"Forum działkowców"

Pożyteczne i szkodniki, chwasty - ochrona roślin - perz

jaanna - 29-07-2006, 21:18
Temat postu: perz
witam doradzcie jaki srodek jest dobry na zwalczenie perzu bo nie moge go sie pozbyc z mojej dzialki 8)
Agatka - 29-07-2006, 21:56

Witaj jaanna na forum .
Ponieważ dostałam zaperzoną działkę to ją kopałam widłami i wybierałam perz, który suszyłam i paliłam .Stwierdziłam,ze to był najowocniejszy sposób na pozbycie sie perzu.

Wladek50 - 30-07-2006, 09:53

Na zagospodarowanej działce jedyny sposób to widły i ręce, a jak wszedł między korzenie kwiatów wieloletnich, czy krzewów to chyba jedynym sposobem jest wybranie perzu z korzeni. Ja poprostu wykopywałem krzak i wybierałem perz . Może ktoś ma lepszy pomysł.
ćwik - 30-07-2006, 09:57

Uważam że najskuteczniejszy sposób to oprysk Randapem.
Zenka - 30-07-2006, 11:33

Jak wejdzie w kwiatki opryskiem spalisz wszystko. W takich przypadkach najlepszym wg mnie sposobem jest pędel i malowanie liści perzu Rundapem. Natomiast tam gdzie można kopać to widły i ręce są najlepsze.
staraj - 30-07-2006, 12:08

Anglicy mówią żeby mieć piękny trawnik najtrudniejsze jest pierwsze200 lat,
Maria - 30-07-2006, 14:23

I ja "doznałam zaszczytu mienia perzu" :( . Mój sąsiad staruszek już w tym roku nie przyjeżdża na działeczkę - wszystko zarasta zielskiem w tym i perzem. Oddał sąsiad tę działkę młodym ludziom z rodziny, ale oni wpadają co dwa tygodnie na pół godziny, żeby sprawdzić czy mają "jakieś zbiory" :( :(
Co przyuważę jakiś niepożądany pęd od strony sąsiada - to go wyrywam z korzeniami - ale to jest cholera syzyfowa praca. Jak się któregoś dnia wkurzę, to wszystko od strony sąsiada zleję randapem :evil_2: " :evil_2:

jaanna - 30-07-2006, 17:28
Temat postu: perz
witam wszyskich dzieki za podpowiedzi ale ja tez mam takich sasiadow co nie plewia dzialki i dlatego ciezka sprawa z tym perzem
Elf - 31-07-2006, 07:17

Na naszej działce oprócz perzu jest jeszcze skrzyp. Działkę wyłożyliśmy czarną agrowłókniną wszędzie gdzie to było możliwe tj. przy krzewach i obsypaliśmy korą. Efekt dobry. Na rabatkach kwiatowych problem pozostał - chemii się boję, bo kwiatki rosną blisko krzewów, a podobno nie ma środka o działaniu selektywnym - tylko na perz czy też skrzyp. Zacięcie wyrywamy zatem perz i skrzyp - w miarę możliwości z korzonkami, ale to syzyfowa praca.
Wladek50 - 31-07-2006, 09:35

Maria napisał/a:
Co przyuważę jakiś niepożądany pęd od strony sąsiada - to go wyrywam z korzeniami - ale to jest cholera syzyfowa praca. Jak się któregoś dnia wkurzę, to wszystko od strony sąsiada zleję randapem

Zlanie randapem nic nie da, chyba, ze całą działkę(oczywiście sąsiada). W następnym roku znów pojawią się pędy perzu. Kłącza perzu rosną nawet do 2 m na rok. Pracowity, ale jedyny sposób na perz u sąsiada to paski dość grubego PCW nie mniej niż 40cm i kopanie rowka o tej głębokości. Nie uchroni to jednak od innych chwastów..

zbigniew2033 - 31-07-2006, 23:23

Jest taki środek, nazywa się FUSILADE. Polecam. Niszczy jednoliścienne. Poniżej podaje link do strony.
http://www.syngenta.pl/pr...h&produkt_id=20

Zenka - 01-08-2006, 11:17

Problem chyba leży w wielkości opakowania. Nie spotkałam małych opakowań przydatnych na działkach.
Renata K. - 01-08-2006, 11:27

Czy ten srodek pomógłby mi w moim problemie, kupiłam działkę obok mnie jest bardzo zachwaszczona chwasty na pół metra/ oczywiście jest to dzierzawa ROd, po zdjeciu siaty mam teraz wiecej przestrzeni. ale...jak się zabrać za likwidację tej trawy teraz jest wypalona przez słońce bo nikt jej przex całe lato nie podlewał, czy jest to dobry moment na oprysk randapem czy zacząć

Zenka - 01-08-2006, 11:33

Jeśli tam nic nie ma to oprysk Rundapem powinna załatwić sprawę. Uważaj tylko przy krzewach. Może podziel czynnoć na dwie raty. Najprzód duże powierzchnie z dala od krzewów. Potem nałóż osłonkę na dyszę i opryskaj wokół krzewów.
Renata K. - 01-08-2006, 11:38

Zeniu po jakim czasie po opryskach można zacząc kopać, i czy na jesieni mozna będzie zacząć sadzić czy dopiero na wiosnę , a ziemie przygotować. A moze zasiać jakiś poplon na jesień?
Renata K. - 01-08-2006, 11:41

Tu gdzie widać czarna ziemię/ wzdłóż siaty i tu na dole to po przekopaniu przesadzilam kwiaty, posadziłam irysy i lilowce, przesadzilam omana, chryzantemy i troszkę aksamitek tak na razie i małe iglaki.Ale z resztą to muszę dać stop :lol:
Zenka - 01-08-2006, 11:52

Daj sobie spokój z poplonem. Na wiosnę jak masz możesz dać ziemię z kompostownika i grzabiami wymieszać z podłożem. A tam gdzie będziesz siała trawę wiosną poczekaj aż wzejdą chwasty (2-3 liście właściwe) i powtórz oprysk Rundapem.
Te dwa tygodnie po oprysku będziesz musiała poczekać. Rudop musi się przemieścić do korzeni i tam zrobić swoją destrukcyjną robotę. Z doświadczenia wiem, że zupełnie bez wybierania to się nie da. Bo jeśli kłacza mają parę metrów to środkiem wszystkiego nie zniszczysz. Tyle tylko, że będzie to ułamek tego co by było gdybyś kopała bezz środka.

Renata K. - 01-08-2006, 11:59

Zenia :bussi: tak zrobię jak radzisz. Teraz to po wykoszeniu spalinówką to nie widać, ale jest różnorodność chwastów, a największe to sa takie jak chrzan wielkie i twade wysokie na kilkadziesiąt centymetrow i kwitną, szkoda ze nie wstawiamy na forum zdjęć a może ja zacznę pierwsza i zidentyfikujemy. Weboo mi uszy oberwie ze to nie w tym temacie, a winno być w chwastach. Ale perz tez jest niestety :wink: