"Forum działkowców"

Uprawa roślin ozdobnych - Zakładanie skalniaka

tojanka - 18-02-2006, 17:47
Temat postu: Zakładanie skalniaka
Wiosna tuż, tuż....więc nawyzszy czas by zacząc przygotowania :D
Zdecydowałam sie założyc skalniak. Wielkość ok.20-30m2 - kształt owalny troche nieregularny.
Skalniak będzie z południowej strony , niedaleko studni. Dotychczas to łąka - zresztą mizerna.
Teraz pisze co będę robić mając nadzieję, że bedziecie podpowiadac i korygowac me błądy!!!!! Acha!!!! Sporo roslinek na skalniak mam w mojej "szkółce" i wystarczy je tylko przesadzic w odpowiednie miejsce.
Najpierw wytyczę za pomocą sznurka i kołków obszar skalniaka. Potem go przekopię i usunę korzenie trawy i chwastów ( czy jest sposób by chemię w to zaangazować?)..
Nastepnie trza bedzie kilka worków z torfem wysypać. Hmmmm tu sie zastanawiam - skoro chce by skalniak miał tez skały (skałki,kamienie) czy warto cały obszar mieszać z torfem?
I skąd wziąć te skałki?? Rozgladałam sie po okolicy mojego rancha....żadnych kamieni nie znalazłam. Rzeka obok (Pilica) ale dno ma piaszczyste. Kupić? Gdzie? Specjalnie nie mam ochoty wydawać kasy na kamienie :cry:
Następne pytanie. Muszę tą ziemię nawieżć bo wiem że jałowa i sam torf sprawy nie załatwi....Czym nawieżć ? Nie wiem czy z założonego latem kompostownika będzie mozna juz skorzystać... cdn.nastąpi
PS. Jesli temat skalniaków juz tu zaistniał i powinnam poprostu tam zajrzeć Webo nie besztaj a podpowiedz temat :bussi:

Roman49 - 18-02-2006, 17:59

zajrzyj do miejscowych gospodarzy. Oni często nie mają co zrobić z kamieniami zbieranymi na polu. Są tam nieraz niezłe okazy. Ja mam sporo takich kamieni, które można np.przepołowić.
Maria - 18-02-2006, 18:42

Tojanko ja w sumie zakładałam dwa skalniaki. Jeden wiele lat temu, na którym rośnie kosodrzewina i drugi w ub.roku. Na oba te skalniaki sypałam m.in. działkowe śmieci: skoszona trawa (chyba z dwóch kolejnych koszeń), kawałki cegieł, pocięte gałązki, torf no i trochę ziemi z wykopanych dołków pod drzewka. I robiłam to w takiej kolejności jak opisałam. Często podlewałam te skalniaki, żeby "siadły" i po jakimś czasie kładłam kamienie (dostałam od sąsiadów, którym nie były potrzebne). Nie usuwałam żadnego zielska, bo ono samo pod tym wszystkim zgniło. I jeszcze jedno. Jeśli masz kochane kreciki i jakieś stare siatki (resztki z ogrodzenia) najlepiej plastikowe, to rozłóż tę siatkę na spód skalniaka. Ja żałuję, że tego nie zrobiłam, bo nawet skalniak odwiedza mój kochaś.
Roman49 - 18-02-2006, 19:26

są skalniaki, które w swoim brzuchu posiadają np. wanny, gruz, kamienie. Ja mam podłoże gliniaste, więc wrzuciłem tam kamienie i gruz oraz dwie umywalki.

tojanka - 18-02-2006, 19:50

Czy skalniak musi byc koniecznie pagórkowaty??? Czy na płasko nie mozna???
amadyn - 18-02-2006, 20:32

Rośliny skalne wymagają gleb słabych , piaszczystych, przepuszczalnych. Posadzone w żyznej glebie są wybujałe i w krótkim czasie ( nawet po dwóch latach ) zarastają cały skalniak , zagłuszając się nawzajem. Częstym błędem , przy zakładaniu skalniaka na płaskim terenie , jest usypywanie kopczyka z ziemi i kamieni. Przypomina to jakiś kurhan , a nie wycinek naturalnego środowiska. Lepiej skalniak będzie już wyglądał , gdy założymy go na płaskim terenie . Co do kamieni , to polne nie bardzo się do tego nadają , szczególnie małe w dużej ilości. Lepiej wykorzystać kilka sztuk , ale bardzo dużych. Najlepsze do tego celu są piaskowce , jednego koloru. Kamienie różnych barw tłumią urodę roślin.
tojanka - 18-02-2006, 20:43

