"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Żywopłot

orzech571 - 31-01-2007, 21:03
Temat postu: Żywopłot
Potrzebuję ogrodzić nową pasiekę żywopłotem o wys ok 2m. Poradzono mi wykrzystanie do tego Liguster. Chciałbym sie dowiedziec jak szybko rośnie oraz jak gęsto należy go sadzić by był dość gęsty.
Barbara1 - 31-01-2007, 21:54

Poczytaj sobie Żywopłot z ligustru
dachasia - 01-02-2007, 00:06

Tak wygląda żywopłot z Ligustru

Ja sadziłam w strzałkę co 20 cm.
Możliwe ,że nie wszystko się przyjmie, więc lepiej gęściej, a potem ewentualnie usunąć. Najlepiej w maju obciąć lub oderwać z piętką gałązki , oberwać dolne listki i wsadzić do ziemi na kilka centymetrów. Albo na miejsce stałe, odpowiednio przygotowane(moim zdaniem tak najlepiej) albo na grządce i na przyszły rok te które się ukorzenią na miejsce stałe. Niestety na wysokość taką jak ten wyższy należy poczekać ze trzy lata

Hania - 01-02-2007, 14:45

Dachasia
jak się sadzi w strzałkę :?:

dachasia - 01-02-2007, 20:59

Nie wiem czy uda mi się to pokazać, ale tak :
.....s..........s
s.........s
.....s..........s

s - to sadzonka./ Sa to trzy rzędy 1 i 3 równoległe, środkowy przesunięty o połowę odległości między sadzonkami. W ten sposób uzyskuje się większe zagęszczenie. Żywopłot z ligustru trzeba 2 razy w roku ciąć. Pierwszy raz tnę na wiosnę, jak puśći liście i odrośnie, nadając pożądany kształt, tak na wysokość jak i na boki, a latem wyrównuję odrosty. Jest to zajęcie mojej 2-ej połowy. Jak jest dużo takiego żywopłotu to dobrze mieć nożyce elektryczne. Z ligustru można formować ładne formy np. łuki nad bramkami. Jeśli Cię to interesuje to wiosną lub latem mogę porobić trochę zdjęć u sąsiadów. Bo ja dopiero może za 3 lata będę mogła zrobić łuk na furtką wejściową z zewnątrz ogrodu, gdy mi odrośnie posadzony liguster za altaną.( na prawo od tej dużej sosny.

dachasia - 01-02-2007, 21:21

A tu jeszcze jedno zdjęcie.

Ponieważ moja działka jest narożna. Ten żywopłot odgradza mnie od głównej alejki ogrodowej sąsiedniego ogrodu, po której codziennie przechodziło kilkanaście osób i każdy przechodzący mógł przez ażurowy płot mieć wgląd na moją działkę, co bardzo pozbawiało nas prywatności. Ponieważ jest to ogrodzenie zewnętrzne mogłam żywopłot puścić do wysokości ogrodzenia. Pomiędzy działkami, nie może być wyższe niż 1 m.

Hania - 01-02-2007, 23:03

Dachasia
dziękuję za wyjaśnienie
a działkę masz piękną :clapping:

dachasia - 02-02-2007, 16:07

Haniu, przede wszystkim mamy dużą. Tak się złożyło, że mój sąsiad działkowy bardzo zapuścił swoją działkę, bo pracując od rana do wieczora nie miał kiedy co robić. Namówiłam syna i po uzgodnieniu z sąsiadem syn wystąpił o przydział tej działki, a sąsiad złożył rezygnację. Zarząd tez był zadowolony, że działka nie będzie leżeć odłogiem, bo u nas w mieście ludzie, aż tak bardzo nie zabiegają o działki, może dlatego że ogrodów jest kilkanaście.W sumie wspólnie z synem mamy ok. 900 m2. Dlatego mogę sobie pozwolić na żywopłot, który jak by nie było zajmuje dość dużo miejsca, skracając i zwężając działkę
Hania - 02-02-2007, 20:54

Tak mi się wydawało że masz dużą działkę
miałam nawet wątpliwości czy to działka PZD
czy może własna :shock:
a teraz wszystko jasne na 900 metrach to można poszaleć :P

dachasia - 02-02-2007, 23:02

Masz rację Haniu, Tylko wiesz jak to jest z dziećmi Syn gdy jeszcze był w domu i proponowałam, aby szedł z nami na działkę to miał takie powiedzonko " ja nie kret, w ziemi rył nie będę" Teraz też nie wiele się zmieniło. Tym bardziej, że prowadzą z zięciem własny biznes i niestety nie mają czasu. Tak więc ten liguster to niestety ja muszę z mężem sadzić i formować. Moje dzieciaczki stwierdziły tylko, że dobrze by było odgrodzić się od tej drogi, bo nie można swobodnie poleżeć i poopalać się, gdy za płotem ktoś bez przerwy przechodzi. Z pozostałymi pracami jest podobnie. Choć nie powiem, gdy przychodzi lato to swoje pierwsze kroki po pracy kierują na działkę. tu wypoczywają.
orzech571 - 02-02-2007, 23:41

