"Forum działkowców"

Uprawa roślin sadowniczych - Opryski czereśni

Osko - 24-01-2006, 09:20
Temat postu: Opryski czereśni
Mam bardzo ważne pytanie-jakimi preparatami opryskiwać czereśnie,aby pozbyć się robaków i kiedy to zrobić.

Z góry dzieki za odp.

Wladek50 - 24-01-2006, 09:44

kilka linków

http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/chorsad.html

http://www.republika.pl/o...i/szkodsad.html

weboo - 24-01-2006, 10:42
Temat postu: Re: Opryski czereśni
Osko napisał/a:
Mam bardzo ważne pytanie-jakimi preparatami opryskiwać czereśnie,aby pozbyć się robaków i kiedy to zrobić.

Co to jest

Robaczywienie czereśni powoduje jej nagroźniejszy szkodnik Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi). Jest to muchówka o wielkości do 5 mm. Na powierzchni przezroczystych skrzydeł ma ciemne poprzeczne paski, a na tułowiu, pomiedzy nasadą skrzydeł, znajduje się wyraźna zółta plamka.

Szkody w owocach wyrządzają jej białe, beznogie formy larwalne, o długości ok. 4 mm, żerujące w miąższu owocu.

Pamietać trzeba o tym, że larwy trześniówki zimują w glebie, na głębokości ok. 5 cm, pod tym drzewem, na którym żerują. Pierwsze przeobrażone muchówki wylatują z ziemi na przełomie maja i czerwca, a sam proces wylotu może trwać do końca czerwca. Składanie jaj do owoców trześniówka rozpoczyna zazwyczaj po siedmiu dniach od opuszczenia miejsca zimowania. Samica składa w jednym owocu jedno jajo, a takich jaj może złożyć do 250 sztuk. Każdy owoc, do ktorego złoży jajo zostaje zaznaczony feromonem, zabezpieczając go przed złożeniem w nim jaj przez inne samice.
Larwy wylęgają się z jaj po około 10 dniach i żerują w owocu przez następne 21 dni. Poźniej opuszczają owoc spadając na ziemię i zagrzebując się w niej. Tam znowu dochodzi przekształcenia w dorosłą formę.

Jak z tym walczyć.

Jeżeli są to pojedyncze drzewa na dzialce można sprobować ograniczyć wylot trześniowki poprzez przykrycie gęstą siatką gleby, w zasięgu korony drzewa. Należy to zrobić w okresie kwitnienia akacji (robinii). Na drzewie zaś najlepiej zawiesić tabliczkę lepową, by stwierdzić obecność tego szkodnika.
Jeżeli mimo wszystko doszło do silnego porażenia drzewa, owoce należy zebrać wcześniej i zniszczyć, a glebę pod drzewem przekopać.

Zwalczanie chemiczne.

Zwalczanie chemiczne trześniówki trzeba przeprowadzić dwukrotnie. Pierwszy raz w okresie składania jaja, to znaczy 7-9 dni po wylocie pierwszych much, drugi raz dwa tygodnie później. Pojawienie się muchówek stwierdzamy przy pomocy tabliczki lepowej.
Przeparaty jakie stosujemy do zwalczania chemicznego to : Owadofos 540 EC (21), Basudin 25 EC (10), Basudin 600 EW (10), Decis 2,5 EC (7), Fastac 100 EC (7).
W nawiasach podane są okresy karencji, w dniach.Opryskiwać tylko poźno dojrzewające odmiany czereśni.

Przy opracowaniu tego tekstu korzystałem z książek "czereśnie i wiśnie", "ochrona roslin sadowniczych" . Wiele można też znaleźć w interniecie, wpisując do przegladarki nazwę polską bądź łacińską owada.

zbigniew2033 - 24-01-2006, 13:00

Ja oprysk czereśni robię tylko jeden raz. W okresie po przekwitnięciu, kiedy to pierwsze płatki kwiatów zaczynaja opadać pryskam decisem. Zawsze mam owoce bez robaków. Przyznać jednak muszę, że moja czereśnia jest bardzo wczesna. Już w czerwcu mam pierwsze dojrzałe owoce. Może dlatego robaki nie zdążą się zalęgnąć a szpaki zanim się zorientują, że ich uczta na drzewie wisi, to owoców już nie ma. Pozdrawiam.
staraj - 24-01-2006, 15:55
Ja mam czereśnie Bitnerę Czerwoną nigdy nie miała robaków ,aż do zeszłego roku
wszystkie owoce były robaczywe a zawsze miałem kilka wiader owoców, owoce zerwałem i zniszczyłem a ziemię wokół drzewa przekopałem,ten zabieg powtórzę na wiosnę
i wykonam kilka oprysków Decisem ,myślę że to pomoże.

zbigniew2033 - 09-03-2006, 20:49

Czy nie jest teraz w marcu czas na opryski drzew pestkowych preparatami siarkowymi? Zwłaszcza brzoskwinie i winogrona.
Barbara1 - 09-03-2006, 21:09

Zbyszku jak najbardziej, gdy temperatura otoczenia jest powyżej 5 stopni.
zbigniew2033 - 09-03-2006, 22:07

Basiu w dzień czy w nocy?
Barbara1 - 10-03-2006, 09:08

Zbyszku do prima aprilis jeszcze trochę zostało czasu. Oczywiście, że w dzień, przecież w nocy nie będziesz przeprowadzał oprysków.
elmarek - 10-03-2006, 09:43

Temperatura nie spada poniżej 5 stopni w ciągu doby. Jak na razie to nie u nas :heul:
Ire_ko - 09-07-2009, 15:20
A ja znowu w temacie robaczywych czereśni.
weboo napisał/a:
Jeżeli mimo wszystko doszło do silnego porażenia drzewa, owoce należy zebrać wcześniej i zniszczyć, a glebę pod drzewem przekopać.

Owoce zebrałam i zniszczyłam. A kiedy tę glebę przekopać, teraz, jesienią czy wiosną? I jak głęboko?