Amadynie!!! Twe rady zawsze cenne!!!
Barbara1 - 18-02-2006, 20:50

Tojanko skalniak może przybrać różne formy. Koncepcja zależy od Ciebie. Ja moje skalniaki budowałam od lata do wiosny. Wymierzyłam teren i opalikowałam kołkami drewnianymi tzw palisada. Do wewnątrz wrzucałam wszystko co nie przydawało się w ogrodzie. Znosiłam również od sąsiadów skoszoną trawę i różne resztki roślinne łącznie z gałęziami drzew, które cięłam na drobne kawałki. W moich skalniakach mieszkają miski plastikowe odwrócone do góry dnem i wanna żeliwna po to aby zużyć mniej ziemi do budowy.
Bardzo często wszystko to było ugniatane, sypane saletrą dwa razy i podlewane obficie aby szybciej następował proces gnicia ( no poza kamieniami i plastikiem ). Późną jesienią wrzuciłam na skalniak cały nieprzerobiony kompost. Następną warstwę stanowiła ziemia ogrodnicza, nie torf. Wiosną ostatnią warstwą ziemi był przerobiony kompost.
Muszę Ci powiedzieć, że pracy było co niemiara ale sie opłaciło.
Rośliność na skalniaku jest bardzo bujna i przede wszystkim zdrowa.
Wydaje mnie się, że najważniejszą sprawą w zakładaniu mojego skalniaka był fakt, że ziemia ugniotła się pod naporem śniegu, którego u nas za dużo nigdy nie ma ale jednak pomogło. Jest tak zbity, że chodząc po nim nie ma śladu stóp.
Właśnie od zeszłego roku zaczęłam składować na kompostowniku całą roślinność z mojego ogrodu aby mieć większość ilość własnej ziemi ogrodniczej a nie kupować za ciężkie pieniądze. Do tej pory na kompostownik wrzucałam wyselekcjonowaną roślinność tzn zdrową i bez zawiązek kwiatowych. Teraz nie, perz chwasty kwitnące jak takie nie raz się trafią, trawę i od sąsiadów dostałam tyle materiału roślinnego, że na jesień będę budować następny skalniak.
Powodzenia.

Agatka - 18-02-2006, 21:11

Roman49, Roman jesteś bezbłędny masz tyle poczucia humoru ,że coś niesamowitego :clapping: Swój post zawsze uzupełniasz wymownym obrazkiem .
Moje gratulacie :notworthy: :notworthy:
Agatka

Roman49 - 18-02-2006, 23:27

Agatko,nie wiem co powiedzieć :oops:

Agatka - 18-02-2006, 23:47

Roman49, :daumen:
Witold St - 19-02-2006, 08:53
Temat postu: zakładanie skalniaka
Dzień dobry bardzo.
zakładanie skalniaka wbrew pozorom nie jest takie trudnie , wszystko zależy od inwencji twórczej zakładajacego.
Należy jednak pamiętać tak jak już wspomniał Amadyn , żeby nie wyszedł nam z tego piękny klomb.
Jak najwięcej naturalności i tu należy podpatrzeć naturę bo żadna rada choćby najlepsza natury nie zastąpi. :hand:

Jan z wyspy - 19-02-2006, 09:16
Temat postu: zakładnie skalniaka
Witam.moim marzeniem jest zrobić skalniak skomponowany razem z oczkiem wodnym. Muszę troche z tym poczekac , najpierw wykończenie domku,altanki. ale kompozycja oczka wodnego i skalniaka tworzącego łączny element wydaje mi sie ładnym składnikiem działki. ze skalniaka wypływal by strumień wody , ale z rwiącą wodą i szumem po kamieniach spływającej wody tak żeby był słyszalny( kwestia silniejszej pompy wodnej) Strumień właśnie wypływal by z wzgórka skalniaka.Widziałem ten element z jednym z domów wczasowych z dużą sosną rosnącą u wzgórza, bodaj w Dziwnowie.
Kompozycja i układ zależy od inwencji i możliwości działkowicza.Myslałem tez, zrobic małą piwniczke która byłaby właśnie wzgórzemskalnaika i wodospadu. wodospat zrobiłbym tak żeby jego początek był płytą kamienną z progiem z którego wypływałaby woda.na kaskadowy stopień, strumyk byłby kręty i woda płynęłaby wartko.Widziałem w Swinoujściu przy domkach takie male oczka z skalniakami. Jak bedzie ciepło i bede mial chwilę czasu zrobie zdjęcia i podesle na forum. Kwestia kamieni są osiągalne, gospodarze zbieraja je co roku na wiosnę na polach, przesuwają je na skraj pola , trzeba by było zabierac je w samochód, rozglądnąć sie po terenie zawsze cos sie znajdzie.Pozdrawiam Janek

