"Forum działkowców"

Uprawa warzyw - Cukinie i Kabaczki.

Wiktor - 15-02-2005, 21:32
Temat postu: Cukinie i Kabaczki.
Co zrobic aby owoce kabaczek i cukinii byBy wieksze i aby bylo ich wicej. Sadze je co roku ale plon to maksimum 2-3 szt z jednej rosliny. Wiem |e mo|na uzyska do 6-7 szt a nawt wiecej. Kazda rada jest dobta. Kto poomoze?
Barbara1 - 15-02-2005, 22:14
Temat postu: Kabaczki
Wiktor ja sadzę co roku 3 szt kabaczka zielonego - bo tylko te lubi moja rodzina. Zależy jaki jest rok to mam i po 10 na krzaku. Sieję w doniczce, żeby mieć wyrośnięte sadzonki ok 15 cm wysokości i sadzę je w pierwszych dniach maja do gruntu i nakrywam obciętą butelką plastikową a 5 litrów. I taki kapelusz moje kabaczki mają do minięcia przymrozków majowych. Oczywiście w dzień zdejmuję okrycie. I to cała tajemnica w uprawie kabaczków.
Andre - 16-02-2005, 09:24
Temat postu: Re: Cukinie i Kabaczki.
Wiktor napisał/a:
Co zrobic aby owoce kabaczek i cukinii byBy wieksze i aby bylo ich wicej. Sadze je co roku ale plon to maksimum 2-3 szt z jednej rosliny. Wiem |e mo|na uzyska do 6-7 szt a nawt wiecej. Kazda rada jest dobta. Kto poomoze?

Nie wiem dlaczego masz tak bardzo mało owoców. Może za mało nawozisz. Ja podlewam je raz na tydzień gnojówką. Pędy kabaczka, gdy mają długość 1 metra uszczykuję na czubku. Wtedy się rozgałeziają. Owoce cukinii i kabaczka należy zrywać, gdy są niezbyt wyrośniete. Wtedy są najlepsze.

Barbara1 - 16-02-2005, 10:44
Temat postu: cukinia
Andre Ty piszesz o cukini, bo kabaczek nie idzie po ogrodzie. Liście i zawiązki owocowe wyrastają z jednego miejsca - korzenia.
Andre - 16-02-2005, 10:46

Błąd pisarski - przepraszam! :D
Wiktor - 19-02-2005, 01:58

Skorzystam z podpowiedzi, jak chodzi o ziemę jest strasznie piaszczysta mimo stalego zasilania kompostem. Chemii nie stosuję wcale. Ale dzięki za podpowiedzi.
Jan z wyspy - 19-02-2005, 20:11
Temat postu: Kabaczki,dynia,cukinia
Kabaczki,dynię,cukinię sadzę co roku. Wysiewam w folii przenoszę na grunt jak Barbara wcześniej,ale przykrywam włókniną luźno żeby mogła rosnąć i w czerwcu jak jest ciepło odkrywa. Butelka jest zimna włóknina ciepła ,przepuszcza promienie słoneczne i deszcz trzyma wilgoć. W kosztach niedroga.Dołek pod te warzywa zaprawiam obornikiem zmieszany z ziemią.
W tym roku posadzę wcześniej do doniczek /wschodzą szybko 7-8 dni /posadzę też i do folii nie zaszkodzi kilka nasionek. racja mniejsze są bardziej smaczne a nafaszerowane wspanaiłe.Powodzenia Witku.
Basiu, kiedy wysiewasz kabaczki w doniczki,bo tego nie robiłem Pozdrawiam JAN Świnoujscie :lol:

Barbara1 - 19-02-2005, 22:27
Temat postu: kabaczki
Janku kabaczki jeszcze jest czas by wysiać. Dopiero tak na początku kwietnia razem z ogórkami gruntowymi. Wówczas w maju wysadzam do gruntu i jak przychodzą przymrozki to przykrywam. Tak samo fasolę szparagową wysiewam pod koniec kwietnia i przykrywam włókniną i mam szybciej plony.
harapug - 25-08-2009, 21:37

Witam :D
Czy ktoś miał może u siebie cukinię Nefryt F1?
Tu piąta od góry http://www.pnos.pl/?d=of&c=nas_warz&g=47
Szukam odmiany plennej, nie mam zbyt wiele miejsca na tak ekspansywną roślinę, by siać ją w większej ilości, a koooocham cukinię i najeść się jej rok rocznie nie mogę :oops:

margaretka - 26-08-2009, 09:20

Ja miałam nefryt i soraję.Obie plenne.Ale do jedzenia zrywałam małe,takie ,że można było jeść ze skórką.Akurat syn tak lubi:).Nie mając doświadczenia spytałam Panią sprzedającą o odmiany o miękkich skórkach i takie mi owa Pani poleciła.I faktycznie dość długo zachowują skórkę miękką. Grządka była usytuowana w pobliżu wysokopiennych krzewów agrestu i porzeczek więc dodatkowo miały miejsce.Ale nie zarastały aż tak bardzo.Nasiona kupowane były w sklepie ogrodniczym i od razu do gruntu-bez wcześniejszego pikowania.Podlewałam miejscowo unikając spryskiwania liści wodą,bo łatwo łapią mączniaki.Usuwałam tez stare liście ,żeby nie obciążać rośliny,żeby "szło" w owocki a nie w liście.