Dachasiu mam pytanie. Ile lat ma ten wyższy żywopłot i czy był przycinany od góry zanim osiągnął taką wysokość.
dachasia - 03-02-2007, 14:17

Ten wyższy na pierwszym zdjęciu ma już kilka lat. Ten mały też, ale specjalnie jest tak nisko cięty. Natmiast ten wyższy na drugim zdjęciu w tym roku będzie miał 4 lata. Tak orzech Ja w drugim roku po posadzeniu jak tylko ne wiosnę stwierdzę, że się ukorzenił i wypuszcza nowe pędy to je skracam. Chodzi o to by się rozkrzewił. Chyba, że jest posadzony bardzo gęsto, to wtedy można mu pozwolić rosnąć w górę i przycinać dopiero na następny rok. Liguster rośnie stosunkowo szybko. Ja przycinam i na wysokość i na szerokość, tak że szerokość ma nie większą niż 50 - 70 cm.
KamilaWr - 11-06-2007, 10:05
Temat postu: MODRZEW EUROPEJSKI na żywopłot?
Czy żywopłot z MODRZEWIA EUROPEJSKIEGO można zakładać w ogródkach małych o powierzchni 750m2? Może ktoś posiada taki żywopłot, bardzo chętnie zobaczyłabym zdjęcia i wskazówki do uprawy :roll:
broziu - 13-06-2007, 12:07
Temat postu: OGRODZENIE - ŻYWOPŁOT
Ppotrzebuje ogrodzić działkę 4ary jak najtańszym kosztem.... myślałem o siatce ale moze żywopłot będzie lepszym rozwiązaniem....i dlatego mam pytanie jak można zrobić to w najtańszy sposób tzn. jaka roślina i jaką będzie miał żywopłot wtedy wysokość

----------------------
13 czerwca 2007 13:17
Włączyłem ten temat do już istniejącego wątku.
Paweł

KamilaWr - 18-06-2007, 09:05

broziu ja Ci proponuje żywopłot z modrzewia europejskiego na tak dużą działkę. "Drzewo bardzo szybko rosnące (jako żywopłot może nawet osiągnąc 4 metrową wysokosc). Ma intensywnie zielone igły, które jesienią przebarwiają się na różne odcienie żółci i złota. Jest odporny i niewymagający. Modrzew bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Nadaje się na żywopłoty i szpalery, wymaga jednak stanowisk nasłonecznionych. Polecany do sadzenia pojedynczo i w grupach na otwartych przestrzeniach i wszędzie tam, gdzie zależy nam na szybkiej zieleni". JA mimo niewielkiego ogrodu też się skuszę na modrzewiowy żywopłot poprostu będę częsciej przycinałą zeby nie rozrusł sie za bardzo.
robert - 22-06-2007, 20:20

Broziu. Jeśli działka należy do PZD to musisz stosować się do regulaminu. Jeśli nie, a zależy Ci aby rósł szybko i spełniał rolę szczelnego ogrodzenia , to proponuję ,,mirabelkę".
Rośnie szybko, gęsto,jest masywny, ma dużo kolców i kot się nie prześlizgnie. Sadzonki znajdziesz bez problemu w wielu miejscach. Rosną dziko.

Michał77 - 31-07-2007, 09:40

Robert mam ten sam problem co kolega wyżej.
Jezeli mozesz to prosze sprecyzuj tą "mirabelkę"- co to jest jak wyglada gdzie znaleść............

Al_Inka - 31-07-2007, 09:45

Cytat:
to prosze sprecyzuj tą "mirabelkę"- co to jest jak wyglada gdzie znaleść............

To zwykła śliwka mirabelka, czasem można znaleźć dziko rosnące siewki, tam gdzie spadnie owoc wyrośnie z pestki młoda roślina. Można też posiać samemu pestki i czekać aż wyrośnie.

Michał77 - 01-08-2007, 07:31

Alinko widac zostaniesz moim roślinnym mentorem.Ogromne dzieki za wszelkie informacje i pomoc.Mam nadzieje ze twoja cierpliwosc jest niewyczerpalna i dalej bedziesz mnie wspierac :)
Mam nadzieje ze i ja kiedys bede mógl sie w jakis sposób odwdzieczyc.

(czy z kazdej pestki moze wyrsnac roślinka??)

Nalewka - 03-09-2007, 11:27

Mirabelka to inaczej ałycza, inny kolor śliwki z tej samej rodziny, to lubaszka :)

Nie, nie z każdej pestki wyrośnie roślina. Ale z wielu, bo to bardzo żywotny "zwierz". Ale trzeba też uważać, bo jak już podrośnie do + - 2 metrów, to należy zacząć okiełznywać żywopłot z każdej strony, z odrostami korzeniowymi włącznie.

A może żywopłot z dzikiej, stulistnej i gęstokolczastej róży? Drapie kolcami, kwitnie w co najmniej dwóch kolorach (ja będę miała białe i różowe), pachnie i jeszcze daje owoce (czerwone i czarniawe) na nalewkę czy wino :)

Michał77 - 03-09-2007, 20:39

Stokrotne dzieki "Nalewko" :D za pomoc, jak mi sie uda zdobyć takie sadzonki to napewno zasadze
jeszcze raz dziekuje

pepek - 15-09-2007, 09:24

czy może mi ktoś powiedzieć jakie rosliny nadają sie na taki żywopłot jak na zdjęciu (najlepiej zimozielone)link do zdjęcia: http://www.agrobud.com.pl/4.gif uważacie ze cis pospolity nadaje sie na takie kompozycje?? prosze o odpowiedź...
pepek - 15-09-2007, 13:49

jakie przyrosty ma tuja na żywopłoty??
Nalewka - 15-09-2007, 16:07

Takie labirynty to się robi z bukszpanu. Można też próbować z innych krzewów, ale wyniki będą hm... interesujące :lol: W końcu wieki doświadczeń ogrodniczych o czymś świadczą, no nie?
Nalewka - 15-09-2007, 20:44

Nie mogę już zmienić swojego posta powyżej, więc dokładam kolejnego z uwagami nt. cisa i tujki :)

Od razu zastrzegam, że nie jestem fachowcem, znam się o tyle, o ile, raczej z własnej praktyki, a i to bardzo krótkiej. No i oczywiście przygotowanie teoretyczne z miliona książek i z informacji z internetu :)

Ale o ile wiem, to:
- cis lubi półcień albo nawet cień, nie wiem jak by się czuł w pełnym słońcu, w żywopłocie czy labiryncie cięty na wysokość do max pół metra sam sobie tego cienia nie da. Owszem, lubi cięcie, ale obawiam się, że nie da się ładnie zagęścić od dołu i z czasem widać będzie goły pień.

Poza tym cis jest dość "ażurowy", nie wiem, czy udałoby się uzyskać z niego zwartą pionową ścianę, tak jak z krzewów z małymi listkami. No i docelowa wysokość "ściany" zieleni, jeśli cis puszczony luzem rośnie do np. 2,5 m, to żeby utrzymać go w wyznaczonej wysokości ciąć trzeba często, dwa, trzy, a nawet więcej razy do roku, a to wymaga jednocześnie dobrego, sensownego nawożenia (żeby uniknąć przenawożenia czy zasolenia gleby). Może są jakieś karłowe formy, ale nie mam teraz materiałów, w których mogłabym to sprawdzić.

Generalnie cis jest docelowo dość wysoki, nadaje się raczej na żywopłoty wysokości człowieka, a nie na obwódki do kolan.

- cis pospolity ma przyrosty zależne od warunków, w jakich rośnie. Jeśli warunki są odpowiednie, to rośnie i kilkanaście do dwudziestu cm rocznie. Przynajmniej u mnie tak urósł w tym roku :) Z wiekiem przyrosty będą pewnie malały, bo moje cisy są puszczone luzem i mają dorosnąć do swojej wysokości zadanej przez naturę. A potem pewnie zacznę przycinać :D

- tuja - lubi słońce, więc da sobie radę "na patelni". Znosi też cięcie, ale jest jeszcze bardziej "roztrzepana" w kształcie, niż cis, więc gładkiej ściany nie utworzy. Patrząc z bliska będzie się widziało pióra i piórka, dopiero z pewnej odległości pojawi się wrażenie gładkości. A taki labirynt, jak na zdjęciu ogląda się z bliska.

- tuja - przyrasta w zależności od odmiany, no i warunków, w jakich rośnie. Jeśli jest karłowa, to przyrasta oczywiście mniej. Młoda więcej, starsza coraz mniej. Ale nie umiem podać konkretnej wielkości, zależy to od wilgotności podłoża i poziomu wód gruntowych, jego struktury, zawartości składników odżywczych, wystawy (wsch, zach, pdł czy pn), nasłonecznienia, chorób czy szkodników atakujących rośliny, ilości opadów, czy dni słonecznych w danym roku, wystawienia na działanie wiatrów, mroźnej i suchej zimy, albo odwrotnie, łagodnej, czy śnieżnej, no i to chyba jeszcze nie wszystkie czynniki, których jeśli się nie zna, to trudno cokolwiek przewidywać.

U mnie, na Warmii mini-tujki nie rosły do tej pory więcej, niż po kilka cm rocznie i tak działo się od trzech lat (sadzonki wyjściowe miały po kilkanaście cm. wysokości)), po przeniesieniu w inne miejsce w tym roku (dużo deszczu przez kawał lipca i sierpień, mało słońca, temp. 15-22) urosły po 15-20 cm. Tak zadziałała inna ziemia, inna wystawa, ogólnie inne warunki, oprysk p.szkodnikom i po prostu porządne dbanie o roślinę w okresie jej najbujniejszego wzrostu (wiosna/lato). Pewnie w przyszłym roku przyrosty będą mniejsze...

Może jeszcze ktoś się wypowie, bo moje doświadczenia z cięciem krzewów są dość nikłe, za krótko się tym zajmuję, żeby mieć pewność, że napisałam z sensem :D A już podawać nazwy, odmiany, sypać łaciną, no nie, ja tak nie umiem :doh:

Barbara1 - 15-09-2007, 21:26

Nalewko nic dodać nic ująć.
Kolega powinien sam ocenić
jaki materiał wybrać na żywopłot.
Bardzo dobra interpretacja tematu :D

Bogda - 15-09-2007, 22:29

Nalewka odpowiedziała bardzo wyczerpująco. Są wprawdzie gatunki tui żywopłotowych, ale one nie sa przystosowane do takiego formowania jak ten bukszpan w labiryncie. Ponadto tuja musi tworzyć żywopłot o znacznej wysokości a podcinana bardzo będzie się ciągnęła do światła
więc będzie miała nierównomierną gęstość. Pozostaje tylko bukszpan ale amatorowi jest dosyć trudno skupić się tylko na jego pielęgnacji. Takie formujące podcinanie dobrze znosi ligustr ,lecz ma tendencję do łysienia od dołu, gdy górna część gęstnieje. Musiałby być niziutki a to żaden efekt.

pepek - 18-09-2007, 17:03

czy bukszpan można rozmnażąć w ten sposób ze obcina sie gałązki i wsadza do wody?? prosze o odpowiedź. z góry dziękuję.
dachasia - 18-09-2007, 19:31

Ja tak rozmnażałam. Z tym,że odrywałam gałązkę z piętką i wkładałam do ziemi. Można dać tę piętkę do ukorzeniacza,a sadzonkę przykryć dodatkowo butelką pet z odciętym dnem, bez zakrętki. Z tym,że bukszpan bardzo wolno rośnie. Sadzonki 2-letnie mają dopiero po 15-20 cm
Bogda - 18-09-2007, 22:40

Bukszpan rozmnaża się z sadzonek z pędów bocznych w lutym- marcu a więc przed ruszeniem wegetacji. Sadzi się do ziemi składającej się w 1/3 piasek, 1/3 torf, 1/3 ziemia ogrodowa. Najlepiej do doniczek, w których rośliny zostawiamy na 2 lata. Podlewamy umiarkowanie. Sadzonki powinny być nie większe niż 6-8 cm.
Jest to na podstawie podręcznika o sadzonkowaniu. Metoda sprawdzona praktycznie, mam sporo wysadzonego bukszpanu na działce produkcji własnej.

jak - 29-09-2007, 09:06

Witam wszystkich serdecznie jestem tutaj nowy, więc dla stałych bywalców tego forum szacuneczek. :bussi: :hi:
Teraz może przejdę do sedna sprawy. Wiosną posadziłem Ligustr Zimozielony posadzony on był z patyczków, czyli zdrewniałych zeszłorocznych pędów (70% puściło reszta do wymiany) Nowe przyrosty mają od 15 do 50 cm i teraz nie wiem czy pędy te przyciąć teraz czy poczekać na wiosnę. Boję się żeby przy dużych opadach śniegu nie połamało gałązek. Proszę o radę.