tojanka - 19-02-2006, 12:44

Mój skalniak będzie płaski, rzeczywiście na tej równinie pagórek ze skalniakami wygladałby smiesznie :D
Oczka wodnego narazie nie mam w planie ( w tym roku).

amadyn - 19-02-2006, 19:41

Kiedyś , gdy zakładałem ogród , założyłem rabatę z roślinami skalnymi. Nie był to jakiś pokazowy skalniak . Rośliny posadzone na nim , miały za zadanie wypełnić luki między krzewami, które w przyszłości miały odegrać pierwszoplanową rolę. W tej roli , skalniaki bardzo dobrze się sprawdziły. Teraz pozostały tylko gatunki odporne na niekorzystne warunki świetlne , jakie stwarzają rozrośnięte krzewy. W słonecznej części posadziłem wrzosy , a resztę skalniaków usunąłem. Dlaczego ? Po pierwsze , rośliny skalne potrzebują nasłonecznionego , ciepłego i suchego stanowiska , co przy dużych krzewach i małej przestrzeni jest trudne. Ale głównym powodem było to że skalniaki wymagają co kilka lat "odświerzenia". Po jakiś pięciu latach musimy prawie wszystkie wykopać , podzielić i na nowo posadzić. W praktyce jest to zakładanie skalniaka od nowa. Niekiedy czynność tę musimy wykonać znacznie wcześniej , gdy naszym skalniakiem zawładną chwasty , a pielenie skalniaka to prawie syzyfowa praca. Dlatego ze skalniaków jestem już wyleczony.

Dwa zdjęcia ( robione starym , analogowym aparatem ) mojej byłej skalnej rabaty.
Barbara1 - 19-02-2006, 22:56

Amadynie masz rację pięknie wyglądający skalniak to taki jak przedstawiłeś na swoich zdjęciach i koniecznie musi być kolorowy aby przyciągał wzrok.
Wszyscy wiemy, że rośliny typowe na skalniak to rośliny zadarniające i do tego szybko rosnące.
Odnawianie zarośniętego skalniaka to harówka :wallbash: jak pisze Amadyn. Dlatego ja swoje typowe skalniaki też zlikwidowałam i w to miejsce powstały niby skalniaki. Rosną na nich rośliny mniej uciążliwe i też przyciągające wzrok.
Zdjęcia na wiosnę.

Jan z wyspy - 20-02-2006, 18:12
Temat postu: zakładnie skalniaka
Każdy skalniak i klomb prowadzony po wzgórkach i płaskim terenie jak jest zadbany stanowi piękno jak te powyższe zdjecia. Janek
Zosieńk@ - 19-04-2006, 20:32

Popatrzcie, skalniak, wg mnie niesamowity, roślinki jak z obrazka.
http://waja.strefa.pl/mayr/index_mayr.htm

Hania - 19-04-2006, 20:39

Kwiatki przecudnej urody
o skałach nie wspomnę :P

Zosieńk@ - 19-04-2006, 20:41

Jeszcze odnośnie tej stronki o skalniaku. Klikając u góry na home otwiera się strona, gdzie są zdjęcia prymulek, też niesamowitych (między innymi roslinkami) oraz galeria zdjęć ogrodu, Też mi się podoba bardzo
Barbara1 - 19-04-2006, 20:48

Coś niesamowitego.
tojanka - 19-04-2006, 20:49

Niesamowity? TAK!!! Ale tez chyba nierealny dla mnie. :heul:
Hania - 19-04-2006, 20:50

Zosieńko fantastyczny ten ogród może to być świetna inspiracja
dla Tojanki bo nasze działki to trochę za małe
ale fragmenty można wybrać np. ten pień super

Zosieńk@ - 19-04-2006, 20:52

Tojanko, podpatruj, na stronce głównej jest galeria ogrodu
tojanka - 19-04-2006, 20:57

OKI!!!! Popatrzę!!! Dzieki!!!
Ela - 19-04-2006, 21:42

Dzięki Zosieńko-wspaniałe :D Jest na czym oko zawiesić :D :hi:
POZDRAWIAM ELA

Agatka - 19-04-2006, 23:22

Zosiu piękną stronka nas ugościłaś.Dzięki :notworthy: :notworthy:
Maria - 20-04-2006, 05:04

Brak mi słów - to naprawdę pięknie zrobione. Dzięki Zosieńko.
Renata K. - 20-04-2006, 07:26

Dzięki Zosiu jest czym oko nacieszyć,
Marta z Ustki - 22-04-2006, 10:05

pomysł na skalniak niesamowity.
elmarek - 22-04-2006, 14:33

Faktycznie jest na co popatrzeć :laughing23bt:
karinos - 15-05-2006, 11:47
Temat postu: Skalniak
Witam. Chcialabym stworzyc maly skalniak. Czy ktos moze mi podpowiedziec jak to zrobic i jakie roslinki tam umiescic? Czy nie bedzie problemu jesli zaczne jego budowe teraz? Z gory dziekuje za kazda wskazowke:) Pozdrawiam ze slonecznego Olsztyna 8)
Maria - 15-05-2006, 15:41

Poczytaj troszkę, a sporo się dowiesz
karinos - 15-05-2006, 18:44

dziekuje za przeniesienie mojego posta...wczesniej nie znalazlam tematu :oops: teraz troszke mi sie rozswietlilo:) a moze ktos zna nazwy jakis sprawdzonych roslinek? czy wystarczy pojsc do sklepu i brac co popadnie?
Jan z wyspy - 17-05-2006, 10:03
Temat postu: Zakładanie skalniaka
Witaj Karinosie. Skalniak zakładasz o każdej porze roku ,idziesz do sklepu ogrodniczego masz roślinki na skalniaka w doniczkach podlewasz w doniczce i wsadzasz kwiat czy krzew z doniczki w grunt , wybierasz te które Ci sie podobają. Tylko musisz przygotowac teren podnieś ,podzielic kamieniami i nasypac gruntu tO WSZYSTKO.Podlewać dużo w suszę, dać nawozu z ziemią przed wsadzeniem przemieszac.Pozdrawiam Janek :hi:
karinos - 17-05-2006, 11:32

dziekuje Janku - jak tylko stworze cos na dzialce - przesle zdjecia :D
Aagresywna - 11-02-2008, 11:41

Witam :roll: Pomóżcie mi. Wiem jak założyc skalniak ale nie wiem gdzie :cry: Czy może ktoś zna się albo pomoże mi zaprojektować mój ogród??? :?: :?: :oops: HEEELP :!:
Paweł - 11-02-2008, 11:45

Nic nie napisałaś ani jakie wymiary ma mieć ogród, ani też jakie jest ukształtowanie terenu itp. A to informacje niezbędne do tego by cokolwiek ktoś na forum mógł Ci doradzić. :D Proponuję rozrysować sobie wszystko i zrobić ogólny plan co jak i gdzie bo to zawsze jest tak, że właściciel wie najlepiej gdzie co mieć powinien. :wink:
Aagresywna - 11-02-2008, 12:51

Paweł napisał/a:
Nic nie napisałaś ani jakie wymiary ma mieć ogród, ani też jakie jest ukształtowanie terenu itp. A to informacje niezbędne do tego by cokolwiek ktoś na forum mógł Ci doradzić. :D Proponuję rozrysować sobie wszystko i zrobić ogólny plan co jak i gdzie bo to zawsze jest tak, że właściciel wie najlepiej gdzie co mieć powinien. :wink:

łatwo ci się mówi jak masz jakieś doświadczenie.Ja jestem zielona w te klocki.Od kwietnia mam dopiero ogród i wiem jedynie to że dużo tam jest kretów. Doprowadzają mnie do furii. Chyba zacznę najpierw walczyć z nimi a potem dopiero zrobię ten skalniak. Pozatym piszecie że skalniak lubi słońce albo półcień. Tu jest problem właśnie bo na cały mój ogród pada słońce tylko do 12.oo potem jest cień. Gleba jest gliniasta i dużo kamieni w niej. A teren??? nie mam pojęcia jaki jest teren. Narazie wszystko jest w opłakanym stanie. Zdjęcia będę robić dziś dopiero więc jak zrobię to wkleje.Próbowałam już sobie szkic zrobić gdzie co i jak ale malarka zemnie też marna. :oops:

dachasia - 11-02-2008, 13:09

Aagresywna - a może masz jakieś imię, - to będzie łatwiej i przyjemniej rozmawiać nazywając się po imieniu, oczywiście jeśli zechcesz je podać. Otóż, ponieważ do wiosny masz jeszcze trochę czasu więc przede wszystkim pooglądaj sobie galerie naszych zdjęć na forum. Wiem,że w pierwszym momencie zrobi się z tego mętlik, ale ja robiłam tak, że jak mi się coś podobało co mogłabym zaadaptować u siebie to kopiowałam zdjęcie do moich dokumentów w stworzonym w tym celu folderze np. skalniaki. Robiłam tak dlatego,że po obejrzeniu iluś tam zdjęć zapominałam gdzie było i jak wyglądało to co mi się podobało. A potem przeglądając te zapisane, po mału możesz na ich podstawie tworzyć własny ogród. O szczegóły możesz pytać. Wydaje mi się że tak jest najlepiej tworzyć swój ogród.
Aagresywna - 11-02-2008, 13:17

Mam na Imię Agata. I od tygodnia siedzę cichaczem u was na forum i oglądam wasze fotki,Czytam porady i obmyślam plan skalniaka. Ale jestem zielona co do kompozycji i doboru odpowiednich roślin. A wolałabym że jak się do czegoś biorę żeby to na coś wyglądało. :?
macler22 - 11-02-2008, 13:29

witaj Agresywna na forum :)
co do skalniaka to skoro masz świerzy ogród gdzie masz wiele kamieni warto je wyzbierać by mieć "skały" na skalniak.
jeśli masz plaski teren proponuję wykopać z jednej strony niewielkie wglębienie a z drugiej nasypać ziemię z wykopu, by powstał rodzaj stoku/schodka na takiej powierzchni skalniak wygląda efektowniej. jeśli teren jest nierówny wysokościowo to tym lepiej,
z miejsca gdzie planujesz skalniak usuń całkowiecie darń i niepotrzebne rośliny, pod spód włóż geowłókninę (zapobiegnie wyrastaniu chwastów), w miejsce gdzie ma być nasadzenie wytnj w geowlókninie otwór na krzyż w miejscu gdzie nie ma być roślinek efektownie wygląda kora grubo mielona lub żwirek.
co do roślin to najlepiej jakieś niewielkie iglaki (thuje, cyprysiki, jałowce) przycinane regolarnie.
byliny, może na stromą część stoku jakaś roślinka okrywkowa, kilka rozchodników.
mogą być trawy ozdobne choćby kostrzewa, w takim surowym terenie (wizualnie) efektownie wyglądają też wrzośce.
proponuję y skalniak miał jakiś element wyróżniający ( korze, głaz, jakaś efektowna roślina).
ja swój skalniak mam też w miejscu gdzie słońce mało operuje i mam tam bukszpan kostrzewę kilka rozchodników cyprysika, kosodrzewinę, kilka niezidentyfikowanych acz ładnych roślin. :lol:
proponuję abyś zrobiła sobie na w ogrodzie szkic choćby szpadlem , zarys skalniaka by wiedzieć ile roślin tam zmieścisz i jakie mniej więcej, potem kilka wycieczek do centrów ogrodniczych, zakupy, nasadzenia i skalniak gotowy.
ja u siebie działam intuicyjnie
a oto mój skaniaczek ;
zdjęciie z bliska


trochę dalej:


i jeszcze dalej :)ps. przepraszam za haos w wypowiedzi ale pisałem i mi się przypominało :P :oops:
jak będziesz miala jakieś konkretne pytania służymy pomocą

