"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Przesadzanie "starych" róż

Andre - 26-09-2006, 08:31
Temat postu: Przesadzanie "starych" róż
Mam na działce róże w "wieku" od 3 do 10 lat. Chcę je przesadzić w inne miejsce. Będę starał się do zrobić z bryłą ziemi. Od kiedy według Was można rozpocząć przesadzanie?
elmarek - 26-09-2006, 09:40

Andre wg mojego doświadczenia to bryła ziemi nie jest tak istotna przy różach jak nie przesuszenie systemu korzeniowego.Zrobil bym to ok 15 pażdziernika wykopal krzew lekko przycioł pedy , usunoł liście i przycioł korzenie,od razu sadzil w nowe miejsce mocno ucisnoł i opficie podlał napewno się przyjmą a wiosną mocniej przyciąć . :hand:
Andre - 26-09-2006, 14:20

Chyba tak zrobię. Dziękuję Elmarku. :lol:
Andre - 26-09-2006, 16:58

elmarek napisał/a:
Andre wg mojego doświadczenia to bryła ziemi nie jest tak istotna ...

Czy uważasz Elmarku, że faktycznie nie ma żadnego znaczenia czy róże będą przesadzane z bryłą ziemi czy nie? Czy przesadzanie z bryłą ziemi nie ułatwia przyjęcia się krzewów róż?

elmarek - 26-09-2006, 17:08

Nigdy nie widziałem róznicy w przyjmowaniu, ale zawsze mogłem zrobić przegląd korzeni. Myślę że jak przesadzisz z bryłą to też będzie bardzo dobrze.
Zosieńk@ - 27-09-2006, 20:39

Ja przesadzałam róże pod koniec sierpnia. Z dużą bryłą korzeniową, ze względu na planowane zmiany musiałam to zrobić. Podlewałam je codziennie i się przyjęły :clap:
Chociaż na pewno lepiej by było je przesadzić w późniejszym terminie, nie mogłam czekać, wię zaryzykowałam

Andre - 19-10-2006, 20:42

Dziś przesadziłem róże na nowe miejsce. Zrobiłem też kopczyki . Czy nie za wcześnie?
Zenka - 19-10-2006, 21:49

Do kiedy można trzeba je podlewać.
Róże kopcujemy tuż przed nadejściem regularnych mrozów.

Andre - 20-10-2006, 08:34

Czy na pewno dotyczy to też róż sadzonych lub przesadzanych? Przecież podlewamy je wtedy na nowym miejscu dość obficie "na błoto". O ile jest mi wiadomo po posadzeniu lub przesadzaniu róż podlewamy je co kilka dni ale dopiero wiosną.
Zenka - 20-10-2006, 13:08

Andre ja napisałam jak się postępuje zgodnie z wiedza ogrodniczą. Nie jestem w stanie nakłonić cię do tego byś postępował zgodnie z tym co napisałam.

Mnie przyroda nauczyła pewnej pokory i to ja się dostosowuję do niej, a nie ją próbuję dostosowywać do siebie.

Wyobraź sobie(bo przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć), że jeszcze przez miesiąc będzie sucho uważasz, że sucha ziemia poza dołkiem nie zabierze tej wilgoci z dołka. Może jeszcze w tym roku ci się uda, może jeszcze w przyszłym, ale w jakimś czasie się nie uda i będziesz się dziwił dlaczego, przecież tyle lat tak postępowałeś i było dobrze.

Andre - 21-10-2006, 07:46

Przesadzanym roślinom szkodzi oczywiście susza, ale też nadmiar wody.
Andre - 30-03-2007, 16:44

Jak pisałem wyżej róże przesadzałem jesienią. Kiedy proponujecie odkryć kopczyki przy różach? Wypuszczają już pąki.
Barbara1 - 30-03-2007, 20:43

Jeszcze trochę bym poczekała z odkrywaniem kopczyków.
W nocy są jeszcze przymrozki.

Andre - 30-03-2007, 21:04

Ale do kiedy? :wink:
Barbara1 - 30-03-2007, 21:06

Ja jeszcze nie odkrywam.
Zrobię to dopiero po świętach :D