Bogda - 29-09-2007, 18:28

Ligustr trzeba było podciąć w sierpniu, teraz lepiej zostawić do wiosny. Wówczas zobaczysz czy któreś pędy nie są suche po zimie.
jak - 01-10-2007, 09:06

A czy jest szansa, że te obcięte wiosną po wlozeniu do ziemi puszczą też pędy. :?:
Bogda - 01-10-2007, 13:41

Ligustr ukorzenia się w czerwcu, lipcu. Pędy wierzchołkowe muszą być zdrewniałe, robi się z nich 15 cm sadzonki i po zanurzeniu w ukorzeniaczu sadzi w mieszaninie piasku z torfem. Ja ukorzenione wsadzam do doniczek a na zimę doniczki zakopuję w ziemi, mam wysoką grządkę i ona dobrze spełnia rolę zimnego inspektu. Nastepnej wiosny sadzę w gruncie.
dachasia - 01-10-2007, 16:49

Bogda, a ja sobie nie zdaje takiego trudu.Fakt, jest to liguster zwykły. Ukorzeniam liguster już od maja, od pierwszego cięcia.Przygotowuję miejsce, gdzie będzie rosnąć i po oberwaniu kilku dolnych liści wsadzam całą sadzonkę, nie przycinając jej do gruntu na miejsce stałe. Potem tylko systematycznie podlewam. Przyjmuje się 80-90 %. A co się nie przyjmie to dosadzam, po następnym cięciu żywopłotu. Może dlatego nie bawię się w ukorzeniacz, doniczki itp, bo mam sadzonek pod dostatkiem. Tam gdzie się nie przyjmie, gdy chcę mieć większą pewność,że nie wypadnie odrywam gałązkę z piętką i wsadzam w puste miejsce,gdzie brakuje.
pepek - 07-10-2007, 19:55

czy ktoś może mi odpowiedziec na pytanie: jeżeli mam w ogródku bukszpan i jezeli przesadze go do doniczki i zabiore do domu to czy on w cieple dalej bedzie rósł czy już przestał?? i czy można go formować w różne rzeźby? prosze o odpowiedź.
Bogda - 07-10-2007, 23:31

Miałam bukszpan ukorzeniony w doniczce i zeszłej zimy trzymałam go w domu. Rósł ładnie ale wysilił się bardzo, przeniesiony z chłodu do ciepła, wypuścił przyrosty w grudniu, trzeba było w suchym powietrzu mocno go podlewać, wiosna po hartowaniu, wystawiłam go na balkon i biedak znowu wypuścił przyrosty. Wysilił się bardzo i postanowiłam wysadzić go do gruntu. Jest ładny ,żyje ale jakby stanął ze wzrostem, mniejsze od niego wybujały a on jakby przystopował. Myślę że po prostu odpoczywa. Zostawiłam go na zimę, niech ma normalny cykl wegetacji. Wiosną go zasilę, przytnę i niech sobie rośnie jak matka natura każe.
assa - 21-11-2007, 23:28
Temat postu: Żywopłot w cieniu?
Witam. Mam kłopot - brak słońca. Sąsiadujące z działką wysokie sosny ocieniają miejsce, gdzie chciałabym mieć żywopłot. Czy są żywopłotowe rośliny (ale nie tuje - jakoś nie przepadamy za nimi), które wytrzymają prawie całodniowy cień?
dachasia - 22-11-2007, 00:41

Może liguster jest naprawdę mało wymagający
http://www.poradnikogrodniczy.pl/dikozdlis2.php
W wcześniejszych postach(str 1 tego tematu) możesz zobaczyć jak wygląda żywopłot z niego uformowany na mojej działce.Teraz go trochę inaczej formuję, nie jest prosty lecz cięty na półokrągło.

ewamaria - 07-12-2007, 18:50

Myslę, że dobrym rozwiązaniem na zacienionej działce będzie cis - piekny ciemnozielony kolor plus czerwone owoce jesienią i zimą. Możesz wybrać odmianę, która nie rośnie bardzo szybko, więc nie trzeba go często przycinać - wystarczy 1x w roku. Mój cis Hicksii rośnie co prawda ok. 30 cm rocznie, ale ja go bardzo mocno przycinam aby się zagęścił.
Pozdrawiam,

jak - 27-03-2008, 15:57

Zauważyłem ,że Ligustr pobudził się do życia po zimie ładnie zaczął puszczać ,a tu masz śnieg i mróz. Ciekawe czy mu nie zaszkodzi. Jak myślicie? :-(
Bogda - 27-03-2008, 20:07

Jest dość odporny na taką huśtawkę mam młode sadzonki w doniczkach zadołowane i wytrzymują
dachasia - 28-03-2008, 01:41

Nie ma problemu. Mam go kilka lat i jeszcze nigdy, nawet w najcięższe zimy nie przemarzł
Paweł - 28-03-2008, 11:30

Nie ma co się obawiać o żywopłot z ligustru. Jest bardzo wytrzymały na mrozy. U mnie rośnie pod blokiem od dobrych kilkunastu lat, nikt się nim nie przejmuje a radzi sobie znakomicie.
jak - 28-03-2008, 22:24

Dzięki myślę że będzie wszystko OK :lol:
inag1 - 16-07-2008, 19:46

Zauważyłam,że mój żywopłot z thui zaczyna mieć dość duże prześwity,najmocniej na dole. Zaznaczam ,że thuje nigdy nie były przycinane.Czy mogę je teraz przyciąć? Coś tam niby wiem ,jak to się robi- cięcię w trapez. Czy jeszcze w tym roku mogę go przyciąć?I przede wszystkim ,czy takie duże thuje można jeszcze formować?Nie chciałabym go zmarnować a taki łysiejący też zaczyna być brzydki.Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Tak wygląda żywopłot w tej chwili.