Aagresywna - 11-02-2008, 13:38

Dziękuję macler22. Skalniak piękny . Tylko że ja mam duży ogród i wiem że mogę tam zrobić szmery bajery bo przez ogród przechodzi mi nawet mały potok ale nie mam wogóle koncepcji. Najlepiej chyba będzie jak zrobię tak jak pisałeś. KILKA wycieczek do centrum ogrodniczego ... przynajmniej kalorie strace hahaha :bussi:
macler22 - 11-02-2008, 14:06

jak masz duży ogród to i skalniak w większej skali :)
możesz też wkomponować skalniak obok potoku jako niby źródełko :)
można też na żywioł iść to znaczy nakupować roślin przyjechać z nimi i wtedy już pod presją nasadzeń kombinować co i jak :twisted:
jak możesz to wklej zdjęcia bo dzięki nim możnaby coś sugerować wspólnie się nad czymś zastanowić :)

dachasia - 11-02-2008, 15:54

Agatko masz tu linka do strony centrum ogrodniczego z mojego miasta. Jest tam trochę zdjęć skalniaków
http://www.daglezja.pl/index1.php?go=ogrody
i nie tylko - pooglądaj. Może coś Cię zainspiruje
O rośliny możesz pytać. Np pokazując link do zdjęcia z pytaniem co to jest itp.

Paweł - 11-02-2008, 16:01

Oczywiście, że się łatwiej mówi a trudniej jest wykonać, ale to nie tylko ze skalniakami. Poza tym w swoim pierwszym poście nie przedstawiłaś konkretnych informacji stąd moje pytanie i sugestia. Ale spokojnie. :D

Wracając już do właściwego tematu. Wstawię też zdjęcie swojego, jeszcze nie do końca zrobionego skalniaka. Może a nóż coś Ci przypadnie do gustu. Teren mam płaski stąd też trzeba było trochę ziemi nawieźć ale ogromne ilości to oczywiście nie były. Kamienie połączone są z elementami wykonanymi z drewna co na poniższym ujęciu jest częściowo widoczne. Najpierw zostały ustawione wszystkie kamienie w charakterystyczne okręgi przylegające do siebie, potem dołożono drewniane obwódki, środki okręgów zostały zasypane ziemią i w tych miejscach posadzone roślinki. Na samym początku skalniak składał się tylko z małych kamieni, ale doszedłem po pewnym czasie do wniosku, że czegoś mu brakuje. W niektórych miejscach, na ogół na środku dołożyłem większe kamienie. Żadnych podkładów w postaci włóknin itp. nie stosowałem i mimo wszystko chwasty pojawiają się dość rzadko. Pod skalniakiem ziemia nie była jakoś specjalnie przygotowywania. No może za wyjątkiem zrycia i wybrania chwastów i ich korzeni. Na skalniaku jest ziemia do kwiatków domowych zmieszana z ogrodową i piaskiem w stosunku 1:2:1. Dookoła położone są okrąglaczki. Raz, że łatwiej dojść do skalniaka po deszczu jak się chce coś przy nim zrobić, ale dwa to głównie funkcja estetyczna. Co do roślin to znajdują się tam: rozwar, wrzosy, dzwonki, azalia japońska, rojniki, rozchodniki i paprocie widoczne na zdjęciu. Słońce świeci na ogół do godziny 15, potem jest cień.Mam nadzieję, że Ci się to do czegoś przyda a w razie "W" pytaj. :D W tym roku mam zamiar dołożyć tam jeszcze kilka "oczek" i posadzić w nich floksy gwiaździste i porcelankę. Co prawda są to rośliny jednoroczne, ale bardzo ładne. Duży ogród to automatycznie większa możliwość jego przystosowania choć i więcej pracy. Życzę powodzenia. :D

Aagresywna - 11-02-2008, 20:26

To mam jeszcze jedno pytanie. W zeszłe lato bardzo dużo było u nas zaskrońców. Czy skalniak ogromnej wielkości nie zaprosi ich do wygrzewania się na słońcu? Boję się żeby mnie kiedyś nie spotkała niespodzianka w postaci obślizgłego długiego gościa :doh: :doh:
macler22 - 11-02-2008, 20:47

zaskronce to jeszcze jakoś ale żmije to już gorzej choć jeśli nie będąmiały gdzie się skryć w cień w okolicy to nie powinno ich być ale to baaaaaaardzo trudne tak zrobić skalniak by nie byl plażą dla gadów :evil_2:
mirka - 12-02-2008, 07:09

u mnie na skalniakowych kamieniach wygrzewają się jaszczurki,ale już przyzwyczailiśmy się wzajemnie do siebie,ale one w zupełności mi wystarczą,

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group