03-03-2007, 13:48

Podobną uwagę na tamat przesuszania usłyszałem w małym sklepie ogrodniczym. Ale krążków w nim nie było więc ..... :wink:
Jan z wyspy - 14-03-2007, 17:53
Temat postu: Ziemia pod wysiew i rozsady warzyw / Jaka i skąd ?
Ja z ziemią uwinęłem sie jak co roku prosto.Waiderko po farbie 10 l nasypałem przerobionego kurzynca ( taka sypka brązowa ziemia) 1/3 wiaderka , z folii dosypałem ziemmi do pełna .Wszystko wymieszałem i ogrzeję i pod rozsady jutro.
Kiedys stosowałem ziemię z kretowisk teraz z foli.Kurzyniec mozna kupic w ogrodniczym.
Jutro pikuje selery, pore, papryki ostra,czerwona wczesna i żółta, pomidory malinówka, bycze serce , podłużny żółty,( to moje nasiona) i Faraon wczesny kupowany.
Pozdrawiam Janek