Wiesław - 18-07-2008, 13:30

Wydaje mi się, że brak odpowiedzi wynika pewnie z tego, że nikt z czytających nie robił sam cięcia w takiej sytuacji. Bowiem formowanie powinno się zacząć w 2-3 lata po posadzeniu. Pewnie sama czytałaś, że terminem odpowiednim cięcia jest jest wiosna, przed wegetacją oraz czerwiec-lipiec. Sam też nie mam doświadczenia dlatego nie wiem, jak cięcie wpłynie na zagęszczenie dolnych partii a o to Ci głównie chodzi. Tuje dobrze znoszą cięcie więc, jak nie znajdzie się ktoś doświadczony z poradą to decyzję musisz podjąć sama. Żadna to porada ale sam się zastanawiam co bym zrobił. Pewnie ciachnął, bo górę bym napewno wyrównał a dołowi nie zaszkodził a może pomógł.
dachasia - 18-07-2008, 13:53

Przypuszczam,że cięcie wierzchołków w żaden sposób nie wpłynie na zagęszczenie dołu. Jak widać tuje mają od kilku do kilkunastu lat i przerzedzenie dołem to chyba rzecz normalna. Ja w takiej sytuacji - o ile oczywiście masz na tyle miejsca - posadziłabym dołem tuje kuliste dorastające do 70 cm. Na pewno zakryłyby te ubytki i poprawiły ogólny widok żywopłotu.
inag1 - 18-07-2008, 21:45

Nie będę się zastanawiała ,tylko ciachnę thuje ,tak równiutko pod sznurek :lol: .Chyba ,że do rana znowu zmienię decyzję,bo zacznę się bać,że je zmarnuję.Taka huśtawka trwa od dłuższego czasu :roll: Ale coś sobie przypomniałam.Parę lat temu mój pies siusiał pod jedną thuję aż cały dół był brązowy.Wycięłam te gałązki,bo brzydko wyglądały i odrosły.Myślę,że jednak cięcie boków może jednak zagęścić rośliny.
Nina ,thuje są posadzone w jednym roku.Miały różną wysokość i tak im zostało :lol: Niestety nie mam miejsca na dosadzenie thui kulistych,bo to jest wjazd i w dodatku przy domu dość wąski.
Jeżeli się odważę ciąć ,to zaraz się pochwalę ;-)

Paweł - 19-07-2008, 21:13

Ina, i co zrobiłaś ze swoimi tujami? :D Zastanawiam się czy ścięte czy zostały tak jak na zdjęciu. ;-)

Ja teraz przymierzam się do zrobienia żywopłotu. Chciałbym aby był raczej z krzewów liściastych i cały czas chodzi za mną pęcherznica kalinolistna. W wielu miejscach można przeczytać, że się do tego jak najbardziej nadaje, choć ja jeszcze nigdy jej jako żywopłotu nie widziałem. Dlatego się zastanawiam czy to dobry pomysł. Chcę się dzięki temu odgrodzić nieco od alejki przed oczami każdego kto tylko przechodzi.

krysp50 - 20-07-2008, 02:11

Paweł napisał/a:
pęcherznica kalinolistna

Widziałam na zdjęciach taki żywopłot na innym forum. Bardzo fajnie wygląda.

inag1 - 20-07-2008, 14:49

Żywopłot przycięty :roll: :lol: .Byłam jeszcze zapytać w ogrodniczym,w któym się naprawdę znają na swojej pracy. ;-) Powiedzieli,że trochę póżno(lepiej było ciąć na wiosnę) ale nic się złego nie stanie,jeżeli teraz przytnę.Mówili,że thuje od dołu też się powinny zagęścić.Dostałam ogólny nawóz do iglaków a wczesną wiosną mam podsypać potas.
W tej chwili żywopłot wygląda ,jak wygląda. :lol: Jak mówi rodzinka ,jest równy(to co wystaje ponad linię ,to drzewa w tle) :lol: ,chociaż nie do końca. Nie wszystkie thuje miały już odpowiednią wysokość i muszą trochę podrosnąćTeraz nie pozostało mi nic innego ,jak czekać na efekty.Napiszę ,co się dalej dzieje z moimi thujami.


Wiesław - 20-07-2008, 19:55

:clapping:
Paweł - 20-07-2008, 19:59

krysp50 napisał/a:
Widziałam na zdjęciach taki żywopłot na innym forum.

Krysiu, czy mogłabyś podać link do tego żywopłotu? Chciałbym go zobaczyć bo niestety ten swój widzę jak na razie tylko oczami wyobraźni. ;-)

dachasia - 20-07-2008, 20:32

Pawle tu masz dwa zdjęcia
http://images.google.pl/i...ficial%26sa%3DN
http://dom.gazeta.pl/Ladn...795642.html?i=4

Paweł - 20-07-2008, 20:59

Dziękuję za linki. Tak prawdę mówiąc to mi się marzy żywopłot z pęcherznicy z odmian o liściach jasnych i tych ciemnych na przemian ('Diabolo' i 'Luteus'). Rozglądam się teraz za roślinkami i pewnie przystąpię do realizacji pomysłu.
marmar - 21-07-2008, 10:22

Paweł może przeoczyłeś; ttp://www.dzialkowcy.info...t=p%EAcherznica
Jak będę miał aparat na działce to zrobię fotkę moich pęcherznic. Mam chyba tak jak planujesz; żywopłot na przemian przy siatce. Będziesz wiedział jak to wygląda, lub jak nie powinno ;-)

Paweł - 21-07-2008, 20:43

Marmar, w takim razie jak będziesz miał już gotowe te zdjęcia to wstaw je w tym temacie to bardzo chętnie obejrzę co i jak. ;-) Tamten wcześniejszy temat czytałem i martwi mnie tylko to, że tych dwóch odmian nie będzie można utrzymać w jednej linii a to dla mnie jest ważne aby wszystko było równo.
Paweł - 25-07-2008, 20:41

Zmierzyłem już dokładnie jak długi będzie planowany żywopłot z pęcherznicy i wyszło mi 12 metrów. I teraz zastanawiam się w jakiej odległości sadzić rośliny i automatycznie ile tych roślin mi będzie potrzeba. Myślałem o tym, żeby na te 12 metrów kupić około 24 - 30 sadzonek. I nie wiem czy dobrze myślę?
qrystyna216 - 25-07-2008, 21:05

http://www.krzewy.pl/Pchy...arpus_czerw.htm
http://www.krzewy.pl/Pchysocarpus/pchysocarpus.htm
http://forum.muratordom.p...-co,t125355.htm

Pawełku to są linki do tematu, który Cię interesuje.

Paweł - 25-07-2008, 21:38

Dzięki. W tym ostatnim linku do forum czytałem, że ktoś sadził nawet w odstępach 60 cm i się ładnie rośliny rozkrzewiły. Ale jak posadzę co 50 cm to też chyba nie zaszkodzi a co najwyżej będę miał trochę roboty z przycinaniem. Nie chcę sadzić w zbyt dużych odległościach żeby nie mieć dziur w żywopłocie. Co prawda wszędzie piszą, że pęcherznica rośnie dobrze i do góry i na boki, ale u mnie jest taka ziemia, że nie wiadomo czy aż tak się jej spodoba by się rozkrzewiać jak należy.
qrystyna216 - 25-07-2008, 21:40

Przeczytaj co Ci wkleiłam na pw.
amadyn - 26-07-2008, 18:49

Wystarczy jak posadzisz co 80 cm , a nawet co metr.
marmar - 26-07-2008, 22:08

Moje pęcherznice;Paweł - 27-07-2008, 10:17

OK. Dzięki za rady i zdjęcia. :D
qrystyna216 - 27-07-2008, 10:23

Musze przyznać, że ładnie to wygląda, to sadzienie naprzemian kolorowych krzewów.
AnnaHelena - 27-07-2008, 16:10

Ja ma żywopłot berberysowo-ligustrowy. niestety nie był przycinany. na dole zrobiły sie takie prześwity.
Myślałam, żeby posadzić tawułę japońska. Mam taki krzaczek. Czy z niego dałoby sie zrobić sadzonki na żywopłot?

Paweł - 27-07-2008, 20:17

Tawuły można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe, z tym, że w tej chwili nie jest odpowiednia pora na ich pobieranie. Ale rośliny te podobno można także rozmnożyć z sadzonek półzdrewniałych właśnie w okresie letnim. Tak więc nie zaszkodzi spróbować. Rozumiem, że chciałabyś posadzić je przed tym żywopłotem z ligustru i berberysu by zasłonić te prześwity? Z ligustrem to chyba już tak jest, że od dołu z czasem przestaje wyglądać dobrze. U mnie na osiedlu jest strzyżony kilka razy w ciągu roku a i tak nie wygląda już teraz zbyt dekoracyjnie.
AnnaHelena - 28-07-2008, 08:34

Paweł, w najnowszym "działkowcu" jest opisany sposób rozmnażania przez takie zdrewniałe, pół zdrewniałe sadzonki iglaków. Czy w ten sposób mogłabym tez rozmnożyć ta tawułe? Kawałek na wpół zdrewniała roślinka wsadzona do ziemi lub torfu z piaskiem i zostawienie ich w szklarni.
Chciałabym w ten sposób otrzymać kilkadziesiąt sadzonek bo żywopłot ma kilkadziesiąt metrów. :-?

Wiesław - 28-07-2008, 20:51

Tawułę rozmnażałem z sadzonek półzdrewniałych w inspekcie. Podłoże: piasek z torfem. Traktowałem ukorzeniaczem AB /do sadz. półzdrewniałych i zdrewniałych/. Inspekt silnie cieniowałem białym płótnem przyczepionym pineskami do ramy okna inspektowego. (Był to kawałek starego prześcieradła) Jeden oprysk zapobiegawczo środkiem grzybobójczym /Topsin/. Przyjęcia b. dobre. Po ukorzenieniu przesadzałem do małych doniczek produkcyjnych.
Rozmnażałem głównie tawułę japońską 'Goldflame', sadzonkując w lipcu.

Paweł - 28-07-2008, 20:53

W przypadku sadzonek półzdrewniałych należy ściąć tegoroczne pędy nad węzłem, usuwa się dolne liście oraz wierzchołek. Taka sadzonka powinna mieć nie mniej niż 3 - 4 węzły. Następnie trzeba je ukorzenić w torfie z piaskiem i podlewać, można dodatkowo przykryć folią, ale tak aby nie krępowała sadzonki.
AnnaHelena - 28-07-2008, 21:20

Paweł, a dlaczego ucina sie wierzchołek? Dzis przypatrzyłam sie tej tawule i ona na czubku ma kwiaty wiec chyba nie nadaje sie do rozmnażania?
Paweł - 28-07-2008, 21:33

Te pędy, które kwitną to moim zdaniem nie nadają się na sadzonki. Wierzchołek ucina się usuwając w ten sposób najmiększą część pędu.
AnnaHelena - 29-07-2008, 23:35

No to nie dam rady zrobić sadzonek z tej tawuły na żywopłot, bo wszystkie mają kwiatki. :cry:
Teraz jeszcze doczytałam, że lepiej sadzonki z tawuły robić w lutym. wiec chyba poczekam...

Paweł - 30-07-2008, 20:22

AnnoHeleno a może lepszym wyjściem byłby zakup gotowych sadzonek w szkółce? Bo teraz dopiero doczytałem, że żywopłot, który chcesz obsadzić tawułami ma długość kilkudziesięciu metrów a na to trochę tych sadzonek trzeba. Poza tym pozostaje kwestia jak długo będą rosły te przygotowane z własnego krzewu. No, ale kupno sadzonek to niestety dodatkowe koszty.

Jeśli chodzi o mój żywopłot to już rośnie. ;-) Dziś kupiłem 25 sadzonek pęcherznicy 'Diabolo', zrezygnowałem z sadzenia na przemian z odmianą 'Luteus'. Po posadzeniu przyciąłem, podlałem i liczę na to, że będzie OK. Z pościnanych pędów spróbuję zrobić sadzonki. Zobaczymy co wyjdzie.

AnnaHelena - 30-07-2008, 22:21

Paweł, u mnie żadnej szkółki nie ma w okolicy. może na wiosnę uda mi sie coś znaleźć na targu. koszt troszkę duży, bo żywopłot ma jakieś 40 metrów, tak myślę.
Ale ta tawuła by ładnie wyglądała z berberysem. :D

kra52 - 31-07-2008, 09:32

Paweł,czy możesz podać cenę sadzonki pęcherznicy,tak dla orientacji.Ten żywopłot dwubarwny jest nadzwyczajny,
no pięknie tylko jak nazwać taką formę" choroby "?
jak tak zwał ,
poszukam sadzonek ale najpierw muszę przygotować miejsce.

Paweł - 31-07-2008, 20:53

Krysiu, cena za jedną sadzonkę w większości miejsc, w których sprawdzałem zależy od odmiany i waha się w granicach 6 - 8 zł. Odmianę 'Luteus' można kupić już za 6 zł, 'Diabolo' jest droższa - 6,50 do 8 zł. Z roślinami nie ma większych problemów, można je dostać w większości sklepów ogrodniczych.
kra52 - 31-07-2008, 21:23

To niedrogo,a są ładne.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group